Srbi, narod najstariji? - Strana 5
Strana 5 od 6 PrvaPrva ... 3456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 82
  1. #61

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Ova tema je posvećena otkrivanju istorijskog porekla koliko se sećam, ne vidim razloga za politikantske spekulacije. Ukoliko nisu maliciozne, kao i obično
    Ne, nisu maliciozne, već blago ironične. Bar ja nisam prejudicirao ni jedan svoj stav o onome šta sam pisao. Zar zaista mislite da ne znam da se toponima ne može dokazati gotovo ništa. Čak postoji i poluzvaničan izraz koji se naziva "pučka etimologija". Ili, da li znate da na Britanskim otocima postoji niz toponima slavenskog porekla. Na srednjovekovnim kartama naći ćete da se Stoun hendž zove Serbicim, a i dan danas u Škotskoj jednu planinu nazivaju Gavran...
    Dakle, toponimi su priča za sebe, a naši postovi na ovoj temi su kakvi su takvi, priče običnih ljudi. Mene je malo iritiralo što ste Vi nastupili negirajući nešto šta i mi sami znamo. Pozivam Vas da nastupite afirmativno i iznesete neke od Vaših stavova ili mišljenja koje imate o poreklu Srba.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #62

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Pozivam Vas da nastupite afirmativno i iznesete neke od Vaših stavova ili mišljenja koje imate o poreklu Srba.
    iliti - kad se toliko praviš pametna, ajd napiši nešto pametno..
    priznajem, ovakav bi mi način izražavanja bio bliskiji, ako ne, manje ironičan..ne ljubim baš nešto ironiju..

    Elem, pre nešto manje od godinu dana, imala sam priliku da održim predavanje u jednom kulturnoj ustanovi (ne bih detaljisala gde i kojoj), o etničkom poreklu Srba. Tema više nego zanimljiva, validnog naučnog materijala slabo da ima a o pouzdanim i opšte prihvaćenim istorijskim podacima ni da sanjam. Spremim ti ja to najbolje što mogu, uz karte i svu moguću opremu sve u skladu sa validnim naučnim teorijama i onako kako kaže svetski naučni establišment. E onda ti dodje jedan čikica, sa Radom Iveković pod miškom, kvazinaučnim teorijama i toponimima koje trese kao iz rukava gde ti se ja zapitam šta je u stvari istina. Naučena sam da istinu ne tražim u Trećem oku nego u akademskim krugovima te mi kvazinaučne teorije o srbima sa meseca, srbima i inkama, faraonima i sl nonsens debelo ide na živce.
    Otada se ne izjašnjavam o poreklu Srba.
    The truth is out there....
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #63

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    iliti - kad se toliko praviš pametna, ajd napiši nešto pametno..
    priznajem, ovakav bi mi način izražavanja bio bliskiji, ako ne, manje ironičan..ne ljubim baš nešto ironiju..

    Elem, pre nešto manje od godinu dana, imala sam priliku da održim predavanje u jednom kulturnoj ustanovi (ne bih detaljisala gde i kojoj), o etničkom poreklu Srba. Tema više nego zanimljiva, validnog naučnog materijala slabo da ima a o pouzdanim i opšte prihvaćenim istorijskim podacima ni da sanjam. Spremim ti ja to najbolje što mogu, uz karte i svu moguću opremu sve u skladu sa validnim naučnim teorijama i onako kako kaže svetski naučni establišment. E onda ti dodje jedan čikica, sa Radom Iveković pod miškom, kvazinaučnim teorijama i toponimima koje trese kao iz rukava gde ti se ja zapitam šta je u stvari istina. Naučena sam da istinu ne tražim u Trećem oku nego u akademskim krugovima te mi kvazinaučne teorije o srbima sa meseca, srbima i inkama, faraonima i sl nonsens debelo ide na živce.
    Otada se ne izjašnjavam o poreklu Srba.
    The truth is out there....
    stvarno u predstavljanju anticke istiruje srba ima toliko gluposti i budalastina,da to prevazilazi granice razuma....ali vec sam pisao o jednom precutanom arheoloskom(konkretnom) nalazu...a u akademskim krugovima kada pitate zasto Plinije u svojim spisima pominje Srbe-odgovor je -verovatno je pogresio.Zar je to akademski odgovor?!arheologija se bavi cvrstim,materijalnim dokazima...a njih ima na pretek...evo jednog...NIKO NIKADA ne moze da razlikuje slovensku keramiku. pronadjenu prilikom istrazivanja, od sarmatske,niko!!!to svaki student arheologije koji je bio na terenu zna,a ni profesori nemaju odgovor,pa pronadjenu keramiku klasifikuju odokativno...a praistorijsku i anticku,mozemo datovati skoro po godinama proizvodnje i radionicama koje su je radile...a keramika je osnov odredjivanja karaktera nalazista..

    ..ali najvise od svega treba obratiti paznju na unistavanje ne samo srpskih antickih nalaza,vec i tri najveca i najznacajnija arheoloska nalazista u Srbiji a i sire....sediste evropske civilizacije Lepenski vir ,je devastiran i potopljen,ono sto je ostalo namerno se neodrzava vec se pare daju za obican rimski provincijski gradic Viminacijum,koji je imao vaznost u carstvu kao Gadzin han za Evropu,cisto bacanje para i cista propaganda...zasto je nuklearni centar napravljen kod ,opet,jednog od najvecih sedista praistorijske kuture u Vinci...zasto jedini carski grad Sirmijum dozivljava potpuno unistenje (ova sadasnja ograda oko carske palate je mazanje ociju)...zasto se niko ne seti grada Basijane kod Donjih Petrovaca u Sremu..koji je bio znacajniji od Viminacijuma i potpuno je slobodan za istrazivanje...zasto se vincansko pismo posle jednog simpozijuma pocelo nazivati podunavskim,a ne vincanskim...slusamo hvalospeve oko Viminacijuma (opet Pozarevac!!!),a prestonicu zvanicnu od 1.marta 293.godine proglasenu ukazom imperatora Dioklecijana,bacamo u zapecak....i sve to zbog pogresnih ljudi na pravom mestu...ali citamo po novinama o rimskom vinu koje se sluzi turistima u Kostolcu...a prvu vinovu lozu je car Prob zasadio u Sremu....a Vojvodina cuti i dozvoljava unistavanje i sakrivanje svoje prevelike istorije...i ne samo Vojvodina...dok sam studirao u skotskoj i nasmejao se jednom prilikom kiltu,umalo nisam dobio batina..a kod nas mogu da se smeju sajkaci do mile volje...a sajkacu su prvi poneli Vojvodjani,kao mornaricku kapu posada cuvenih sajki....
    Poruku je izmenio Leonard Peltier, 11.08.2008 u 14:27 Razlog: post za postom

  4. #64

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Hm, mozz biti da sam neshto propustio, ali hajde da pitam pa nek ispadnam glup u drushtvu .

    Ono istorije shto sam chitao govori o dolasku Slovena (Srba) na ova podruchja oko 5. - 6. veka nove ere... Izmedju ostalog to pishe i Chorovich u istoriji Srba (ne znam u kakve istorichare njega svrstavate), u tekstu koji je prenet i ovde na sajt, i nalazi se na forumu - istorija. Ok, ako neko ima podatke i o dolasku u 3. veku nove ere, shta je toliko bitno i strashno da bi neko imao planiranu akciju prechutkivanja i skrivanja te istine?
    Kapiram da ima ljudi koji bulazne o 4000 godina staroj balkanskoj istoriji Srba, shto je naravno smeshno, i kapiram zashto njih potresa "nerazumevanje na koje nailaze"...
    Ali zashto bi neko krio razliku od 150 - 200 godina, i to tako da to mora da izaziva revolt svih tih studenata arheologije? Pomozite mi da razumem motiv, pa chu bolje sagledati vazznost cele priche.

    Koja je, dakle, najbitnija razlika izmedju antichke istorije Srba u 3. veku koja se "krije" i zvanichne u 6. veku, osim u godinama?

  5. #65

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Hm, mozz biti da sam neshto propustio, ali hajde da pitam pa nek ispadnam glup u drushtvu .

    Ono istorije shto sam chitao govori o dolasku Slovena (Srba) na ova podruchja oko 5. - 6. veka nove ere... Izmedju ostalog to pishe i Chorovich u istoriji Srba (ne znam u kakve istorichare njega svrstavate), u tekstu koji je prenet i ovde na sajt, i nalazi se na forumu - istorija. Ok, ako neko ima podatke i o dolasku u 3. veku nove ere, shta je toliko bitno i strashno da bi neko imao planiranu akciju prechutkivanja i skrivanja te istine?
    Kapiram da ima ljudi koji bulazne o 4000 godina staroj balkanskoj istoriji Srba, shto je naravno smeshno, i kapiram zashto njih potresa "nerazumevanje na koje nailaze"...
    Ali zashto bi neko krio razliku od 150 - 200 godina, i to tako da to mora da izaziva revolt svih tih studenata arheologije? Pomozite mi da razumem motiv, pa chu bolje sagledati vazznost cele priche.

    Koja je, dakle, najbitnija razlika izmedju antichke istorije Srba u 3. veku koja se "krije" i zvanichne u 6. veku, osim u godinama?
    posto mi je to inace i profesija,reci cu ti iskreno.....Coroviceva istorija se zasnivala na pomirenju naroda u tadasnjoj kraljevini Jugoslaviji,.....iako ga danas nacionalisti cene,ne znam zbog cega...ne postoji ni jedan konkretan dokaz o seobi slovena...i da li je ta seoba bila uopste moguca...po istoricarima je grupa od oko 100.000 slovena naselila ove prostore i pocela da formira svoje drzavice...a uvek se naucnici pitaju sta je bilo sa 8 miliona ilira,4 miliona rimljana i 1 milion kelta(na celoj teritoriji bivse sfrj)..vizantinci su nasledivsi rimski sistem imali razvijenu administraciju,i osim povremenih pljackaskih upada nisu zabelezili seobe slovenskog zivlja na balkan,...a vidis mvaljda i sam zasto to rade...sad se medju ovim drzavicama vode polemike ko je prvi dosao i ko imavece istorijsko pravo nateritorije..a sve je pocelo austrougarskom teorijom da su albanci potomci ilira,sto jedan moj kolega iz elbasana smatara gluposcu,sli se i dalje forsira....a tih 300 godina su najprelomniji period u istoriji i smatraju se granicom civilizacije (antike) i ranog sredmnjeg veka (varvarizma)...ko bi zelkeo da bude upamcen kao varvar?...ali svi bi zeleli da drugi budu upamceni kao varvari....i jos nesto,karijerizam i novac kod Srba uvek igraju kljucnu ulogu..pa ce uraditi sve da to i dobiju

  6. #66

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat darcoole kaže: Pogledaj poruku
    Napred je navedeno da su haldejski, asirski i misirski rukopisi i kameni spomenici jedni od najstarijih dokumenata ljudske civilizacije, stari preko sedam hiljada godina, i da se u njima pominje ime Srbin. Po nekim naucnim teorijama nastanak ljudskih naselja odredjuje se za razne krajeve u razna vremena. Po drugima smatra se da su prva naselja nastala u srednjoj Aziji, odakle su se narodi dalje vremenski raseljavali. Po takvoj tvrdnji za Srbe se smatra da su ogranak arijskog ili indo-evropskog soja, kome pripadaju i romanski, keltski i germanski narodi. Za taj dokaz uzima se isti jezik svih slovenskih naroda, proizasao iz prasrpskog jezika indo-azijskog porekla.


    Veliki je broj naucnika koji Indiju smatra srpskom prapostojbinom. Svi se oni slazu da su seobe Srba iz Indije zapocele pre sest do sedam hiljada godina i da su trajale oko hiljadu godina. Jedan od zagovornika srpskog porekla iz Indije je i dr Nenad Djordjevic, koji u svojoj obimnoj studiji "Istorija Srba" dokazuje da i mi pripadamo indo-evropskom stablu. On tvrdi da Srbi od svog postanka nose svoje ime. Postoji teorija da su se prve seobe Srba odvijale u pravcu kretanja sunca, od istoka ka zapadu. Za kolevku svih evropskih naroda smatra se Indija, odakle su seobe za zapad zapocele pre petnaest hiljada godina. Dokaz tome su mnogobrojne reci u sanskritskom jeziku, istog znacenja kao i na srpskom, a zabelezene su pre vise od tri hiljade godina. Kao prva istorijska zabeleska je rec Serbh sto ima znacenje rodbine, semena i kolena. I u danasnjim jezicima indijskom i srpskom ima mnogo reci istovetnog znacenja. Evo nekih: agan - oganj; bagas - bog; brath - brat; bhala - bela; chata - ceta; deti - dete; div - div; dina - dan; dasa - deset; dama - dom; girja - gora; grad - grad; iskra - iskra; kada - kada; kuta - kuca; lip - lep; lot - ljut; laghi - laki, lagan; ljubhva - ljubav; matr - mater; mala - mali; more - more; mil - mili; nabas - nebo; nava - novi; paraha - prah; prati - protiv; panca - pet; pena - pena; rabh - rob; rosa - rosa; sa - so; sila - sila; sas - sest; stan - stan; sabha - soba; stala - stol; tata - tata; ta - taj; tvar - stvar; trasti - tresti; trang - trag; tamas - tama; tri - tri; trijdosa - trinaest; tada - tada; vrt - vrt; vicur - vece; vatara - vatra; vi - vi; vas - vas; viva - zivi. U sanskritskom jeziku imena rodbine su potpuno identicna srpskim, kao: tata, nana, brat, prija, sestra, strina, svekar, svekrva, dever, kum, svastika. Zatim: guvno, hlad, stoka, govece, jama, apsara, mana, raka, jad, med, guditi i druge. Ima ih svakako jos. Drugi dokaz porekla Srba vezan za Indiju su obicaji, koji su veoma slicni kod oba naroda, na primer: otmica devojke, unosenje i palenje badnjaka, gatanja, motivi na vezovima i nadgrobnim spomenicima, drustveno i drzavno uredjenje. Cak su kod Srba bili sacuvani i obicaji spaljivanja mrtvih. Reci zupa i zupan u srpskom kod Indusa imaju znacenje udruzenja ili zadruge, a u sanskritskom znace povezivanje. Engleski pisci isticali su istovetnost indijskih i srpskih drustvenih jedinica, opstina, koje su u ono vreme bile najdemokratskiji oblik drustva, sacuvan u Srbiji do danas. Makarov je zapisao mnoga imena srpskih stanista, koja su ostala do dana danasnjeg: Indostan, Avganistan, Kurdistan, Radzastan, i jos mnoge druge.

    Nisades, divni i ne pristupacni vrh, stan bogova po indijskoj religiji, bio je prva srpska postojbina. Citat iz Ritera, na strani 29, glasi: "Sa vrha Mera (brdo u Indiji) pruzaju se njegove grane kao Himavat, Henakutas, Nisades, na kojima je ziveo surovi i odeven u odelo od koze narod Serba ili Srba". Znaci da su Srbi prvobitno ziveli na prostorima izmedju himalajskih i hindokuskih planina, preko sest hiljada godina pre Hrista. Ruski istoricar Moroskin istice da su ostali narodi bili zavidni prema Srbima, koji su nastanjivali oblast Dunaj u Indiji. On takodje navodi da su u unutrasnjosti Indije bile drzave Prazija, Gangazija i Sarbarska (Srpska), a u primorskom delu oblast koja se zvala Panovska. O postojanju te dve srpske drzave nadjeni su zapisi kod Aleksandra Velikog. To ukazuje na mogucnost da imena Dunava i Panonije nose takodje poreklo iz Indije (ili obratno). I u indijskim geografskim kartama ima imena srpskog znacenja: Srba, Sobrana, Carnigor, Belospor, Kovilje, Zitomir, Mala Bara, Bela Zora, Grad, Careva, Pramen, Mlava, Drvar, Borac, Zagore, Sivonje, Ravnagora, Borje, Dub, Veselgrad, Timok, Sarbatu, Srbistan, Morava, Drava, Kotor, Srbalj i druga. Po Moroskinu Srbi su ziveli u Indiji nekoliko hiljada godina pre iseljavanja u srednju Aziju, a zabelezena su masovna seljenja pre 5000 godina. Iz svega proizlazi da se o poreklu Srba u Indiji moze govoriti kao o periodu od oko osam hiljada godina ili jos vise. Masovna iseljavanja iz Indije prouzrokovana su pojavom kuge, koja ih je brojcano gotovo prepolovila, kao i najezdom crnih naroda sa juga koji, su ih nemilosrdno pljackali.

    Po Moroskinu prvi ogranak Srba iselio se iz Indije u pravcu Mesopotamije, oko reka Eufrata i Tigra, gde su osnovali svoju Novu Sabarsku drzavu, na tlu danasnjeg Iraka. Tamosnji gradovi nazvani su srpskim imenima, a o istima postoje i dan danas neka svedocanstva. Dolazak Srba u Mesopotamiju datira oko tri hiljade godina pre Hrista i tu su se zadrzali najmanje oko jedan milenijum. Od tih Srba potomci su se prosirili u Malu Aziju, a nesto kasnije odatle su presli i u Evropu. Delimicno su se nastanjivali i u Egiptu. Posle smrti faraona Pepija II ti Srbi zavladali su podrucjem koje su naselili i ta njihova vladavina trajala je od 2261 do 2052 godine stare ere. Tu teoriju zastupa i francuski egiptolog Masper Gaston, koji kaze da su Srbi iz Sarbarske stigli u Afriku u tri navrata. Gaston svoju tvrdnju zasniva na srpskim natpisima na egipatskim piramidama i kamenim spomenicima. Srbe su Egipcani nazivali "kraljevi pastira", a vladali su Donjim Egiptom. Ovo je u potpunoj saglasnosti sa izucavanjima naseg istoricara Stojana Boskovica, koji u "Istoriji sveta" pise kako su Egipcani podizali ustanke protiv srpskih vladara u Donjem Egiptu. Fransis-Maria Apendini pise da su Srbi neko vreme gospodarili Sirijom, odakle su napadali Egipat. Za takozvani "cudesni' period Egipta oznacava se porobljavanje od strane nekih stranih naroda i vladavine izvesnog Arse (ime mu je pisano cirilicom APCA). Za taj "cudesni" period Fransisko-Maria Apendini kaze da su to narodi dosli iza Kaspijskog jezera, koji su najratoborniji narod, a vladali su dugo vremena Egiptom i Sirijom i zvali su se Srbi.

    Prvi doseljenici u Evropu zadrzali su se na Balkanskom poluostrvu, dok su u manjim grupama otisli do Italije pa cak i do Spanije, 3000 godina pre Hrista. Prvo srpsko doseljavanje na Balkan dogodilo se oko tri do cetiri hiljade godina pre Hrista. Safarik tvrdi da se ni za jedan evropski narod, osim Srba, ne moze dokazati poreklo iz Indije, a za Srbe za to postoji istorija. Cak su i u baskijskom recniku nadjene reci srpskog naziva: gora i gori (ono sto gori). Nadjen je cak podatak da u jeziku Baska ima 30-40% reci srpskog znacenja. Milos Milojevic, u delu gde pise o zivotu Srba u Francuskoj i Danskoj, gde i danas postoje geografski toponimi srpskog znacenja, navodi da je tokom velikih progona Srba stradalo 30 do 60 miliona Srba u Evropi. On takodje navodi srpska boravista u Holandiji i Belgiji i da se je Amsterdam nekada zvao Slavengrad. A kada je dr Olga Lukovic-Pjanovic dosla u Francusku, izvesna dama Hermina joj je ispricala pricu svojih roditelja, po kojoj su Srbi vladali u Alzasu, sto Olga tada nije znala. Madjutim, kasnije je to utvrdila kao istinito i nije mogla oprostiti svojim profesorima koji je tome nisu naucili, a jos vise Srpskoj akademiji nauka koja o tim stvarima permanentno cuti.

    Drugi ogranak Srba iz Indije krenuo je prema Kaspijskom moru i planinama Kavkaza, gde su osnovali domovinu 2560 godina pre Hrista i nazvali je Serbanija. I tu su se zadrzali nekoliko vekova, sve dok ih odatle nisu potisli novi osvajaci.

    Treci srpski ogranak usmerio se pored kitajskog carstva (Kine), u pravcu severa i nastanili su se u Sibiriji, gde su osnovali drzavu Sirbidija ili Sirbija 3200 godina pre Hrista. Od te reci Sirbija postala je danasnja rec Sibirija.

    Seobe drugog i treceg ogranka Srba trajale su takodje oko hiljadu godina, a zapocele su gotovo istodobno sa prvim ogrankom, prema tome zaposeli su svoje nove postojbine oko dva do tri milenijuma pre Hrista. Dok su se selili usput su pretezno ratovali, osvajajuci nove prostore za sopstveni opstanak, ali su takodje i mnogo stradali. Najvise Srba izginulo je u dugotrajnim borbama sa Kitajcima, Hunima i Mongolima.

    Dubrovcanin Mavro Orbini pisao je da su ti Srbi, koje je on nazivao Slavjanima, poreklom od Jefeta, sina Nojeva, naseljavali dve stotine pokrajina od Azije preko Evrope. Njegova knjiga "Kraljevstvo Slovena" (iz 1601 godine) prevedena je na srpski tek 1968 i to bez prevoda prvog dela od 248 stranica, u kojima autor pise o ranijim srpskim kraljevstvima od pre Rimskog carstva. Iz zakljucaka Mavra Orbina proizlazi da je dinastija Nemanjica poslednja srednjevekovna srpska dinastija. Jovan Rajic pise da su stranci srpsko ime izveli iz imena reke Zebris (ili Serbis), koja tece izmedju Eufrata i Tigra. I zaista, ta reka se i danas tako zove. I danas u perzijskom jeziku postoje brojne reci istovetnog znacenja kao u srpskom. Evo nekih: bog-bog; zemo-zemlja; zima-zima; zena-zena; berezo-brzo; mislj-misao; zarja-zora; medo-med; noc-noc; paurvi-prvi; dva-dva; tri-tri; cetvere-cetiri itd. I u jevrejskom i jermenskom jeziku takodje postoji dosta srpskih reci, sto su jevrejski istoricari uzimali za utvrdjivanje svoga porekla preko Jefeta, sina Nojevog


    Najstarije srpsko poreklo II deo


    Dr Simo Jelača
    8/7/2003

    Srbi su ostavili svoja imena gde god su ziveli. Evo nekih: jezero Srbonis u Siriji, Serbetes, mesto u Mauritaniji, Serbanica (ili Srbica) na crnomorskoj obali, Serberion na uscu reke Don, Sarbakon na Krimu, Sorbhag u Iranu, Serbka u Indiji, Sarbinovo u Ukraini, Serban-voda u Poljskoj, Serbia u Rumuniji, Serbin u Grckoj, Sarbiodunum na Sardiniji, Sarbat reka u Turskoj u doba kada Turci jos nisu ni ziveli na svojim sadasnjim teritorijama. Za Srbe istoricari kazu da su ziveli u citavoj Evropi i nisu imali potrebe da se pripremaju za ratovanja. Profesor Miomir Jovic utvrdio je da se seoba Srba iz Indije odigrala 4500-4000 godina pre n.e. A Ognjen Radulovic, u Traganjima za korenima Srba, navodi da su iz svoje prapostojbine Indije Srbi krenuli pre sest hiljada godina, usmerivsi se u tri pravca, od kojih je jedna grupa nakon kraceg zadrzavanja u Mesopotamiji stigla i u doline faraona.


    Grcki istoricar Straben pisao je da su u zapadnoj Aziji po planinskim predelima ziveli Srbi, ili Brdjani, koji su se odlikovali rusom kosom i plavim ocima. O istima postoje napisi i ruskog istoricara Mihaila Lomonosova. Dubrovcanin Ivan Gundulic pevao je o slavnoj Troji:
    Pri moru uprav srpskih strana u przinah pusta zala
    Lezi Troja ukopana, od grckoga ognja pala.
    A Car Dusan postavljao je svoga namesnika u Maloj Aziji bas u oblasti Troje.

    Olga Lukovic-Pjanovic pise, u drugoj knjizi "Srbi narod najstariji", strana 59, kako je "Chicago Tribune" 19 Februara 1981 objavio vest da je otkopana kineska najstarija mumija koja je bila plava zena, bele rase. Zatim je ista vest objavljena u Parizu na TV. Te vesti Olgu su potsetile na one koje tvrde da su Siptari Iliri samo zato sto su se naselili na ilirske teritorije. Prema tome, Olga zakljucuje da je "plava kineskinja" mogla biti samo srpkinja.

    Postoje brojni zapisi o srpskoj propasti u vremenima nove ere. Evo nekih. Tokom silnih ratovanja sa turskim i mongolskim plemenima nestala su mnoga srpska naselja u kojima su ziveli vekovima. Prema grckoj hronici rimski car Justinijan je u sedmom veku nasilno preselio mnoge Srbe iz predela sadasnje Stare Srbije u Malu Aziju i od njih stvorio odabranu vojsku od 30,000 konjanika. U borbi sa Arapima 692 godine dve trecine te vojske predje na stranu Arapa a Justinijan dade nalog da se sve preostale porodice srpske pokolju. Nesto kasnije, 762 godine, iz Makedonije se preseli oko 250,000 Srba u Malu Aziju, a 802 godine opet dodje do slicne seobe, nakon sto je grcki car Komnen pokorio Rasku. I konacno, u petnaestom veku kada su Turci osvojili Bosnu, sultan Sulejman prebacio je 30,000 srpske muske dece u Tursku od kojih je napravio Janjicare i isve ih utrosio u narednim obracunima sa Srbima. Latinski biskupi su za vreme sinoda u Saloni proglasili cirilicu "djavolim pismom" i zabranili njenu upotrebu. Poljska, Ceska i Hrvatska odmah su je napustili i otpocela je borba protiv cirilice. Ova borba produzena je do danasnjih dana, a to je ujedno i borba izmedju dve crkve, koja traje vec vekovima. Sve su to dokazi da su Srbi vekovno bivali izlozeni stradanjima i da su sopstvenom krvlju placali visoku cenu opstanka.

    Ogranak Srba koji se doselio na Balkan pre tri do cetiri hiljade godina, o kojima su pisali grcki i rimski istoricari, su direktni praoci danasnjih Srba. Taj ogranak dospeo je cak do Spanije i severnih obala Afrike. O tim seobama zapise su ostavili Ceh Pulkova i Enije Silvije, koji navodi seobe Srba u vreme postojanja kule Vavilonske. Francuz Mosper pisao je o tri provale pastira iz Male Azije u Egipat i tvrdi da se radi o Srbima. A na egipatskim piramidama hijeroglufima je zapisano da su 1600 godina pre Hrista u Libiju i Mauritaniju doprli beli narodi plavih ociju. Egipatski izvori tvrde da su ti narodi na njihovim prostorima osnovali svoju drzavu koja je postojala sedam vekova. Dr Olga Lukovic-Pjanovic daje divan opis ratnih zarobljenika, ciji su likovi uklesani na egipatskim piramiadama sa "zrakastim krunama" na glavama, sa zakljuckom na osnovu reci "pereset" i "prst" da se radi o Srbima (str. 215-230). Rajic citira ruske letopisce, koji kazu da su Vendi, Srbi, pomagali Trojance u borbi protiv Grka, pa su se posle poraza sa svojim vojvodom Antonorom preselili iz Male Azije na Jadransku obalu. Navodi dalje tvrde da su Srbi naselili Boku, Crnu Goru, Dalmaciju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i sve do Venecije jos pre tri hiljade godina. Safarik, kasnije pise da su ti Vendi bili jednorodni sa Vendima iz podunavskih krajeva.

    Iz prednjega proizlazi da su Srbi naselili Evropu i Balkan istovremeno sa ostalim indo-evropskim narodima: germanskim, grckim i latinskim. Sest stotina godina posle trojanskog rata Srbi su potpuno naseljavali Balkan i u to doba makedonski car Aleksandar Veliki svojom poveljom dao im je zemlje od Jadranskog do Baltickog mora za njihovu hrabrost i vernost. Navodi se da su i Aleksandar Veliki i njegov otac Filip takodje Srbi, posto u to doba nisu jos postojali Sloveni. Hrvat Sver navodi da je majka Aleksandra Velikog bila ilirske krvi, a zna se da su stranci Srbe nazivali Ilirima. To se da tumaciti i iz pesme Ivana Gundulca "Osman", gde kaze:
    Od Lesandra Srbljanina, od svijeh cara, cara slavnog
    Aleksandro to svidoci kralj veliki svega svita.
    Aleksandar Veliki prezivao se Karanovic, a to prezime izvedeno je iz titule Karan, koja je dodeljivana kod Srba visokim dostojanstvenicima i plemicima ili nekom princu iz vladarske kuce, srodniku kralja ili cara, prilikom njegovog postavljanja na duznost glavnog zapovednika vojnog ili pokrajine. Prema Dereticu, jedino su Srbi u vreme Aleksandra Velikog imali vojne formacije kojima je prednje tumacenje odgovaralo. I dve hiljade godina pre Hristova rodjenja jedino je drevna drzava cara Nina bila svetsko carstvo, kome je pripadala polovina savremene Evrope, deo Azije i Afrike - Ilirska, Dacka i Karpatska Srbija. U antickom vremenu, po Dereticu, drzava je bila organizovana drustvena zajednica zasnovana na obicajnom pravu. Za stare Grke u prvobitnu Evropu oni nisu ubrajali ni svoju Grcku, Evropa je za njih bila samo Srbija i nista vise. Drzavu je tada olicavao vladar, gospodar, a bila je onolika koliko je vladar uspevao da je stavi pod svoju vlast i njome uspesno upravlja.

    Posle raspada Rimske Imperije obnovljena je srpska drzava 461 godine, krunisanjem Markelina u Solunu. Markeli, Srbin, bio je vojskovodja Rimske Imperije koji je doprineo pobedi nad Atilom, na Katalinskim Poljima 451 godine. Srpsku drzavu ucvrstio je Ostorilo Svevladov 490 godine i zvala se Srpska Carevina ili Srbija. Od tada pa do kraja 15-og veka, punih hiljadu godina, Srbija postoji kao drzava bez prekida. Deretic citira Anonimus Reventanisa koji je predstavio postojanje tri Srbije, istog imena: prva od Jadranskog mora do Dunava, zvana Ilirska Srbija, druga od Dunava do Karpata, zvana Dacka Srbija i treca od Karpata do Baltickog mora, zvanom Sarmatskom Srbijom. Bilo je to dva veka pre Hrista. Rimljani su osvojili Ilirsku i jedan deo Dacke Srbije, jedan vek posle Hrista, a deo izmedju Tise i Dunava ostao je zauvek ne osvojen, sto ide u prilog tvrdnji da nikda nije prekinuta tradicija rimskim osvajanjem. Cela Sarmatska Srbija ostala je van domasaja rimskog carstva. Dacka Srbija danas se zove Vlaska, a Balticka Srbija se zove Poljska. Znaci, od uspostavljanja Ninovog carstva, oko 2015 godine stare ere, pa do danas, preko cetiri hiljade godina srpska drzavna tradicija nije prekinuta. Otuda je Srbija "vecna".

    Sebastijan Dolci i nehotice povezuje ilirski jezik sa Srbima. A Laonikos Halkokondilos u knjizi "O Turskoj", kaze da su istim jezikom govorili svi narodi od Jonskog mora do Venecije, a za Sarmate navodi da su ziveli u danasnjoj Poljskoj i potom su se spustili na Dunav, sto potvrdjuju i Safarik i Surovjecki, pisuci o rasprostranjenosti srpskog naroda. I hrvatski pisac Dinko Zlataric u "Elektri", posveti knezu Zrinskom, pise mu o "Velikom Aleksandru, kralju srpskom". Orfelina o ruskom caru Petru Velikome, u gramati od 3 Marta 1711, zapisano je da "car svih Rusa poziva Srbe na ustanak protiv Turaka, potsecajuci ih da se sete svojih slavnih i junackih predaka, u prvom redu srpskog cara Velikog Aleksandra Makedonskog, koji je mnoge careve pobedio

    r Hristivoje Pejcic,
    profesor, Pristina

    ETIMOLOSKI TRAGOVI STARE SRPSKE RELIGIJE I MITOLOGIJE, OSOBITO NA SREDISTU SERBIJSKOG POLUOSTRVA

    Nase poluostrvo su neki zapadni pisci nazvali po reljefu, a ne po starosedeocima, Serbima, sto je neprikladno i neodrzivo. Tacno je da su se starosedeoci Serbijskog poluostrva u odredjenom periodu nazivali Iliri, Kelti i Tracani. Samo se manje ali poslednjih godina i sve vise zna da su to, u stvari, serbijska plemena. Pleme pod nazivom Iliri je zivelo izmedju Drima i Neretve. Ime su dobili po njihovom vladaru - Iliji. Grci su, medjutim, kao slabi poznavaoci geografije, mnogo siri prostor nazvali Ilirijom. Da bi Srbe lakse odbijali od Sinjeg (Jadranskog) mora, Germani su proglasili Albance potomcima Ilira. Medjutim, to koriscenje neistine je krajnje prozirno, s obzirom da je ilirsko vreme trajalo od 235. do 490. godine nove ere, dok su se Albanci sa podrucja danasnjeg Azerbejdzana posredno, preko danasnje Italije, na Serbijsko poluostrvo nastanili s dozvolom kralja Vojislava 1043. godine.
    "Kelti" je stara grcka rec i ime za Hete, odnosno Gete. Kod odredjenih Serbijskih plemena Geti su bili vojni i vladajuci drustveni stalez. Srbi su koristili musko ime Getije. Drugim recima, Kelti su serbijska plemena kod kojih je na posebne casti bio odredjeni drustveni sloj za koga oni imaju posebni naziv - geti.
    Rec "Tracani" je grcki prelik za serbijske Rasane ili Rascane. Stara Raska je bila na obali Crnog mora, koje se nekada prema serbijskom vladaru Pontu zvalo Pontsko more.
    Stari Srbi, Praserbi, odnosno Serbi, koje su zapadnjaci nazvali Slovenima (jer svi slicno slove) su starosedeoci poluostrva na kome mi danas zivimo. Oni su sa ovog prostora, pre Hrista, preduzimali tri pohoda na Indiju i to pod vodjstvom Nina, sina Belovog iz Nize (Nisa), Serba, sina Makeridovog i Aleksandra Karanovica, Velikog. U Luznici, jugoistocno od Suve planine, i danas se neguje poklic - "Zemljo Indijo!" (Dragisa Mitic iz Gornjeg Strizevca).
    Jedan deo tog naroda je asimiliran od strane tuzemaca sirom azijskih i evropskih prostora, a drugi deo se kroz razlicito vreme vracao starom kraju. Tim povodom je sredisna planina poluostrva dobila ime Stara planina ili Matora gora. A to vracanje dela naroda svojoj postojbini je germanska istorijska skola proglasila doseljavanjem nasih predaka "preko Karpata", na osnovu nenaucnih spisa Porfirogenita "O upravljanju carstvom", gde je sugerisano rimskim vladarima da se prema starosedelackom stanovnistvu ponasaju bez milosti kao prema dosljacima sa severa. Medjutim, o nasim starim korenima na ovom prostoru svedoce ne samo zaobidjene istorijske cinjenice nego i neki etimoloski tragovi stare srpske religije i mitologije.
    MORA, MORENA, MORANA - MORAVA
    Morena. Morana ili Mora je boginja bolesti odnosno smrti u predhriscanskoj religiji drevnih Srba, koji su se pretezno Serbima zvali. U osnovi ovih reci je serbijska rec "mor", koja znaci smrt.
    Sirom Evrope postoji geografski nazivi koji pocinju sa mor, a dovode se u vezu sa ovim bozanstvom. Nazivi reka koje su nam poznate kao Morava i Moravica su takodje izvedeni iz imena ovog serbijskog bozanstva.
    Prastara stanista drevnih Serba su se nalazila u planinskim i podplaninskim predelima na Serbijskom poluostrvu, gde je nadjen arheoloski materijal iz kamenog doba. Drugim recima, pre nego sto se unapredilo zemljoradnicko iskustvo, lov i sakupljanje plodova je bilo izvor opstanka. Prvobitna stanista su bila pored cistih, zdravih voda prihvatljivih od strane covekovog organizma. To su sa izvorista i korita tekucih voda u planinskim i podplaninskim predelima sa umerenom klimom, a ne u priobalju velikih ravnicarskih reka.
    Mislim da Srbi nisu najstariji narod.
    Najstariji su Inke i Maje.

  7. #67

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    posto je svima jasno da su Srbi i Hrvati jedan narod,doduse sa razlicitim religijama i medjusobnim podelama,treba iskoristiti jedno istrazivanje hrvatskih geneticara koje daje odgovor o poreklu oba naroda,posto su strazivanjima bili obuhvaceni i Srbi iz Republike Srpske.....20%sloveni,40% iliri,10% kelti,15% romani i 15 % neidentifikovani praistorijski genom....nesto slicno je zastupao i Jovan Cvijic govoreci o dinaroidnom tipu naseg naroda....da li na prvi pogled mozete uociti razliku izmedju jednog Srbina i jednog Poljaka(cisti Sloven)???...mnogi malo drugaciji izgled Srba od ostalih Slovena dovode u vezu sa Turcima i primenom PRIMA NOCTE...ali i car Dusan je bio crn covek..pre dolaska Turaka...,a i od 17. veka na prostoru Srbije,pravih Turaka nije ni bilo....vec janicara i poturica kojima su dodeljivani spahiluci,a medju spahijama 90% su bili pripadnici starog srednjovekovnog srpskog plemstva koje se odmah poturcilo da bi sacuvalo posede....setite se samo da je i Konstantin Dejanovic,sestric cara Dusana,ucestvovao u kosovskoj bici ,ali na turskoj strani.....

  8. #68

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Mađari su se naselili u Karpatski Bazen od 890-e do 896-e. To je teritorija današnje Mađarske, južne Slovačke, Zapadne Ukrajine do Karpata, Transilvanije i Banata u Rumuniji, Vojvodine i severne Slavonije. Tu su našli tri naroda: morve (tojest slovake) na severu i istoku te teritorije; bugare (one slovenske bugare, a ne turko-bugare) na jugu (zapadna granica tog juga je reka Tisa) i jugoistoku (oni su držali i rudnike soli i zlata u Transilvaniji); i kao treći narod tu su bili još i franci na zapadu te teritorije. Pod vlašću franaka i morvi bili su raštrkani avari, a pod vlašću bugara u Transilvaniji tu su još bili dačani u tragovima.
    Srbi su bili južno od Save i Dunava. Njih u Posavini neznam, ali u Podunavlju i u Sremu nije bilo. (Eventualno u Timočkoj Krajini, ali etnografiju tog predela nisam nikad proučavao.)
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  9. #69

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Mađari su se naselili u Karpatski Bazen od 890-e do 896-e. To je teritorija današnje Mađarske, južne Slovačke, Zapadne Ukrajine do Karpata, Transilvanije i Banata u Rumuniji, Vojvodine i severne Slavonije. Tu su našli tri naroda: morve (tojest slovake) na severu i istoku te teritorije; bugare (one slovenske bugare, a ne turko-bugare) na jugu (zapadna granica tog juga je reka Tisa) i jugoistoku (oni su držali i rudnike soli i zlata u Transilvaniji); i kao treći narod tu su bili još i franci na zapadu te teritorije. Pod vlašću franaka i morvi bili su raštrkani avari, a pod vlašću bugara u Transilvaniji tu su još bili dačani u tragovima.
    Srbi su bili južno od Save i Dunava. Njih u Posavini neznam, ali u Podunavlju i u Sremu nije bilo. (Eventualno u Timočkoj Krajini, ali etnografiju tog predela nisam nikad proučavao.)
    ...bili su prisutni i tada pod vlascu Franaka koji su pokorili Avare,jer se prilikom opsade Sirmijuma 578-582 godine,pomninju Sloveni koji su gradili recnu flotu kagana Bajana i mostove na Savi koji su sprecavali dovoz namirnica u opsednuti Sirmijum...Franci su bili naseljeni samo u Sremu i Vizantinci su Srem nazivali "Frangohorion",a njihovo ime sacuvano je do danas u nazivu Fruska gora(starosrpski Fruzi=Franci)...Dacani nisu vise tada postojali kao etnicka skupina,njihov narod se pretopio u Romane,poslednji pomen Dacana,ali ne kao naroda vec kao teritorije,je krajem IV veka kao provincija Dacia ripensis,ali ne u pravoj Dakiji vec u danasnjoj timockoj krajini...tako da je APSOLUTNO netacno da Srba nije bilo u Sremu...cak se pominju i prilikom pregovora izmedju avarskog kagana Bajana i vizantijskog stratega Priska....cista istorija i arheologija...svaka knjiga koja se bavi Sremom pominje navedene cinjenice...

  10. #70

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Nije dobro preterivat i siguran sam da nitko ne moze sa sigurnoscu tvrdit koji je svjetski narod najstariji.

    Ovo je samo lupanje prazne slame.

    Sve zavisi TKO je pisao istoriju... Svak za sebe govori da je najstariji, a najvise to cine srbi i hrvati.

  11. #71

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat zvecarka5 kaže: Pogledaj poruku
    Nije dobro preterivat i siguran sam da nitko ne moze sa sigurnoscu tvrdit koji je svjetski narod najstariji.

    Ovo je samo lupanje prazne slame.

    Sve zavisi TKO je pisao istoriju... Svak za sebe govori da je najstariji, a najvise to cine srbi i hrvati.
    ...istrazivanje nije lupanje prazne slame...nauka tome i sluzi...ne zna se koji je narod najstariji...ali to treba da nam bude izazov u traganju...

  12. #72

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Koliko ja znam, najstariji narod na svetu su Jevreji..dakle grupa koja je dostigla stepen konfiguracije da bi se mogla zvati narodom - Jevreji
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  13. #73

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Koliko ja znam, najstariji narod na svetu su Jevreji..dakle grupa koja je dostigla stepen konfiguracije da bi se mogla zvati narodom - Jevreji
    ...a Sumerani pre njih?....Jevreji su dostigli taj stepen,tek bekstvom iz Egipta...znaci i Egipcani su bili narod pre njih...pa onda Hetiti...a kada su dosli u Judeju,naisli su na vec formirane Kanaance (Fenicani) i Filistejce(Palestinci)...nije strasna greska...ali su trenutno najstariji narod koji je preziveo toliko razdoblje...

  14. #74

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ...Jevreji su dostigli taj stepen,tek bekstvom iz Egipta...
    Ovo je suva istina.
    Pre tog događaja jevreji su bili samo jedno pleme.
    Sveto Pismo čak ni za one ne kaže da su bili narod koji su gradili Vavilonsku Kulu.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  15. #75

    Odgovor: Srbi, narod najstariji?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ...a Sumerani pre njih?....Jevreji su dostigli taj stepen,tek bekstvom iz Egipta...znaci i Egipcani su bili narod pre njih...pa onda Hetiti...a kada su dosli u Judeju,naisli su na vec formirane Kanaance (Fenicani) i Filistejce(Palestinci)...nije strasna greska...ali su trenutno najstariji narod koji je preziveo toliko razdoblje...
    Sumeri, ili Crnoglavi kako sami sebe zvali, su najstariji narod. Njihov uticaj na evrpsku i iz nje izvedene civilizacije je nemerljiv, ali vrlo malo poznat ogromnom broju ljudi...
    Kada kazem najstariji, mislim na kulturnu odrednicu, jer njihova kultura je najstarija (pre svega pismo, ali ostali elemti). Njihove kosmogonijske postavke o postanku sveta, na koje se naslanja i Biblija sama u odredjenoj meri, su puno starije od Starog zaveta. Verujem da cu o Sumerima ovih dana postaviti posebnu temu...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 5 od 6 PrvaPrva ... 3456 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  2. Kosovo ili EU - šta će narod izabrati
    Autor Turkmenbashi u forumu Politika
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 10.10.2011, 12:25
  3. Sloveni,Jedan Narod?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 09.06.2011, 16:58
  4. SRBI gde smo to mi?
    Autor Solomun u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.11.2008, 23:35
  5. Srbi gamer-i
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.05.2007, 00:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •