Zimnica (pišimo samo isprobano) - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 32 od ukupno 32
  1. #31

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    TURŠIJA OD ŠLJIVA


    Kiselo-slatke turšije i salate rado se jedu u Vojvodini. Ovaj recept sam 'usavršio' i prilagodio mojim uslovima: imam znatno više šljiva za jelo (stenlej) no što se pojede u svežem stanju, pa i turšiju pravim u mnogo većoj količini.

    Šljive treba brati kada im se može osetiti slast i aroma, ali pre nego što počnu da omekšavaju. Ako se koriste šljive koje su već počele da omekšavaju, neće u turšji zadržati oblik niti će pod zubima pružati prijatan otpor pri žvakanju.

    Turšija od šljiva najbolje ide uz pečenja.

    Recept koji sada primenjujem je:
    - 3 litre vinskog sirćeta (od 6% kiseline - pošto nisu baš pouzdane dekleracije, nije loše oprobati 'preliv' kad provri pa dodati sirćeta po ukusu) + 3 kg šećera + oko 1,5 litre vode u koju dodam oko polovine doze konzervansa koji je preporučen za količinu šljiva koju ću pripremati - stavim da taj 'preliv' provri u posudi koja može primiti još 1-1,5 kg šljiva + začini karanfilić ili cimet po ukusu (ja najradije bez začina jedem ovu turšiju);
    - šljive dobro operem, presečem i izvadim košticu (šljive u polutkama se mnogo bolje slože u posudi u kojoj će se turšija čuvati);
    - u vrijući 'preliv' stavljam po 1 - 1,5 kg šljiva i vadim cediljkom čim dobro 'baci ključ' tj. posle oko 1 min. vrenja;
    - izvadjene šljive stavljam u plastičnu veću posudu za turšiju (od 10 do 30 litara, zavisno od količine šljiva) ili u tegle;
    - ponavljam postupak kuvanja šljiva u istom 'prelivu'. Ukoliko se količina tečnosti znatno smanji, dodajem u proporcionalnom odnosu sastojke;
    - kada se utroše sve pripremljene šljive, nalijem 'prelivom' (to bude tako da šljive ogreznu u prelivu jer su se dobro složile u posudi).

    Bure - sud za turšiju ili tegle potom zatvorim i bez dalje pasterizacije ostavim na mestu koje nije previše svetlo.

    Ovaj recept primenjujem desetak godina i nikada nije došlo do kvarenja turšije iako se od početka do kraja korišćenja posuda u kojoj se turšija nalazi stalno otklapa da bi se izvadila manja količina za obroke. Pretpostavljam da je zasluga za to što turšija sadrži veoma malo vode, a sok je kao vrlo gust sirup koji nije podložan gljivicama - plesnima.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 21.11.2012 u 18:56

  2. #32

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Da pohvalim recept koji je gospodin memento napisao ovde za presolac.
    Turšija mi spašena i veoma ukusna.
    Sledeće godine pravim isključivo po tom receptu.
    Dobar je i onaj recept koji je ostavila Skvo, samo kada sam uzela esenciju i pročitala upozorenja, gledala sam je k'o ljutog vraga da se ne opečem.
    Greška je bila moja što sam stavila ulje u kupus jer je samo gornji sloj bio glindžav i čudnog mirisa.
    Još jednom je potvrđena izreka da kašika pelina može da upropasti bačvu meda.
    Budi pametan i pravi se lud

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 16.02.2015, 13:04
  2. Kreativna samoća
    Autor Isahara u forumu Ljubav
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.12.2011, 23:35
  3. ...samo za oženjene...
    Autor veverica u forumu Muška kafana
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 22.05.2011, 07:37
  4. Da li je vaš muškarac samo vaš
    Autor alokin74 u forumu Astrologija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 20.12.2009, 08:53
  5. To može samo baba
    Autor ZOE u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 09:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •