Da li Srbi moraju moraju biti pravoslavne vere?
Strana 1 od 10 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 141
  1. #1

    Da li Srbi moraju moraju biti pravoslavne vere?

    Na ovo pitanje uglavnom dobijam odgovor da srbi mogu biti jedino pravoslavne veroispovesti, ali mi niko jos nije rekao zasto je to bas tako....
    lako je biti lud al' je tesko to izdrzati

  2. #2

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    Na ovo pitanje uglavnom dobijam odgovor da srbi mogu biti jedino pravoslavne veroispovesti, ali mi niko jos nije rekao zasto je to bas tako....
    ,...na to niko i nema pravi odgovor.vodje srpske stranke pre 1918. godine u Austro-ugarskoj bili su sve sami Srbi katolici:Antun Fabris,fra Lujo Bakotic,don Anton Puljezi,Branko Zbutega...a njihovi unuci postadose Hrvati,zanimljivo......

  3. #3

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ,...na to niko i nema pravi odgovor.vodje srpske stranke pre 1918. godine u Austro-ugarskoj bili su sve sami Srbi katolici:Antun Fabris,fra Lujo Bakotic,don Anton Puljezi,Branko Zbutega...a njihovi unuci postadose Hrvati,zanimljivo......

    A ja prvi put cujem za izraz "Srbi katolici" eto kako se covek stvarno uci dok je ziv.
    Dobro mi koji ne zivimo tamo valjda se manje bavimo politikom i istorijom.
    Nemam pojma
    Zelim da ti budem drug u igri, da jedem iz tvog tanjira i da spavam na tvom jastuku...

  4. #4

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat kristina-cica kaže: Pogledaj poruku
    A ja prvi put cujem za izraz "Srbi katolici" eto kako se covek stvarno uci dok je ziv.
    Dobro mi koji ne zivimo tamo valjda se manje bavimo politikom i istorijom.
    Nemam pojma
    ...prvi put cujes za taj izraz???!!!....neverovatno....izvini,ali nemoj pisati na ovoj temi ,ako to ne znas.Brda knjiga su napisana o Srbima katolicima,pa i Srbima muslimanima,kao sto je npr Mehmed Mesa Selimovic...nije valjda da i za to ne znas????Veroispovest je jedno,a rasa drugo...ako ti predjes u katolicanstvo (na primer),jel' to znbaci i da si rasu promenila????To je biologija ,krv se ne menja....

  5. #5

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Pa ne znam zato sam i napisala da ne znam, i nisam zaista mislila nista diskutovati na ovoj temi.
    Ipak cu citati da se obrazujem, ko ne zna treba da se nauci, a ne da kritikuje, bar ja tako mislim.
    Zelim da ti budem drug u igri, da jedem iz tvog tanjira i da spavam na tvom jastuku...

  6. #6

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat kristina-cica kaže: Pogledaj poruku
    Pa ne znam zato sam i napisala da ne znam, i nisam zaista mislila nista diskutovati na ovoj temi.
    Ipak cu citati da se obrazujem, ko ne zna treba da se nauci, a ne da kritikuje, bar ja tako mislim.
    Tako je,svaka cast na iskrenosti...ima jednba vrlo poucna knjiga na tu temu,pisao je sam Srbin katolik, fra (fratar)Lujo Bakotic-Srbi u Dalmaciji.Vrlo poucna za tu temu.....

  7. #7

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    Na ovo pitanje uglavnom dobijam odgovor da srbi mogu biti jedino pravoslavne veroispovesti, ali mi niko jos nije rekao zasto je to bas tako....
    Taj odgovor nije tačan jer ne treba stavljati znak jednakosti izmedju etničke i verske pripadnosti.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  8. #8

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Taj odgovor nije tačan jer ne treba stavljati znak jednakosti izmedju etničke i verske pripadnosti.
    potpuna istina...koju,na nesrecu,mnogi ne uvazavaju,vec teraju po starom...i zato umesto par desetina miliona,ima nas 7.....

  9. #9

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Naravno da ne moraju. To je jasno. Moj lični, dakle krajnje subjektivni, utisak je da Srbi, u proseku, i nisu neki vernici, što je njihova, rekao bih, gotovo tradicionalna osobina. Dokazi su za to brojni i ne bih posebno to obrazlagao pa ću samo pomenuti da smo skoro dva veka posle svih naroda u okruženju primili hrišćanstvo i to s mukom i natezanjem, odnosno intervencijom sv Save hristijanizacijom brojnih naših pagaskih običaja kao što su krsne i seoske slave, recimo, ne bi li se konačno kako tako pronašli u Hristu..

    Zatim, dosta kasnije, pre oko jednog veka, naša Crkva je imala, da kažem, gaf upravo na ovom osetljivom polju proklamujući da Srbi mogu biti samo pravoslavne veroispovesti, tako da se deo Srba koji nisu bili pravoslavci otuđio u nacionalnom smislu od svog matičnog naroda i sada su njihovi potomci dobri pripadnici drugih nacija čije verske zajednice nisu imale tako rigidne stavove...

    Naravno, sve ovo i ne mora biti baš sve ovako...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Zanimljivo je što smo prvo, sredinom XIX veka, doneli odluku da ikavci ne mogu biti Srbi, prinudivši ih, nakon par decenija, da se izjašnjavaju kao Hrvati, a zatim je usledila i ova odluka (nisam siguran kada tačno, ali uzeću postove pre mene kao pouzdan izvor) da katolici ne mogu biti Srbi. A narečje i veroispovest zaista nikakve veze s nacijom ne bi trebalo da imaju. Teško ja nas razumem.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  11. #11

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Srbi prvo moraju iz korena da menjaju svoje loše navike, loš način života i razmišljanja ! Njihova podsvest, svest i savest moraju pod hitno da se promene i prorade
    Roditelji svoju decu od malih nogu moraju učiti i učiti o moralu, toleranciji, ljubavi . . . Vidimo da se upravo suprotno dešava . . .Mali broj Pravoslavaca u srbiji za sebe mogu da kažu da to zaista i jesu ! Iako se ogromna večina tako izjašnjava....A ne znaju kakva je to odgovornost - biti Pravoslavac, i kakav način života to sa sobom nosi i podrazumeva.
    Ne može neko za sebe da tvrdi da je Pravoslavac, a da se istovremeno napija po kafanama, tuče na ulici/stadionu, da krade, povredjuje svoje bližnje i druge oko sebe, da se kocka, drogira, širi mržnju...itd....

    Biti Pravoslavac nosi veliku odgovornost sa sobom...kada to budemo shvatili, možda nam krene na bolje. . . .
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 22.08.2008 u 12:04 Razlog: slovo

  12. #12

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    a koje bi ti da su?

  13. #13

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Zar Srbija nije "po ustavu" laicka drzava?
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  14. #14

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Jedini izbor koji sam dobio rođenjem jeste izbor kojom rukom obrisati dupe...

  15. #15

    Odgovor: da li srbi moraju moraju biti pravoslavne vere??

    Pitanje malo opštije od postavljenog je da li Srbi moraju da budu vernici. Kad na to odgovorite/mo, onda možemo preći i na ovo pitanje...



Strana 1 od 10 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  2. Pravoslavne ikone i freske
    Autor duga12 u forumu Religija
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 11.10.2011, 13:02
  3. SRBI gde smo to mi?
    Autor Solomun u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.11.2008, 23:35
  4. Ujedinjenje pravoslavne i katoličke crkve?
    Autor irnik u forumu Religija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 27.09.2008, 00:32
  5. Srbi gamer-i
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.05.2007, 00:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •