Grof Drakula
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Tema: Grof Drakula

  1. #1

    Grof Drakula

    Grof Drakula



    U danasnjem obliku Rumunija postoji tek od 1859. godine, ali se u istoriji spominjene negde oko 2000. godine p.n.e. Vlad Drakula je bio vlaski vladar koji je vladao Rumunijom od 1456. do 1462. godine. Njegovo ime potice jos iz vremena kada je madjarski kralj proglasio Vladovog oca (cije ime je takodjer bilo Vlad) vitezom Zmajevog reda. On je nakon toga svome imenu dodao Drakul sto znaci 'zmaj', ali i 'djavo'. Vladu mladjem se ovo ime toliko svidjalo da je sebe zvao Vlad Drakulea sto je znacilo Djavolji sin. Kasnije, nadimak je preinacen u Drakula. On nije bio vampir koji pije krv, menja oblike i spava u mrtvackom sanduku. Price o ovim mitskim stvorenjima postojale su u narodnim predanjima vekovima, a pisac Bram Stoker ih je popularizovao krajem 19. veka stvarajuci lik vampira Grofa Drakule.

    Vladova reputacija surovog coveka bila je poznata sirom Evrope i Otomanskog carstva. On je strogo kontrolisao svoju regiju, a prema svojim neprijateljima se ophodio bez milosti. Seljaci koji su odbijali da plate porez, suparnici koji su zeleli da ga sruse sa vlasti, kao i sile koje su napadale, susretali su se sa raznim vrstama brutalnih kazni, ukljucujuci i nabijanje na kolac po kojem je i bio poznat. Na kraju, postao je poznat po imenu Vlad Tepes ili Vlad Nabijac. Ne zna se tacno da li ga je ubio neprijateljski borac, njegove vlastite trupe greskom ili placeni ubica tokom bitke 1476. godine.

    Legenda o njemu i dalje zivi i privlaci ogroman broj turista u domovinu Grofa Drakule. Posetioci Rumunije koji traze pravi Drakulin zamak imaju par nacina da udovolje svojim zeljama. Rezidencija Vlada Nabijaca koja se najcesce koristi zove se Cetatea Poienari i jos uvek je delom u rusevinama i pomalo nepristupacna. Lakse pristupacan je zamak Bran koji se takodjer smatra Drakulinim zamkom, iako postoje dokazi da je on tamo boravio samo kao gost i to na krace vreme.

    Cetatea Poienari se nalazi blizu sela Curtea de Arges udaljenog 2,5 sata vozom od Bukuresta. Ovde ne ocekujte uzas. Selo samo pruza izuzetan pogled na Fagaras planine i ocarava posetioce svojim gradjevinama iz 14. veka i predivnim manastirom Curtea de Arges iz 16. vijeka koji je poznat po svojim zvonicima i skupocenim, zlatnim unutrasnjim dekoracijama. Zamak se nalazi 27 km iznad sela i treba se popeti uz 1500 stepenica da bi se u njega uslo.

    Drugi Drakulin zamak je zamak Bran koji se nalazi u Poiani blizu grada Brasov. Prvobitno napravljena kao tvrdjava 1377. godine, ova gradjevina se od tada skoro neprekidno koristila u razne svrhe ukljucujuci i to da se danas koristi kao muzej. Ne postoje dokazi da je Vlad Nabijac ili Drakula ikada bio vlasnik ovog zamka. Ipak, njegovi visoki gotski tornjevi i viseslojna arhitektura privlace turiste koji su u potrazi za duhom legende o Drakuli. Ova potraga i nije bas laka uzimajuci u obzir lepotu grada Poiana Brasova koji je skijaski centar okruzen spktakularnim planinskim lepotama.

    Vlad Drakula je utemeljio grad Bukurest koji je danas glavni grad Rumunije.



    ~ Ovako je navodno izgledao pravi Grof Drakula


    ~ Drakulin dvorac

  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Grof Drakula

    Lepo sazeto. Ali mala kritika, ne kaze se Vlad Tepes vec Vlad Cepes.
    Jerbo se na rumunskom T sa kukicom ispod, sto je ovde slucaj, cita kao C a ne kao T.
    Break the rules rebel, break them hard...

  4. #4

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat MaxBaron kaže: Pogledaj poruku
    Lepo sazeto. Ali mala kritika, ne kaze se Vlad Tepes vec Vlad Cepes.
    Jerbo se na rumunskom T sa kukicom ispod, sto je ovde slucaj, cita kao C a ne kao T.
    Vidiš ja sam mislila da je Vlad Depes...
    Znam da nita ne znam...

  5. #5

    Odgovor: Grof Drakula

    Evo malo svezih slika (18.08.2007. ) iz Rumunije
    Unutrasnjost dvorca...





    Jedna od sprava za mucenje







    I dvorac


  6. #6

    Odgovor: Grof Drakula

    sramota da rumunskog nacionalnog heroja tako prikazuju...pre svega drakul ne znaci djavo, vec zmaj....a red vitezova zmaja je osnovao ugarski kralj Sigismund,a prvi vitez tog reda bio je despot Stefan Lazarevic "prvi,medju jednakima"....mozda je Brem Stoker njega trebao da nazove djavolom....mozda i bi ,da je imao inspiraciju....viteza koji je napisao Slovo ljubve...proglasiti vampirom....eh,anglosaksonska omalovazavanja i prevare, nemaju granica...

  7. #7

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    Prava tema , mada je to dalji rođa ali vidi ti njega
    bolje biti malo lud ,...
    nego biti malo pametan!!!
    heheheheh...hihihihi

  8. #8

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    sramota da rumunskog nacionalnog heroja tako prikazuju...

    Ipak je Vlad Cepes bio despot, i jako jako surov vladar...prica se da je pio ljudsku krv da bi odrzao maldost i vitalnost....odatle je krenuo mit...verovatno je danas tesko razdvojiti mit od realnosti, ali kao i svaki mit i ovaj ima neku istinitu osnovu...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  9. #9

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    Ipak je Vlad Cepes bio despot, i jako jako surov vladar...prica se da je pio ljudsku krv da bi odrzao maldost i vitalnost....odatle je krenuo mit...verovatno je danas tesko razdvojiti mit od realnosti, ali kao i svaki mit i ovaj ima neku istinitu osnovu...
    ...ima istinite osnove,ali ne u ispijanju krvi...stvarno je preko 10.000 ljudi nabio na kolac....ucestvovao je i u ratnim operacijama u Srbiji...kada je sin sultana Bajazita Jildirima,Musa celebija upao u Srbiju i odveo preko 200.000 robova,Vlad Cepes je napao i osvojio grad Zaslon (danas Sabac) i samo tada nabio preko 1000 turskih zarobljenika na kolac i pustio ih niz Savu...ali to kaznjavanje je bilo normalno u tom periodu i ne mozemo da ga gledamo sda danasnje pozicije....isto su uradili i francuski i papinski vojnici templarima,Torkvemadina inkvizicija,kako su tek prosli protestanti u Vartolomejkoj noci,muslimani i pravoslavni hriscani su svi pobijeni u XI veku prilikom "oslobadjanja" Jerusalima....nista nisu zaostajali za Vladom Cepesom,ali je Brem Stoker ipak njega izdvojio,a mogao je bilo koga....

  10. #10

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    i samo tada nabio preko 1000 turskih zarobljenika na kolac i pustio ih niz Savu...ali to kaznjavanje je bilo normalno u tom periodu i ne mozemo da ga gledamo sda danasnje pozicije....
    Me ne...i za ona vremena je vazio za ekstremno surovog...nikada takve svireposti nisu smatrane za normalne.....Narod ga se strasno bojao i mrzeo...
    Stoker je samo upakovao narodnu pricu u knjigu , i naravno da je malko nasminkao i prerdio...to je romana na kraju krajeva.
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  11. #11

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    sramota da rumunskog nacionalnog heroja tako prikazuju...pre svega drakul ne znaci djavo, vec zmaj...
    sorry,'felix'-e,ali na rumunskom drakul znači djavo!!! ...pa,ja sam Rumun,valjda znam značenje.
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  12. #12

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat bezec kaže: Pogledaj poruku
    sorry,'felix'-e,ali na rumunskom drakul znači djavo!!! ...pa,ja sam Rumun,valjda znam značenje.
    ali znaci i zmaj.....jel' tako...ako si rumun (nadam se) onda znas i to...a i taj naziv je stekao kao vitez reda zmaja....

  13. #13

    Odgovor: Grof Drakula

    ...eh,stvarno prvi put cujem da drakul moze da znaci zmaj! bas sam radoznao odakle ti ta informacija... eto,recimo,ja sam osnovnu zavrsio na rumunskom jeziku i u bajkama se po obicaju pojavljuje neki zmaj,ali je uvek koriscena rec 'zmeul' - sto u principu znaci zmaj! Dve godine sam studirao rumunski jezik i knjizevnost i bez obzira sto nisam bio neki student(da jesam,zavrsio bih taj faks! ...) nikad nigde nisam cuo da drakul znaci i zmaj! ipak to sto ja ne znam,ne znaci da nije tako,ali bih voleo da mi objasnis odakle ti to...
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  14. #14

    Odgovor: Grof Drakula

    Citat bezec kaže: Pogledaj poruku
    ...eh,stvarno prvi put cujem da drakul moze da znaci zmaj! bas sam radoznao odakle ti ta informacija... eto,recimo,ja sam osnovnu zavrsio na rumunskom jeziku i u bajkama se po obicaju pojavljuje neki zmaj,ali je uvek koriscena rec 'zmeul' - sto u principu znaci zmaj! Dve godine sam studirao rumunski jezik i knjizevnost i bez obzira sto nisam bio neki student(da jesam,zavrsio bih taj faks! ...) nikad nigde nisam cuo da drakul znaci i zmaj! ipak to sto ja ne znam,ne znaci da nije tako,ali bih voleo da mi objasnis odakle ti to...
    i nije me nesto ni posebno zanimalo,ali moj komsija sa prezimenom Cinku(Rumun),je studirao istoriju u Bukurestu i dao mi tu informaciju.

  15. #15

    Odgovor: Grof Drakula

    wiki kaže:
    Lik Drakule je vjerovatno utemeljen na vlaškom (danas u Rumunskom) vladaru Vladu III Tepešu, koji je vladao 1446-1476, uz prekide. Vlad III je ratovao protiv Turaka i bio veoma okrutan prema neprijateljima. Posebno je bio poznat po nabijanju neprijatelja na kolac. Ime Drakula je vjerovatno derivat naziva Red Zmaja (Order of the Dragon), viteški red koji je osnovao njemački car Sigismund. Vlad II, otac Vlada III, bio je član Reda Zmaja. Na rumunskom jeziku Dragon se čita Drac (od latinski Draco). Kasnije se pridodao nastavak ul pa je Vlad II postao poznat kao Vlad Dracul, ili Vlad Dragon (Vlad Zmaj). Neki kritičari su primjetili i sličnost romana Drakula i djela Carmilla, još jedno poznato djelo o vampirima, čiji je autor Sheridan le Fanu.
    Elem, smeštanje radnje romana na ovo područje nema veze sa nikakvim zaverama
    opšte je poznato da je "vampir" jedina reč iz ovih krajeva koju su preuzeli i svi drugi svetski jezici
    zatim: verovanje u vampire je rasprostranjenije ovde nego na zapadu
    Priča o vampirima je krenula sa istoka na zapad, i ukorenjena je u neka narodna verovanja
    Kada se tome doda njegova ekstremna surovost:
    "Priča se da je i Mehmed II Osvajač 1461. odustao od napada kada je osetio smrad i video oko 20.000 leševa nabijenih na kolac. U jednom danu ubio je oko 30.000 bojara i trgovaca iz Brašova. Naravno, ovo nije bila jedina metoda kojom se koristio. Odsecao je zarobljenicima oči i uši, nabijao im eksere u glavu... a njegove žrtve bile su i žene i deca."

    ...sasvim je logično da je radnja smeštena na ovim prostorima kada se sve to uzme u obzir.
    Da su se u radnji Stokerovog romana pominjali zombiji i vudu magija, pa i da pričamo o nekoj inernacionalnoj zaveri

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Saint Germain Besmrtni Grof
    Autor WEISHAUPT u forumu Parapsihologija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14.07.2010, 04:14
  2. Rumunija - Sinaja, Pojana Brašov, Bukurešt, Drakula tura
    Autor Lady S u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 21.08.2007, 21:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •