Jazak - Etno kuća
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    Jazak - Etno kuća

    Etno kuća Jazak

    Etno okućnica Jazak nalazi se u istoimenom selu, nedaleko od Banje Vrdnik, u središnjem delu južnih padina Fruške Gore - jedine planine "Panonskog mora", na nadmorskoj visini 180-220 metara. Selo Jazak je dobrim asfaltnim putem povezano sa Novim Sadom, od koga je udaljeno 30 km, od Iriga 15 km, od Rume 15 km, od Beograda 70 km, od Sremske Mitrovice 25 km.

    U blizini Etno kuće se nalazi Jazački manastir sa moštima svetog cara Uroša i fabrika najzdravije vode u Evropi - Voda Jazak. Etno kuća je udaljena od hotela Termal u Vrdniku 5 km, a u Vrdniku se nalazi manastir Sremska Ravanica. Sa druge strane sela Jazak, u pravcu Sremske Mitrovice, na udaljenosti od 5 km nalazi se manastir Mala Remeta.

    Etno okućnica Jazak sastoji se od Etno kuće sa stambenim i ekonomskim delovima (vajat, kačara - proizvodnja rakije i vina, kotobanja - ambar za žitarice), te seoskog dvorišta sa hlebnom peći, pušnicom za sušenje mesnih proizvoda, voća i povrća, zasebnim poljskim WC-om.

    Kuća je stara preko 300 godina i predstavlja primer seoskog graditeljstva iz 18.veka. Građena je od kamena (donji deo) i naboja (gornji deo), sa drvenom krovnom konstrukcijom i pokrivena je biber crepom.

    U kući se nalazi stalna postavka eksponata iz druge polovine 19. veka, urađena po osnovnim muzeološkim principima.

    Kačara se koristi i kao pozrnica na kojoj se odvija kulturno-umetnički život sela, odnosno ovog dela Srema: književni susreti, likovna kolonija, promocija organske hrane, turističke manifestacije, razne radionice (izrada sremske narodne nošnje) i škola u prirodi kao i slične manifestacije. Ovde se održavaju i razne seoske svečanosti povodom Božića, Uskrsa, Đurđevdana i Duhova.

    Etno okućnicu Jazak koriste za svoj rad osim Zavičajnog društva "Teočin" i KUD "Teodor Avramović Tican" i Književna zadruga "Drugari", svi iz sela Jazak.

    Okućnicom upravlja Ruća Andrić - Bećaruša, koja je nadaleko čuvena po bećarcima i na hiljade njih drži u glavi, spremna da ih u svakoj situaciji iskoristi i satima recituje.

    Hajde ženo otvori mi vrata,
    ruke su mi prljave od blata.


    Što će nama sviračima žena,
    nama žena visi sa ramena.

    Volim popit majko moja stara,
    svake noći sanjam konobara.

    Curica je ugrizla bećara,
    baš za usta gdje stoji cigara.




    By streethorn



    By streethorn



    By streethorn



    By streethorn



    By streethorn

  2. #2

    Odgovor: Jazak - Etno kuća

    Lepo je ovo napisano i fotografije su divne. Bila sam u manastiru pre otprilike godinu dana, ali na žalost, nisam videla Etno kuću, mada sam videla putokaz za vodu.
    Mnogo mi je žao što sam to propustila.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

Slične teme

  1. Etno muzika
    Autor DrinChe u forumu Muzika
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 15.06.2012, 12:34
  2. Etno festival na Štrandu 21. avgusta
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 13.08.2010, 18:56

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •