Zmajevo
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 30

Tema: Zmajevo

  1. #1

  2. #2

    Odgovor: Zmajevo

    Tamo verovatno ima mnogo zmajeva,moraću da svratim i popričam sa drugarima.
    Šala mala.

    Citat Internet kaže:
    Prema raspoloživim izvorima, mesto Zmajevo datira iz 1267. godine, kada se prvi put javlja pod nazivom Ker. Srbi su ga naselili 1698, a vec 1703, osnovana je prva srpska škola. Pravoslavni hram Sv. Nikolaja sagraden je 1793. godine.

    U to vreme, pored Srba, u selu su živeli Nemci i Mađari. Godine 1793. osnovana je madarska, a 1840, nemacka škola, pa otuda i ovi nazivi mesta: Alt – Keer 1853, O-Ker 1854-1984, Stari Ker 1859-1897, O ili Nagy, Alt ili Gross Ker 1864, Ker Stari 1905, Oker 1905-1922. godine, Pašicevo od 1922-1946. i Zmajevo od 1947. godine, do današnjih dana.

    Pored poljoprivrede kao glavnog zanimanja i izvora prihoda Zmajevo je imalo i poznatu kudeljaru i ciglanu, a u vreme procvata izmedu dva rata postojalao je lepo uredeno javno kupatilo, bazeni, teniska igrališta, dva konjicka kluba, sokolsko društvo dva fudbalska kluba, kasnije citaonica, biblioteka, bioskop...
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  3. #3

    Odgovor: Zmajevo

    Citat zmax kaže: Pogledaj poruku
    Tamo verovatno ima mnogo zmajeva,moraću da svratim i popričam sa drugarima.
    Šala mala.
    Samo se cuvaj da se ne vratis garava

  4. #4

    Odgovor: Zmajevo

    Citat Seik kaže: Pogledaj poruku
    Samo se cuvaj da se ne vratis garava
    Vodiću računa.

    Nadam se da će se naći neko da ti napiše nešto više o Zmajevu,bar od ovih pecaroša,mislim da su nekada išli na Jegričku da pecaju i tako to...
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  5. #5

    Odgovor: Zmajevo

    Ma bio sam ja u Zmajevu i simpaticno mi je mjesto i ja sam pecao na Jegrickoj pio kafu u Mis-u i Air-men-u ali mi treba jos podataka jer je u pitanju opklada a ne smijem da iznosim detalje opklade. Hvala u svakom slucaju.

  6. #6

    Odgovor: Zmajevo

    Evo par podataka koji možda mogu da pomognu u raspetljavanju opklade
    Zmajevo pripada opštini Vrbas a ime je dobilo po čuvenom dečjem pesniku čika Jovi Jovanoviću Zmaju.

  7. #7

  8. #8

    Odgovor: Zmajevo

    Citat Seik kaže: Pogledaj poruku
    jos jos....
    Mogao bi i ti da doprineseš ovoj temi kada si je već otvorio i da napišeš svoje utiske o Zmajevu.

    Evo kako ono izgleda,gledano iz ptičije perspektive.

    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  9. #9

    Odgovor: Zmajevo

    Ma nije to problem reci cu ja svoje utiske,samo mi napisite sto je bas karakteristicno za selo Zmajevo.
    Poruku je izmenio zmax, 20.02.2008 u 00:02

  10. #10

    Odgovor: Zmajevo

    Citat Dnevnik kaže:
    Pre sto godina gospoda su se odmarala u banjskim bazenima i kupatilima pod otvorenim zmajevačkim nebom. Između 1913. i 1914. godine iskopan je prvi bunar, u koji je voda dopirala sa 400 metara dubine, koji je zbog boje vode koja iz njega izvire nazvan „Žuta voda”. Decenijama ova voda, čiji arteski bunar i danas postoji u centru Zmajeva, neprestano curi i otiče u rečicu Jegričku. Žuta voda je Zmajevčanima, ali i žiteljima okolnih mesta, od posebnog značaja, naročito u letnjim danima kada vodovodna mreža presahne. Tada se na izvoru stvori gužva, a čekanje za punjenje balona, kanti i flaša ponekad potraje. Bez obzira na vodovodnu mrežu, Zmajevčani za piće isključivo koriste žutu vodu. Žuta voda izvire sa 370 metara, izdašnost bunara je 1,5 litara u sekundi i oko devet litara u sekundi zapreminskih metana. Zdrava je za piće, žute je boje, bez mirisa ima vrlo prijatan ukus. Spada u grupu alkalnih slabo murijatičnih bromno jodnih voda. S obzirom na njen kvalitet, temperaturu (oko 20 stepeni u toku cele godine) i mekoću, većina Zmajevčana je, sem za piće, koristi i za kupanje, ali i za pranje rublja.
    Karakteristični su po žutoj vodi.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  11. #11

    Odgovor: Zmajevo

    Citat zmax kaže: Pogledaj poruku
    Karakteristični su po žutoj vodi.
    To mi je trebalo jer idot koji ce ovo sjutra procitati nije mogao da shvati, ali cu ga povesti licno da se isplace ispred one cesme u centru Zmajeva. Hvala imas pice kad skoknem do NS-a.
    Poruku je izmenio zmax, 20.02.2008 u 00:17 Razlog: nešto

  12. #12

    Odgovor: Zmajevo

    Citat Seik kaže: Pogledaj poruku
    To mi je trebalo ...
    Sada ti nama malo piši o Zmajevu i tvojim impresijama.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  13. #13

    Odgovor: Zmajevo

    Samo bez toljage.

    Prvi put u Zmajevu sam bio u svojoj drugoj godini zivota jer tamo imam rodjake i valjda su mi dali da pijem tu zutu vodu za koju kazu da ako je probas ostajes u Zmajevu..Tipicno vojvodjansko selo i dobri ljudi velikog srca i duse kako to samo vojvodjani mogu da budu. Inace sam 6 godina zivio u Novom Sadu i cesto sam navracao u Zmajevo,Vrbas , Backo polje sa drustvom, u Somboru sam sluzio vojsku tako da Vojvodinu i ljude koji zive u Vojvodini sam zavolio i nadam se da cu vrlo brzo kupiti stan u NS-u

  14. #14

    Odgovor: Zmajevo

    Šta da ti kažem,takvi smo mi iz Vojvodine.
    Hvala na komplimentima.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  15. #15

    Odgovor: Zmajevo

    Citat zmax kaže: Pogledaj poruku
    Šta da ti kažem,takvi smo mi iz Vojvodine.
    Hvala na komplimentima.
    Nisu to komplimenti vec cinjenice

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •