Principi
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 59

Tema: Principi

  1. #1

    Principi

    Principi se mogu shvatiti kao pravila (zakoni), veštine, ili saveti razuma u cilju održavanja moralnosti. Principi u sebi sadrže pojam bezuslovne nužnosti, i to objektivne i prema tome opšte važeće, a zapovesti su zakoni kojima se moramo pokoravati, to jest moramo ih se pridržavati čak i kada se naše sklonosti tome protive...

    Jasno je da su principi univerzalni i da važe za sve članove neke zajednice, bilo da se radi o porodici, preduzeću, organizaciji, nekom udruženju, državi...

    Međutim, u praksi to nije baš tako. Ljudi krše principe na svakom koraku...

    Šta mislite o principima i o osobama koji ih krše?

    Ovo je uniseks tema i mogu na njoj pisati svi forumaši.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Principi

    imam princip da je glupo u zivotu se drzati principa ko pijan plota.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  3. #3

    Odgovor: Principi

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    imam princip da je glupo u zivotu se drzati principa ko pijan plota.
    ...ček šta je tu glupo?

    imati princip da je glupo?

    ili se držati principa ko pijan plota?

  4. #4

    Odgovor: Principi

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ...ček šta je tu glupo?

    imati princip da je glupo?

    ili se držati principa ko pijan plota?
    drzati se principa po svaku cenu
    Najveca vlast je vladati sobom.

  5. #5

    Odgovor: Principi

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    drzati se principa po svaku cenu
    aha...a gde je to cenovnik za principe?

    i ko ga je pravio?

    Držati se čvrsto svojih principa,po meni nema cenu.

  6. #6

    Odgovor: Principi

    posle stigne racun pa platis.....kad vidis da li si trebala ili ne da se drzis principa
    Najveca vlast je vladati sobom.

  7. #7

    Odgovor: Principi

    O pokojniku sve najlepse.
    Kao jedan civilizacijski princip.
    Principi su potpora crtama licnosti u isto vreme i brana nagonima od kojih samo prihvatljivi (mahom za sociolosko okruzenje) dolaze u "razmatranje".
    A od osobe zavisi da li ce svoje principe formirati na osnovu stavova i predrasuda svoje primarne grupe ili na osnovu licnog ubedjenja i shvatanja morala makar ispali smesni u drstvu.

  8. #8

    Odgovor: Principi

    Postoje razni principi.
    Naravno da postoje principi koje sluze za ocuvanje moralnosti, ali postoje i principi koje nam sluze za pronalazenje pravog puta u svakodnevnom zivotu, na poslu, odnosima, u sticanju licnog zadovoljstva i sl.



    Ako bi principe definisao kao nacine doslednih primena pravila, onda mogu reci sledece:

    Sticajem profesije nalazim se na tromedji susretanja raznih principa vezanih za moral, etiku, produktivnost, humnanost...

    Svi ti aspekti traze kompromis a bas time sprecavaju doslednu i krtu primenu principa.

    Potrebno je postici kompromis. I tu dolazimo do problema, kako postici kompromis, i uopste kako postaviti i primeniti principe kada je svaki slucaj jedinstven? Kako da slucajeve postavimo pod kalup kada se skoro nijedna ne uklapa potpuno?

    I sada dolazimo do prosirivanja pojma principa. Definisat cemo principe koje dozvoljavaju adaptibilnu primenu pravila sa aspekta postizanja najboljeg resenja ali (!) u zavisnosti od zeljenog cilja, koja je promenljiva od nasih zelja (moralna,materijalna, dusevna ili neka druga korist). Takav pristup donosi najvecu ukupnu kolicinu zadovoljstva svih upletenih strana.

    Posledice takvog pristupa su poznate.
    1. Povrsnom i nekreativnom posmatracu se cini da se deluje bez principa. One ce se pridrzavati tvrde linije, koje donose rezultat na svom nivou i verovatno ce biti time i zadovoljni.
    Po mom misljenju ipak imaju jedan veliki problem. Dosledno i grcevito drzanje do svih principa stvara konflikte sa okolinom.
    2. Mada se na prvi pogled cini da je ovakav pristup nedoslednost, ustvari je pristup stvarima na jednom visem nivou. Kompromis i sklad koji se postize adaptivnom primenom principa postavlja pojedinca u polozaj u kojem se oseca sigurnijim, te je upravo osnovni smisao primene principa postignut.
    Dubljom analizom se zapravo vidi da se uspostavlja jedna visa hijerarhija primene principa, stvara se slozenije drustvo.

    Da ne bude zabune, principi se ne brisu na ustrb morala i etike, vec se upravo pojedinacnim razmatranjem tacnije definisu granice istog za primenu datog problema.
    Jer gde zapravo pocinje moral i etika? Kod raznih ljudi je to na raznom nivou. Da li uzeti prosek, ili za granicu uzeti misljenje na pr. od 90% pojedinaca za drustveno prihvatljivim? Mozda uzeti misljenja istaknutih licnosti? Tradicije? Drugih kultura?
    Eto, primena principa je jedna visedimenzionalna matematika...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #9

    Odgovor: Principi

    Ja bih molio učesnike ako mogu da se vrate temi. Podsetio bih sve da su principi nužni i univerzalni i da se moraju sprovoditi, čak i onda kada nam ne odgovaraju. Zato se i zovu moralni. Oni su imperativ i mogu se svrstati u dve osnovne kategorije koje nazivamo hipotetički imperativ i kategorički imperativ.

    Svako njihovo svesno odbacivanje, odnosno kršenje, je uvek nemoralno, a ponekad i zakonski kažnjivo. Preuzimanjem na sebe pravo da sami sebe izuzmemo od pridržavanja moralnih principa na neki način sečemo granu na kojoj sedimo, jer takvim svojim stavom sami pristajemo na relativizaciju svega i svačega i priznajemo društvo bez principa i reda, dakle haos...

    Naravno, nisu svi principi iste težine i nije ista greška kod kršenja različitih principa, a li je zaista zabrinjavajuće, bar meni, kada postoji prethodna svest koja sebe već unapred oslobađa odgovornosti i priprema se na kršenje principa, pre nego se eventualna dilema ili potreba i pojavi...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Principi

    @ Biterlemon

    Post je sasvim korektan i govori o principima u užem smislu, što je i bio cilj teme. Složio bih se da postoje tazličite vrste principa u različitim oblastima (npr. naučni principi, ili religijski principi sa druge strane), zatim po još nižim nivoima, kao recimo pedagoški principi, matematički, itd, itd...

    Međutim, njihov zajednički atribut je primanjivos za sve, tj univerzalnost i nužnost. Nemojmo sa principima mešati varijante i metode...

    Moralni principi su izabrani u početnom postu zbog, čini mi se, najlakšeg uočavanja problema, a i utkani su sve naše živote i načine ponašanja...

    Mislim da za naše obične živote nije nevažno, da nam šef krši sve moguće principe, kao da je bogom dan, a nas prekorava za svaku sitnicu i pri tom još ističe, da je on čovek principa. Mislim da tu treba da potražimo nas i naš odnos prema principima u jednoj fluidnoj i nedovoljno uređenoj situaciji...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Principi

    Upravo o tome pisem.
    Gde su granice moralnih principa? One se menjaju vremenom i kulturama, samim tim i regionima.

    Naravno da se principi ne odbacuju unapred i naravno da se postuje moral. Medjutim prilaz principima koje sam pokazao upravo pruza odbranljivost same primene, temeljita analiza i pojedincu i okolini tacno obrazlaze razlog postupka, dok automatsko, da kazem principijelno pozivanje na pravila zapravo moze biti izbor pogresnih postupaka.
    To je zapravo sud u nama samima. Slozen potupak sa voljom kao tuziteljem, savescu ka braniteljem i zdravim (nasim) razumom kao porotom.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #12

    Odgovor: Principi

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Upravo o tome pisem.
    Gde su granice moralnih principa? One se menjaju vremenom i kulturama, samim tim i regionima.

    Naravno da se principi ne odbacuju unapred i naravno da se postuje moral. Medjutim prilaz principima koje sam pokazao upravo pruza odbranljivost same primene, temeljita analiza i pojedincu i okolini tacno obrazlaze razlog postupka, dok automatsko, da kazem principijelno pozivanje na pravila zapravo moze biti izbor pogresnih postupaka.
    To je zapravo sud u nama samima. Slozen potupak sa voljom kao tuziteljem, savescu ka braniteljem i zdravim (nasim) razumom kao porotom.
    Naravno da se oni menjaju, ali ja govorim o sadašnjim, dakle važećim principima u našoj sredini (Evropi, što se tiče naše drževe, našoj državi, našem gradu, našoj firmi, našoj organizaciji i o našem kršitelju tih principa). Opet podvlačim da su principi opšti zakoni, opšta pravila, u stvari najopštija i da ih svi često (pa i ja, naravno) mešamo sa metodama ili postupcima, što oni svakako nisu...

    Ali je vrlo važno i tu bih se takođe složio s tobom u pominjanju, rekao bih suštinskih moralnih odrednica kao što su naša volja, naša savest i naš razum...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #13

    Odgovor: Principi

    Princip nije nacin na koji cemo nesto uraditi.
    U tom delu se slazem sa Mementom, no na mestu je i Biterova konstatacija da se principi menjaju u "realnom vremenu" i da ne postoje propisani normativi sta je principijelno, jer koliko god bili prilagodjeni sredini ipak izviru iz pojedinca i prvenstveno se uskladjuju sa licnim "interesima" a sminkaju za okolinu.
    Dok moralni principi sve vise postaju religijsko pitanje u slobodno vreme kao iskupljenje za grehe kad nekome prodas Kirbi na 20 rata a on nema deci za patike. Na Zemlji se forsira pravo koje regulise pravila igre - pa kom obojci kom reebok patike.

  14. #14

    Odgovor: Principi

    Princip na prvom mestu shvatam kao neku vrstu moralnog kodeksa. Zapravo, mislim da se princip moze razviti iz procene da je nesto dobro ili lose, potrebno ili nepotrebno, i slicnih dilema, onda se formira odluka o tome, a insistiranje na sprovodjenju te odluke i doslednost u vezi sa tim bi bila principijelnost kao trajna kategorija, pa i kao osobina.
    Slazem se da su promenljivi, jer mislim da je najbolje kada se do njih stize na osnovu promisljanja i iskustva. Mnogi moji principi su se izmenili od recimo moje 20. godine do sad. Vecina mojih, izrasla je iz principa mojih roditelja ili mojih tadasnjih prijatelja, a sa ove distance ja iskustveno mogu da procenjujem da li su oni tada bili u pravu, i da se prema tome zrelo odredim. Isto je sa principima drzave i drustva u kojem zivimo, neslaganja su realna i proizvod licne procene. Slepo prihvatanje ovakvih principa cini od nas ovce, slepe sledbenike. Mnogo je dobro sto su promenljivi i na drustvenom planu, tako je svojevremeno narusen "muski princip", pa danas zene imaju pravo glasa i mogucnost aktivnog ucestvovanja u zajednici.
    Problem je sto se kod nas principi cesto svode samo na inat, bez pokrica i logike, a tu i nije rec o moralu, nego o zadrtosti.
    Vrag odneo šnalu...

  15. #15

    Odgovor: Principi

    @Izabelita

    Princip i jeste moralni kodeks i tu sa slažemo. Nešto postaje princip kada je opšteprihvaćeno, Tzv naši principi, koje pominješ, takođe postoje, doduše samo za nas, ali i oni imaju atrubut nužnosti pridržavanja, čak i u onim situacijama kada nam to ne odgovora. Kada to kažem ne mislim na situacije u kojim zbog forme zanemarujemo sadržaj, već prvenstveno na čvrstinu naše volje, savesti i razuma, kako je to već rekao Biter. Ako ih se ne pridržavamo, ili prečesto menjamo, zašto ih onda uopšte i proglašavamo svojim principima?

    I zašto smo svi skloni u prvi plan da stavimo moguću promenjljivost principa, kada je, iako moguća i potrebna, ona na delakom zadnjem mestu koja ih karakteriše. Brojni principi žive već hiljadama godina i bili su poštovani u svim civilizacijama, svim kulturama...

    Opet ukazujem na potrebu diferencijacije principa, od metoda, postupaka, načina i običaja i pokušajmo da procenimo ljude koji krše principe, a promovišu ih i koji su svuda oko nas...

    Nemomo odmah pravdati sebe, jer svi smo mi ovde obični, prosečni ljudi i većina nas sve i da hoće, kršenjem nekih principa, teško da može uticati na tokove oko sebe...

    Ono sa zadrtošću i inatom ima smisla i dopada mi se u kontekstu pominjanja ličnih principa....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •