Nova Pazova
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8

Tema: Nova Pazova

  1. #1

    Nova Pazova

    Nova Pazova je nastala 1790. godine kada je na pustaru južno od Stare Pazove doseljeno 882 kolonista iz Nemačke. Sagrađeno je potpuno novo naselje čiji veći deo ima najviše elemenata vojvođanski planski grđenih sela. Ta morfologija koju karakterišu prave i široke ulice koje se seku pod pravim uglom, jednaki placevi, položaj kuća na njima i sl. Takva je glavna ulica i deo naselja istočno od glavne ulice. Širenje mesta je donekle ograničeno zamočvarenim terenima na zapadnoj strani i jamurama na severu i jugu. Krajem prošlog i tokom ovog veka ulice se trasiraju i na ovim terenima, međutim nedostajalo je pridržavanje onih principa gradnje iz vremena nastanka naselja. One su često uže, krivudave, ne seku se pod pravim uglom, međusobni raspored kuća je nepravilan i sl. Sve to doprinosi remećenju prvobitne morfologije Nove Pazove.


    Nova Pazova u današnjem etničkom sastavu je nastala posle Drugog svetskog rata doseljavanjem stanovnika iz ratom opustošenih oblasti tadašnje Jugoslavije, najviše iz Dalmacije, Like, Bosne i Hercegovine a i drugih krajeva, to su bili najčešće oni koji su ostali u ratu bez krova nad glavom. Posle Drugog svetskog rata Nova Pazova je bila napušteno mesto, a tu su pre i za vreme rata živeli stanovnici nemačke nacinalnosti koji su sa povlačenjem nemačkih trupa otišli put Nemačke i tamo se trajno nastanili.

    Nova Pazova je mesna zajednica opštine Stara Pazova, do 1958. godine Nova Pazova je bila opština, ali je tadašnjom promenom sistema lokalne samouprave došlo do ukrupnjavanja opština, čime je Nova Pazova izgubila status opštine. Danas u Novoj Pazovi se sve više pojavljuje ideja za potrebom ponovnog dobijanja statusa opštine i to svakako ima utemeljenje kako u privrednoj snazi ovog sremskog naselja tako i broju stanovnika koji beleži pozitivnu stopu priraštaja poslednjih godina.
    Poruku je izmenio Alideda, 21.02.2008 u 02:14 Razlog: Ubacivanje slike
    Kada moc ljubavi nadvlada ljubav za moci,
    svet ce upoznati mir!!!

  2. #2

    Odgovor: Nova Pazova

    поздрав новој пазови

    било би ми драго да постоји нека иницијатива за "спас" оних старих немачких- сремачких кућа код вас. заиста је тужно када се руше такви градитељски бисери а граде огромна бетонска чудовишта. волео бих да поставиш, ако можеш, неке фотке горепоменутих старих кућа. ок?
    а знам и за причу о постојању предивне катедрале у центру која је неславно окончала свој живот...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  3. #3

    Odgovor: Nova Pazova

    Koliko sam ja od majke cuo ta prica o katedrali je bas tuzna. Ja znam samo za neki mit da su posekli vrh i da su kasnije svi ti ljudi poumirali jedan za drugim. Slika ce biti. Cekam samo da neko nastavi da ne oduzim post ili da ne spamujem a samo za tebe evo fotke... Idem oma da prebacim i ajd na pivo kod nas


    Kada moc ljubavi nadvlada ljubav za moci,
    svet ce upoznati mir!!!

  4. #4
    Cao
    Ja sam upoznao jednog donausvabu koji je rodjen u novoj pazovi,a ziveo je preko puta aerodromske kapije u pazovi.
    Dao mi je jednju knjigu o pazovackim emcima i istorijatu mesta.

    Cao
    Ja sam upoznao jednog nemca koji je rodjen u NOVOJ PAZOVI.
    Dobio sam odnjega jednu knjigu o Novoj Pazovi.
    Poruku je izmenio zmax, 01.08.2008 u 21:58 Razlog: spajanje uzastopnih poruka

  5. #5

    Odgovor: Nova Pazova

    Kuca mojih bake i deke je bila stara svabska.Izgradjena od blata "iz inata...",salim se.Porusena je skoro,baba i deda odavno nisu zivi a u njoj su moj otac i njegova braca i sestre proveli najlepse godine svog zivota....

  6. #6

    Odgovor: Nova Pazova

    Izlazi iz konteksta teme,al ocu da se zna da sam tu imala
    drugarucu,dolazila cesto i bivalo mi lepo.Vise ne odlazim,
    godinama,posto nje tamo nema.

  7. #7

    Odgovor: Nova Pazova

    Citat najsnp kaže: Pogledaj poruku
    Cao
    Ja sam upoznao jednog donausvabu koji je rodjen u novoj pazovi,a ziveo je preko puta aerodromske kapije u pazovi.
    Dao mi je jednju knjigu o pazovackim emcima i istorijatu mesta.

    Cao
    Ja sam upoznao jednog nemca koji je rodjen u NOVOJ PAZOVI.
    Dobio sam odnjega jednu knjigu o Novoj Pazovi.
    jer se može ta knjiga naći u slobodnoj prodaji?

  8. #8

    Odgovor: Nova Pazova

    Živim u Novoj Pazovi i gledaću da vas što objektivnije informišem kada je u pitanju moje mesto. Ako nekoga bilo šta interesuje, slobodno neka pita...

Slične teme

  1. Stara Pazova
    Autor zingario u forumu Srem
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 12.04.2020, 20:04

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •