Istorija, prava ili lazna?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32
  1. #1

    Istorija, prava ili lazna?

    Shta mislite,koliko mi,ustvari,znamo pravu istoriju,nashu,i uopshte istoriju Sveta?Da li se od nas krije prava istorija,a "servira" lazhna?
    Ako je tako,zashto se to radi i da li postoje,negde,neki,ljudi,koji znaju Pravu Istoriju,ali ne zhele da je daju nama na uvid?
    Me Bring Da Enlightenment...

  2. #2

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    nema tu "prave istorije" ili neko ne zeli da nam "da na uvid"... postoje razliciti istorijski izvori na osnovu koji istoricari pisu istoriju... jedni od tih izvora su pisana dokumenta koja su sacuvana u isntitucijama koji se zovu "arhiv"... veoma mali broj istoricara je grejao stolice u njihovim citaonicama... znam jer sam sest godina radio u arhivu vojvodine...

    evo... na primer, na danasnji dan (sada vec juce) je rodjen josip broz... o njegovom poreklu se u poslednje vreme svasta prica... da li je iko od tih ljudi ikada bio u prilici da pronadje izvod iz maticne knjige rodjenih... predpostavljam da se on nalazi u obliznjem gradskom ili regionalnom arhivu koji cuva maticne knjige rodjenih na teritoriji tadasnje administativne oblasti... a za administraciju austro-ugarske se i danas smatra da je bila jedna od najboljih i da smo nasledili veliki broj njenih "birokratskih" zavrzlama...

    npr... zbirka maticnjih knjiga u arhivu vojvodine je samo jedan "fond" od preko 500 koliko ih ima... ako zelis da dobijes nesto na uvid mozes slobodno da odes do najblizeg arhiva i podneses molbu da istrazujes... pa ako znas latinski, nemacki, madjarski, crkvenoslovenski, srpski (jezici na kojima je gradja pisana) i da procitas nekadasnje rukopise ako nisu stampani...

    ali, mislim da zelis i odgovor koji bi se odnosio na "istoricare" koji dokumenta, odnosno njihov sadrzaj, tumace na njima pogodan nacin u cilju ostvarivanja nekih interesa i manipulacija, sto mislim da je pravi uzrok tvog pitanja...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  3. #3

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Проблем са историјом је што није баш екзактна наука. Има своје методе и принципе, али увек важи оно да победници пишу историју Као што рече невидљиви, нема ту праве историје него само оно што ти је доступно на основу чега можеш нешто тврдити/доказати.

    Зашто кажем да није егзактна наука, зато што постоји званична историја и постоје они који имају неки други поглед на историју, који врше ревизију званичне историје итд. На једну ствар десет историчара може гледати на десет различитих начина, зависи само чиме поткрепљују своје гледиште и колико су аутентични ти извори.

    Тито је данас више постао мит и предмет разних теорија завере. Јосип Броз Тито је заиста историјска личност рођена у Кумровцу, али се у задње време јавља безброј шпекулација да је прави Јосип Броз погинуо кад већ и да је овај Тито кога ми знамо не знам ко. Разне теорије а ја нисам видео ни један доказ црно на бело за било коју од тих прича.

    Дакле, нема ту праве историје, него само оно што можеш да докажеш. Вероватно се много тога склонило, уништило итд али то је све у домену теорија завере.



  4. #4

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Gde je kraj Istine,a gde pochinje "teorija zavere"?I shta znachi to teorija zavere...Da li ste se nakad upitali,ko je izmislio taj termin?
    Nevidljivi je sve lepo napisao,kako su ga uchili u shkoli i kako je zapamtio,shto je u redu...
    Ne znam samo,da li je nekada razmishljao na sledeci nachin...
    Da li su oni lagali mene,zato shto je njih neko lagao,ili sakrio od njih?
    Pisana dokumenta ne mogu da budu dokaz bilo chega,jer se ne zna da l` je onaj ko ih je pisao,pre svega,bio pri chistoj svesti dok je to radio...
    Poshto pominjesh arhiv,reci mi shta u njemu pishe o ljudima koji su visoki preko 3 metara?
    Ja o nima nishta nisam uchio u shkoli,ili se barem ne secam...
    Nemoj samo da mi kazhesh,da su to skeleti ljudi koji su imali benigni tumor na hipofizi,jer ni tada ne mogu toliko da narastu...
    Imao sam prilike da vidim obezglavljeni skelet od 2.5 metara ( bez da sam konzumirao bilo koju od opojnih droga,to nisam radio godinama),a ako urachunamo i glavu koja fali,to bi bilo oko 3 m.
    Josh sam chuo od jedne devojke,da je u njenom mestu u Shumadiji nadjeno chitavo groblje ovakvih ljudi,ali ta informacija nikad nije dospela do nas...
    A da ne prichamo o Neandertalcima,koji nekad behu "nashi preci"...Skoro su nemachki nauchnici "izvukli" DNK neandertalca,koji "kazhe" da nema nikakve veze sa nama,sasvim druga vrsta ljudi...
    Nadam se da znash i to,da su u Juzhnoj Africi nadjene lobanje sasvim dve razlichite vrste ljudi,iz istog perioda...
    Poshto netu nije za verovati,a on kazhe,da su u mnogim delovima planete nalazheni skeleti ljudi i vishih od 3 metara,ja tebi kazhem da sam ja video to svojim ochima i chuo iz proverenih izvora za isti primer,a ne negde prochitao...
    Ako prichamo o chitanju,u Bibliji pishe da je pre velikog potopa (o kome postoje zapisi i priche na svim stranama lepe nam planete),na zemlji zhivelo,ako se ne varam,409 hiljada divova...Ali Biblija se tumachi,a ne chita,zato i postoji preko 100 hiljada sekti,crkava i shta ti ja znam...
    I pre Biblije postoje zapisi koji govore o njima,u starom Vavilonu,12 Knjiga Postanka...
    Sad ti meni reci,ako nije problem,shta o tome kazhe Istorija,a shta Arhiv Vojvodine?
    Me Bring Da Enlightenment...

  5. #5

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Pisana dokumenta ne mogu da budu dokaz, omg... pa pisani izvori su jedan od najvažnihih izvora za izučavanje istorije bilo čega. Sad ti postavljaš pitanje auteničnosti administrativnih spisa po arhivima, ako možeš da osporiš autentičnost i tačnost nekog spisa to je jedno, ali ovo što ti pričaš je mlaćenje prazne slame. Nećeš u arhivima naći matične knjige rođenih iz neolita pobogu ali za zadnjh nekoliko stotina godina, arhivi su pravo mesto za izučavanje. A za trometraše moraš da pitaš te što su ih iskopali



  6. #6

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Pisana dokumenta ne mogu da budu dokaz, omg... pa pisani izvori su jedan od najvažnihih izvora za izučavanje istorije bilo čega. Sad ti postavljaš pitanje auteničnosti administrativnih spisa po arhivima, ako možeš da osporiš autentičnost i tačnost nekog spisa to je jedno, ali ovo što ti pričaš je mlaćenje prazne slame. Nećeš u arhivima naći matične knjige rođenih iz neolita pobogu ali za zadnjh nekoliko stotina godina, arhivi su pravo mesto za izučavanje. A za trometraše moraš da pitaš te što su ih iskopali
    A ti nastavi da verujesh pisanim dokumentima...I na busu pishe "Lasta",pa on ne leti...
    Me Bring Da Enlightenment...

  7. #7

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    A na osnovu čega bi ti izučavao istoriju? Šta je za tebe validna istorijska građa?



  8. #8

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Osim pisanih izvora, postoji malo drugih - fotografije, slike, predmeti,... Pitanje je koliko su svi oni verodostojni. Pogotovo ako su posredni, iz duge, trece ili ko zna koje ruke. k ne mora ni da su tendenciozno nastajali.
    Turski istoricar Evlija Celebija je ostavio za sobom dragocene materijale, ali cesto onakvi kakvim ih je on dozivljavao ili kako su dopirali do njega. Npr ime grada Beckerek je objasnio kao Bes telek - na turskom 4 lubenice, sto je njemu bilo logcno, ali po meni potpuno netacno, jer su mesto osnovali madjari, a turaka u tom momentu nije bilo na Balkanu.
    Evo ti i primer generala Damjanovica, Srbina kojeg i danas slave u Madjarskoj, Neki izvori govore da je toliko mrzeo Srbe da je rekao kako bi ih sve pobio, a na kraju i sebe. Nema nacina da se 100% proveri da li je zaista to rekao, ili je ta izjava smisljena od strane njegovih neprijatelja, da bi ga omrznuli kod Srba, jer je, verovatno, kod jednog dela imao visok ugled. Da je madjarska borba za nezavisnost i oslobodjenje od austrijske vlasti uspela, a ne ugusena uz pomoc srpskih jedinica, mozda bi danas o njemu slusali kao o borcu za slobodu, pavdu, jednakost, a o nekim drugim srpskim vojskovodjama kao o austrijskim slugama.
    Da SS divizija nije nosila njegovo ime, princ Eugen Savojski bi mozda danas bio slavljen na ovim prostorima kao oslobodilac od Turaka.
    Imas tolike skelete oko Srebrenixe, pa i dalje se lome koplja da li je bilo genocida, jedni tvrde da je dokazano, drugi da nije, da je izmisljeno i iskonstruisano.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  9. #9

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    A na osnovu čega bi ti izučavao istoriju? Šta je za tebe validna istorijska građa?
    Na to ne mogu da ti odgovorim,jer si neozbiljan...Niti sam ja nauchnik,da bih se bavio tim istrazhivanjem...Volish da ismejavash druge ljude,zato shto mislish da si najpametniji...A ja znam,da tek treba da uchim i da nikad necu znati bash sve...Ali ja ne prihvatam ono shto je "servirano" narodu,nego sasm trazhim ono shto je najblizhe istini...
    Shto se tiche istorijskih,drushtvenih nauka,u njih ne verujem...One su tu,da bi "radile" protiv vecine...Za mene su nauke,fizika,hemija,astro-fizika,medicina,matematika,genetika...Nauke koje uvek mogu da pobiju istoriju,i njoj slichne...
    Tu nema lazhi,nema prevare...Postoje zakoni,koji sve dokazuju...A to nisu "pisani" zakoni,nego opipljivi,eksperimentima dokazani...I rade za ljude,a ne protiv njih...
    Tako da,poshto to nisu nauke,nego "prodaja magle",mene bash i ne interesuju...Volim istoriju,zanimljiva je,ali joj ne verujem bash mnogo...
    Uzmimo za primer Isusa Hrista...Niko ne dovodi u pitanje njegovo postojanje,vec se kao jedini dokaz uzima biblija...Osim nje,ne postoji nijedan valjani dokaz da je ikada postojao...
    Ali zato pravi nauchnici kazhu sledece...
    Postoje neka mesta u Aziji,gde je pre 10 hiljada godina doshlo do nuklearnih udara...I postoje dokazi,jer neke neorganske materije,mogu se "izoblichiti",samo usled atomskog udara...Nikako drugachije,tipa udar ateroida,ili komete,jedino i samo,nuklearni udar...
    Kako bi istorija objasnila nuklearne udare pre 10 hiljada godina?Naravno,nikako...
    Ili kako bi istorija objasnila sanskritski jezik,poshto je to u njenom domenu...Kada govorimo o pisanom jeziku,o tome mora da "zna" istorija...
    Ali to su lazhne nauke,koje sluzhe da od ljudi sakriju pravu istinu...Sva sreca,pa postoje ove druge,koje dokazuju kako jeste...
    Tu postoje i "nauchnici",kao na primer Darvin,koji ni sam nije verovao u svoju teoriju (pisana po direktivi),jer je znao da to nije tako...Ali poshto je to on rekao,mora da je tako...Chudo to ne nazvashe "zakonom",pa Darvin je to rekao,zar ne?
    A tako nije nikako,jer je 40 hiljada godina kratak vremenski period (svi smo nastali od homo-sapiensa,tako rekoshe),da bi doshlo do tolikih mutacija,da se ljudi razlikuju ovoliko po spoljashnjem izgledu (da je 4 miliona,pa i da prihvatimo to nekako u svojim glavama)...
    Chak i Genetichari kazhu,da ovaj nash DNK,nikako nije mogao da se sam stvori mutacijom...Mora da je neko umeshao prste,tako kazhu nauchnici,genetichari,ne ja...
    I postoji josh mnogo primera,ali to nije moj posao,da ja nekom neshto dokazujem...Ja samo slusham ono shto su rekli mnogo pametniji od mene,i povezujem u svojoj glavi,kako mislim da treba...Ako uspem da dokazhem to samom sebi,ja to prihvatam kao jedinu istinu,ako ne,onda nastavljam da trazhim,dokle god ne formiram svoje mishljenje...A kad formiram isto,ja ga zapishem ovde,da bi vi imali chemu da se smejete,i da mislite kako ste mnogo pametni,a ne vidite dalje od svog nosa...A to sve zato,shto mislite da sve znate...Jer ste,jelte,"obrazovani"...
    Da ponovim josh jednom,mozhda neko i shvati...Mnogo vishe znaju neobrazovani,nego oni pogreshno obrazovani...Jah Rastafari...
    Me Bring Da Enlightenment...

  10. #10

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    @Sunny

    Pa i za fotografije i slike se uvek može postaviti pitanje autentičnosti. Naravno da su artefakti mnogo opipljiviji nego pisani izvori ali za neke stvari se jednostavno oslanjaš na pisane izvore. I naravno da ne znači ako je nešto napisano pre 500 godina da je to zaista tako, zbog toga i postoji puno različitih pogleda na istoriju. Čelebija verovatno jeste napravio greške u svojim putopisima ali i sam znaš koliki značaj imaju njegovi putopisi za izučavanje istorije ovih prostora. Naravno ne samo ovih.

    Eugen Savojski jeste oslobodio deo današnje Srbije od Turaka, ali mi Srbi imamo koga pre da slavimo nego njega, bez obzira na to što je SS divizija nosila njegovo ime. Da, u pitanju je bitna istorijska ličnost koja bi mogla imati malo bolji tretman ovde. A Srebrenica je još uvek tema za politiku, više nego za istoriju.

    @Skidatch_Mraka

    A koji je, izvini, tvoj problem? Prvo ne sećam se da sam ikoga ovde ismejavao, ako je neko tako doživeo moje pisanje stvarno mi je žao. Ti pričaš ovde o tome šta je istorija a šta je istina, istina je ono što možeš da dokažeš. Postoji zvanična istorija, kada budeš mogao da dokažeš suprotno od zvanične istorije onda možeš tvrditi da ona nije tačna, da je opovrgneš. Danas postoji čitava plejada kvaziistoričara koji bi da vrše reviziju istorije samo što većina njih to radi na krajnje neozbiljan način i ne preterano uspešno.

    istorija jeste nauka, lepo sam napisao da nije egzaktna kao matematika i fizika ali to ne znači da možeš reći da istorija nije nauka zaboga. Nije sve ni u prirodnim naukama opipljivo kako ti kažeš, imaš teoreme u matematici ili ekonomiji recimo. A neke teoreme su obarane

    Naravno da istorija ne može da izučava nešto za šta nema građe bilo to pre 10 ili 10 000 godina. I nije posao istoričara da objašnjavaju atomske udare ili teoriju evolucije.

    Dakle, poenta cele ove tvoje priče je da te istorija ne zanima previše, da je smatraš sredstvom manipulisanja ljudima i da sve što je napisano uglavnom nema veze sa istinom?



  11. #11

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    @Sunny

    Pa i za fotografije i slike se uvek može postaviti pitanje autentičnosti. Naravno da su artefakti mnogo opipljiviji nego pisani izvori ali za neke stvari se jednostavno oslanjaš na pisane izvore. I naravno da ne znači ako je nešto napisano pre 500 godina da je to zaista tako, zbog toga i postoji puno različitih pogleda na istoriju. Čelebija verovatno jeste napravio greške u svojim putopisima ali i sam znaš koliki značaj imaju njegovi putopisi za izučavanje istorije ovih prostora. Naravno ne samo ovih.

    Eugen Savojski jeste oslobodio deo današnje Srbije od Turaka, ali mi Srbi imamo koga pre da slavimo nego njega, bez obzira na to što je SS divizija nosila njegovo ime. Da, u pitanju je bitna istorijska ličnost koja bi mogla imati malo bolji tretman ovde. A Srebrenica je još uvek tema za politiku, više nego za istoriju.

    @Skidatch_Mraka

    A koji je, izvini, tvoj problem? Prvo ne sećam se da sam ikoga ovde ismejavao, ako je neko tako doživeo moje pisanje stvarno mi je žao. Ti pričaš ovde o tome šta je istorija a šta je istina, istina je ono što možeš da dokažeš. Postoji zvanična istorija, kada budeš mogao da dokažeš suprotno od zvanične istorije onda možeš tvrditi da ona nije tačna, da je opovrgneš. Danas postoji čitava plejada kvaziistoričara koji bi da vrše reviziju istorije samo što većina njih to radi na krajnje neozbiljan način i ne preterano uspešno.

    istorija jeste nauka, lepo sam napisao da nije egzaktna kao matematika i fizika ali to ne znači da možeš reći da istorija nije nauka zaboga. Nije sve ni u prirodnim naukama opipljivo kako ti kažeš, imaš teoreme u matematici ili ekonomiji recimo. A neke teoreme su obarane

    Naravno da istorija ne može da izučava nešto za šta nema građe bilo to pre 10 ili 10 000 godina. I nije posao istoričara da objašnjavaju atomske udare ili teoriju evolucije.

    Dakle, poenta cele ove tvoje priče je da te istorija ne zanima previše, da je smatraš sredstvom manipulisanja ljudima i da sve što je napisano uglavnom nema veze sa istinom?
    Tako,bre,Turkmenbashi,samo tako treba...Otprilike neshto tako sam mislio...Ali nije bitno shta i kako ja mislim,ja postavih temu,da vidim shta drugi misle...I drago mi je da delimo isto mishljenje...Sada sam siguran,da ne zhivim u zabludi,sho se toga tiche...
    Me Bring Da Enlightenment...

  12. #12

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    mislim da razmenjujemo misljenja sa covekom koji misli da je zemlja nastala pre 5000 godina...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  13. #13

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Што се тиче историје,њеног значаја и валидности, могу само да цитирам Орвела:

    "Who controls the past controls the future; who controls the present controls the past"



    Историја тешко да је објективна наука, па је стога, нажалост, изузетно лако манипулисати њоме. Али као што видимо из цитата, очигледно је веома битна.

  14. #14

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    mislim da razmenjujemo misljenja sa covekom koji misli da je zemlja nastala pre 5000 godina...
    Ako si mislio na mene,znam da je nastala pre 4.5 milijardi godina...I mnogo bolje od tebe znam,kako je nastala,od chega je nastala,kako funkcionishe sve na njoj,koje su joj jedinstvene odlike u odnosu na ostala nebeska tela u nashem sunchevom sistemu,a koje iste... O Zemlji znam skoro sve,ali to shto znam,nisam uchio pomucu istorije,inache bih mislio da je "plocha" i da je nose kornjache na ledjima...
    Me Bring Da Enlightenment...

  15. #15

    Odgovor: Istorija, prava ili lazna?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    @Sunny

    Pa i za fotografije i slike se uvek može postaviti pitanje autentičnosti. Naravno da su artefakti mnogo opipljiviji nego pisani izvori ali za neke stvari se jednostavno oslanjaš na pisane izvore. I naravno da ne znači ako je nešto napisano pre 500 godina da je to zaista tako, zbog toga i postoji puno različitih pogleda na istoriju. Čelebija verovatno jeste napravio greške u svojim putopisima ali i sam znaš koliki značaj imaju njegovi putopisi za izučavanje istorije ovih prostora. Naravno ne samo ovih.

    Eugen Savojski jeste oslobodio deo današnje Srbije od Turaka, ali mi Srbi imamo koga pre da slavimo nego njega, bez obzira na to što je SS divizija nosila njegovo ime. Da, u pitanju je bitna istorijska ličnost koja bi mogla imati malo bolji tretman ovde. A Srebrenica je još uvek tema za politiku, više nego za istoriju.
    Pomenuo sam Čelebiju zato što ne smatram da je opisivao ono što je znao tako što je lažirao stvarnost. Jednostavno, on je opisivao onako kako je to video iz svog ugla, kako je razumeo i kako je to stiglo do njega. Značaj njegovog svedočenja ne dovodim u pitanje, ali napominjem da je i pored svog truda i znanja postoji mogućnost da je počinio greške ili da je opis nekompletan.
    Eugen je samo jedna od osoba čije je delovanje imalo velikog uticaja na stanovnike ovog dela sveta, a pošto naša istorija gleda sve kroz srpski nacionalni okvir i omalovažava sve što nije u skladu sa slikom nebeskog naroda. Na ovim prostorima su živeli i delovali mnogi zaslužni građani, koji su namerno zaboravljeni jer su pogrešne nacionalne pripadnosti.
    Ono što govorim je da je istoričar čovek koji opisuje i ocenjuje nekadašnja dešavanja na osnovu onog što zna, a to je često jako malo. Čak i pored najbolje volje, nikad ne može da potpuno sagleda to o čemu sudi. Banalan raylog su nedostupnost izvora, neznanje jezoka, ili fokusiranje na ono što ga zanima.
    A Srebrenica, genocid nije političko pitanje, već istorijsko i pravno. A političko je pitanje odgovornosti, osude i prevencije.

    Da rezimiram, ne postoji objektivna i tačna istorija, sva je "lažna", maje ili više daleka od prave.
    Poruku je izmenio Sunny, 28.05.2011 u 23:58
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Prava za životinje
    Autor Lady S u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 29.01.2014, 22:33
  2. Znaš da si prava mama kad . . .
    Autor Annie u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 16.10.2013, 21:45
  3. Prava radnika u Srbiji
    Autor Turkmenbashi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 03.09.2010, 17:13
  4. 8.mart - dan prava žena
    Autor itebejac u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 10.03.2010, 02:06
  5. Prava vernost
    Autor valter u forumu Muška kafana
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.02.2010, 22:25

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •