INSEKTARIJUM - entomologija - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 33
  1. #16

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    nasla sam ja leptira, pokusala sam jos popodne da napisem, ali mi se nesto koci forum. elem, taj leptir se zove pasha ili dvorepi pasha i ima ga i u crnoj gori. sad me samo muce one druge bube. super ste i hvala vam puno sto mi pomazete i brzo odgovarate.

  2. #17

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Drago mi je sto si nasla pravi prevod Kazi koje bube su u pitanju, mozda uspemo nekako da ti pomognemo
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  3. #18

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Brithys butterfly (Britijev leptir?)

    pimelia beetles

    mada o njima ne znam nista sem da zive na mediteranu.

  4. #19
    E ovako, ja pravim insektarijum, pa ne znam nekim bubicama nazive jel moze neko da mi pomogne?? Hvala unapred...

    ako se neke ne vide dobro, imam ja jos slicica
    Poruku je izmenio Bombica, 06.06.2009 u 22:11 Razlog: uzastopni postovi

  5. #20

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Ovako, 2-/Lucanus cervus/ jelenak zenka, 3-/cetonia aurata/ruzin gundelj, zlatni gundelj, zlatna mara, bronzovka ili kako vec hocesh, 5-/morimus funereus/ bukova strizibuba 6-/cerambyx cerdo/ hrastova strizibuba 9-/dorcus brevis/ rogash trulezhar 10-/Vespula germanica/ osica to je sa 90% sigurnoshcu jer ne vidim tachnu velichinu ili izgled udova ovih insekata, za ostale tek nisam siguran nadam se da ti je pomoglo. I ako bi mogla samo da mi kazesh gde si nashla ovu bubu pod rednim brojem 6 ne secam se kad sam zadnji put to video
    Poruku je izmenio jovacomv, 16.06.2009 u 17:37 Razlog: greshka:)

  6. #21

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija


    Ako imate oštre reflekse, sa lakoćom ćete uhvatiti muvu u letu. Sa vilinim konjicem, međutim, nećete lako izaći na kraj. Dok gotovo nečujno treperi u vazduhu, možete mu se sasvim približiti, ali taman kad vam bude nadomak ruke, ovaj tanani insekt će u deliću sekunde promeniti pravac i poput strele vinuti se u vazduh.

    Po brzini kretanja vilin konjic nalazi se među rekorderima ne samo u svetu insekata već i u celom životinjskom carstvu. U gracioznom letu iznad vode najčešće razvija brzinu od tridesetak kilometara na sat. Nešto brži od njega ovde je samo obad, dok pčela, takođe poznata po hitrosti, leti najbrže deset, a muva svega sedam kilometara na sat. Međutim, na kraćim razdaljinama vilin konjic može iz mesta da jurne brzinom preko 90 kilometara na sat. Entomolozi kažu da on može da poleti "punim gasom" čitavih 135 kilometara na sat. Tada je brži od vetra i može da se utrkuje sa automobilima manje kubikaže, na primer, sa fićom. Ne treba potcenjivati vilinog konjica ni na duže staze - mornari su ga viđali oko brodova i do 300 kilometara udaljenih od obale.

    Prirodnjaci kažu da je vilin konjic jedan od najlepših insekata na svetu. Često je opevan u pesmama, a pominje se i u bajkama u kojima obuzima dečju maštu. Njegova krila, u kojima se preliva spektar duginih boja, utkana su u svilu orijentalnih umetnika.

    Telo vilinog konjica je tanko i izduženo, ponekad ne deblje od igle ili dlake. Ima dugačke, nazubljene noge, ali mu one ne služe za hodanje, već samo da bi se njima pričvrstio za stabljiku iznad vode i zgrabio plen u letu. Posebno očaravaju njegove krupne oči, koje mu ispunjavaju gotovo celu glavu. Pažljivim posmatranjem naučnici su konstatovali da se svako oko ovog insekta sastoji iz preko 30.000 prostih očiju. Njima vilin konjic vidi na sve strane, čak i u brišućem letu, tim pre što mu se i cela glava na vratu pokreće u svim pravcima.

    U svetu ima, kako navode entomolozi, oko 450 vrsta vilinih konjica. Svi oni žive oko slatkih voda. Velika većina su korisni, jer jedu druge insekte, najčešće štetne. Najveća poslastica vilinih konjica kod nas su komarci, muve i drugi insekti pored vode. Ipak, ima i štetnih vrsta čije larve u vodi proždiru mlađ riba, a jedna vrsta u Americi napada čak i pčelinje matice.

    Vilin konjic često može da se vidi kako patrolira iznad vode i sa nepogrešivom tačnošću hvata plen. Zatim precizno sleće na neku stenu ili trsku obasjanu suncem, umiri se neko vreme, da bi ponovo uzleteo. Svi vilini konjici su veliki ljubitelji sunca, pa kada se naoblači, ovi insekti nestanu kao da propadnu u zemlju. Ovaj čudan insekt još u letu snažnim nogama razdrobi plen pre nego što ga pojede. Posle obroka lenjo prelazi tim istim nogama preko krupnih očiju, poput brisača na šoferšajbni.

  7. #22

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Samo reči pohvale za forum. Ovde se mnogo što šta može saznati i naučiti o insektima.

    Zamolio bih nekog od eksperata da li bi mogao da identifikuje o kom insektu je reč. Bio bih Vam puno zahvalan!!!

    Pozdrav!
    Aleksandar
    Poruku je izmenio amitov, 11.05.2010 u 15:44

  8. #23

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Da se nadovezem ovde...
    Da li neko zna koje bube su u pitanju i kako ih se trajno resiti:
    Kopaju zid, sto zvuci kao da je mis u zidu, i na kraju izadju napolje. Tamno smedje su, i velicine oko 2 do 3cm. Pojavljuju se leti.

  9. #24

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Ljudi,da li ima nekog ko je raspolozen da mi pomogne oko determinacije nekih insekata,posto spremam ispit iz entomologije?

  10. #25

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Ćao svima, imam jedno pitanje ako je ko raspoložen da odgovori. Sinu je nastavnica na kraju godine rekla da će dogodine skupljati insekte za insektarijum, pošto o tom ne znam nista , interesuje me kako da prepariram insekta, tako da iskoristimo ljeto za skupljanje insekata.

  11. #26

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Pozdrav svima.
    Da li neko zna kako je srpski naziv za ovog insekta.
    Woodlouse - Wikipedia, the free encyclopedia

  12. #27

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Citat kronja kaže: Pogledaj poruku
    Pozdrav svima.
    Da li neko zna kako je srpski naziv za ovog insekta.
    Woodlouse - Wikipedia, the free encyclopedia
    Mokrica!
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #28

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Hvala najlepse na brzom odgovoru.

  14. #29

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Cao ljudi!
    Nov sam u ovoj teme, pa bih zamolio nekoga da me ukratko uputi u postupak pravljenja insektarijuma.
    Tacnije, interesuje me kako se "priprema" insekt za insektarijum.
    Nikako da nadjem na netu uputstvo, a pretpostavljam da nije narocito komplikovano.

    Hvala unapred.

  15. #30

    Odgovor: INSEKTARIJUM - entomologija

    Davno sam išao u 5. ili 6. razred kada smo pravili bubotarijume i herbarijume, ali postupak je išao otprilike ovako:
    1. uhvatiš bubu
    2. ako nije leptir, udaviš je u alkoholu i pređeš na tačku 4.
    3. ako je leptir, ne sećam kako sam ga ubijao, ali moraš paziti sa krilima da mu ne skineš prah i da mu se krila vide, jer kada ugine, krila mu se skupe. To sam rešavao tako što ga probodem čiodom, ali kroz papir koji mu sprečava krila da se skupe i kasnije kada se ukoči, samo skloniš papir.
    4. kada je mrtva probodeš je čiodom i zadeneš u stiropor i namestiš joj noge pomoću drugih čioda (ako je buba dovoljno velika)
    5. ponoviš postupak minimalno toliko puta koliko je nastavnica tražila da bude buba
    6. predaš insektarijum i dobiješ 5


    E sad, ako ga praviš za svoju dušu, onda verovatno ima nekih razlika (tipa kako tačno noge moraju da stoje, mada je logično da prednje idu prema napred, srednje sa strane, a zadnje prema nazad).

    Ja sam ti prepričao ukratko kako sam ga ja pravio

    Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •