Fildžan viška - Strana 3

Prikaz rezultata glasanja: Vjerujete li u suzivot komsija i brace razlicitih vjera i nacija u BiH ?

Učesnika ankete do sada
169. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    87 51.48%
  • Ne

    82 48.52%
Strana 3 od 37 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 552
  1. #31

    Odgovor: Fildžan viška

    "Tajna veza" zauvek

    NOVI SAD - DOKLE pjevam, dotle i postojim, prijatelji bivši, prijatelji budući, pamtite me po pjesmama mojim...
    Pesnici su često proroci, vizionari i dečje iskreni u željama, pa tako zvuče i ovi stihovi Duška Trifunovića koje je kao amanet, ostavio svojim čitaocima. Ali, i kolegama, pesnicima koji su se juče, na dan njegovog rođenja 13. septembra 1933. godine, okupili u Kafe Galeriji "Prometej" u Novom Sadu. Stihove posvećene preminulom pesniku, govorili su pod istim krovom zadužbine Marije Trandafil Matici srpskoj, gde je Trifunović bio "kao kod kuće", i često kazivao svoje pjesme.Ideja pesnika Stojana Simića Krpi ce da književno i pesničko popodne posvete prijatelju Dušku Trifunoviću nagrađena je velikim odzivom. Sa napisanom pesmom o Dušku i za Duška, došli su malo poznati ili potvrđeni pesnici. Oni koji su ga lično poznavali intonirali su stihove prisnim doživljajem, drugi su pesmom opisivali njegvu ličnost dok su pojedini autori pevali o Trifunovićevim poznatim pesmama. Neko je rekao "Sve je isto samo njega nema" i bio je u pravu. Po ko zna koji put ponovljeni su pesnikovi antologijski stihovi - "Ima neka tajna veza...", kojima se "Bijelo dugme" vinulo ka legendi.Posvećeni stihovi pesniku Dušku Trifunoviću biće pretočeni u "Zbornik" - izdavač je "Prometej", a urednik publikacije biće Pero Zubac. Štampaće se i "Antologija Trifunović"

    Z. T. MIRKOVIĆ,

    Večernje novosti 13.09.2006.

    U Drvaru zadovoljni

    Tito vraća turiste

    DRVAR - Titovu pećinu u Drvaru je za tri i po mjeseca, otkako je nakon obnove ponovo otvorena, posjetilo između 4.000 i 5.000 građana BiH i inostranstva, uključujući i sve republike bivše SFRJ, izjavila je načelnik opštine Drvar Anka Papak-Dodik. Načelnica kaže da se, zahvaljujući ovom spomen obilježju iz II svjetskog rata, Drvar ponovo našao na turističkim mapama kao jedna od najpoznatijih i najpoželjnijih destinacija u ovom dijelu BiH. Prije rata Titovu pećinu i spomen kompleks 25. maj. 1944. godišnje je posječivalo i do 300.000 turista iz svih gradova bivše države, te inostranstva navela je ona. Načelnica opštine Drvar rekla je, prenosi NTV Hayat, da su prošlog mjeseca u Drvaru boravili članovi Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika i kulturno-istorijske baštine FBiH, koja provodi proceduru proglašavanja Titove pećine spomen-obilježjem pod zaštitom države.

    San 14.9.2006.

  2. #32

    Odgovor: Fildžan viška

    Uvek sam se pitao šta je to što pravi razliku između Bosanaca različitih religija. Vidiš trojicu i odmah znaš (na čelu im piše) ko je Srbin, ko Hrvat, a ko Musliman...
    Po načinu oblačenja, po jeziku (ako izuzmemo današnje smešne pokušaje šovinista da istaknu različitost), po etničkim karakteristikama to svakako nije moguće. Jedino što ih deli je religija.
    Ne znam tačno za islam, ali znam da je hrišćanstvo religija koja propoveda ljubav, slogu, toleranciju. Hrist nas je učio da ako nam neko opali šamar treba da okrenemo i drugi obraz, a ne da uzvraćamo. Verujem da i islam propoveda slično.
    Pa ako smo pravi vernici onda treba da smo tolerantni jedni prema drugima, da širimo ljubav... A ako nismo pravi vernici, te odbacimo religiju, šta nam onda još ostaje kao različitost?

  3. #33

    Odgovor: Fildžan viška

    Visoko državno priznanje direktorki Fonda za humanitarno pravo

    Nataši Kandić Orden Danice Hrvatske sa likom Katarine Zrinjske

    BEOGRAD,ZAGREB - Predsednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić odlikovao je Ordenom Danica Hrvatska s likom Katarine Zrinske izvršnu direktorku beogradskog Fonda za humanitarno pravo Natašu Kandić, objavile su 10. oktobra hrvatske Narodne novine.
    - Dobila sam zvanično obaveštenje da sam dobitnik odlikovanja i da će hrvatsko Veleposlanstvo i ambasador organizovati dodelu odlikovanja. Mislim da je dobro da odlikovanje dobijem ovde, jer sam sve za šta sam odlikovanja ovde i radila. Bitno je to i zbog stalnog problema koji Srbija ima sa drugima i sa svojim građanima koje prepoznaje kao izdajnike. Na maloj svečanosti sledeće nedelje hrvatski ambasador će mi to odlikovanje uručiti u ime predsednika Mesića - rekla je Danasu juče, nakon prijema obaveštenja, Nataša Kandić.
    U obrazloženju predsednika Mesića navodi se da se odlikovanje dodeljuje "za zasluge u promicanju moralnih i društvenih vrijednosti kroz sudjelovanje u mnogim humanitarnim aktivnostima".
    - Mislim da je odlučilo probijanje zida nekomuniciranja između Srbije i Hrvatske. Kada se u junu pojavila kaseta sa zločinima "škorpiona" došlo je do komunikacije koje dotad nije bilo. Takođe, važno je i suđenje pripadnicima Teritorijalne odbrane Vukovara i Šešeljevim dobrovoljcima. Doveli smo na suđenje porodice žrtava koje su prvi put posle petnaest godina došle u Srbiju. Tokom dve godine stalno su dolazili da prate suđenje. Videlo se koliko, zapravo, menjanje odnosa dveju država zavisi od toga koliko se u to ulaže. Zovu me građani Hrvatske koji imaju probleme kada raspravljaju o svojim nestalim. Jednostavno, ulaganje u dobre odnose sa drugima daje odlične rezultate, menjaju se neke stvari. Mislim da je to bilo odlučujuće kod predsednika Mesića i ljudi su me predložili za odlikovanje - ističe Nataša Kandić.Ovo odlikovanje je, smatra dobitnica visokog priznanja susedne države, jedan od dokaza da se nešto promenilo u odnosima dveju država. Porodice žrtava iz Vukovara su javno rekle na svojim tribinama da je suđenje zločincima bilo objektivno. Da smo Fond za humanitarno pravo i ja doprineli da se čuje glas žrtava. Primorani smo da, zbog onoga što je radila prethodna vlast, rušila odnose preko zločina, sa drugima gradimo mostove preko istine o tim zločinima - rekla je Danasu Nataša Kandić.
    B. Tončić
    Danas 13.10.2006.

    Predstava snoviđenja TRIBUTE TO Miodrag Žalica

    SARAJEVO - Premijera predstave Zagrljenici Miodraga Žalice, redatelja Roberta Draponje, održana je u nedjelju u dvorani SARTR-a. U predstavi igraju Selma Alispahić, Ermin Bravo, Džana Pinjo i Mirela Lambić. Predstava Zagrljenici realizirana je u povodu obilježavanja osamdesete godišnjice rođenja velikoga bosanskohercegovačkog dramatičara Miodraga Žalice.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_39.htm

    Sanjali smo svoju kuću...

    KONJIC - Srbi izbjegli iz okoline Boračkog jezera, nakon više godina izbivanja i privremenog smještaja, ovih se dana vraćaju svojim kućama. Proces je usporen i otežan, ali uljeva nadu, kažu povratnici.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_40.htm


    Malo o regionalnoj ligi u nogometu/fudbalu

    Je li regionalna liga rješenje? - Dinamo i Hajduk taoci nekvalitete
    Mirko Galić: HRT je zainteresiran
    U Crvenoj zvezdi i Partizanu čekaju Uefin mig za obnavljanje proširene jugolige Regionalna liga: Zvezda i Partizan žele vratiti veliku četvorku.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_41.htm

    I još malo o regionalnoj ligi u fudbalu/nogometu

    http://www.vecernji-list.hr/newsroom...do?fotoIndex=0

    NLB league ABA

    4. kolo 14.10.2006.

    Sarajevo, Bosna Hemofarm 76:101
    Zagreb, Cibona Zadar 80:70
    Ljubljana, Olimpija Široki 73:67
    Beograd, Partizan Helios 81:67
    Beograd, Crvena Zvezda Budućnost 95:81
    Split, Split Slovan 85:82
    Železnik, FMP Zagreb 75:58

  4. #34

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat valterbraniSA kaže:

    Nataši Kandić Orden Danice Hrvatske sa likom Katarine Zrinjske

    BEOGRAD,ZAGREB - Predsednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić odlikovao je Ordenom Danica Hrvatska s likom Katarine Zrinske izvršnu direktorku beogradskog Fonda za humanitarno pravo Natašu Kandić, objavile su 10. oktobra hrvatske Narodne novine.
    E blago nama.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  5. #35

    Odgovor: Fildžan viška

    [Dragi moj Valter .
    Verujem da bi svet,makar Bosna ili Balkan,bili bolje mesto za ziveti da je vise ljudi kao ti.Na zalost to su samo zelje jednog bivseg Sarajlije i coveka koji je takodje umro 93' kad je napustio Sarajevo.Mozda je bolje reci da sam zaspao i da se jos ne budim.Odbijam da se probudim i sanjam samo lepe snove.Ponekad imam i kosmarne snove ali se i dalje odbijam probuditi.Isao sam nazad u svoj rodni grad.Ne mogu duse gresiti,lep je i dalje.Lep na neki cudan nacin.Ljude ne poznajem pa ne mogu da komentarisem ali mogu da dam sebi za pravo da komentarisem njihovo ponasanje i akciju pojedinaca.Nacionalzam je jos uvek jako zastupljen i pod okriljem je drzave i da nije stranih trupa verujem da bi rat buknuo u roku nekoliko minuta.Posle utakmice Srbija -Bosna u Beogradu ,koja se zavrsila sa tucom i povredama Bosanskih navijaca,moj stric je morao provesti nekoliko dana van Sarajeva jer je dobijao preteca pisma,psovke i pljuvanje od komsija a vrata od stana su mu bila bombardovana fekalijama.Verovatno je jedan rodjeni Sarajlija i intelektualac i zasluzio sve to jer je kriscanskog porijekla.
    Zato te molim da se probudis i prestanes sa nebulozama,bar za sad,jer je vreme koje ti prizeljkujes proslo i nece da se vrati a u proslosti je tesko ziveti.Ko god zivi u proslosti propusti sadasnjost i promasi buducnost.
    Sa postovanjem ex Sarajlija.
    Poruku je izmenio Bishop, 16.10.2006 u 13:55 Razlog: uvreda.....

  6. #36

    Odgovor: Fildžan viška

    [ Moram biti iskren i reci da me malo brine broj ljudi koji su glasali NE na pitanje da li je moguc suzivot razlicith nacionalnosti na prostorima BIH.
    Verujem da je broj slican ako ne i veci kad je u pitanju prostor hrvatske.Srbija?Vojvodina je na dobrom putu da oseti na svojoj kozi sta znaci nacionalizam.Shvatanje demokratije i sloboda je vrlo diskutabilna tema.

  7. #37

    Odgovor: Fildžan viška

    200. godina Židovske općine Zagreb

    ZAGREB - Sinoćnjom svečanom akademijom u Preporodnoj dvorani obilježena je 200. obljetnica zagrebačke Židovske općine. U dva su stoljeća Židovi dali pečat oblikovanju grada Zagreba, rečeno je na akademiji, pa je tako i danas vidljiv njihov identitet koji su u arhitekturi, medicini, znanosti i izdavaštvu gradili u glavnom hrvatskom gradu. Kao glavni projekt zajednice u budućnosti predsjednik Općine Ognjen Kraus najavio je izgradnju židovskog centra i sinagoge, rekavši da pri tome ne žele pristajati na političke kompromise i nagodbe.
    HRT web vijesti 7.11.2006.

    Povratnici dobili struju

    BRATUNAC - Pet godina su ljudi čekali struju i drago mi je što je sada to postala njihova realnost, izjavio je američki ambasador u BiH Daglas Meklheni objavljujući kraj projekta elektrifikacije za deset povratničkih porodica u naselju Omerovići u MZ Glogova.
    On je podvukao da bez zajedničkog angažmana ovaj projekat ne bi bilo moguće realizovati, ističući pri tome veoma dobru saradnju između američke vlade, UNHCR-a, opštine Bratunac i "Elektrodistribucije" Bratunac, koji su zajedničkim finansiranjem doprinijeli da 15 stanovnika dobije struju.
    Meklheni je istakao da je postignut veliki uspjeh u procesu povratka u predratne domove na području opštine Bratunac, gdje se do sada vratilo više od 6.000 ljudi.
    "Ovaj posao još nije završen. U Bosni i Hercegovini na povratak i pomoć lokalnih i državnih vlasti čeka više od 130.000 ljudi. Održiv povratak, jednake šanse na obrazovanje, liječenje i zapošljavanje u opštinskim administracijama, sve su to uslovi koji se moraju ispoštovati", rekao je američki ambarsador.
    On je poručio da će američka vlada ostati angažovana na tome kako bi se u potpunosti implementirao Aneks 7 Dejtonskog sporazuma.
    Vrijednost projekta elektrifikacije ovih domaćinstava iznosi 37.000 KM, a realizator projekta bila je organizacija "Mercy Corps".
    U okviru procesa održivog povratka juče je uručena i pomoć povratnicima sela Osamsko, u iznosu od 4.400 KM za kupovinu 508 sadnica voća.

    V. Ra.
    Nezavisne novine 7.11.2006.


    Na današnji dan

    7.11.1999. U bolnici u Mariboru, 4 dana prije nego što bi napunio 101. godinu, umro legendarni slovenski gimnnastičar Leon Štukelj. Učestvovao je na 3 olimpijade Pariz 1924, Amsterdam 1928, i Berlin 1936, te na 4 svjetska prvenstva Ljubljana, Lion, Luksemburg i Pariz , na kojima je osvojio 4 srebrene i 5 bronzanih medalja.

  8. #38

    Odgovor: Fildžan viška

    Zastava nudi saradnju Hrvatima


    Kragujevac, Zagreb -- Zastava iz Kragujevca ponudila hrvatskim kompanijama saradnju u proizvodnji delova i komponenti.
    Srpski proizvođač automobila i kamiona ponudio je saradnju za automobil zastava 10, koji se radi po licenci italijanskog Fijata. Na sastanku s hrvatskim privrednicima u Zagrebu, direktor fabrike Zastava auto Zoran Bogdanović rekao je da će svim potencijalnim kooperantima biti omogućen izvoz proizvoda u Srbiju prema potrebama Grupe Zastava i da će Fijat otkupiti proizvod.
    Uz predstavljanje mogućnosti saradnje hrvatskih proizvođača i Zastave, predstavljen je i Sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji Hrvatskog udruženja poslodavaca i kompanije Auto, zastupnika Zastave za Hrvatsku, o izgradnji klastera proizvođača automobilskih delova.
    Stvaranje klastera trebalo bi da olakša malim i srednjim poduzećima, proizvođačima delova i opreme za automobile nastup u pregovorima sa Zastavom, ali i drugim proizvođačima.
    Zastava 10 trenutno se proizvodi u Italiji, a proizvodnja tog automobila, po uzoru na Fijatov model punto, u Kragujevcu treba da počne 2007.
    B 92 10.11.2006.

    Povratničke priče

    Imaš ovdje sve da živiš


    SREBRENICA - Fondacija Ledi Not izgradila je 22 kuće po sistemu ključ u ruke za stanovnike srebreničkih sela na visoravni Kragdivoda i Jezero. Povratnici su zadovoljni onim što je urađeno, ali očekuju više pomoći za održivi povratak, kaže Mevlida Muhić Samo da imamo malo više pomoći da bismo se malo štagod bolje snašli. Vratila sam se ima tri godine. Uglavnom živimo ovdje svi. Ima sedam kuća. Svi živimo, svi smo dobro i zdravo.

    Povratnici, nakon što su uspjeli ostvariti povratak, daleko od radnih mjesta


    FOČA/PRIJEDOR - Mehmed Bradarić povratnik u opštinu Foča: Vratio sam se u Foču poslije niza godina, na dan kad sam izašao 12. aprila ove godine. Već sedam mjeseci raščišćavam svoje ruševine. Zagradio sam imanje. S komšijama se dobro slažem.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_56.htm


    USPEH SRPSKIH IZDAVAČA NA SAJMU KNJIGA INTERLIBER


    ZAGREB - Izdavačke kuće iz Srbije, koje zajednički istupaju na ovogodišnjem sajmu knjiga Interliber u Zagrebu, izazvale su značajno interesovanje posetilaca, od kojih bi neki, kako pokazuju odgovori na ankete, želeli da naredne godine Srbija bude zemlja partner na tom sajmu. Na ovogodišnjem, 29. sajmu knjiga Interliber koji, zajedno sa Info danima i sajmom učenja Educa, traje od 7. do 11. novembra, 74 izdavačke kuće iz Srbije nastupaju preko Centra za distribuciju Bookbridge.
    Tanjug 10.11.2006.

    PRIJEM U SKUPŠTINI BEOGRADA POVODOM JUBILEJA ATELJEA 212


    BEOGRAD - U Skupštini Beograda danas je priređen prijem za članove ansambla i zaposlene u Ateljeu 212, povodom jubileja, 50. godišnjice osnivanja popularnog pozorišta koja će biti obeležena svečanim programom u nedelju, 12. novembra. Zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović pozdravila je goste u svoje i u ime Nenada Bogdanovića, koji je priredio prijem ali nije mogao da prisustvuje zbog, kako je rečeno, iznenadne partijske obaveze.
    Tanjug 10.11.2006.

    NAGRADA DOBRIČIN PRSTEN BORI TODOROVIĆU

    BEOGRAD - Nagradu Saveza dramskih umetnika Srbije za životno delo ''Dobričin prsten'' dobio je istaknuti dramski umetnik Borivoje Bora Todorović, saopštio je danas SDU. Odluku o ovogodišnjem laureatu doneo je žiri čiji je predsednik Stevan Gardinovački, a članovi Nada Blam, Svetlana Bojković, Petar Kralj, Nebojša Ljubišić, Milena Marković, Slavenko Saletović. Počasni član je dr Ivana Simenović Chelić, u ime Fonda Filip i Madlena Cepter, koji je generalni pokrovitelj nagrade.
    Tanjug 9.11.2006.

    ZBIRKA UMETNIČKIH RADOVA VRAĆA SE MANASTIRU KRKA

    BEOGRAD - Udruženje Srba iz Hrvatske sa sedištem u Beogradu i Srpsko kulturno društvo ''Zora'' Knin-Beograd, u dogovoru sa Dalmatinskom eparhijom i Ministarstvom kulture Srbije, vratiće bogatu zbirku umetničkih radova nastalih u vreme rada likovne kolonije u manastiru Krka, kod Kistanja. Kako je saopštilo to udruženje, zbirka koja sadrži više od 70 slika i skulptura biće vraćena sutra, a nastala je u vreme likovne kolonije u manastriru Krka od 1990. godine do 1995. godine.
    Tanjug 10.11.2006.

  9. #39

    Odgovor: Fildžan viška

    Predstavnici nacionalnih manjina

    Nedostaju prostor i finansijska podrška

    SARAJEVO Gradonačelnica Semiha Borovac sa saradnicima primila je u četvrtak predstavnike udruženja nacionalnih manjina u gradu i to predstavnike udruženja Italijana, Poljaka, Mađara, Slovenaca, jevrejske zajednice, vijeća Roma, građana češkog porjekla Češka beseda, Albanaca Skenderbeg i Slovenskog kulturnog društva Cankar.
    Cilj organizovanja sastanka sa predstavnicima udruženja nacionalnih manjina jeste da se upoznamo sa njihovim radom, aktivnostima, ali i problemima. Zakon o pravima manjina koji je donesen na nivou BiH nalaže da se omogući novac za djelovanje ovih udruženja, dakle, njegovanje jezika, kulture te baštine zemlje iz koje potječu. U toku razgovora istaknuta su 3 zajednička problema svih udruženja i to problem nedostatka prostora, slabe financijske podrške radu udruženja, kao i slabo medijsko predstavljanje, kazala je gradonačelnica Borova, nakon sastanka. Kako je istakla gradonačelnica, Grad je obećao da će u narednom periodu osigurati prostor za djelovanje udruženja građana češkog i mađarskog porijekla, koji nemaju svoje prostorije.
    A.H.
    Oslobođenje 12.11.2006.

    Srpkinja taksista u Prištini

    PRIŠTINA - Upoznajemo Veru Golubović, koja je verovatno prva žena na Kosovu sa licencom taksi vozača. Ako nije dovoljno to što je žena, ona je takođe i kosovska Srpkinja, što znači da pripada etničkoj zajednici u senci dominantne većine kosovskih Albanaca.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_57.htm

    Slovenija spremna da prihvati evro

    BRISEL/LJUBLJANA - Evropska komisija je danas objavila da je Slovenija sasvim spremna da počne da koristi evro od 1. januara.

    Izvršno telo EU kaže je ova bivša jugoslovenska republika sprovela "mnoge praktične mere" da bi osigurala glatki prelazak, ali da još treba da ubedi svoje građane da će cene ostati stabilne prilikom zamene. EU će Sloveniju unaprediti u trinaestog člana evrozone u julu, čime će joj dati manje od pet meseci za štampanje i kovanje evro novčanica i kovanica za zamenu tolara. Kipar i Malta se nadaju da će se pridružiti evrozoni 2008. godine.
    B 92 10.11.2006.

    Na današnji dan

    12.11.1955. U Zagrebu umro istaknuti hrvatski pjesnik Augustin Tin Ujević, koji je svojom lirikom, ali i boemskim životom obilježio razdoblje između dva svjetska rata u jugoslovenskoj književnosti (Lelek sedra, Kolajna, Žedan kamen na studencu).


    NLB liga ABA

    9. kolo


    11.11.2006.


    Podgorica, Budućnost Bosna 101:79
    Beograd, Partizan Slovan 82:55
    Široki Brijeg, Široki Zagreb 91:84
    Zadar, Zadar FMP 86:67
    Vršac, Hemofarm Split 85:76
    Zagreb, Cibona - C. Zvezda 83:70
    Domžale, Helios Olimpija 12.11.2006.

  10. #40

    Odgovor: Fildžan viška

    OKO 120 POVRATNČKIH PORODICA DOBIT ĆE ELEKTRIČNU ENERGIJU


    Rudo Oko 120 povratničkih porodica u naselju Strgačina u općini Rudo, koji već šest godina žive u mraku konačno će, najkasnije za dvije sedmice dobiti električnu energiju.
    FENA 14.11.2006.


    Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić jedan od 60 heroja magazina Tajm

    Žena koja ne odustaje

    Beograd - Evropski magazin Tajm objavio je 13. novembra specijalno izdanje "60 godina heroja" u kojem je 60 imena ljudi koji su, prema mišljenju ove redakcije, "oblikovali naše živote". Za jednog od heroja proglašena je izvršna direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić.
    Prema pisanju urednice Tajma Ketrin Mejer, za 60 godina koliko Tajm objavljuje atlantsko izdanje posebni ljudi su izbili na površinu iz različitih nemirnih i nestalnih vremena, iz kreativnosti i haosa. Bili su svedoci posledica svetskog rata, rušenja komunizma u Centralnoj i Istočnoj Evropi, nestajanja aparthejda u Južnoj Africi, napretka položaja žena, ali i rađanja novih strahova. "Ovi ljudi su naši heroji i u ovom posebnom izdanju mi slavimo njih i njihova mnogobrojna dostignuća", navodi Mejer.
    U uvodniku ovog izdanja još piše da su neki od njih stekli reputaciju u bitkama protiv represije i predrasuda, drugi su svoju energiju uložili i proizveli neka od najvećih umetničkih dela. Herojstvo se sastoji u preuzimanju rizika - sa idejama, konvencijama, a nekada i sa samim životom, piše Mejer.
    Heroji su svrstani u tri kategorije: "Buntovnici i lideri", "Biznis i kultura" i "Pokretači i pioniri". Nataša Kandić je svrstana u kategoriju "Pokretači i pioniri", zajedno s princezom Dajanom, Bernarom Kušnerom, papom Jovanom Pavlom II, Kristijan Amampur, Majkom Terezom i drugima......
    Danas 13.11.2006.


    PREMIJERA FILMA 'ROKENROL UZVRAĆA UDARAC' U ZAGREBU

    ZAGREB - U multipleksu Sinestar u Zagrebu sinoć je održana hrvatska premijera srpskog filma ''Rokenrol uzvraća udarac'', režisera Petra Pašića i scenarista Srđana Dragojevića i Dimitrija Vojnova. ''Rokenrol uzvraća udarac'' treći je nastavak filmske komedije ''Mi nismo anđeli'', a scenario za film nastao je po Dragojevićevoj priči ''Dan kad je crko Maršal'' s početak 90-ih.
    Tanjug 14.11.2006.


    USKORO DANI SRPSKE KULTURE U ZAGREBU

    ZAGREB - U Zagrebu će, od 21. do 26. novembra, biti održani Dani srpske kulture, na kojima će biti predstavlena savremena srpska ostvarenja u oblasti filma, muzike, teatra, likovne umetnosti i književnosti. Tu manifestaciju organizuje Srpsko kulturno društvo ''Prosvjeta'', kao centralna srpska kulturna institucija u Hrvatskoj.
    Tanjug 14.11.2006.

    MESIĆ POSTAVIO KAMEN TEMELJAC ZA SPOMENIK TESLI U PRAGU

    PRAG/ZAGREB - Hrvatski predsednik Stjepan Mesić, koji boravi u dvodnevnoj službenoj poseti Češkoj, otkrio je na svečanosti u Pragu spomen ploču slavnom srpskom naučniku Nikoli Tesli i postavio kamen temeljac za njegov budući spomenik, javili su danas hrvatski mediji. Spomen ploča postavljena je u praškoj Teslinoj ulici, zajedničkom inicijativom ambasada Hrvatske i Srbije i grada Praga, povodom obeležavanja 150. godišnjice Teslinog rođenja, koji je 1879. i 1880. godine, kao i brojni mladi ljudi iz južnoslavenskih zemalja pod Austro-Ugarskom studirao u Pragu .
    Tanjug 14.11.2006.

    Bilo je to zlatno doba

    Beograd - Velika glumačka zvezda one stare, velike Jugoslavije, Relja Bašić, došao je u Beograd da sa prijateljima proslavi veliki jubilej Ateljea 212, i odlučio da i naredni dan ili dva provede u, kako kaže, "otužnim reminiscencijama", sećajući se nekih lepših vremena.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_58.htm

    Na današnji dan

    13.11.1838. - U Zagrebu rođen jedan od najvećih hrvatskih književnika August Šenoa.

  11. #41

    Odgovor: Fildžan viška

    Na KCUS boravio tim ljekara iz Beograda

    Operisano sedmero djece sa oboljenjem kukova

    SARAJEVO Na klinici za ortopediju i traumatologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu boravila je ekipa ljekara sa Instituta za ortopedske bolesti Banjica, u kojoj su bili dr. Goran Čobeljić i dr, Zoran Vukošinović. Zajedno sa sarajevskim ljekarima oni su obavili sedam operacija urođenih anomalija i oboljenja dječijih kukova......
    Operacije urođenih anomalija i oboljenja dječijih kukova na Institutu za ortopedske bolesti Banjica se obavljaju rutinski, a u BiH se obavljaju samo uz asistenciju tima ljekara iz Banjica. Kako nam je kazao dr. Čobeljić, saradnja sa Kliničkim centrom Koševo je vrlo dobra i oni i u budućnosti namjeravaju da dolaze i da metodu koja je primjenjena na ovoj operaciji uvedu na KCUS, da bi uskoro i naš tim ljekara mogao samostalno da vrši operacije urođenih anomalija i oboljenja dječijih kukova.
    L. Rizvanović
    Oslobođenje 16.11.2006.

    Hoće da grade prugu Trebinje Dubrovnik

    TREBINJE na adresu opštinskih vlasti u Trebinju stigle su dvije zanimljive ponude jedna iz Slovenije, druga iz Srbije. Grupe preduzeća iz ove dvije države, zainteresirane su za izgradnju velikog i modernog turističkog kompleksa uz magistralni put Trebinje Dubrovnik. Nadležni još uvijek vagaju ponude. Istovremeno, u ovom gradu ozbiljno razmišljaju o obnovi uskotračne pruge Trebinje Hum Pećina Vjetrenica Dubrovnik i smatra se da bi to bila isplativa investicija koja bi povećala zanimanje turista za cijeli trebinjski kraj.
    S.V.
    San 15.11.2006.

    Otvoreni Tuzlanski pozorišni dani

    Gospođa ministarka oduševila publiku

    TUZLA Predstavom Gospođa ministarka Branislava Nušića, u režiji Milice Kralj, a u izvedbi Narodnog pozorišta Republike Srpske Banja Luka, u prepunoj sali Narodnog pozorišta Tuzla u utorak uveče otvorena je tradiconalna pozorišna revija Tuzlanski pozorišni dani.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_59.htm

    Piksi okuplja veliku četvorku?

    BEOGRAD/ZAGREB - Čelnici Crvene Zvezde uskoro planiraju okupljanje bivše velike četvorke jugoslovenskog nogometa. Srpski Kurir prenosi informaciju kako predsjednik Zvezde Dragan Stojković - Piksi namjerava u proljeće organizirati turnir na kojem bi, uz Zvezdu, trebali sudjelovati Partizan, Hajduk i Dinamo.

    Piksijevu namjeru potvrdio je i tajnik Crvene Zvezde Nebojša Leković koji smatra da bi pokretanje regionalne lige pod nadzorom krovne europske nogometne organizacije UEFE podiglo razinu kvalitete nogometa na prostoru bivše Jugoslavije.

    U regionalnoj ligi, prema zamislima susjeda trebali bi sudjelovati i klubovi iz Austrije, Slovenije Mađarske, Bosne, Rumunjske, Grčke i Bugarske

    - Crvena zvezda je zainteresirana za regionalnu ligu. Naša ideja je da prvo organiziramo turnire na kojima bismo okupili klubove s prostora bivše Jugoslavije. Tokom zimskih priprema koje ćemo odraditi u Trebinju najvjerovatnije ćemo o toj temi pričati sa ljudima iz splitskog Hajduka. - rekao je za Kurir Nebojša Leković dodavši da su na nedavnom sastanku u Nyonu čelnici gotovo svih klubova jugoistočne Europe pozdravili ideju o regionalnoj ligi.

    Srbi svoju priliku za konkretiziranje ideje o regionalnoj ligi vide u izboru Michela Platina za prvog čovjeka UEFE. Naime, prema njegovim razmišljanjima Platini ima puno liberalniji stav prema regionalnim ligama od sadašnje prve persone euro-nogometa Lenarta Johanssona koji je jedini protukandidat Platiniu na izborima koji će se održati u siječnju sljedeće godine.

    Stojković je u odličnim odnosima s Platiniem i mislim da bi Uefa odobrila formiranje regionalnih liga ukoliko on bude izabran - završio je Leković.
    Alen Lesički
    Jutarnji list 15.11.2006.

  12. #42

    Odgovor: Fildžan viška

    Povratnički hljeb sa sedam kora

    ILIDŽA - Mina Mehmedika, koja se s porodicom vratila u Gornji Kotorac, naselje nadomak Sarajeva koje pripada opštini Ilidža, i to dijelu koji se nalazi u Republici Srpskoj, govori o svom povratničkom životu:
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_60.htm

    Toranj svetog Ante nacionalni spomenik

    BIHAĆ Na posljednjoj sjednici Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika naše zemlje donesena je odluka da se deset dobara proglasi nacionalnim spomenicima, a da se tri dobra stave na listu ugroženih spomenika. Tako je, nakon godina čekanja, Unsko-sanska županija dočekala da se povijesna građevina Stara džamija u Lubardi u Bužimu te graditeljska cjelina župna crkva sv. Ante Padovanskog s grobnicom bihaćkog plemstva u Bihaću proglase nacionalnim spomenicima. Prema riječima Mirze Mujadžića, direktora Zavoda za zaštitu kulturno-povijesnog naslijeđa USŽ-a, velika je stvar za Bihać da se nakon proglašenja nacionalnim spomenicima Fethija džamije, Ripačkih arheoloških nalazišta te urne iz doba Japoda, još jedan od simbola grada proglasi nacionalnim spomenikom. "Crkva sv. Ante Padovanskog sagrađena je 1890., a tijekom Drugog svjetskog rata je porušena. Nakon rušenja ostali su sačuvani toranj s podnožjem i evo sada smo konačno dočekali dan da jedan od simbola grada Bihaća bude proglašen nacionalnim spomenikom", rekao je Mujadžić. Uz toranj crkve sv. Ante Padovanskog nalazi se veliki kameni sarkofag, ukrašen kamenom plastikom i heraldikom, a u kojem su pokopani tadašnji istaknuti članovi bihaćkog plemstva. Objekt je sada nacionalni spomenik, a Zavod za zaštitu kulturno-povijesnog naslijeđa USŽ-a sarkofag je zaštitio od daljnjeg propadanja. Očekujemo još desetak povijesnih objekata da se nađu na privremenoj listi nacionalnih spomenika, a kada je u pitanju lista peticija za proglašenje nacionalnih spomenika, tu se još nalaze manastir Rmanj u Martin Brodu i umjetnička zbirka Damirke i Envera Mulabdića", napomenuo je Mujadžić. Općina Bihać je u srpnju ove godine toranj sv. Ante Padovanskog ustupila na petogodišnje korištenje Franjevačkoj provinciji Bosna Srebrena, a dogovoreno je da se koristi za obogaćivanje duhovnog i kulturnog života Bihaća. U planu je bilo da se unutrašnjost tornja koristiti za opremanje i rad male knjižnice te medijske kuće Franjevačke provincije Svijetla riječ, dok će se plato crkve koristiti u ljetnom razdoblju za otvorenu čitaonicu.
    Rusmir Karat
    Dnevni list 17.11.2006.

    SPOMEN PLOČA GLUMCU DRAGANU MAKSIMOVIĆU NA ZELENOM VENCU

    BEOGRAD - Na Zelenom vencu, pored nekadašnjeg restorana 'Beli grad', gradonačelnik Beograda Nenad Bogdanović u subotu će svečano otkriti spomen ploču posvećenu glumcu Draganu Maksimoviću. Spomen ploča se postavlja na inicijativu Narodnog pozorišta i reditelja Gorana Markoviću, a sredstva je obezbedio grad Beograd.

    Maksimović, poznati glumac Narodnog pozorišta u Beogradu, preminuo je 4. februara 2001. godine od posledica povreda koje je zadobio u noći između 18. i 19. novembra 2000. Maksimovića je,bez ikakovog povoda, pretukla grupa skinhedsa, navijača fudbalskog kluba 'Rad' i od tih batina poznati glumac, već narušenog zdravlja, nije uspeo da se oporavi.
    RTS 17.11.2006.

    Preminuo Sulejman Rebac

    MOSTAR U Mostaru je jučer u 77. godini preminuo Sulejman Rebac, dugogdišnji fudbaler, trener i stručni rukovodilac Fudbalskog kluba Velež.
    Sulejman Sula Rebac bio je nogometna legenda, branio je boje Veleža i splitskog Hajduka, a nastupao je i za reprezentaciju bivše Jugoslavije. Velež mu je 2005. godine dodijelio diplomu za životno djelo. Dženaza Sulejmanu Repcu biće obavljena u subotu, 18. novembra, u 14 sati na gradskom groblju Sutina u Mostaru.
    Oslobođenje 16.11.2006.

    Na današnji dan

    16.11.1947. - Puštena je u saobraćaj željeznička pruga Šamac - Sarajevo, duga 242 kilometra, u čijoj su izgradnji učestvovale omladinske brigade iz cijele Jugoslavije.

    16.11.1995. U Skopju u 88. godini umro Petre Prličko, doajen i jedan od utemeljivača makedonske pozorišne umjetnosti, istaknuti glumac i režiser.

  13. #43

    Odgovor: Fildžan viška

    Danas radimo za Sanela


    MOSTAR - Nada Zovko, kozmetičarka i vlasnica kozmetičkog salona "Mona Lisa", pokrenula je humanitarnu akciju za Sanela Hrnića, koji je teško nastradao u automobilskoj nesreći prije pet mjeseci. Nada je osmislila humanitarnu akciju kojom će sav prihod od utorka, 21. studenoga, dati za liječenje Sanela Hrnića, kojemu je za poboljšanje stanja hitno potreban tretman u Krapinskim toplicama.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_61.htm

    Otac Sava


    PEĆ/DEČANI - Protekle sedmice sam nekoliko dana boravio na Kosovu. Zahvaljujući čovjeku kojeg sam tamo upoznao, ovo putovanje je jedno od najdragocjenijih u mom životu.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_62.htm


    NLB liga ABA


    10. kolo

    Sarajevo, Bosna Helios 99:93
    Beograd, C. Zvezda Olimpija 110:92
    Split, Split Cibona 85:98
    Železnik, FMP Hemofarm 85:80
    Zagreb, Zagreb Zadar 19.11.2006.
    Ljubljana, Slovan Široki 80:86
    Podgorica, Budućnost Partizan 73:68

    Dana 27.12.2006. u sportskoj dvorani Tivoli u Ljubljani će se održati All Stars utakmica NLB lige ABA. Svi koji žele mogu učestvovati u izboru igrača koji će nastupati na ovom spektaklu:
    http://www.adriaticbasket.com/igra200607AllStar.php

    Tražim izgubljenog prijatelja

    http://www.a-free-guestbook.com/gues...=valterbranisa

  14. #44

    Odgovor: Fildžan viška

    Hoće i Hrvati


    Zagreb/Split - Čelnici Dinama i Hajduka podržali ideju Dragana Stojkovića o pokretanju turnira velike četvorke, koji bi prethodio formiranju regionalne lige.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_63.htm

    Dobra saradnja u obnovi verskih objekata SPC


    Priština - Od ukupno 35 objekata SPC koji su oštećeni tokom nasilnih demonstracija u martu 2004. godine, očekuje se da do kraja 2007 godine budu kompletno renovirana 18 objekata.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_64.htm

    Dobre vijesti o povratku


    "Uđeš u svoju kuću, izađeš iz svoje kuće, ideš da radiš na svoju njivu, svoj si na svom i u svom.
    Čapljina/Doboj Istok/Jablanica - Najviše prostora u današnjoj emisiji dajemo projektu humanitarne organizacije CRS (Chatolic Relief Service) pod nazivom Trajna rješenja za korisnike kolektivnih centara. Zahvaljući tome, sedmočlana porodica Vujović se vratila u svoj dom u okolini Čapljine.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_65.htm

  15. #45

    Odgovor: Fildžan viška

    Nadareviću nagrada "Tito Strozzi"


    ZAGREB - Mustafa Nadarević primio je u Hrvatskome narodnom kazalištu (HNK) nagradu "Tito Strozzi" za ulogu Hasanage, dramski tekst i režiju predstave "Hasanaginica", najboljeg ostvarenja zagrebačkog HNK u prošloj sezoni.
    Nagrada "Tito Strozzi" utemeljena je 1993., a dodjeljuje se za najbolje pojedinačno ostvarenje u zagrebačkom HNK u protekloj sezoni. Uručuje se na dan Drame HNK, 24. studenoga. Sponzorsku nagradu Nadarević je dobio od nakladne kuće "Ljevak".
    HRT web vijesti 24.11.2006.

    Dani srpske kulture prvi put u Zagrebu


    ZAGREB - U organizaciji Srpskog kulturnog društva Prosvjeta u Zagrebu se po prvi puta održavaju Dani srpske kulture. Zagrebačka publika imati će priliku upoznati se sa recentnom srbijanskom produkcijom u područjima filma, glazbe, kazališta, likovne umjetnosti i književnosti.
    http://www.fildzanviska.ba/clanak_66.htm


    Na današnji dan



    23.11.1855. U Senti rođen književnik Stevan Sremac. Najpoznatija su mu djela: Ivkova slava, Zona Zamfirova, Pop Ćira i pop Spira.

    24.11.1883 Rođen pisac i pjesnik Jovan Jovanović Zmaj, poznat je kao dječiji pjesnik i autor elegičnih ličnih ispovjedi (Đulići, Đulići uveoci).

Strana 3 od 37 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •