Zimnica (pišimo samo isprobano) - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 32
  1. #16

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Ljutika

    5 kg paradajza preliti vrelom vodom, oljuštiti, iseći na kockice (može i samleti, kako već ko voli). U paradajz sipati l ulja, 1 dl sirćeta i u tu istu čašu šećera. Upržiti da se vidi dno kad povučeš varjačom Za to vreme ispečenu papriku (7 kg) oljuštiti i iseći na kockice (mada je ja malo propustim kroz blender), dodati paradajzu, pržiti još samo malo, dodati iseckanu vezu peršunovog lista i cele ljute paprike koliko stane u dubok tanjir ( najbolja je ona kratka otrovnjača). Naravno, doziranje ljute paprike je po ukusu, ko ne voli tako ljuto staviće manje. Posoliti takođe po ukusu i dodati jedan konzervans. Sipati vrelo u tegle, a povezeti tek sutradan

    Kiseli krastavci

    Mera za oko 10 kg krastavaca

    6 l vode, 1l sirćeta, 200g šećera, 150g soli, 1 konzervans, na vrh noža vinobrana
    Sve to prokuvati, vrelim preliti krastavce poređane u tegle Poklopiti i ostaviti 24h, eventualno naliti sa još tečnosti i povezati


    Barena paprika

    Mera za oko 4 kg paprika

    l sirćeta, 1l vode, 300g šećera, 1 kašika soli, 1 konzervans staviti da provri.
    Papriku očistiti od semenki i iseći uzduž na četvrtine. Stavljati je u vrelu tečnost i bariti je ne duže od 3-4 minuta. Vaditi je i ređati u tegle. Po ukusu dodati čenove belog luka, peršunovog ili celerovog lista. Na kraju, poslaganu papriku preliti hladnim sokom u kom se barila. Poklopiti jei ostaviti skroz da se ohladi. Nalivati je sokom jer će još dosta upiti, a zatim povezati
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  2. #17

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Pindžur

    10 kg crvene, mesnate paprike ispeći, oljuštiti, očistiti od semena i staviti u đevđir (ili džakčić od krompira da visi) da se cedi. Kada se potpuno ocedi (posle odprilike 24 sata), iscepkati paprike uzduž na tanke rezance.

    6 kg paradaiza oljuštiti (najbolje se ljušti kada se potopi u vrelu vodu, a zatim odmah u hladnu) i samleti na mašini za meso (ne za paradaiz, jer treba da ostanu semenke).

    Nekoliko ljutih papričica samleti (količina zavisi od ukusa i podnošenja ljutine, mada se u kuvanju dosta ljutine izgubi).

    Staviti samleveni paradaiz u veliku šerpu, dodati 3-5 dl ulja (po ukusu masnoća) i kuvati ga natenane (da ne zagori) na umerenoj temperaturi. Dodati 2 veze celerovog lišća (celo, ne seckati, jer ga treba na kraju izvaditi). Kada je upola kuvan dodati iscepkane paprike i samlevene ljute papričice i nastaviti kuvanje dok se masa ne zgusne (kad iza varjače ostaje trag - vidi se dno šerpe). Sve vreme mešati da ne bi zagorelo.
    Kada je skuvano dodati 1/2 do cele kafene (manje) šoljice eksencije i soli po ukusu (najmanje 2 supene kašike) i prokuvati još koji minut. Na kraju dodati 2-3 kesice konzervansa (jedna je za 5 kg povrća), promešati dobro i skloniti šerpu sa šporeta.

    Sipati vruće u zagrejane tegle, a zatim tegle (bez poklopca) staviti u mlako ugrejanu rernu (isključenu) i ostaviti dok se tegle potpuno ne ohlade. Na svaku teglu, pre metalnog poklopca, staviti celofan.

    Savet: Pošto uvek može da se dogodi da se na površini tegle stvori plesan, iskusne domaćice - "zimničarke" kažu da na vrh tegle, na sam pindžur (važi i za ajvar i džemove), treba staviti, prema vrhu tegle isečen papir (običan daktilografski, ne pelir, već onaj deblji), pa onda celofan i poklopac. Valjda znaju šta pričaju.

  3. #18

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Ja kako kad mi dune, u svakom slučaju zdravije ... naravno ako se odradi kako treba, u protivnom bakterije koje se razvijaju na takvoj hrani znaju biti nezdravije od konzervansa mnogo.
    ...Posto imam pasterizator sa njim zaista nije problem odraditi sve kako treba...ali cula sam i za sledecu opcionu varijantu : velika serpa, novine na dnu, voda i poredjas teglice... Sad ako nekog zanima ja imam tabelu tacno koliko koje namirnice treba vremenski pasterizovati, mogu otkucati...

  4. #19

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Kod mene je opciona u opticaju, a ako te ne mrzi otkucaj, nekom ko ne zna može samo da koristi, kome ne treba neće smetati

    Turšija (za 10 kg povrća)

    Čišćenje povrća:

    - Zeleni paradajz oprati i na cvetiću napraviti krstić
    - Papriku oprati, odseći peteljke i probušiti viljuškom na 2 strane
    - Šargarepu i karfiol dobro oprati, oljuštiti
    - Krastavčiće dobro oprati jedan po jedan. Složiti ih u lavor i ošuriti vrelom vodom (da iz njih izađe sva ona slina i da budu krti). Ostaviti ih u toj vodi dok se totalno ne ohlade.

    U 2 litre vode staviti 300 grama soli, 30 grama šećera, 1.5 dcl alkoholnog sirćeta, 20 grama vinobrana, 1 kesicu konzervansa i staviti da provri. Kad počne da vri dodati 1.5 dcl esencije, poklopiti, skloniti sa vatre i staviti da se hladi. Nikako ne pripremati u metalnim šerpama, već u emajliranim. Kad se totalno ohladi, u veliki sud (od oko 12 l) sipa se 8 l vode, doda se skuvani deo (ohlađen) i izmeša. Kad se povrće naređa sa tim se prelije i može se dodati koje zrno bibera, lorbera i štap rena.
    Kad se bure (tegla, kofa) nalije, vrlo je važno dobro pritisnuti povrće daskom (kamenom, plastikom) da ne mrda. Bure se dobro zatvori i ne otvara 40 dana.


    Ovo je neki makedonski recept koji imamo i pravimo godinama. I jedan za one koji više vole morski način od makedonskog (tad kupim one bezobrazno sitne krastavčiće):

    Krastavčići

    2 kg krastavčića, pola litre vinskog sirćeta, nekoliko korena rena, zrna nezrelog grožđa, biber, malo lišća od vinove loze, kopar, lovor i morska so - po ukusu.
    Krastavčiće očistiti od drškica, oprati, preliti vrelom vodom i ostaviti da se ohlade. Zatim ih ocediti i ređati u tegle, na čijem dnu su listovi od vinove loze.
    Od litra vode, sirćeta i soli po ukusu skuvati presolac i ohladiti. Između krastavčića staviti malo bibera, zrna zelenog grožđa, kopra i komadiće lovorovog lista, preliti presolcem da ogreznu, povezati i ostaviti na hladnom. Posle nedelju dana odliti tečnost iz tegle, još jednom je prokuvati, ohladiti i sipati preko krastavčića. Čuvati na hladnom.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #20

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Barene paprike

    Recept za 7 kg neočišćene paprike.

    Odseći peteljke i vrh, izvaditi semenke i dobro oprati.

    U 2 litra vode staviti 125 grama šećera, 250 ml ulja, 250 ml alkoholnog sirćeta, 250 grama soli i dvadesetak zrna bibera. Staviti da provri. Čim baci ključ papriku stavljati u ključalu vodu i bariti po 2-3 minuta. Vaditi ih u poseban sud, poklapati i tako dok ne obarimo sve paprike. Tegla se greje u rerni, mora da bude vruća. Na dno tegle sipati malo konzervansa iz kesice (zavisi kolike su tegle) i ređati barene paprike u teglu, sabijati jednu na drugu i tako jedno 2 reda. Sa strane iseckati beli luk sitno i peršun, količina proizvoljna. Posuti ona dva reda sa malo belog luka i peršuna pa opet ređati papriku i sabijati. Posipati na svaka dva tri reda ili ko kako voli. Kad dođete do vrha tegle završite sa konzervansom. Naliti vodom u kojoj su se barile i pritisnuti očišćenim renom ili daščicama (izlomljenim i ukrštenim štapicima za ražnjiće npr). Povezati vrelo i umotati u ćebence gde će stajati dok se ne ohladi. Kad se ohladi ako je popila tečnosti otvoriti i doliti onom vodom što nam je od barenja ostala, a koju smo sačuvali.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #21

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    ...lavov kiseli kupus...

    ...kupite 30 kila kupusa , u futogu po mogućnosti...

    ...svaku glavicu očistite do zdravog lista... ono što ne valja becite zečevima, (ako nemate zečeve može i kokama)...

    ...zdrave delove iseckate glavicu po glavicu, redjate u bure i posolite (po mom receptu to se radi odokativnom metodom )

    ...kad iseckate otprilike dve ili tri glavice i posolite, taj red dobro izudarate teškim predmetom ( ja koristim plastičnu flasu punu vode)...dok ne pusti vodu kupus do nivo naslaganog...

    ...proces ponavljate sve dok kompletan kupus ne iseckate, izlupate i dok sav ne pliva u vodi...

    ...pritisnete nečim teškim i čekate mesec dana...

  7. #22

    Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Pasterizacija namirnica


  8. #23

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    LJUTENICA


    -15 kg crvena paprike
    -5 kg paradajsa
    -6 dcl sirćeta
    -8.5 supenih kašika soli
    -150 gr šećera
    -250 ml ulja
    -50 ljutih paprika (onih većih)
    -4 veze peršunovog lišća
    -250 gr belog luka
    -2 konzervansa

    Priprema:

    Papriku ispeći, oljuštiti i očistiti od semenki ( ove godine sam ih pekla u rerni pa sam ih već očišćene od semenki pekla-mnogo je lakše i brže..). Staviti ih u mrežasti džak preko noći da se ocedi. Paradajs ispasirati, staviti u veliku šerpu. U njega dodati ulje, sirće, so, šećer i kuvati kao da dobije gustinu ( na pola od flaširanog). Papriku iseckati na rezance pa dodati u paradajs. U ovo sve dodati beli luk i peršun list. Beli luk i peršun list sitno iseckati a ljute paprike seći na kolutove ( ne peći je!!). Sada sve kuvati dok se ne zgusne gušće od sosa. Pred sam kraj dodati konzervans. Sipati toplo u tegle ( koje moraju biti zagrejane). Napunjene tegle zapeći u rerni da se uhvati "korica". Preko "korice" sipati na tako vruću ljutenicu malo ulja i tak onda zatvoriti ( tako vrelo).

    PS:Količina od 50 paprika daje ovom specijalitetu priličnu ljutinu. Moja porodica je "nebaždarena" na temu ljutine. tako da ja dodam 75 ljutih paprika. Ja čak ni ne probam-toliko je ljuto..ali oni tvde da je tek onda "prava"...

  9. #24

  10. #25

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    i opet je na red dosla zimnica.. pa kad prije

    Marmelada od breskvi i dunja (jeeeeesen stizeeee dunjoooo mojaaaaaaa!!!)




    procitajte detalje:
    Kutlacom po kazanu: Marmelada od breskvi i dunja
    moomoo meee jooouu

  11. #26

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Marinirani šampinjoni



    Ovo je p. dim za napraviti, bukvalno za 15 minuta.

    Iseckati 1 kg šampinjona (može i 2 ili bilo koje druge pečurke) i staviti u šerpu.
    Naliti vodom i sirćetom (najbolji odnos je na 1l vode 1 dcl sirćeta, onog alkoholnog od 8%), staviti neki začin po želji (ja stavila prstohvat origana) i soli po ukusu (recimo kašikica) i ostaviti da proključa.
    Kada proključa kuvati još 5 minuta i tako vruće sipati u vruće tegle (ostaviti ih 30 minuta u rerni na temp. od 100 stepeni) i zaliti tečnošću u kojoj se kuvalo.
    Poklopiti i to je to. Ende.
    Kada se ohlade već se mogu koristiti.
    Meni je od 1 kg ispalo tegla i poL kao na slici.

  12. #27

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Paprike u senfu



    Sastojci:

    30 srednjih crvenih paprika
    1/2l alkoholnog sirćeta
    1/2 vode
    4 kasike sećera
    2 kasika soli
    biber(zrno), lovorov list
    500 g senfa
    2,5 dcl ulja

    Paprike iseći na kockice i kuvati 10-15 minuta u rastvoru vode, sirćeta, šećera, soli, lov. lis i bibera (boće to nekoliko tura).
    Procediti i ohladiti.
    Smućkati 1/2 kg senfa i 2.5 dcl ulja mixerom i u njih umešati paprike.
    Puniti u sterilisane tegle, poklopiti.
    Lepo ide uz roštilj uz kobaje...ma i uz sam 'lebaC

    Pravila sam još i ljutenicu ali videh da je NSađanka ostavila već recept...ja doduše malo svašta nešto menjala...sinoć ga završila a kako imali neko društvo već imam 2 tegle manje


  13. #28

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Hitno, hitno, hitno!!!!
    Treba mi dobar recept za onaj preliv za turšiju.
    Naime ovako...
    Prvo je baba stavila turšiju i taj neki njen preliv (koji se meni godinama ne DžaSvi) ali i nije toliko grdan, ono...podnošljiv.
    I desi se neka pena oZgor...i ja se obradovah, taman da je prepakujem...
    Izručim ja sve to, operem bure, operem turšiju i nađem ovdI recept ovaj...od Skvo...
    Turšija (za 10 kg povrća)

    Čišćenje povrća:

    - Zeleni paradajz oprati i na cvetiću napraviti krstić
    - Papriku oprati, odseći peteljke i probušiti viljuškom na 2 strane
    - Šargarepu i karfiol dobro oprati, oljuštiti
    - Krastavčiće dobro oprati jedan po jedan. Složiti ih u lavor i ošuriti vrelom vodom (da iz njih izađe sva ona slina i da budu krti). Ostaviti ih u toj vodi dok se totalno ne ohlade.

    U 2 litre vode staviti 300 grama soli, 30 grama šećera, 1.5 dcl alkoholnog sirćeta, 20 grama vinobrana, 1 kesicu konzervansa i staviti da provri. Kad počne da vri dodati 1.5 dcl esencije, poklopiti, skloniti sa vatre i staviti da se hladi. Nikako ne pripremati u metalnim šerpama, već u emajliranim. Kad se totalno ohladi, u veliki sud (od oko 12 l) sipa se 8 l vode, doda se skuvani deo (ohlađen) i izmeša. Kad se povrće naređa sa tim se prelije i može se dodati koje zrno bibera, lorbera i štap rena.
    Kad se bure (tegla, kofa) nalije, vrlo je važno dobro pritisnuti povrće daskom (kamenom, plastikom) da ne mrda. Bure se dobro zatvori i ne otvara 40 dana.
    Odradim sve po ps, ostavim...i neki dan da vidim kako je...ima neki čudan miris...kao neko lož ulje...
    Plus svaki se krastavac onako cakli kao da je premazan nekim uljem...kada gurnem ruku da dohvatim...prsti mi postanu glindžavi...
    O ukusu ne biK...ič mi se ne sviđa..
    E sada ja bih da opet prepakujem (treća sreća pa šta bude) ali ne znam sOčim...i kako
    I ne znam što je to uticalo da ovako se oseti...jedino možda ta količina konzervansa i vinobrana?
    Ili esencija...možda bolje samo sirće (mada kapiram da je stvar koncenracije rastvora i da je to isto sra*e).
    Eto...pomagajte ako Boga znate...ja ovako jesti ne merem
    Budi pametan i pravi se lud

  14. #29

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    @leptiric

    Presolac za turšiju (pribeležio memento jedne davne polupijane večeri u poznatoj beogradskoj kafani) za 10 kg povrća:
    - 2 l sirćeta;
    - 6 l vode;
    - 300 g šećera;
    - 300 g soli (tuzlanske);
    - 2 vinobrana i 2 konzervansa.

    Sirće, vodu, šećer i so prvo prokuvati. Inače, u turšiju idu i neke druge povrćke i voćke osim onih nabrojanih kod vas. U principu ide samo žuto i zeleno, a od crvenog, samo mrkva. Ja, recimo, dodam i beli i crni luk, kelerabu, kupus, koren peršuna i celera... ponekad i malu lubenicu, jabuku, krušku, dunju.... Ne znam zašto prelivate krastavčiće vrelom vodom, ali zato vrlo preporučujem da probarite karfiol pre nego što ga stavite u bure. Da, mislim da zeleni paradajiz nije nužno zasecati, posebno ako je mali, ali papriku zato raseći na pole i očistiti, jer s jeseni ume u njoj da budu i podstanari u vidu crvića. Ko voli ljuto dodati koju feferonu, opranu i bez kapice sa peteljkom... Recept je proveren, kafanski i datira iz vremena još pre II svetskog rata. Prijatno.
    Poruku je izmenio memento, 20.11.2012 u 12:40 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #30

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Hvala Vam memento
    Nisam ja polivala krastavce vrelom vodom i zasecala zeleni paradajz, prvobitnu verziju sam dobila...ali posto se pojavila bela pena sve sam prepakovala. Pošto nikada do sada to nisam radila, ovde sam našla taj recept za presolac (kopirani deo).
    Ne znam gde je nastala greška, te je turšija dobila čudan šmek...
    Sutra ću pokušati po ovom, Vašem, receptu da, ako je ikako moguće, popravim stvar.
    Ako ne...dogodine ću od prvog koraka (algoritma) praviti po Vašem receptu...živi bili

    p.s. ja sam dodala, naknadno, paprike punjenje kupusom...a u receptu je pisalo da se u narendani kupus doda so i ulje...možda je to malo ulja meni napravilo karambol
    Budi pametan i pravi se lud

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 16.02.2015, 13:04
  2. Kreativna samoća
    Autor Isahara u forumu Ljubav
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.12.2011, 23:35
  3. ...samo za oženjene...
    Autor veverica u forumu Muška kafana
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 22.05.2011, 07:37
  4. Da li je vaš muškarac samo vaš
    Autor alokin74 u forumu Astrologija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 20.12.2009, 08:53
  5. To može samo baba
    Autor ZOE u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 09:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •