Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 26 od ukupno 26
  1. #16

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Od ovakvih slika i tekstova.... zastaje dah

  2. #17

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Još malo od mene, ali ne samo o Bisernom Ostrvu nego malo i o oklolini, više u slikama nego u tekstu.

    Krenusmo u nedelju (izbornu) na izlet, pa i u pravcu Bačkog Gradišta.
    Kad smo već tu, da izbliže pogledam i onu humku (koju sam u prošlom postu pripisao Atili, 'Biču božjem') pored puta iz Bačkog Gradišta prema Bečeju.

    Kao prvo, ipak je brdašce u mojoj dečačkoj mašti bilo višlje nego u stvarnosti.



    Kad se realno odmeri i uporedi sa nekim okolnim stvarima - visina je desetak metara. Sada je na vrhu brežuljka, kao i dosta davno, drveni krst.



    Slikao sam tako da se vidi zvonik pravoslavne crkve u Baškom Gradištu.

    Na njemu je godina '2004.'. Sa vrha brežuljka je lep pogled na sve strane: na ribnjak kod Bečeja, na kanal ' na zapad od bežuljka, ili na Bačko Gradište - na jug i jugoistok.

    Brežuljak je vrlo strm, a sada u podnožju i po stranicama ima dosta samoniklog i jedna grupa sađenog drveća. Penjući se, pala mi je na um pomisao da nije isključeno da je taj veštački brežuljlak bio Kalvarija ( katoličko svetilište koje simboliše Isusov put na Golgotu, iliti Kalvariju, sa 14 stajanki od kojih svaka predstavlja jedan od dogadjaja na putu za raspeće).





    Slikano je sa puta za Bečej. Ako dobro prenosim na teren ono što sam pročitao, voda je ostatak Crne Bare koja je ukloplljena u kanal. Kao i uvek, sarki, divljih pataka, galebova i drugih vodenih prica ima podosta.


    Dan za izlet je bio lep - pravi majski. Sa suncem, lepim oblacima za fotografisanje, a i sa nekoliko kapi kiše.


    Međutim, na Mrtvoj Tisi, kod mosta na Biserno Ostrvo, nije bilo upobičajeno mnogo ljudi.



    Restoran ispred mosta za Ostrvo nije radio.

    Ubrzo se vreme za slikanje pokvarilo, a i isteklo nam je slobodno vreme pa nismo uspeli da se više smucamo po Ostrvu i puteljcima između vikendica na 'kopnu'. Ostaje to za neki drugi put.

    Ovog puta se završilo na nekoliko slika oko mosta i sa njega.












  3. #18

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Baš me zanima kako li je sada na obali Tise.....sigurno je prelepo......pa ako je neko raspoložen neka postavi neku sličicu i malo nam dočara atmosveru u ovim vrelim danima.......

  4. #19

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Svaka čast kako za fotografije tako i za pogled na temu kroz istoriju. Ne znam da li Vam je poznato da je to prirodno dobro proglašeno za Park prirode i da se zove;‚‚ STARA TISA KOD BISERNOG OSTRVA‚‚. Nadajmo se da će to doprineti organizovanikem pristupu u očuvanju ovakvog bisera prirode.

  5. #20

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    U jednom od prethodnih postova sam napisao:

    Inače, Ostrvo ustvari nije ostrvo, jer je spojeno sa Bačkom, prema Čurugu, a Mrtva Tisa je bivši tok dug 23 km. koga je zamenilo novo korito od osam kilometara kojom je Tisa sprovedena pored samog Novog Bečeja.
    Juče sam iz Čuruga stigao nadomak Bisernog ostrva.


    Asfaltni put (istina prilično valovit) iz Čuruga ide nasipom do Spomenika žrtvama racije 1942. Na levoj obali Stare Tise (istoj onoj na kojoj je i Biserno ostrvo do koga se stiže preko mosta od Bačkog Gradišta) su, skoro celom dužinom vikendice.

    Citat dima021 kaže: Pogledaj poruku
    ... Ne znam da li Vam je poznato da je to prirodno dobro proglašeno za Park prirode i da se zove;‚‚ STARA TISA KOD BISERNOG OSTRVA‚‚. Nadajmo se da će to doprineti organizovanikem pristupu u očuvanju ovakvog bisera prirode.

    Negde na polovini puta je tabla koja govori ono na šta je dima021 skrenuo pažnju.

    Ovo je Stara Tisa u blizini mesta gde je postavljena tabla.


    Pogled u pravcu Čuruga...


    ... i prema Bačkom Gradištu.


    Posle oko šest kilometara asfalta po nasipu stiže se do Spomenika podignutog na mestu gde su madjarski fašisti pobili i pod led u Tisu bacili 887 Čuružana.


    Gornja slika je napravljena od Spomenika: u hladu je lovački dom Čuruških lovaca, a ako se nastavi nasipom na desno, stiže se do ekonomije na Bisernom ostrvu.


    Restoran nije radio, ali se izgleda priprema za lovnu (i lovno-turističku) sezonu.


    Spomenik je uz levu ivicu slike.


    Automobilom se može samo dovde - do treće rampe - a u daljini se jasno vide zgrade ekonomije na Bisernom ostrvu.




    A Čurug je na Staroj Tisi.

    Iako iz ovog pravca nismo na Staroj Tisi onako kako je tema naslovljena, ipak post stavljam na tu temu jer se radi istom delu vojvodjanske prirode, izletišta i ribolovnih voda.

  6. #21

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    ...Kad smo već tu, da izbliže pogledam i onu humku (koju sam u prošlom postu pripisao Atili, 'Biču božjem') pored puta iz Bačkog Gradišta prema Bečeju.
    Kao prvo, ipak je brdašce u mojoj dečačkoj mašti bilo višlje nego u stvarnosti.
    Kad se realno odmeri i uporedi sa nekim okolnim stvarima - visina je desetak metara. Sada je na vrhu brežuljka, kao i dosta davno, drveni krst.
    Na njemu je godina '2004.'. Sa vrha brežuljka je lep pogled na sve strane: na ribnjak kod Bečeja, na kanal ' na zapad od bežuljka, ili na Bačko Gradište - na jug i jugoistok.
    Od kad sam počeo da predstavljam reku Krivaju kopkalo me je gde se ona završavala pre izgradnje kanala 1796-1805. koji od Srbobrana ide ka Bečeju. Od tada se Krivaja uliva u kanal kod Turije. Po logici koju mape pokazuju, sumnjam da je ušće Krivaje u Tisu bilo pored Bačkog Gradišta, a da je Crna Bara ostatak proširenog toka Krivaje pre ulivanja u Tisu.

    U raspitivanju o poznavaocima prošlosti tog kraja stigao sam do Stevana Petrovića iz Bačkog Gradišta. Prirodno (nekadašnje) ušće Krivaje još nisam razjasnio, ali sam, onako usput, razrešio misteriju brdašca - humke.


    Humka je poznata kao Koštanica. Tu su sahranjeni izginuli u borbama kod Bačkog Gradišta u Mađarskoj revoluciji 1848-49., zajedno Mađari, Srbi i ostali vojnici austrijske vojske (u znatnom broju Hrvati).


    Koliko je tu ljudi sahranjeno, za sada ne znam, no mislim da bi humka trebala da bude obeležena sa osnovnim objašnjenjem o čemu se radi.


    Slikano od kanala u pravcu Bačkog Gradišta.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 17.09.2010 u 08:17 Razlog: ispravka

  7. #22

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Da podsetim na ovo lepo mesto sa desetak fotografija slikanih u rano jutro ovih majskih dana.


    Naišao sam samo na jednog pecaroša koji iz automobila vadi opremu.



    Donedavno je most koji spaja 'kopno' sa Bisernim ostrvom bio u jako lošem stanju. Ovog proleća obnovljen je drveni kolovoz.

























    Bačko Gradište slikano iz pravca Bisernog Ostrva.

  8. #23

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Iskoristih prelep, kobojagi zimski, dan za prekrasnu šetnju do Stare Tise kod B. Gradišta...i škljocnuh mobilnim nekoliko puta....

    Ime: 20140111_140549.jpg Pregleda: 1073 Veličina: 60.7 KB Ime: 20140111_140557.jpg Pregleda: 1034 Veličina: 66.7 KB Ime: 20140111_140619.jpg Pregleda: 602 Veličina: 54.7 KB Ime: 20140111_140628.jpg Pregleda: 733 Veličina: 66.3 KB Ime: 20140111_140634.jpg Pregleda: 519 Veličina: 62.4 KB
    Poruku je izmenio nenad.bds, 11.01.2014 u 22:13

  9. #24

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    ....još malo sličica sa današnje šetnje...

    Ime: 20140111_140750.jpg Pregleda: 531 Veličina: 90.9 KB

    Ime: 20140111_140757.jpg Pregleda: 638 Veličina: 81.9 KB

    Ime: 20140111_140809.jpg Pregleda: 571 Veličina: 64.8 KB

    Ime: 20140111_140836.jpg Pregleda: 566 Veličina: 78.0 KB

    Ime: 20140111_140838.jpg Pregleda: 545 Veličina: 81.3 KB
    Poruku je izmenio nenad.bds, 11.01.2014 u 22:12

  10. #25

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    .....ovo beše u povratku....

    Ime: 20140111_140842.jpg Pregleda: 640 Veličina: 83.6 KB Ime: 20140111_143742.jpg Pregleda: 913 Veličina: 70.4 KB Ime: 20140111_143840.jpg Pregleda: 519 Veličina: 86.5 KB
    Poruku je izmenio nenad.bds, 11.01.2014 u 22:14 Razlog: Napravio razmak izmedju slika

  11. #26

    Odgovor: Stara Tisa-Biserno Ostrvo / Vikend Naselje-Bačko Gradište

    Ime: 20140114_151909.jpg Pregleda: 1566 Veličina: 89.9 KB

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Pusto ostrvo ili planinska kućica...koga bi poveli?
    Autor blueella u forumu Spomenar
    Odgovora: 72
    Poslednja poruka: 07.01.2010, 17:18
  2. Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 08.12.2009, 21:05
  3. Redak fenomen: Tisa procvetala
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 24.06.2007, 01:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •