Stomatološki pregled dece
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    Stomatološki pregled dece

    Danas sam bubicu vodila prvi put kod zubara.
    Nema problema sa zubima, svi su zdravi i jaki.
    Želela sam svakako da mi to potvrdi i stomatolog a i da se Daki upozna sa 'doktorom za zube'.
    Danima pre odlaska smo razgovarali, o svemu, šta sve ima u ordinaciji, šta se radi tamo, kako se pregledaju zubi, šta se radi kada neki zub nije zdrav.Trudila sam se da mu objasnim sve na najjednostavniji način, da razume a da ga pri tome ništa ne slažem.
    Dok smo čekali red devojčica koja je bila pre njega je počela da viče i plače u ordinaciji.Tako su sve moje priče zamalo pale u vodu!
    Došao je i njegov red.
    Upoznao se sa doktorkom i tehničarkom.Doktorka je vrlo mlada i rekla bih da jaaaako dobro ume da se izbori sa strahom svojih pacijenata.
    Problem je nastao kada je pokušala da mu stavi u usta ogledalce, tako da sam i ja morala da zevam i da me on pregleda itd.
    Na kraju je sve ispalo kako treba.
    Upitana za način održavanja higijene i zdravlja bubicinih zuba rekla sam joj:
    -da je prvu četkicu dobio sa 4 meseca kada su mu nikli prvi zubi
    -da svakodnevno pere zube više puta
    -da pije dosta mleka
    -da nije ljubitelj slatkiša
    Nalaz: svi zubi su zdravi.Nadalje treba da nastavi da pere zubiće bar dva puta dnevno i kontrole na godinu dana.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  2. #2

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Ja sam moje momke vodila proletos prvi put kod zubarke. Mislim da je bitno da prvi put idu kod zubara dok nemaju nikakvih problema, da bi se upoznali i razumeli šta radi zubarka. Kontrolni pregled je prošao sa obojicom ok, vozali su se gore-dole na stolici, na malom ogledalcetu se ogledali i sve što ih je interesovalo, zubarka im je strpljivo odgovarala.

    Sledeći put kada smo posetili zubarku bilo je u vreme klimanja prvih, mlečnih zubića. I to je prošlo sasvim dobro, bez suza i nećkanja. Izvađene zubiće čuvamo i ponosni smo na njih, jer to znači da rastemo...

  3. #3

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    odlična tema!

    na žalost, jako je malo razvijena navika da se deca od najranijeg detinjstva vode kod stomatologa..obično decu prvi put dovode kad zaboli zubić i onda je naravno prvi susret stresan i deci za ceo život ostaje strah od zubara..

    a tek pranje zuba, uh!
    velika većina dece uopšte ne zna da pravilno opere zube i tu bi trebali roditelji da pripomognu, ali prvo bi trebali i oni da nauče pravilno da peru zube jer mi iskustvo govori da neverovatno mali broj ljudi to zna zaista da odradi onako kako treba..

    kažu da bebama treba početi sa pranjem zuba čim nikne prvi zub, ali retko koja beba će to da dozvoli..zato mislim da je u periodu od otprilike godinu i po dana vreme da se počne sa navikavanjem na četkicu.. u početku bez paste, dok dete ne nauči da ispljune, a kasnije uzeti neku dečju pastu sa omiljenim ukusom i prati zubiće..
    najvažnije je oprati zubiće uveče, pred spavanje i posle toga nema ni jela ni pića i zubići su čisti i zdravi celu noć..isto tako je važno da roditelji pomažu detetu oko pranja zuba i to tamo do neke šeste, sedme godine jer dete do tog perioda ne može samo pravilno da opere zubiće..

    prvi odlazak kod stomatologa je najbolje uraditi sa dve i po, tri godine..da se dete upozna sa ordinacijom, da vidi šta se tu radi, da se provoza malo na stolici, da se upozna sa instrumentima..

    i naravno, kao i u svemu, tako i u ovom deci treba dati lični primer..
    ako roditelji vode računa o zdravlju svojih usta i zuba, tu naviku će preneti i na decu..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #4

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    kažu da bebama treba početi sa pranjem zuba čim nikne prvi zub, ali retko koja beba će to da dozvoli..zato mislim da je u periodu od otprilike godinu i po dana vreme da se počne sa navikavanjem na četkicu..

    Daki je dobio svoju prvu četkicu sa 4 meseca kada su mu nikla prva 4 zubića (inače su mu svi zubići izbijali po 4 a ne po 2). Naravno da nisam ni pokušavala ja da mu perem tek iznikle zube.Četkicu sam davala njemu u ruku, a on je u tom periodu svakako sve što bi mu došlo pod ruku stavljao usta, tako da kada je postao svestan sveta oko sebe četkica za zube već bila nešto za šta se podrazumevalo da se stavlja u usta.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  5. #5

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    ma lako se oni navikavaju na stvari koje susreću svaki dan..ali bitnije je navići ih čemu to služi i da upotreba bude pravilna i u pravo vreme..najvažnije uveče, pred spavanje....i svakodnevno..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #6

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Uz svadju i ucene svako jutro peremo zube, ali srećom juče je mališa bio kod stomatologa i svi su mu zubići zdravi i bez karijesa, bogu hvala. Imamo jedno vadjenje korekcije radi i uz malo nošenja proteze, sve će biti ok.
    Valjda mu je to dovoljan motiv da svakog dana zna da MORA da opere zube
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  7. #7

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Od malena sam sa njom počela da radim po tom pitanju. Usvajanju dobre navike pranja zubića.

    Prvi put je bila kod zubara prije kojidvije i pol godine i to sam izvela na sljedeći način. Najavila sam sebe a mala me je pratila. Namjerno sam ju uzela kada sam išla samo ja na pregled da se ne bi odmah prepala ako bi meni zubarka. Uglavnom, došla sam po nju u vrtić, ponijela sam njezinu četkicu i kaladont te smo krenule zubaru. Ona je znala da dolazimo nas dvije.

    I tako smo mi došle, prvo sam ja sjela na stolicu da maloj pokažem da je sve u redu, a zatim je i ona sjela. Cijelo vrijeme sam pričala: ''Pokaži teti kako ti pereš zubiće'', ''Pokaži kako ima lijepe bijele..''

    Ispalo je sve pet. Toliko dobro da, kada ju je drugi put tata vodio na pregled jer je i on išao, ona se odmah zaputila na zubarski stolac, sjela i otvorila ustašca.

    Mislim da sam tu prilagodbu vrhunski izvela i jako sam ponosna na nju i njezine zubiće.
    Poruku je izmenio little fairy, 19.10.2009 u 10:55
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  8. #8

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Kad je moja curica imala dve i po godine odvela sam je kod stomatologa jer mi se ucinilo da je jedan zubic promenio boju.

    Objasnila sam joj da ce jedna lepa teta(stavrno je lepa i mlada) da joj pregleda zubice.Otisle smo na taj prvi pregled,provozala se moja curica na onoj stolici,zinula,pokazala svoje zubice i na zalost ispostavilo se da zaista ima jedan mali karijes na cetorci.Popravku smo zakazali za nekoliko dana i otisli kuci,ali...kad je dosao taj dan i posle price kako ce teta cistiti specijalnom cetkicom taj zubic,moja misica nije htela ni da zine.Heroj na majkuDoktorka nam je rekla da nije nista strasno,i da dodjemo kad bude imala 4 godine.Uf,to je sad.Nista,pocecemo pripreme,price pa se na ovoj temi cujemo kad sve bude gotovo.Drzite nam palceve.
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  9. #9

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    odes kod drzavnog stomatologa kao ne popravljaju mlecne zube jer ionako ce ispasti. Odes kod privatnog svaku rupicu tj. karijes ma svaki zub popravi kao od mlecnih mogu da se pokvare stalni zubi,..

    a sada sto su plombe skupe to je druga tema

    ali najgore je kod privatnog stomatologa kada detetu poprave zub pored petice na papiru poklone i jednu lizalicu i to onu najjeftiniju tursku koju inace ne bi nikada ja ni kupio.

  10. #10

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Mojoj maleckoj je prije mjesec dana ispao prvi zubić... I nakon dva tjedna je počeo odmah rasti novi. Svako malo ga pogledam i nisam mogla ne primjetiti kako je širok. Sve se nekako bojim da će potisnuti ostale njezine mliječne zubeke sa strane da bi faca mogla izaći. Za svaki slučaj sam ju naručila kod zubarke. U stvari, to je naša redovita kontrola ali mislim da ću biti mirnija ako mi i zubarka veli da je to sve normalno itd.

    Uglavnom, pita mene moja malena tko će prvi na stolac. Ja kažem tko hoće a ona na to:'Ja, ja!'

    Bolje ne može biti
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  11. #11

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    I nakon godinu pol moja mala, moram se pohvaliti, ima zdrave zube. Zubarku posjećujemo svakih 6 mjeseci kako mala ne bi izgubila kontakt sa zubarskim stolcem ali prvenstveno zbog toga da pratimo rast trajnih zubića.

    Zadovoljna je doktorica a samim time smo zadovoljne i nas dvije
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  12. #12

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Eto novosti.. Malecka moja mora nositi aparatić za zube jer kako trajni zubi niči, oni stariji se prave bedasti i ne prave novima mjesta Tako da nas sada čekaju spec. pregledi kako bi se mogao napraviti aparatić koji će mala nositi po noći. Inače, zubi su zdravi i dobri ali eto, neravni su. Kaže zubarka kako današnji klinci ne vole jesti korice, stari kruh i slično te se zubalo ne razgibava i samo ne stvara mjesta novim zubićima.

    Što se moje manje pirane tiče, njegova dva zubića fino rastu. Dobio je tri četkice (dvije za masiranje desni a jedna za pranje) i njih sada masakrira. Čim prije će i on kod zubara da uvidi kako zubar nije bauk.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  13. #13

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Što se moje manje pirane tiče, njegova dva zubića fino rastu. Dobio je tri četkice (dvije za masiranje desni a jedna za pranje) i njih sada masakrira. Čim prije će i on kod zubara da uvidi kako zubar nije bauk.
    Update - malecki ima maleni karijes na lijevoj donjoj četvorci. Promjenu sam primjetila odmah jer pazim da ne bi imao karijes jer ga on uistinu ne smije imati. Uglavnom, zadnjih mjeseca dana odlazi stomalogici na privikavanje. Izabrala sam privatnog stomatologa jer gospođa zna sa djecom no ono što je bilo najbitnije, i sama ima CHD dijete pa zna što sve može i na što treba paziti. Ostali maleni zubići su ok i sad još više pazimo na njih da se karijes, dok se ne popravi, ne proširi. Samo da napokon dopusti da mu se popravi točkica!!!
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  14. #14

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Što se moje manje pirane tiče, njegova dva zubića fino rastu. Dobio je tri četkice (dvije za masiranje desni a jedna za pranje) i njih sada masakrira. Čim prije će i on kod zubara da uvidi kako zubar nije bauk.
    Update - malecki ima maleni karijes na lijevoj donjoj četvorci. Promjenu sam primjetila odmah jer pazim da ne bi imao karijes jer ga on uistinu ne smije imati. Uglavnom, zadnjih mjeseca dana odlazi stomalogici na privikavanje. Izabrala sam privatnog stomatologa jer gospođa zna sa djecom no ono što je bilo najbitnije, i sama ima CHD dijete pa zna što sve može i na što treba paziti. Ostali maleni zubići su ok i sad još više pazimo na njih da se karijes, dok se ne popravi, ne proširi. Samo da napokon dopusti da mu se popravi točkica!!!
    Kada ste krenuli sa posjetama cika zubi?
    Nama tek zubici izbijaju.. Jos nismo krenuli sa upoznavanjem sa cetkicom al planiramo uskoro. Milsim, svakako sve sto uhvati u ruku zavrsi u ustima tako da nam je ovo idealna prilika da krenemo glockati i cetkicu za zube
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  15. #15

    Odgovor: Stomatološki pregled dece

    Ovako, znam da svi kažu kada počnu zubi izbijati van da je vrijeme prvog posjeta zubaru. No, to je malo teško izvesti kada je dijete malo, ne? Moje je mišljenje da su dvije godine dovoljne za pregled zubića. Dotad postoji mnogo opcija u vidu četkica za zube kao i u vidu prevencije eventualnog karijesa.

    Moj je mali imao jedan kaladont koji je baš protiv karijesa (zato mu je i cijena bila fina) koji je dolazio u paketu s četkicom koju roditelj navuće na kažiprst i tada masira zubiće. Dijete može gristi koliko god hoće jer je to "gumena" četkica - kao naprstak. Dugo smo prali s time i bilo je sve ok. Izbacio je dudu, sokiće ne pije.. Gdje smo tada pogriješili? 99% sam sigurna da je do karijesa došlo jer se moj mali volio hraniti po noći. Probudio bi se oko 3-4 ujutro i tražio je flašicu. Možda to ne bi bio problem da su mu se ujutro oprali zubi no nisu. Sada se više ne hrani po noći i zubi se više puta peru. Prije nismo bili ustrajni u izbacivanju noćnog hranjenja jer je preko dana slabo jeo i bili smo sretni da išta strpa u kljun. No dobro. Sada rješavamo karijes

    Što se moje male tiče, ona je dosta kasno išla zubaru. Mislim da je imala 4 godine. Prije nije imala potrebu a i ja nisam toliko to forsirala. Mladost - ludost Mogu ju pohvaliti da je jedna od rijetkih klinaca koji nemaju karijes niti su ga imali.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

Slične teme

  1. Pregled dojki
    Autor jovuk u forumu Zdravlje
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 10.12.2011, 00:05
  2. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •