Džeparac
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9

Tema: Džeparac

  1. #1

    Džeparac

    Imala sam sreću da imam babu i dedu koji su umeli da polivaju novcima. To je značilo: kad deda dobije penziju, da malo novaca deci, ali da i babi da da deci. Naredne nedelje deda mudro ćuti, ali baba, da deda ne zna (kako sam samo naivno verovala da ne zna ) tutne kintu. Treće nedelje opet se prsi deda. "Pošto majka nema penziju, ona vam ne može u svak' put dati." Četvrte nedelje opet vadi baba iz svojih tajnih zaliha.
    Ovu kintu mi roditelji nikad nisu uzimali, ali sam morala da "prijavim" da sam dobila kao i na šta sam potrošila.
    Svoj prvi mesečni džeparac od mame sam dobila sa četiri godine.

    Nisam baš sigurna šta sam mogla sa ovom kintom, al sam bila mnogo bitna što i ja sad imam novčanik i moje novce.
    Godinama mi se džeparac povećavao, ali se povećavao i spisak onog što moram pokriti od džeparca. U srednjoj školi je moj džeparac pokrivao užinu, izlaske, garderobu i ekskurzije. (Tačnije, jedino što nisam pokrivala od džeparca su stan i hrana.)
    Nekad svoje roditelje smatram ili hrabrima ili ludima. Jer to nisu bile male pare ni za odrasle, a kamoli za klince. Sećam se i vaspitnih metoda: ako si potrošila sve, ja ti mogu pozajmiti, ali to znači da ću ja ući u minus u banci, a nemam nameru da ja plaćam kamatu za tvoje pozajmice. Pa kad ti naredni mesec nazad uzme ne samo što si pozajmio, nego i kamatu (bogami, bile su zelenaške).
    Zahvaljujući tome, dosta rano sam naučila da baratam novcima. I izbegla sam klasično prezaduživanje i nekontrolisano trošenje plate kada sam se zaposlila, u šta su uglavnom upadali moji prijatelji koji nisu imali mesečni džeparac, nego su tražili od roditelja kad im za šta treba.

    Pristalica sam džeparca. Mesečnog, polumesečnog, kako god, ali ne dnevno uzimanje kinte.
    A vi?
    Poruku je izmenio Mish, 27.03.2015 u 01:51 Razlog: slicka
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Džeparac

    hhehe..ja sam znao dok mi baba ziwa bila,da kad primi penziju,ne mrdnem iz njene blizine,i swe joj ugadjao,samo da se ne bi pomucila i tako izwlacio iz nje para a ne trazeci joj..desawalo se da joj i trazim narawno,ali pretezno sam s njom bio lukaw eto...a wolio sam je jaako jaaakojes dasam dobijao ja od nje,ali uwjek mi je 'malo bilo'

  3. #3

    Odgovor: Džeparac

    slabo roditeljima uzimam novac a jos slabije trazim........tu je deda koju uvek da neku "kinticu".....onda neki dobitak na kladionici,i tako nikad nisam bez para....
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  4. #4

    Odgovor: Džeparac

    @joksi
    A da li tvoji roditelji znaju sa koliko novaca raspoložeš i na šta ih trošiš?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    Odgovor: Džeparac

    ako se racuna dzeparac kao za izlazak onda je to to novac dobijem uglavnom kad ga zatrazim jer ga trazim sa svrhom i roditelji znaju na sta cu da ga potrosim, posto ne zaradjujem sama za sebe i zivim sa roditeljima.. onda verujem da jeste u njihovoj nadleznosti da znaju na sta potrosim novac.. naravno, ne mislim bukvalno, ne prijavljujem koliko sam popila i sta, ne prijavljujem kondome i ostalo sto je moja stvar a njihovi novci ne kupujem veliko sebi nista bez konsultacije sa roditeljima jer mi je za kupovinu uglavnom vazno misljenje jos jedne osobe..
    kad sam bila mala, nisam dobijala dzeparac u smislu da dobijem mesecnu sumu i da je rasporedim.. secam se da sam dobijala za uzinu i to je to.. isto je bilo i u srednjoj skoli..
    danas, kazem, dobijem novac bez obrazlozenja samo za izlazak i uglavnom ga ne potrosim time hocu da kazem da sam superultramegagiga cica koju caste na svakom koraku aha moji znaju npr. da ja uvek imam novca i da od mene mogu da zatraze kad dodje momenat u mesecu ili kad oni nemaju.. nikad nisam bez novca jer ko zna za sta moze da zatreba.. volim da sam sigurna..
    u neku ruku mi je nije zao sto dzeparac nisam dobijala jer novac potrosen u svrhu nije bacen.. nisam sklona kupovini stvari koje mi ne trebaju, umem da baratam sa novcem.. ali mi bude zao sto ga nisam imala, jer bih onda imala od malena usadjenu naviku da treba da porcijam, sto nije losa odlika..
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #6

    Odgovor: Džeparac

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    @joksi
    A da li tvoji roditelji znaju sa koliko novaca raspoložeš i na šta ih trošiš?
    normalno da znaju..........pa kakvi bi to roditelji bili ako nebi znali sta im dete radi....
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  7. #7

    Odgovor: Džeparac

    Kao klinka sam dobivala džeparac. Pamtim 10 kuna koje su mi roditelji svako jutro ostavljali pored telefona. Ono je bilo namijenjeno gablesu u školi jer ja nisam bila pretplaćena za školski topli obrok. Nikad nisam bila neki raspinik pa mi je to bilo taman.

    Sa odrastanjem mi se i džeparac povisivao.

    Kako sam i sama sada mama, već neko vrijeme razmišljam da uvedem džeparac na repertoar. Dakako, moj prvašić je novce dobijala ali zvanično se on nikad nije svrstao pod džeparac. Kako je krenula u školu smatram poštenim i potrebitim da počne dobivati džeparac. Budući da svako jutro joj sendvič napravimo, cca 5 kn dnevno mislim da joj je dovoljno. S obzirom da joj bon za mobitel mi kupimo

    Tako da.. Moja mala će džeparac počet dobivati
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  8. #8

    Odgovor: Džeparac

    Info - moja mala i dalje ne dobiva džeparac. Što će joj kada sve ima?

    Kako Vi stojite? Jesu li se Vaši klinci dotaknuli Vaših novčanika?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  9. #9

    Odgovor: Džeparac

    Nema tih para koja moja deca ne mogu da potrose. To je ok, ali kada smo smanjili budzet za 10% (60%), pa smo presli u rezim ozbiljne stednje, tracenje para se nastavilo nesmanjenom zestinom, uz sitne trikove promene namene novcanih sredstava. Sada da ja presipam iz supljeg u prazno a njih bas briga, e necemo. Proglasio sam vanredno stanje, ukinuo sam dzeparac, predlozio mladjoj generaciji da radi ako zeli da trosi. Mogu i kod mene da rade, laksi poslovi 100 din po satu, kopanje 150 din po satu. Odmor odbijam od nadnice.
    Troskove zivota, skole faksove i dalje placam uz redovno fiskalno izvestavanje utrosenog i ponekad dadem pare za jedno pice u gradu. Vreme je i da oni shvate da zive u bezveznoj drzavi!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •