Biti il' ne biti?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 27
  1. #1

    Biti il' ne biti?

    KRATKI KURS BORILACKIH VESTINA
    Cvr Ga & Dan Ga
    Kurs vodi: majstor Jao Mojne, nosilac crnog kaisa svaki dan


    Za one neuke roditelje, koji se jos nisu odvazili da izudaraju dete, evo nekoliko nadasve korisnih zahvata preuzetih iz drevnih borilackih vestina


    1. Terajte dete da vas gleda pravo u oci
    Prvo i najvaznije pravilo svih borilackih sportova je: gledanje protivnika u oci. Ovaj obicaj je atavizam koji smo genetski nasledili od zivotinja oci u oci sa neprijateljem (a dete vam jeste neprijatelj, zar ne?) omogucava da ga zastrasite svojim izrazom lica, kao i da proverite postoji li opasnost da uzvrati.


    2. Ne dozvolite da vas zagovara
    Cuveni borbeni poklic uvezbanog roditelja: Da nisi pisnuo (pisnula)! sprecava dete da, pametno kakvim ga je Bog dao, zapodene razgovor sa vama i na kraju vas ubedi da zapravo i nema razloga za ljutnju, a narocito ne za batine.


    3. Ne dajte mu da place
    Jer je poznato da decije i zenske suze mogu da razneze, cak i razoruzaju, narocito one slabije.


    4. Naterajte ga da vam kaze zasto ste ga tukli
    Naravno, dete ce prvo da se pravi neuko, ali kad vas pita: Zasto me sad bijes?, samo ga prostrelite pogledom i recite: Znas ti vrlo dobro! i ono ce morati da vas podseti zasto ga bijete. Pa ne mozete ni vi sve da pamtite. Toliki su vas nervirali u zivotu i zamerili vam se da me ne bi cudilo da vam se pobrkaju razlozi. E, pa ako nece da dobije batine zbog vaseg sefa ili cak nastavnice likovnog koja vas je uvredila u petom osnovne, nek se brzo priseti i kaze vam zasto ga bijete. Mozda se i predomislite kad cujete oko cega je pocelo.


    5. Budite nepopustljivi
    Da vam se ne bi desila stvar opisana u poslednjoj recenici prethodnog stavka, morate stalno vezbati svoju kondiciju i volju. Kondiciju, da ne biste posustali na pola posla, a volju da vam se ne bi desilo da se predomislite. Jer, jedna od najvaznijih stvari u vaspitanju jeste roditeljska doslednost. (Ako mi ne verujete, zavirite u bilo koji drugi prirucnik o roditeljstvu.)
    Dakle, ako ste detetu zapretili da cete ga izudarati to i uradite, bez obzira na njegovo izvinjenje. Cak i ako se sazalite ili predomislite, izudarajte ga zbog pedagogije.*
    (*Ovaj vaspitni metod se ne odnosi samo na batine, vec i na mnoge druge situacije. Ako ste detetu rekli da sa njim ne govorite ili da ga vise ne volite, drzite se toga barem nekoliko dana, ma sta dete u medjuvremenu radilo. Pa valjda je bolje da i vama i njemu bude ruzno, ali pedagoski, nego da vam bude lepo, a bez vaspitnog znacaja.)


    6. Naterajte ga da vam se izvini
    Naucite ga da postane borac dostojan postovanja. Kad se borba okonca, naterajte ga da vam se, po svim pravilima borilackih sportova pokloni i izvini sto ste morali da ga bijete.


    7. Ali, pre svega ovog proverite da li je dete i fizicki jace od vas
    Pa, ako jeste, vi se njemu lepo poklonite i izvinite. Jer, mozda vase dete nije citalo ovaj prirucnik i nema nameru da pesnici progleda kroz prste!


    Iz knjige Kako da najlakse upropastite rodjeno dete Uvrnuti prirucnik za pametne roditelje, Nadezde Milenkovic

    Da li batine škode deci? Da li je kazna efikasnija od batina? Da li batine nauče decu nečemu ili su samo momentalno rešenje? Koji su uopšte razlozi kada su batine "opravdane"???? Jesu li vas "lemali" kao male i "lemate" li vi? Šta mislite o ovoj pojavi, bez obzira imate li decu ili ne...?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Ne secam se da sam ikada bila udarena.. i moji roditelji su mi to potvrdili...
    Sada sam u prilici da na neki nacin ucestvujem u vaspitanju dvoje klinaca mog brata, jer svi zivimo zajedno u maloj porodicnoj komuni.
    I dozivela sam da vidim da stariji klinac bude udaren. Potpuno sam odlepila! Naravno, samo zbog gubljenja strpljenja njegove majke...
    Vec sada je izvesno da sam ja pobornik price da je svaki udarac nasilje i nista me ne moze ubediti u suprotno. NIkada nikog nisam udarila, niti cu! Narocito ne malo dete. Samo naostriti zivce, strpljenje i sve uspeva da se prodje...
    I upravo iz tog gorenavedenog imala sam nekoliko zucnih rasprava na temu vaspitanja ...

    Zakljucak: NIKAD NE UDARAJ DETE! MA NIKAD NE UDARAJ NIKOGA! To je BE, sto bi rekao moj mali Vuk...

  3. #3

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Ja sam bio prava zloca kad sam bio mali i sad me bas cudi kako moji roditelji nisu nikada poselgi za batinom kao rijesenjem mojim nestaslucima. Majke se, iskreno, nikada nisam ni bojao ali kad bi otac rekao dosta je onda bi stvarno bilo dosta. I danas razmisljam cime je on nas, i mene i sestre, dovodio u red. Dal sam odgoj od prvog dana da se svaka oceva mora postovati il' nesto drugo?
    No, iako kuci nisam nikada dobio batine u skoli jesam. I dana danas mi je negdje u malom mozgu sakrivena slika sibe okacene na tablu koju se moj ucitelj nije libio upotrebljavati. I tom sibom nam je samo vise zadavao muke nasem neznanju i nasim nestaslucima davao meraka da budu i veci i gori.
    Protiv sam svake vrste metoda "utjerivanja straha", i djeca su mali ljudi sa svojim razmisljanjima. Danas gledam bratovu suprugu i divim se toj zeni kako normalnom pricom i sporazumom drzi sve konce pod kontrolom u kuci. Znaci sve se moze postici pricom, a sto neko jednom rece batine da su bile dobre nikada nebi izasle iz raja.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #4

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Kazu da od mene nije bilo bezobraznijeg djeteta. Zato sam dobijala batine od sve i svakoga (tetke, sticevi, ujaci) sem od mojih roditelja. Ali oni se nisu mijesali kad bih dobijala batine. A sto bi me vise tukli, ja sam se vise inatila. Sada se svi nesto pokusavaju izvinjavati. Ja sam im oprostila ali im nikad necu zaboraviti.
    Ja mislim da se sve moze postici razgovorom i mirnom i stalozenom pricom. A ako bas treba kazniti dijete, onda ga treba poslati u cosak na 5 min da se malo oladi ali mu i objsniti zasto je bio u cosku.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  5. #5

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Sad, da sam dobijala batine i nisam, odnosno to nisu bile batine.
    Mama je znala da mi lupi ćušku ili pak da mi najavi "batine" što je značilo da treba da se natrćim na krevetu i da me ona udara po turu (rukom ili tankim kaišem, zavosno od krivice). Naravno da je tu bilo . Prestala je kada prvi put (e baš u inat) nisam zaplakala. Plakala je ona. I valjda tada shvatila da nema vajde od ovih pedagoških mera. A ja sam dugo žalila što sam joj oduzela te i takve batine kao pedagošku meru (uh, vraga sam joj ih ja oduzela, oduzele su joj moje godine jer već dete u osnovnoj školi nema svrhe udariti). Mnogo je teže bilo izdržati sve one sate i sate njenog drobljenja, raznoraznih pedagoških razgovora (demokratskih, naravno, ali sa prvim pravilom da je roditelj uvek u pravu), za mene tada maltretiranja, ispiranja mozga od strane jedne obične "konzerve".
    Otac me je samo jednom tukao. Kaišem. Vojničkim. Zasluženo. Došao je sa vojne vežbe i dok je on otišao u kupailo ja sam zdušno pregledala sadržaj njegovog prtljaga kojeg je doneo sa sobom. Mislim da su mu se noge odsekle kada me je video.
    Istukao me je deda. Zapravo, prvo me je ugasio (probudila ga je scena gde ja vrišteći stojim kraj kaljeve peći, a gori mi jakna na meni i polako se pale šiške), onda je proverio koliko sam povređena (za divno čudo nisam bila, na vreme me je ugasio), a onda me je istukao.
    Starijoj sestri je bilo žao da me tuče. Zato meni nije bilo žao da tučem nju. Jednom su joj roditelji zapretili da će je oni istući ako još jednom bude dozvolila da je ja tučem, a da se ona ne brani. E, pa onda mi je bilo teško da shvatim da OnaKojaSeNikadNijeBranilaMojihBatina odjednom itekako zna da vrati, a da je pritom i mnogo jača, pa dok mi to nije došlo do malog mozga pila sam batine svako veče za laku noć. A onda je i to prestalo.
    Svako drugi da je pokušao ikad da me udari imao bi ozbiljan sukob sa mojim roditeljima.
    Ne mislim da je batina iz raja izašla. Grozim se priča kako su roditelji batinali kamdžijama ili u novije doba ubijali cevkom od usisivača. Grozim se roditelja koji će dete poplaveti od batina, još gore, čije će dete završiti u bolnici od povreda. Grozim se batina zbog ocena.
    S druge strane, nisam ni tako kruta po pogledu udaranja. Nisam sigurna da bih ja bila takav roditelj čije bi se dete moglo pohvaliti da nikad, ali baš nikad nije bilo udareno.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    od mame sam dobila "poštene" batine samo jednom. dakle, trebala sam se vratiti iz škole oko 1 popodne, umjesto toga došla sam u 7 navečer. da stvar bude bolja, cijelo to vrijeme smo se drugarica i ja švrćkale po pruzi, gledale vozove kako prolaze, ležale po šinama da čujemo da li ide voz, i tako bila nam je super da šetkamo po tom šljunku. za to vrijeme su moja mama i B. obišli bolnice, policijske stanice, zvali sve moje drugarice, da bi ja mrtva hladna došla kući oko 7 navečer, naravno sva izgrebana i prljava, ali živa i zdrava. svi su bili sretni jer sam u jednom komadu došla kući. e onda kad je svima laknulo, mama me pitala gdje sam bila, a ja kad sam joj rekla da sam se šetkala po pruzi, kad je šlog nije opalio. e onda sam morala u kuhinju po varjaču, pa me mama fino varjačom po guzi. sjećam se da me uopšte nije jako tukla, ali sam se ja naravno jako dernjala, kaoooo jakoooo meeee boliiiii. i onda mi se mama izvinjavala zbog tih batina. da sam ja roditelj, ne znam kako bih ja reagirala na njenom mjestu, ali iz sadašnje perspektive, ja sam te batine zaslužila.
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Ja sam se nadobijala batina,i od mame i od tate.Uglavnom kaisem po guzici ali bilo je tu i tamo samaranja.

    Ne slazem se sa onim da je batina iz raja izasla, mislim da je mnogo gora kazna detetu da ne sme npr. da gleda tv, da izadje napolje da se igra,da ne dobije slatkis...
    Svoje dete sigurno necu tuci.
    secam se da su me mama i tata par puta zaseli za sto i pricali smo o tome sta sam skrivila, zasto sam to uradila... Pa mislim da bi mi bilo lakse tada da su me istukli i pustili na miru nego to sto smo razgovarali.

  8. #8

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Citat Zvonchica kaže: Pogledaj poruku
    mislim da je mnogo gora kazna detetu da ne sme npr. da gleda tv, da izadje napolje da se igra,da ne dobije slatkis...
    sa ovim se slažem, bolje je rješenje nego batine...međutim, to me podsjeti na mlađe dane i kako ova metoda kod mene baš i nije palila. dakle, ako mi zabrane da gledam tv, ja odem u sobu preko puta dnevnog, napenalim se na ključaonicu i tako pogledam crtani ili emisiju koju su mi zabranili da gledam (uopšte mi nije bio problem što pri to me škiljim ili mi je tijelo u zgrčenom položaju). kad je bila u pitanju zabrana čokolade ili da idem u krevet bez večere, ja lijepo ne bih uipšte uzimala hranu, pa se mu moji na kraju morali moliti da jedem nešto. a zabranu izlaska sam najlakše podnosila, jer bih u sobi ili raspalila muziku ili stavila slušalice, pa bi mi vrijeme brzo prošlo. mislim, baš mi se fućkalo za zabrane. i znam da mi je mama hiljadu puta rekla da će mi najveća kazna biti dijete kao što sam ja bila, tako da mi se od same pomisli na to već diže kosa na glavi.
    nattydread is coming to dinner

  9. #9

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Iskreno,jesam dobijala batine.Ne tako cesto,ali jesam.Samo jedne pamtim,sve ostale su bile sitne...Da li cu tuci svoje dete?Hmmmm...Mislim da necu,ali nikad ne reci nikad...
    I may not be perfect but I'm always me

  10. #10

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Ne sećam se batina koje se pamte, iako sam bila nestašno dete... Niti sam ih dobijala od svojih roditelja, niti su ih dobijala moja deca od mene i svog oca. Prosto, nisu se dogadjale - i ne dogadjaju se stvari koje bi bile povod batinama... a koji bi povod i bio... ?! Veliki sam protivnik sile u bilo kom smislu, nasilništva, demonstriranja sile i sličnih ispoljavanja kompleksa i nemoći, ili nemogućnosti da se na civilizovan način nekome stavi do znanja da je pogrešio. Ako je potrebno, kazna se može sprovesti na drugačiji način - moji klinci uvek pravilno odreaguju kada odrežem, bez milosti, sledeće: "Dva dana nema kompjutera, tri dana ne može napolje!" Efekti su uvek začudjujuće sjajni...
    Pre par godina, na jednom bilbordu kod buvljaka (beogradskog, prim. a. ), pisalo je AKO JE BATINA IZ RAJA IZAŠLA, KAKAV JE TO RAJ?! Pored tog napisa, stajala je slika deteta - polovina lica je u senci, a na onoj, vidljivoj polovini - ogromna suza...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  11. #11

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Iz iste knjige koju je navela Squaw...

    -Povremeno im lupite samar, to ce im razbistriti misli.
    -Vucite ih za usi da bi bolje culi.

    1. Batina je iz raja izasla...
    a vi zelite da vase dete dom smatra rajem na zemlji.

    2.Batina ima dva kraja...
    te se trudite da uvek drzite onaj koji vam po pravu jaceg i pripada.

    Ne volim nasilje, ne volim batine i ne razumem ljude koji batine primenjuju kao vaspitni metod.
    Ne postoji taj razlog zbog kojeg bih istukla dete.

  12. #12

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Bio sam nemirno dete, i pravio sam dosta nestašluka, neki put i preko mere.Više puta sam dobijao tamburicu po zadnjici ili šamarčić od roditelja, imao sam sreću ili takve roditelje koji su sankcionisali moje "ponašanje" samo onda kad su sve mere ubeđivanja iscrpljene, i onda a i sada nisam to smatrao kao iživljavanje, već kao kaznu za učinjenu krivicu, više puta sam molio Boga da me izdevetaju na brzinu nego da me preznojavaju sa vaspitnom pričom, jer mi je instikt nevaljalog brže išao od razuma. Nešto slično sam primenjivao prema svom detetu, danas 33 godišnjem, i ja i dan-danas, volim svoje roditelje, kao što i on voli mene, i kao odrasli ljudi nemamo nikakvih tajni u pogledu takvih dešavanja, pa često dođemo na tu priču o kažnjavanju, zaključak je isti kod mene i kod mog deteta, da je to bilo opravdano i neki put čak previše blago. Nisam za iživljavanje i mučenje, ali mi ljudi ako nemamo neke sankcije za činjenje nečega što nije uredu, blago rečeno, u većini slučajeva će mo se opustiti i preći onu nedozvoljenu granicu.

  13. #13

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Kad sam bila mala, dobila sam par puta "batine" - nekad bismo brat i ja stvarno bili nemoguci, i onda bismo dobili par puta po turu... obicno je delovalo, jer bismo se posle toga smirili!

    Najbolje je bilo kad posalju nas da izaberemo prut kojim ce nas tuci - naravno, mi uvek izaberemo neki suv, slomi se cim nas dotaknu... Onda i njima bude smesno, pa odustanu!

    Nikad to nisu bile prave batine, ja ih se ne secam kao takvih... Nisam za prebijanje dece, smatram da ih ne treba tuci po licu, po rukama, ... ali, malo po turu, mislim da to nije tako strasno! Krecem od sopstvenog primera jer nekad je bilo nemoguce objasniti nam razgovorom, kazne nisu palile...

    Dakle, protiv sam nasilja, naravno, ali ne smatram da su me roditelji zlostavljali ako su me par puta udarili! Nekad je to bio jedini "jezik" koji smo brat i ja razumeli!

  14. #14

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Dobila sam batine ponekad moram reci ne tako cesto bilo nas je vise dece pa smo nekad svi na red

    :klinac: Moj sin nije nikada dobio batine. Othranila sam ga i vaspitavala uspesno kaze okolina bez batina
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  15. #15

    Odgovor: Biti il' ne biti?

    Dva puta sam dobio batine u zivotu....

    Pro

    Jednom kada sam pobegao da se klizam na kraju sela bez pitanja, i propao kroz led....a govorili su mi da ne idem, da je opasno....
    na svu srecu voda je bila plitka,....ali jaaako hladna.
    Batine pamtim i danas. Vise nisam isao bez pitanja.......

    Contra

    Nesto (vise se ne secam sta) nisam znao oko domaceg zadatka iz matematike. Posto na mnogo puta ponavljana pitanja od strane mame, nisam odgovarao (a nisam odgovarao jer nisam bio siguran da znam) dobio sam takvu samarcinu da sam skoro pao sa stolice...
    Samar sam jako dobro zapamtio. Nikada vise nisam ucio matematiku, (ne da je ne znam) ....


    Na svu srecu sa cerkama nemam nikakvih problema, (nije sto su moje) ali zaista razumne, shvataju same kada pogrese, i shvataju zasto sam ponekad ljut na njih (s razlogom ili sam jednostavno nervozan zbog ko zna cega ili koga..).....batine-NIKAKO.
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Biti žena na netu
    Autor makilli u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 25.08.2015, 15:27
  2. Ja neću biti takav
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 13.02.2015, 23:45
  3. Šta ćeš biti kad porasteš?
    Autor swba u forumu Kad sam bio mali...
    Odgovora: 117
    Poslednja poruka: 20.02.2014, 19:42
  4. Biti bez posla..
    Autor little fairy u forumu Posao
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 16.08.2011, 21:06
  5. Ko ce biti sampion u F1?
    Autor Becar u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23.07.2007, 04:02

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •