Beljenje zuba
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Beljenje zuba

    Beljenje zuba

    Ova veoma popularna kozmetska procedura nema doživotni efekat, ali dobra stvar je u tome što pri beljenjuBeli zubi zuba ne dolazi ni do kakvih strukturalnih promena na zubnom tkivu, te se proces može ponavljati bez štetnih posledica.

    Da li beljenje zuba stvarno moguće? Jednom rečju, DA! Radili su ga na ovaj ili onaj način u proteklih 100 godina i dokazano je da je to sigurna i efikasna kozmetska procedura.

    Šta se u stvari stvarno događa za vreme procesa izbeljivanja zuba?

    Deo zuba koji se vidi direktno u ustima je gleđni sloj koji je ujedno i jedini deo zuba koji treba da se nalazi iznad desni. Prirodna boja gleđi je bela, ali u stvari je prozirna i zavisi od drugih zubnih struktura koje se nalaze ispod i koje se provide kroz nju. Supstanca neposredno ispod gleđi se zove dentin. Njegova normalna boja je žuta, ali zbog porozne strukture i bliskog odnosa sa zubnim živcem preko koga može upijati različite materije, može doći do njegovog prebojavanja te boja postaje tamnija, braon-žuta što se dešava pri starenju. Boja koju vidimo kada gledamo zub je mešavina boje gleđi koja pri starenju biva sve mutnija i boje dentina koja vremenom tamni zbog svoje bliskosti sa zubnim živcem. Ovo je razlog što jednostavno pranje zuba ne može sprečiti prebojavanje zuba koje se vremenom dešava. Možete prati zube po ceo dan i nikada nećete otkloniti prebojenost koja je deo unutrašnjih struktura zuba.

    Sa izbeljvanjem zdravih i mrtvih zuba (zuba bez živca) se pokušavalo veoma dugo i bilo je manje ili više uspešno, ali ne tako bezbedno i jednostavno, jer su se koristile veoma agresivne supstance.

    Međutim, pre otprilike 20 godina otkriveno je da se 10-% karbamid peroksid može aplikovati na zube sigurno i bez bojazni od stvaranja opekotina na sluznici usta ili trovanja pacijenta, što se dešavalo pri korišćenju nekih mnogo agresivnijih materija. Ako se ovaj razblaženi rastvor peroksida drži u kontaktu sa zubom dovoljno dugo, dolazi do izbeljivanja zuba koji postaje svetliji. Što je duži kontakt, zub postaje sve belji (sve do momenta kada nema više boje koja se može izbeliti..

    Da li je beljenje zuba bezbedno?


    U zapadnom svetu 8 od 10 stomatologa vrši beljenje zuba kao estetski tretman pacijenata. Američka dentalna asocijacija je objavila svoj stav koji kaže: "Beljene zuba indikovano od strane stomatologa koje se vrši u kućnim uslovima, preparatima renomiranih proizvođača, a pod stalnim nadzorom stručnog lica u relativno kratkom vremenskom trajanju, apsolutno je siguran i efikasan način izbeljivanja zuba. Preporučuje se upotreba onih preparata koji su dobili odobrenje od strane ADA. Umerena osetljivost zuba na toplo i hladno je uobičajen prolazni propratni efekat kod svih metoda beljenja. Međutim nikakve dugotrajne loše posledice po zubno tkivo nisu zabeležene ni u jednoj kliničkoj studiji."


    Šta se ne može postići beljenjem zuba?


    - Beljenjem se ne mogu otkloniti crne ili braon prebojenosti koje su posledica karijesa zuba. Zubi se obavezno moraju opraviti pre započinjanja beljenja.

    - Beljenjem se ne mogi izbeliti prebojenosti koje su posledica starih amalgamskih plombi. Ovo se može u najvećem broju slučajeva rešiti zamenom ovih plombi savremenim kompozitnim (belim) ispunima, ali se po nekad oksidi metala toliko uvuku u zubno tkivo da nastanu trajne prebojenosti.

    - Beljenjem se ne mogu rešiti fluorotične mrlje kod pacijenata koji su unosili velike količine floura, koji se u nekim mestima nalazi u ogromnim količinama u vodi za piće.

    - To može da bude problem i kod pacijenata sa jakim tetraciklinskim prebojenostima, odnosno kod pacijenata koji su kao deca primali tetraciklinske preparate zbog infekcije uha.

    Izbeljivanje mrtvih zuba (zuba koji su potamneli nakon vađenja zubnog živca)

    Ovo je bezbolna kozmetska procedura koja se rutinski radi.

    Potamneli zub se prethodno pripremi za beljenje tako što se sa zadnje strane isprepariše rezervoar za gel, ukloni eventualni karijes, ostaci starog punjenja unutar kanala korena 2mm u dubinu. Izvrši se izolacija kruničnog dela cementom na bazi glas jonomera i nakon toga se postavlja 30% gel karbamid peroksida ili smeša hidrogena i natrijum perborata unutar kruničnog dela, koji za veoma kratko vreme dovodi do željenih rezultata.

    Upotrebom lasera koji vrši aktivaciju gela, beljenje se završava nakon jednog ili dva tretmana. Ova procedura je brža i skuplja od konvecionalne tehnike pri kojoj se pasta hidrogena i natrijum perborata postavlja u komoru zuba i menja na svaka dva dana, te je potrebno više seansi i dolazaka pacijenta u ordinaciju - tzv. Walking bleach tehnika.

    Ne retko se na ovakvim zubima nalaze velike plombe koje više estetski ne zadovoljavaju, te je nakon procesa izbeljivanja neophodna njihova zamena visko kvalitetnim estetskim materijalima (EsthetX nadogradnje).

    Izbeljivanje vitalnih zuba


    Ova procedura je veoma popularna, posebno u zapadnom svetu. Budite uvereni da se skoro sve ličnosti iz javnog života sa svojim blistavim osmesima i bisernim zubima redovno podvrgavaju kozmetskim stomatološkim intervencijama među kojima najviše izbeljivanju zuba.

    Beljenje zuba se može vršiti na više načina koji se mogu i međusobno kombinovati.

    izvor:mojzubar

    Da li ste se nekada podvrgli ovom tretmanu i kakva su vasa iskustva?
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #2

    Odgovor: Beljenje zuba

    Citat Cecara kaže: Pogledaj poruku
    Beljenje zuba
    Da li ste se nekada podvrgli ovom tretmanu i kakva su vasa iskustva?
    Iskusila sam tzv. "walking bleach" tehniku pre nekih sigurno 5 godina na jedinici (11). Rezultat sasvim zadovoljavajući (bolje rečeno - prezadovoljna sam bila) i što je najbolje od svega - i dan danas je zubić lep i beo. Preporučujem iskreno svima koji imaju potrebu za tim.



  3. #3

    Odgovor: Beljenje zuba

    Meni je to zvucalo zanimljivo i resih da se podvrgnem tretmanu. Objasni mi stomatolog kako se to radi, u njihovoj ordinaciji na dva nacina-laserski i kucnom primenom nekog gela (ne znam tacan naziv). Potpuno je bezopasno po gledj, nista nije dubinski. Tretira se samo spoljna strana zuba, tj. ona strana koja se vidi. Pre samog beljenja je potrebno ispolirati zube i ako je neki 'pokvaren' treba da se popravi, dakle da sve bude zdravo. Napravili mi 'kapice' za gornju i donju vilicu, na njih se nanese gel i tako se nose 7-10 noci (8-10 sati se preporucuje).
    Efekat je odlican, lepa belina i sjaj, a opet deluje prirodno.
    Jedino sto mi se nije dopalo, to je da posle 2 meseca pocela je da se gubi polako izrazena belina... Nakon sest meseci sam ponovila proces, i tako je taj efekat jedino odrziv. Mislim da je to najbezopasnija metoda beljenja zuba, uz stalno upotrebu pasta za izbeljivanje istih.
    Sensible & Sensitive

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •