Velimir Bata Živojinović
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    Velimir Bata Živojinović

    Živojinović je rođen u selu Koraćica, pod planinom Kosmaj. Svoj talenat za glumu je otkrio sa 15 godina, dok je radio kao scenski radnik i ponekad kao statista u Akademskom pozorištu u Beogradu. Nakon završetka Srednjih glumačkih škola u Nišu i Novom Sadu, pokušao je da se upiše na na Pozorišnu akademiju u Beogradu i uspeo je iz trećeg pokušaja. U Beogradskom dramskom pozorištu više godina je igrao , a u tom periodu je imao po 300 angažmana godišnje.

    Bata Živojinović je više voleo pozorište od filma, ali njegov filmski debi iz 1955. u filmu Pesma sa Kumbare reditelja R. Novakovića je bio početak izuzetno plodne karijere. Živojinović, koji će uskoro postati poznatiji po svom nadimsku Bata, je bez sumnje odigrao više filmskih uloga od bilo kog glumca u istoriji jugoslovenske kinematografije. Kontinuiranu filmsku karijeru, zbog koje napušta pozorište, Živojinović je započeo epizodama u Vlaku bez voznog reda iz 1959. godine i Ratu iz 1960. godine. Oba navedena ostvarenja je režirao Veljko Bulajić, u čijim će skoro svim kasnijom filmovima Bata Živojinović igrati glavne uloge.

    Uloge Bate Živojinovića nisu bile samo velike, već i raznovrsne. Glumio je i heroje i zlikovce i lako je prelazio iz uloge glavnog u ulogu sporednog lika. Tokom šezdesetih se filmovima poput Kozara (za koju je nagrađen u Puli) i Bitka na Neretvi ustoličio kao jedna od najvećih zvezda kinematografije bivše Jugoslavije, ali je zenit njegove popularnosti došao tokom 70ih filmovima sa tematikom Drugog svetskog rata. Jedan od najpoznatijih njegovih filmova iz ovog perioda je Valter brani Sarajevo, koji je postigao veliki uspeh u Kini, a Živojinović je još uvek velika zvezda u Kini. Tokom osamdesetih Živojinović je parodirao na svoju sliku akcionog heroja ulogama u nizu lakih komedija.

    1990. je izabran u Narodnu skupštinu Republike Srbije. Od 1991. je aktivan na političkoj sceni kao član Socijalističke partije Srbije. U septembru 2002. je bio kandidat Socijalističke partije Srbije na izborima za predsednika Srbije. Međutim, Slobodan Milošević, predsednik SPS kome je u to vreme suđeno u Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu, je podržao kandidata Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja.Živojinović je bio je inicijator i osnivač (neko vreme i predsednik) Udruženja filmskih glumaca Srbije, takođe i direktor filmskog programa Slobodarskih svečanosti u Sopotu.

    Bata Živojinović je poznat po svom bliskom prijateljstvu sa hrvatskim glumcem Borisom Dvornikom. Živojinović i Dvornik su se 1991. odrekli jedan drugog u nizu otvorenih pisama, u gestu koji je bio viđen kao simbolika rapsada SFRJ. 2004. je javljeno da su njih dvojica pokušala da se pomire. Njih dvojica su se javno pomirili 2006. putem video linka između Splita i Beograda. Živojinović je izjavio da "poslednjih godina nije bilo mržnje između nas", a Dvornik se nadovezao da je to bio "samo nesporazum".

    Bata Živojinović je preživeo srčani udar 17. oktobra 2006.

    Živojinović je dva puta dobijao Zlatnu arenu za najbolju ulogu Festivala jugoslovenskog igranog filma u Puli za filmove Kozara (1962) i Tri (1965). Za film Tren je dobio nagradu na Međunarodnom filmskom festivalu u Moskvi 1978. Oktobarsku nagradu grada Beograda je primio 1972. za filmove Majstor i Margarita i Tragovi crne devojke. Dobio je Sedmojulsku nagradu SR Srbije 1981. godine, te više puta na festivalu u Nišu.

    U avgustu 1993. je nagrađen Nagradom za životno delo „Slavica“ za svoje uloge u jugoslovenskoj kinematografiji.
    Poruku je izmenio silvia, 07.05.2008 u 10:25
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Velimir Bata Živojinović


    Filmografija

    * 1956. - Cipelice na asfaltu
    * 1957. - Mali čovek
    * 1959. - Vlak bez voznog reda
    * 1960. - Rat
    * 1960. - Signali nad gradom
    * 1961. - Pesma
    * 1961. - Uzavreli grad - kao monter
    * 1962. - Dr
    * 1962. - Krst Rakoč
    * 1963. - Dvostruki obruč
    * 1963. - Kozara
    * 1963. - Muškarci
    * 1963. - Nevesinjska puška
    * 1963. - Radopolje
    * 1963. - Zemljaci
    * 1964. - Čovek iz hrastove šume
    * 1964. - Dobra kob
    * 1964. - Narodni poslanik
    * 1964. - Put oko sveta - kao lopov
    * 1965. - Lažljivica
    * 1965. - Neprijatelji
    * 1965. - Tri
    * 1966. - Glineni golub
    * 1966. - Pogled u zjenicu sunca
    * 1966. - Povratak
    * 1966. - Pre rata - kao G. Novaković
    * 1966. - San
    * 1967. - Breza
    * 1967. - Diverzanti
    * 1967. - Nož
    * 1967. - Pošalji čoveka u pola dva
    * 1967. - Praznik
    * 1967. - Skupljači perja - kao Mirta
    * 1968. - Bekstva
    * 1968. - Brat doktora Homera - kao Simon Petrović
    * 1968. - Ima ljubavi, nema ljubavi
    * 1968. - Operacija Beograd - kao nemački pukovnik
    * 1968. - Uzrok smrti ne pominjati - kao Mitar Velimirović
    * 1968. - Višnja na Tašmajdanu - kao profesor filozofije
    * 1969. - Bitka na Neretvi - kao Stole
    * 1969. - Krvava bajka
    * 1969. - Most
    * 1969. - Oseka
    * 1970. - Žarki
    * 1971. - Doručak sa đavolom
    * 1971. - Moja luda glava
    * 1971. - Opklada
    * 1972. - I Bog stvori kafansku pevačicu
    * 1972. - Majstor i Margarita
    * 1972. - Tragovi crne devojke
    * 1972. - Valter brani Sarajevo - kao Valter
    * 1972. - Zvezde su oči ratnika
    * 1973. - Bombaši - kao Đoka
    * 1973. - Mirko i Slavko
    * 1973. - Sutjeska
    * 1973. - Ukleti smo Irina
    * 1974. - Crveni udar
    * 1974. - Derviš i smrt
    * 1974. - Košava
    * 1974. - Partizani
    * 1975. - Crvena zemlja
    * 1975. - Naivko - kao slikar Vidak
    * 1975. - Povest o dobrih ljudeh - kao Peter Kostrča
    * 1975. - Seljačka buna 1573.
    * 1976. - Čuvar plaže u zimskom periodu
    * 1976. - Povratak otpisanih
    * 1976. - Vrhovi Zelengore
    * 1977. - Beštije
    * 1977. - Hajka
    * 1977. - Ljubavni život Budimira Trajkovića
    * 1977. - Lude godine - kao ginekolog
    * 1977. - Pas koji je voleo vozove
    * 1978. - Nije nego - kao profesor
    * 1978. - Stići pre svitanja
    * 1978. - Tigar
    * 1978. - Tren
    * 1979. - Drugarčine - kao Kosta
    * 1979. - Partizanska eskadrila - kao Vuk
    * 1979. - Radio Vihor zove Anđeliju
    * 1979. - Usijanje
    * 1980. - Poseban tretman - kao direktor
    * 1980. - Pozorišna veza
    * 1980. - Rad na određeno vreme
    * 1980. - Snovi, život, smrt Filipa Filipovića
    * 1981. - Dečko koji obećava
    * 1981. - Dorotej - kao Dadara
    * 1981. - Erogena zona
    * 1981. - Laf u srcu
    * 1981. - Lov u mutnom - kao Paja
    * 1981. - Pad Italije
    * 1981. - Šesta brzina
    * 1981. - Sok od šljiva
    * 1981. - Visoki napon
    * 1982. - 13. jul
    * 1982. - Idemo dalje
    * 1982. - Moj tata na određeno vreme
    * 1982. - Nedeljni ručak
    * 1982. - Progon
    * 1983. - Balkan ekspres - kao Popajev prijatelj
    * 1983. - Halo taksi - kao Šugar
    * 1983. - Idi mi, dođi mi - kao dr. Nedeljković
    * 1983. - Igmanski marš
    * 1983. - Još ovaj put
    * 1983. - Šećerna vodica - kao Brankin otac
    * 1983. - Stepenice za nebo
    * 1983. - Timočka buna
    * 1983. - Veliki transport
    * 1984. - Balkanski špijun - kao pekar
    * 1984. - Čudo neviđeno - kao Makarije čudotvorac
    * 1984. - Groznica ljubavi
    * 1984. - Kraj rata - kao Baja
    * 1984. - Mala pljačka vlaka - kao Todor Strašni
    * 1984. - Nema problema
    * 1984. - Opasni trag
    * 1984. - Pazi šta radiš (Maturanti)
    * 1984. - Pejzaži u magli
    * 1984. - U raljama života - kao Šteficin ljubavnik Trokrilni
    * 1985. - Ada
    * 1985. - Ćao, inspektore
    * 1985. - Debeli i mršavi
    * 1985. - Držanje za vazduh
    * 1985. - I to će proći
    * 1985. - Nije lako s muškarcima
    * 1985. - U zatvoru
    * 1985. - Žikina dinastija
    * 1985. - Život je lep - kao pregovarač
    * 1986. - Dobrovoljci
    * 1986. - Druga Žikina dinastija
    * 1986. - Majstor i šampita
    * 1986. - Mis
    * 1986. - Obećana zemlja
    * 1986. - Osveta
    * 1986. - Razvod na određeno vreme
    * 1986. - Sekula i njegove žene
    * 1987. - Hajde da se volimo
    * 1987. - Lutalica - kao gazda Dača
    * 1987. - Oktoberfest - kao Skoblar
    * 1987. - Zaljubljeni
    * 1987. - Zločinci
    * 1988. - Braća po materi
    * 1988. - Jednog lepog dana
    * 1988. - Špijun na štiklama - kao Ružić
    * 1988. - Sulude godine
    * 1988. - Tajna manastirske rakije
    * 1988. - Tesna koža 3
    * 1988. - Vanbračna putovanja
    * 1989. - Atoski vrtovi - preobraženje
    * 1989. - Balkan ekspres 2
    * 1989. - Hajde da se volimo 2
    * 1989. - Kako je propao rokenrol
    * 1989. - Vampiri su među nama
    * 1989. - Boj na Kosovu - kao Srbin Hamza (poturica)
    * 1990. - Seks partijski neprijatelj br. 1 - kao Ciganin Sekula
    * 1991. - Original falsifikata
    * 1991. - Svemirci su krivi za sve
    * 1992. - Dama koja ubija
    * 1992. - Prokleta je Amerika
    * 1992. - Velika frka - kao Sima
    * 1993. - Pun mesec nad Beogradom
    * 1993. - Tri karte za Holivud - kao Mrgud
    * 1994. - Slatko od snova
    * 1995. - Tamna je noć - kao komandant
    * 1995. - Treća sreća
    * 1996. - Doviđenja u Čikagu
    * 1996. - Lepa sela lepo gore
    * 1997. - Balkanska pravila - kao Šef
    * 1997. - Ptice koje ne polete
    * 1998. - Bure baruta - kao otac Bosanskog Srbina, vozač autobusa
    * 1998. - Kupi mi Eliota - kao Tabakera
    * 1998. - Lajanje na zvezde - kao Božović
    * 1998. - Rane - kao vojnik na tenku
    * 1999. - Belo odelo - kao gospodin
    * 1999. - Nož - kao Nićifor
    * 1999. - Ranjena zemlja
    * 2000. - Rat uživo - kao Velibor Tatulić Tatula
    * 2000. - Senke uspomena
    * 2001. - Mrtav ladan
    * 2002. - Amir - Amirov otac
    * 2002. - Mrtav ladan - Stanislav
    * 2002. - Košarkaši - Čika Pera
    * 2005. - -{Made in YU}-
    * 2006. - Sve je za ljude
    * 2006. - Seljaci - kao Jeremija
    * 2006. - Sve je za ljude - kao Jeremija



    Zanimljivosti

    * Rangiran je kao 9. najbolji srpski glumac po izboru Večernjih novosti 2000.
    * Bata Živojinović je glumio u više od 300 filmova i serija u karijeri dugoj 45 godina.
    * Glumio je u 35 partizanskih filmova.

    Wikipedia
    Poruku je izmenio silvia, 07.05.2008 u 10:22
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  3. #3

    Odgovor: Velimir Bata Živojinović

    "Partizan" koji je krao Titove cigare



    Slavni Orson Vels je jednom prilikom na pitanje ko je najbolji glumac na rekao: " Vels. Orson Vels. I Zivoinovik." Ova jednostavna rečenica je možda i najbolji dokaz svetske slave doajena Velimira Bate Živojinovića.

    " Mnogo je zanimljivije biti u braku pola veka, nego isto toliko snimati filmove. Ja ih do sada iza sebe imam tačno 333, ali većinu ih nisam pogledao. Mnogi od njih koji se i danas prikazuju su zaista loši, neki su veoma nekulturni, toliko da mislim da ih treba zabraniti", kaže Bata za MONDO.

    Impozantan broj filmova u kojima je glumio je, kaže, posledica odluke da nikad nikog ne odbije.

    " Nije da ja nemam standarde, ili da ne biram gde ću da glumim. Ja samo smatram da nije lepo da omalovažavam tuđi rad. Jer, neko je taj film osmislio, neko se potrudio da napravi scenario, da ga režira i pronadje novac za snimanje. Ko sam onda ja da kažem ne? Iz tog razloga sam tako mnogo radio, pa sam i ženu jednom glumio. Ma i ćorava koka bi ubola jednom, da je na mom mestu bila. Ne može od 300 filmova baš ni jedan da ne valja!".

    Za velike umetnike obično se kaže da su u svet umetnosti ušli na velika vrata. A Bata je u svet glume zakoračio, ni manje ni više nego kroz prozor.

    " Još pre pola veka, pre nego što sam glumio, muvao sam se s nekim sumnjivim društvom po Košutnjaku. U gluvo doba noći, videli smo jedan osvetljen prozor, i u prostoriji neke ljude kako se smeju, drugi plaču, treći nešto skaču... Virili smo unutra i čudili se šta se dešava... Kad su nas primetili, zamolili su nas da ili udjemo, ili da nestanemo... Drugari su pobegli, a ja sam zakoračio preko prozorske daske i ušao pravo na probu kasnijih osnivača Beogradskog dramskog pozorišta", priča Živojinović o svojim počecima.

    Radoznao i mlad, Bata je počeo da glumi u tadašnjem Akademskom pozorištu, čija ga je trupa kasnije poslala u glumačku školu. Prvo u Niš, pa u Novi Sad. Pa još jednom tako. Izbacivali su ga, i sam je odlazio. Neprimeren djak, ali veliki talenat. Za vreme studiranja na Akademiji igrao je u pozorištu svako veče, ponekad i po dve predstave dnevno. Ali, nikad glavnu ulogu. One su došle kasnije, u filmovima.

    Voleo ga je narod, ali voleo ga je i Tito. A kako i ne bi, posle onoliko "Švaba" koje je "sredio" na filmskom platnu. Bata mu je čak bio i "špijun".


    " Pokojni maršal je od mene zahtevao da mu pričam viceve i anegdote koje narod o njemu smišlja. I nisam smeo ništa da izostavim. Bila mu je to jedna od omiljenih zabava, ali je on meni pričao mnogo interesantnije i 'masnije' viceve o sebi. Zauzvrat, krao sam mu cigare iz kutije na stolu. Kubanske, prave. Mislio sam da me niko ne vidi, iako su kutiju menjali čim bih ja uzeo jednu. A onda sam čuo da je Borisu Dvorniku jednom rekao: 'Čudan onaj Bata, sve mi cigare pokrade'", priča kroz osmeh najveći filmski "partizan".

    Živojinović je bio jedan od retkih srećnika koji su imali priliku da upoznaju Elizabet Tejlor i da se sa njom druži na snimanju filma "Bitka na Neretvi" u kojem je "maršala" glumio Ričard Barton.

    " Ista je sobarica usluživala i mene i Lulu, moju suprugu, i njih dvoje, Elizabet i Bartona. Ispričala nam je kako je Elizabeta zahtevala da joj se svako jutro na noćni ormarić donese čaša od tri decilitra i u njoj dve trećine viskija i jedna trećina koka-kole. A i Barton je mnogo pio u to vreme... Sećam se da sam ga držao za noge da se ne klima dok smo snimali scenu u kojoj u ulozi Tita on drži neku govoranciju... "

    Bata je suprugu Julijanu, od milja zvanu Lula upoznao kad je njoj bilo tri godine. Bila je mala sestra njegovog najboljeg druga i gledao je kako raste... "Ugrabio sam je čim se zadevojčila".

    " Sećam se da smo, za vreme snimanja "Neretve", svako jutro gledali kako Elizabeta s terase maše Bartonu kad krene na snimanje. Jednom smo išli zajedno, ali Liz nije, po običaju izašla. Valjda je bila prepijana, ili je spavala. Ričard je bio u čudu, tražio je pogledom, a onda je moja Lula izašla i počela da maše... Eto tako je ona odigrala ulogu slavne Elizabete... ".

    Na pitanje o nagradama, Živojinović kaže da mu ne znače mnogo, jer ne donose novac. Slavu, kaže, već ima. Ali, naivnom slušaocu, koji bi poverovao u njegov materijalizam, mnogo će više reći podatak da je odbio milion dolara, koje su mu Kinezi ponudili da reklamira " neku vodu".

    " Čudan su oni svet... Ti Kinezi... Evo sad smo u sred projekta da od 'Valtera' napravimo seriju. Baš čekam taj tekst... I čudim se... Pošto bih sada mogao da glumim samo Valterovog dedu, ja ću biti narator, a glavna uloga pripašće Nikoli Koji."


    (MONDO)
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  4. #4

    Odgovor: Velimir Bata Živojinović

    Велимир-Бата Живојиновић
    Разне ликове разуме схвата
    Наш славни глумац Велимир Бата
    Обдарен од Бога и стасом и гласом
    с правом га зову глумачким асом
    Публику ставом својим задиви
    он не глуми он улогу живи
    Глумом опија јаче од вина
    Диви му се и велика Кина
    Па данас Кинез тешко то схвата
    Болује стари и Валтер, Бата
    Он није искључиво сценски лик
    Био је у Скупштини посланик
    Добар је отац узоран супруг
    Одани пријатељ поуздан друг.
    Није се погордио у слави
    У филму јунак Човек на јави
    Љиљана Ћуић

Slične teme

  1. Velimir Ilic
    Autor Morpheus u forumu Politika
    Odgovora: 165
    Poslednja poruka: 09.06.2010, 00:27
  2. Velimir Živojinović ~ Masuka
    Autor zrNce u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 17.01.2010, 12:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •