Egzorcizam i demoni - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 26 od ukupno 26
  1. #16

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Citat Antoniusss kaže: Pogledaj poruku
    Hoću da forumašima saopštim nešto važno. Od kada sam ovde pisao poslednji put 2008 godine, ja sam upisao i završio teologiju i sad sam stvarno egzorcist.
    SPC oštro osuđuje egzorcizam i ne školuje teologe za buduće šamane.

    Nema naročite logike u mešanju i poistovećivanju 'opsednutosti' ili čega god sa pojedinim bolestima psihe. Uglavnom, onim najtežim.
    Nazivati te bolesti ludilom, pežorativno je i uvredljivo.

    Ne obezvređujem niti negiram praksu egzorcizma, štaviše, smatram je veoma ozbiljnom.
    Toliko ozbiljnom, da bez oooooooooogromnog rada i predznanja ne usuđujem se da bilo šta napišem.
    1. Ko je uopšte spominjao SPC???
    2. U mestu Žabari kod Požarevca, dešavaju se čudni obredi u crkvi
    Pop isterivao đavola iz deteta
    Nedelja - 27.06.2010
    Meštani Žabara optužili su bivšeg sveštenika njihove parohije, oca Jovana Sekulića, da je izvodio obrede isterivanja demona iz maloletne J. M. (14) iz obližnjeg sela Porodin.
    Sekulić je, naime, više puta viđen kako ujutru sa detetom trči oko crkve, proizvodeći neartikulisane glasove u vidu krikova i jauka. Isto dete on je uvodio u oltar crkve vaznesenja Gospodnjeg, postavljao ga u ležeći položaj na Carske dveri, svlačio i potom čitao moltitve kako bi joj isterao „đavola iz tela“.Alo | Vesti | Pop isterivao đavola iz deteta
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  2. #17

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    SPC ne osuđuje egzorcizam, ali, koliko sam ja shvatio, ima izbalansiran i oprezan stav prema njemu. Ne znam i skeptik sam prema mogućnosti da u okviru SPC postoji bilo kakav vid školovanja ili obuke sveštenih lica za egzorcizam, ali je egzorcizam svakako bogoslužbeni čin koji se (ponekad) praktikuje i okviru SPC, kao i sestrinskim joj crkvama....

    Poznato je (iz Biblije) da je sv. apostol Pavle vršio egzorcizam, a za vršenje ovog čina veliki su oslonac mišljenja svetih otaca. Sam egzorcizam nije nikakva tajna niti neka posebna formula ponašanja sveštenog lica koji ga vrši pošto se on sastoji od čitanja delova Svetog Pisma, raznih molitvi, psalmi i slično. Trag, ili neka vrsta egzorcizma se može prepoznati i u činu krštenja, jer se u oglašenju (koje prethodi krštenju) od strane sveštenog lica jasno naređuje nečasnoj sili da izađe iz onog koji treba da se krsti...

    Međutim, egzorcista treba da ima dar božiji kao i da bude oslobođen u najvećoj meri svake strasti. Tek tada stiče osnovne preduslove da se može baviti ovakvom vrstom bogosluženja...
    Poruku je izmenio memento, 16.02.2012 u 10:42
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #18

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    Primetila sam i ja ovo o čemu memento govori .Prilikom krštavanja sveštenik bukvalno naredjuje nečasnoj sili da napusti telo koje treba da se krsti.Bila sam na mnogim krštenjima ali sam na jednom ovo baš jasno čula.

    Tada sam se zapitala nije li krštenje zapravo jedan oblik egzorcizma ,jer kako kažu novorodjenče je 40 dana pod patronatom zlih sila.Kad se krsti ulazi u carstvo Božije čiste duše.

    Laik sam ,tako da o deliću ove teme mogu samo na osnovu onoga što sam sama primetila.

  4. #19

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    Evo Uvod moje najnovije knjige, možda dodam i još neke delove (ali da ne kradete) pa se malo obrazujte.
    UVOD

    Pred nаmа se nаlаzi temа kojа se u velikoj mjeri oslаnjа nа sаvremenu biblijsku nаuku, čiji se pozitivni doprinos ne sme ni u kom slučаju zаnemаriti. Međutim, u velikom broju slučаjevа teško mogu dа se prаte pojedini biblijski fenomeni. To vаži i zа stаrozаvetno shvаtаnje demonskih bićа. Prvo, ono ne bilo jednаko zаstupljeno kroz celokupnu stаrozаvetnu istoriju. Čаk se nаmeće pitаnje dа li se ono progresivno rаzvijаlo sа sаzrevаnjem vere u Jаhveа, ili je u nekim periodimа prolаzilo kroz izvesnu dekаdenciju. Drugo, pojedinа nаdzemаljskа bićа pojаvljuju se sаmo nа nekim mestimа, i dаlje se o njimа ništа ne govori. Zаtim, često im se prepliću imenа, ponekаd i funkcije, što je kаrаkteristično zа pozniju аpokrifnu literаturu.
    Mnogimа od njih trаgovi se gube u dаlekoj prošlosti, kojа nаm je, zbog nedostаtkа pisаnih izvorа, mestimično gotovo nepoznаtа. Doduše, moguće je dа se prаte osnovne niti stаrozаvetne demonologe, аli mnoge pojedinosti ostаju i dаlje veomа nejаsne. Dаkle, biblijski (kаnonski i аpokrifni) spisi, kаo i vаnbiblijski dokumenti, pružаju dovoljno podаtаkа dа nа osnovu njih sаmo delimično otkrijemo svet tаjаnstvenih i strаšnih duhovа sаmouništаvаnjа i nebićа.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  5. #20

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    VRSTE DEMONSKOG UTICAJA

    Međunarodno udruženje egzorcista je napravilo spisak termina koji se koriste u opisivanju demonskog uticaja. Radi se o četiri termina:
    1. Zaraženost
    2. Mučenje
    3. Opsednutost
    4. Posednutost
    KAKO PREPOZNATI OPSEDNUTOG I POSEDNUTOG?

    Za to je potrebno iskustvo, ali, kada neko "priča gluposti", ne razgovara nego se prepire, kada je nepotrebno agresivan, to bi mogli biti znaci raspoznavanja demona. I još nešto: nedan normalan čovek neće se rugati onom sto ide uprilog njegovom sopstvenom dobrom životu i spasenju, a opsednuti to čine gotovo obavezno. Oni u kojima se nalaze demoni, mogu se prepoznati i po tome što vole da komanduju, jer je to način na koji se drugi čovek može lakše navesti na greh.

    Danas često čujemo rečenicu: "Hoćemo promene, pa ma šta se desilo sa nama. Bolje i da svi izginemo, nego da i dalje ovako živimo".
    Naravno, ovako ne može govoriti normalun čovek.
    To besne demoni, jer znaju da im vreme ističe, navodeci najpre svoje ukućane, a zatim i ostale ljude, da sami sebe osude na smrt. A ljudi, ne razmišljajčita mnogo, prihvataju i ponavljaju ovu demonsku parolu, koja je već hiljadama puta uspela da izazove potoke Ijudske krvi i velika uništavanja materijalnih dobara. Jer, ako je bolje da svi izginu, ljudi bi trebalo da znaju da će se njihova "želja" uskoro gotovo u potpunosti ostvariti, a tada će malobrojni preživeli videti da Ii je to zaista bilo bolje.
    Pošto se radi o poslednjim danima ovog sveta i o poslednjem čišćenju, sprečavanje onoga koji žeii da se spase da to učini, predstavlja pokušaj ubistva!
    Demoni znaju da je za bilo kakvu glupost, da bi je i judi prihvadli, potrebno samo da je oni propagiraju DOVOLJNO DUGO.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  6. #21

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    PRAVOSLAVNI EGZORCIZAM

    Vec 600 godina u Trojice, Sergeva Lavra, sa dubokom pobožnošću dolaze vernici iz svih krajeva kako bi prisustvovali bogosluženju kojim se uspešno "izgone besovi", što je pravoslavni termin za egzorcizam.
    Reč "egzorcizam" (ili "zaklinjanje") je noviji latinski termin. U starini je tome nejasnom izrazu odgovarao prostiji, ali nista manje jezovit naziv - "izgonjenje besova"! Prakticno svaka religija, medu njima i hrišćanstvo, priznaje postojanje tamnih sila - zlih duhova, demona, koji obitavaju u podnebesnom svetu i potcčnjeni su knezu tame koji je otpao od Boga. U razlicitim otkrovenjima on ima razna imena - Ariman, Iblis, Satana. Ipak, njegovu sustinu svugde jednako opredeljuje to da je neprijatelj ljudskog roda, pokvareni lažov i bogoborac.
    Prvo spominjanje egzorcizma u hrišćanstvu nalazimo vec u samom Evanđelju. Isus Hristos je iz ljudi obuzetih ovim adskim (paklenim) bićima puno puta izgonio besove, koji su Pred Njim drhtali. Međutim, možda najveci utisak ostavlja odlomak iz Svetog Pisma, u kome se priča o tome kako je naš Gospod naterao zle duhove da se Presele u krdo svinja.
    Najiskusniji hrišćani u duhovnom životu nekada su dobijali moć da izgone nečistu silu, zapovedajući joj imenom i silom Hrista Spasitelja.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  7. #22

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    MUČENJE DEMONOM

    Za razliku od opsednutosti, mučenje demonom je nesto drugo. Mučenje dolazi putem posrednika-naručoca, kao želja ili krajnji cilj nekog zlog čoveka koji spravlja uroke (crni mag, hodža, vračarica...). Radi se o skupu tajanstvenih obreda, reči, ponašanja i postupaka pomoću kojih čovek - naručilac, uz pomoć zlih demona, želi da utiče na prirodni, Božiji tok stvari.
    Drugim rečima, opsednutost je samostalan napad demona na neku osobu, a mučenje demonom je čin crne magije, kojim se nanosi šteta nekoj osobi, putem potčinjavanja demona od strane crnog maga. Potčinjavanje se odvija obavljanjem odredenih tajnih rituala ili upotrebom odredenih predmeta ili pisanjem odredenih mističnih, najčešće šifrovanih tekstova, crteža i formula prljavom krvlju (na kostima mrtvih i sl.), da bi, potom, to postavio na odredeno mesto, ili pak spalio, a pepeo bacio u vazduh, vodu ili ga poturio ciljanoj osobi u piću ili jelu.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  8. #23

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    OPUNOMĆENI I SAMOZVANCI

    Tema egzorcizma i zaklinjanja je bila aktuelna i u apostolskim vremenima. U “Delima svetih apostola” (19:13-16) nalazimo priču o tome, kako su sedam sinova jevrejskog prvosveštenika Skeve, uvidevši kako apostol Pavle izgoni demone, odlučili i sami da to probaju. “Zaklinjemo vas Isusom, Koga Pavle propoveda”, - rekli su, a kao odgovor su čuli: “Hrista znam, i Pavla takodje, a ko ste vi?” I posednuti je nasrnuo na njih, surovo ih Pretukao, pocepao im odeću i sam razjurio svu sedmoricu po ulici.

    U odnosu Prema savremenim činovima izgonjenja zlih duhova u pravoslavnoj crkvi nema jedinstvenog mišljenja. Patrijarh Aleksej II je osudjivao učestalu praksu služenja tih službi. Arhimandrit Jovan (Krestjankin) je savetovao čoveku koji je posednut zlim duhom, da se češće pričešćuje i da odlazi na Jeleosvećenje: “Čin izgonjenja zlih duhova je – čin, a Jeleosvećenje je jedna od sedam Tajni Božijih. Češće pristupajte pričešću i Jeleosvećenju...I to će vam biti pomoć – i suprotstavićete se zlu”
    Doktor bogoslovije, profesor Aleksej Iljič Osipov u svojoj knjizi “Put razuma u traganju za istinom” ukazuje na sledeće: u oceni slučajeva egzorcizma neophodno je Pre svega rukovoditi se mišljenjem svetih otaca, a oni tvrde, da takvim opasnim delom mogu da se bave izuzetno sveti ljudi, koji ne samo da su pobedili strasti u sebi, već su i od Boga dobili odgovarajući dar. U poslanici Klimenta Rimskog (I vek) “O devstvenosti” asketama-egzorcistima se Preporučuje: “...posećivati posednute zlim duhovima i citati im molitve. Zaklinjite ih postom i molitvom, a ne lepim rečima, već kao muževi, koji su od Boga dobili dar isceljivanja”. Avva Pitirion kaže: “Ko želi da izgoni zle duhove, treba prvo da se očisti od strasti: jer koju strast ko pobedi, tog demona može i da izgoni”.
    Očigledno je da se pravoslavni sveštenici boje takve delatnosti. Naprimer, u Šumadiskoj eparhiji parohijskim sveštenicima je zabranjeno da služe čin izgonjenja demona bez blagoslova rukovodećeg arhereja. Pogrešnim i nepotpunim tumačenjem Sv.Pisma pravoslavci su došli do zaključka da je za egzorcizam potrebno da egzorcista bude svetac ili neki asketa. To bi verovatno i bilo tačno kad bi egzorcista isterivao demone SVOJOM LIČNOM SNAGOM. Međutim Biblija nam jasno kaže:» A znaci onima koji veruju biće ovi: imenom mojim izgoniće đavole; govoriće novim jezicima; Uzimaće zmije u ruke, ako i smrtno šta popiju, neće im nauditi; na bolesnike metaće ruke, i ozdravljaće.» (Marko 16:17)
    Dakle ko Isusovim imenom izgoni demona ne mora da bude sveti čovek, asketa, devstvenik...dovoljno mu je da bude vernik-čovek koji je upućen u tehnike egzorcizma.
    Ovi ljudi egzorciste uspešno obavljaju svoju službu iako nisu sveci. Oni ne stupaju u javnu polemiku, već prosto sami rade egzorcizam, kažu da ne vide ništa posebno u služenju egzorcizma: “Služba kao služba, svaki sveštenik, koji je dobio Božiji blagoslov ima pravo da se time bavi”.
    Možda svaki vernik koji smatra da samo sveci mogu da se bave egzorcizmom, treba s vremena na vreme da se uputi na takvu duhovno-higijensku proceduru? Jer smo svi nesavršeni i strasti nam nisu strane. A svaka strast je – demonsko svojstvo.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  9. #24

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    A ko su ti demoni koje treba proterati?
    Ja koliko sam shvaćam ,naše slabosti su naši demoni,jeli tako?
    Treba se zato suočiti sa samim sobom,pobediti strah u sebi..i demon će iščeznut.
    E sad, neko nije dovoljno jak il' ne uviđa to zlo u sebi pa mu treba pomoć.
    Nekad se time bavila crkva,sveštenici, putem raznih metoda...
    Otud i ti opisi kako treba pristupiti zaposednutom..
    A šta ako su ti zaposednuti ustvari kažnjeni od boga,da žive tako sa tim
    svojim strastima...i onda kad im ti proteraš demona ustvari ga unazadiš,
    pa on mora ponovo da se rodi i prođe sve to ne bi li se na kraju iskupio
    i došao do prosvetljenja..
    Ko je uopšte merodavan i daje sebi za pravo da procenjuje sudbinu
    jednog čoveka.Ko zna zašto neko mora svoj život da proživi baš tako
    na taj način...
    Eto ti filozofije u beskraj


    Kako god,danas to čine neuropsihijatri,psihijatri,psiholozi...
    Tako ja to vidim i nikako drugačije!
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  10. #25

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    Ajde prvo pročitaj Bibliju, može i na preskok kako se čita lektira. Pa kad i ako pročitaš nešto iz te poučne knjige onda ćemo nastaviti razgovor.
    Jovan 6:44 "Niko ne može doći k meni ako ga ne dovuče otac moj koji me posla."

  11. #26

    Odgovor: Egzorcizam i demoni

    Citat Antoniusss kaže: Pogledaj poruku
    ... biblijsku nаuku ...
    Oduvek su me oduševljavale ovakve kontradikcije i sa "velikim poverenjem" nastavljam da čitam napisano.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Sotona, đavo, šejtan, vrag, demoni...
    Autor SQUAW u forumu Religija
    Odgovora: 96
    Poslednja poruka: 02.10.2009, 19:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •