Klerofašizam?
Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 77
  1. #1

    14 Klerofašizam?

    Zalutah na ove teme,ne razumem se u politiku,pa bi molila da mi neko definiše klerofašizam,termin koji se sve češće provlači kroz razne teme...naročito bi molila da mi odgovore oni koji ga upotrebljavaju i zašto koriste svaku priliku da ga upotrebe?

  2. #2

    Odgovor: Klerofašizam?

    ....to ti je jedan fini društveni sistem....

    ...vrlo fini....tako reći suptilan kao žalfija....

    ....svoje zametke ima u indisponiram nacionalnim društvima....društvima nearijevske rase.....koja su pokušavala, uspevala ili i dalje pokušavaju i uspevaju da naprave kompilaciju nacional socijalizma sa religijskim dogmama....

    ....recimo da je više teorijski pojam nego što je u stvarnosti postojao...

    ....recimo da su kod nas zagovornici takvog društvenog sistema bili nikolaj velimirović, dimitrije ljotić i još neki njima slični....istina, imali su jak problem da socijalističke ideje povežu sa verskim dogmama pa je na trenutke ličilo ko u klin ko u ploču, a na trenutke je bilo i potpunog sažimanja....


    ....neki potezi vladike mileševskog filareta u vreme pokojnog cara slobodana mogu se tumačiti u tom kontextu.....isto kao i formiranje nekog nadzornog ili programskoog tela, kako li se već zove, za javni servis, rts, čiji član obavezno mora biti i predstavnik sveštenstva...


    ...tu je već famozni akt na vratima bgd vrtića da za upis u školu VANBRAČNOJ NEPRIZNATOJ DECI treba krštenica, dok drugoj deci treba izvod iz matične knjige rođenih.....

    ...ima tih elemenata u svim državicama bivše SFRJ...gde manje, gde više.....šta reći...

    ...i tako to i tome slično....nemam trenutno pod rukom neki lexikon iz koga bih izvukao neku sažetu definiciju....
    Poruku je izmenio Ca blues, 27.01.2008 u 18:26

  3. #3

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat Ca blues kaže: Pogledaj poruku
    ....to ti je jedan fini društveni sistem....

    ...vrlo fini....tako reći suptilan kao žalfija....

    ....svoje zametke ima u indisponiram nacionalnim društvima....društvima nearijevske rase.....koja su pokušavala, uspevala ili i dalje pokušavaju i uspevaju da naprave kompilaciju nacional socijalizma sa religijskim dogmama....

    ....recimo da je više teorijski pojam nego što je u stvarnosti postojao...

    ....recimo da su kod nas zagovornici takvog društvenog sistema bili nikolaj velimirović, dimitrije ljotić i još neki njima slični....istina, imali su jak problem da socijalističke ideje povežu sa verskim dogmama pa je na trenutke ličilo ko u klin ko u ploču, a na trenutke je bilo i potpunog sažimanja....


    ....neki potezi vladike mileševskog filareta u vreme pokojnog cara slobodana mogu se tumačiti u tom kontextu.....isto kao i formiranje nekog nadzornog ili programskoog tela, kako li se već zove, za javni servis, rts, čiji član obavezno mora biti i predstavnik sveštenstva...


    ...tu je već famozni akt na vratima bgd vrtića da za upis u školu VANBRAČNOJ NEPRIZNATOJ DECI treba krštenica, dok drugoj deci treba izvod iz matične knjige rođenih.....

    ...ima tih elemenata u svim državicama bivše SFRJ...gde manje, gde više.....šta reći...

    ...i tako to i tome slično....nemam trenutno pod rukom neki lexikon iz koga bih izvukao neku sažetu definiciju....
    Sveti vladika Nikolaj Velimirović,i imena inače pišu se velikim slovima
    baš si se potrudio da daš definiciju klerofašizma,ipak ću sama potražiti neki lexikon,jer vidim da neću dobiti odgovore,onih koji upotrebljavaju termin klerofašizam na temama gde mu nije mesto.

  4. #4

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    baš si se potrudio da daš definiciju klerofašizma,.

    ....c....samo sam pojašnjavao, možda dao prilog autentičnom tumačenju termina....

  5. #5

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat Ca blues kaže: Pogledaj poruku
    ....to ti je jedan fini društveni sistem....

    ...vrlo fini....tako reći suptilan kao žalfija....

    ....svoje zametke ima u indisponiram nacionalnim društvima....društvima nearijevske rase.....koja su pokušavala, uspevala ili i dalje pokušavaju i uspevaju da naprave kompilaciju nacional socijalizma sa religijskim dogmama....

    ....recimo da je više teorijski pojam nego što je u stvarnosti postojao...

    ....recimo da su kod nas zagovornici takvog društvenog sistema bili nikolaj velimirović, dimitrije ljotić i još neki njima slični....istina, imali su jak problem da socijalističke ideje povežu sa verskim dogmama pa je na trenutke ličilo ko u klin ko u ploču, a na trenutke je bilo i potpunog sažimanja....


    ....neki potezi vladike mileševskog filareta u vreme pokojnog cara slobodana mogu se tumačiti u tom kontextu.....isto kao i formiranje nekog nadzornog ili programskoog tela, kako li se već zove, za javni servis, rts, čiji član obavezno mora biti i predstavnik sveštenstva...


    ...tu je već famozni akt na vratima bgd vrtića da za upis u školu VANBRAČNOJ NEPRIZNATOJ DECI treba krštenica, dok drugoj deci treba izvod iz matične knjige rođenih.....

    ...ima tih elemenata u svim državicama bivše SFRJ...gde manje, gde više.....šta reći...

    ...i tako to i tome slično....nemam trenutno pod rukom neki lexikon iz koga bih izvukao neku sažetu definiciju....
    Odlicno objasnjen pojam Ca blues, iznenadio si me mastovitoscu sto je nisi bas prikazao u nekim proslim tekstovima.

  6. #6

  7. #7

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Sveti vladika Nikolaj Velimirović,i imena inače pišu se velikim slovima
    baš si se potrudio da daš definiciju klerofašizma,ipak ću sama potražiti neki lexikon,jer vidim da neću dobiti odgovore,onih koji upotrebljavaju termin klerofašizam na temama gde mu nije mesto.
    Chovek je dao dao objashnjenje klerofashizma uopshte, kao u kontekstu u kojem se koristi ovde na forumu i uopshte kod nas. Da li je to prava rech za pojave vezane za Srbiju, to se mozda mozze raspravljati. U svakom sluchaju, iako nije odgovor koji si ti ochekivala, na pravom je mestu.

    Evo objasnjenja sa Wikipedije:

    Klerofashizam (Clerical fascism) je ideoloshka konstrukcija koja kombinuje politichke i ekonomske doktrine fashizma sa teologijom ili religioznom tradicijom. Termin se koristi za opishe organizacije i pokrete koji kombinuju religiozne elemente sa fashizmom, podrzzane verskim organizacijama u fashizmu, ili fashistichki rezimi u kojima sveshtenstvo igra vodechu ulogu. Za katolichki klerofashizam, chesto se koristi izraz katolichki integralizam, iako on moze imati neke tachke neslaganja sa fashizmom.
    Ja nisam sklon da koristim termin klerofashizam vezan ni za jednu pojavu u Srbiji danas prosto zato shto osim nekih marginalnih pojava drzzava josh uvek nije fashistichka, ali zato imamo tezznju ka uplivu i uticaju crkve na politiku i vlast...kao i tezznju nekih politichkih struja da veru uguraju u svaku poru drushtva. A to se ne odnosi na nekakva crkvena moralna nachela vech na crkvu kao instituciju i sveshtenstvo kao deo nje.

    Chinjenica je, ako nishta drugo, da eto danas svaka stranka prosto mora da pokazze svoju odanost religiji, popovi moraju da prisistvuju svakom dogadjaju, bilo koji predsednichki kandidat ne sme ni da pomisli da se javno deklarishe kao ateista jer ga to valjda svrstava medju protivnike tradicije, zlo krilo komunista ( postoji ochigledno i pozitivno krilo komunista - bitno je samo da se izjasnish kao proruski patriota pa po religijskom ubedjenju mozzesh da ostanesh i nejasan) itd itd, i samim tim gubi glasove...

    A to je vech pricha o klerikalizaciji i pitanjima religije uopshte.... (mozze da se postavi za bilo koju zemlju u svetu u kojoj jacha religijski "pokret"), ali o Srbiji prichamo.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 27.01.2008 u 21:52 Razlog: prevod texta sa Wikipedije

  8. #8

    Odgovor: Klerofašizam?

    Ja zamolih samo za definiciju pojma klerofašizam,Lebac hvala na trudu.

    Ali tačno znamo o čemu pišemo zar ne?Pa sad kad imamo pravu definiciju klerofašizma,opet bi molila da mi objasne oni koji koriste svaku priliku da upotrebe taj pojam..evo na ovoj temi.I da mi mi odgovore na sledeća pitanja:
    Da li sam ja klerofašista ako poštujem moralna načela Pravoslavne vere?
    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Da li sam ja klerofašista iako ne pripadam nijednoj političkoj stranci?
    Da li sam ja klerofašista ako sam za veronauku u školama,bez obzira na to kojoj veri pripadam?

  9. #9

    Odgovor: Klerofašizam?

    Nemoj da te uzbudjuje šta misle vašljivci...Klerofašizam je samo još jedan u moru termina kojih se dokoni i besposleni dohvate i koriste do besvesti tj sve dok ne dozlogrde i nebu i zemlji...A veliko je pitanje znaju li i sami njegovo značenje...To što ti intimno misliš i osećaš samo je tvoja stvar...Uvek će biti zlonamernih koji od silnog gledanja drugih ne vide svoju bedu...Zato glavu gore i budi to što jesi...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  10. #10

    Odgovor: Klerofašizam?

    ... mrzi me i da ulazim u kvalitet i značaj pozorišne predstave koju su italijanski glumci pokušali da izvedu u srpskoj Atini, jer to sve uopšte nije ni važno. Važno je da policija, koju svetovna lica plaćaju novcem od svog poreza, za razliku od duhovnika SPC-a, koji su, novim zakonom o crkvi, oslobodjeni ove, kao i mnogih drugih gradjanskih obaveza, dakle da ta policija tako brzo reaguje na usmene naloge sveštenika, dok sa druge strane, na primer, čekajući pravovažni nalog, pušta da džamija u sred prestonice izgori. "Književnik Filip David ocenio je sinoć u Novom Sadu da crkva ima ogroman uticaj u društvu i da se često ponaša kao u vreme inkvizicije. Povodom navoda episkopa Irineja da je predstava italijanske trupe bila satanistička, on je rekao da je satanizam ono što je uradio sveštenik koji je blagosiljao škorpione pre polaska u zločinački pohod i ocenio da se i kod pokojnog vladike Nikolaja Velimirovića mogu naći elementi satanizma. "Zar nije satanizam i ono kada se sveštenik Filaret slikao s mitraljezom i lobanjom u rukama", kaže David i podseća da je Filaret potom postao vladika Srpske pravoslavne crkve." Ovom nemam šta da dodam. I pre nego što se ovde okupe oni Srblji koji bi da analiziraju krv i prezime Filipa Davida, za mene je ipak najveće iznenadjenje sledeći citat Vladike Bulovića, i htela bih u stvri, da o tome popričamo. čovek je rekao: "Podsećam na činjenicu da prema poslednjem popisu stanovništva u našoj otadžbini devedeset pet odsto ukupnog stanovništva jesu vernici, četiri i po procenta se nisu izjasnili, a samo pola odsto (0,5) su izričito izjavili da se ne osećaju pripadnicima bilo koje religije. Kad bi bilo obrnuto, to jest kad bi vernici sačinjavali samo 0,5 odsto stanovništva zemlje, a ateisti devedeset i pet odsto, zar i tada - u demokratskom društvu, naravno - ne bi bilo neophodno uvažavati prava i dostojanstvo hrišćana i ostalih vernika? Sada se, nažalost, dešava da šačica ateista kod nas bukvalno vrši medijski teror nad ogromnom većinom sugrađana vernika i čak pretenduje na medijski monopol, sve pod plaštom demokratije, moderne sekularne države i evropskih standarda, o kojima ustvari pojma nemaju ili ih, pre će biti, svesno ignorišu, falsifikuju i njima nečasno manipulišu"

    Preuzeto -> Biljana Srbljanović,
    Šta je bre ovo, s Bloga B92
    _________Una16

  11. #11

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ja zamolih samo za definiciju pojma klerofašizam,Lebac hvala na trudu.

    Ali tačno znamo o čemu pišemo zar ne?Pa sad kad imamo pravu definiciju klerofašizma,opet bi molila da mi objasne oni koji koriste svaku priliku da upotrebe taj pojam..evo na ovoj temi.I da mi mi odgovore na sledeća pitanja:
    Da li sam ja klerofašista ako poštujem moralna načela Pravoslavne vere?
    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Da li sam ja klerofašista iako ne pripadam nijednoj političkoj stranci?
    Da li sam ja klerofašista ako sam za veronauku u školama,bez obzira na to kojoj veri pripadam?
    Nisi.
    Kler (grc)- svestenstvo
    Klerofasizam (grc-ital)- sprega klera i fasista u 2. sv. ratu

  12. #12

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku

    Da li sam ja klerofašista ako poštujem moralna načela Pravoslavne vere?
    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Da li sam ja klerofašista iako ne pripadam nijednoj političkoj stranci?
    Da li sam ja klerofašista ako sam za veronauku u školama,bez obzira na to kojoj veri pripadam?

    ....pod 1 ..ne....obzirom da sveto pismo, kao i talmud i kuran tvrde...bog je jedan.....al ako zapatimo istočnjake ovdi...mož i to da budne.....


    ....pod 2 .....ne....sve dok ne počneš verovati i tvrditi da je to jedini ispravan stav.....


    .....pod 3 .....latentni ...svakako....


    .....pod 4 .....ne....čak šta više.....odgovorno tvrdim da si deo savremenoga prosvećenoga sveta.....politika je ionako zabava za prostake.....

    ....pod 5 ....ne baš klerofašista....ja bih to pre definisao kao retrogradna snaga.....dostigniće modernog društva je sekularna država.....za veronauku u verske škole.....


    ...sve u svemu.....sve u svemu,intimno bih sa tobom u trenucima opuštenosti voleo razgovarati na temu.....novi zavet -- manifest komunističke partije.....

  13. #13

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Nemoj da te uzbudjuje šta misle vašljivci...Klerofašizam je samo još jedan u moru termina kojih se dokoni i besposleni dohvate i koriste do besvesti tj sve dok ne dozlogrde i nebu i zemlji...A veliko je pitanje znaju li i sami njegovo značenje...To što ti intimno misliš i osećaš samo je tvoja stvar...Uvek će biti zlonamernih koji od silnog gledanja drugih ne vide svoju bedu...Zato glavu gore i budi to što jesi...



    prilicno sam iznenadjena ovim tesenjem....jer ne vidim nigde pravog razloga za to,bar ne iznesenog na forumu....e sad,sasvim je druga stvar ako su radili telefoni i pijenje kafe....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #14

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku



    prilicno sam iznenadjena ovim tesenjem....jer ne vidim nigde pravog razloga za to,bar ne iznesenog na forumu....e sad,sasvim je druga stvar ako su radili telefoni i pijenje kafe....
    ...ja nisam uopšte iznenadjena,ovakvom vrstom vašeg komentara,samo jedan u nizu sličnih koji ,nepotrebno zatrpavaju ozbiljne teme,e sad da vam odgovorim,što se tiče kafenisanja i telefoniranja,bilo ga je koliko i sa vama.
    a to što ne vidite pravi razlog,samo je različit način razmišljanja što je i ok.
    i moram reći da se uglavnom držim teme,na kojoj pišem,pa sad napravih izuzetak.

  15. #15

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ja zamolih samo za definiciju pojma klerofašizam,Lebac hvala na trudu.

    Ali tačno znamo o čemu pišemo zar ne?Pa sad kad imamo pravu definiciju klerofašizma,opet bi molila da mi objasne oni koji koriste svaku priliku da upotrebe taj pojam..evo na ovoj temi.I da mi mi odgovore na sledeća pitanja:
    Da li sam ja klerofašista ako poštujem moralna načela Pravoslavne vere?
    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Da li sam ja klerofašista iako ne pripadam nijednoj političkoj stranci?
    Da li sam ja klerofašista ako sam za veronauku u školama,bez obzira na to kojoj veri pripadam?
    pazljivo sam pratila ovu temu.....ne vidim nigde te vasljive koji su vas nazvali klerofasistom.....
    da li ste?
    niste ,verovatno.....
    da li vi mislite da ste klerofasista?
    Ploviti se mora i bez broda ..

Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Fetišizam
    Autor Lillith u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 12.02.2011, 13:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •