Knjiga za decu...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19
  1. #1

    Knjiga za decu...

    ...tj knjizevnost namenjena deci i mladima oduvek je smatrana "neozbiljnom", a knjige namenje deci knjigama "druge vrste" (lakim, neozbiljnim, zabavnim, nize vrednosti itd). Takav je i polozaj knjizevnosti namenje deci i mladima danas. Da li je, po vama, to tako i nije? Ako je tako, da li je (ne)opravdano?

  2. #2

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Mislim da ne možemo takve knjige smatrati neozbiljnim, pošto su one primerene uzrastu mladih čitalaca.tj deci.Svi pomalo zaboravljamo da smo i mi čitali takve knjige i bile su nam mnogo zanimljive,a sada ih ljudi izbegavaju pominjati jer misle da su suviše ozbiljni za takve knjige.Ali ako bi deci čitali takve knjige kao što ih ja čitam svome detetu videli bi lepotu pisanja i veliku volju pisca da privuče pažnju dece na prave vrednosti.Pa zato smatram da je neozbiljno dečije knjige smatrati knjigama "niže vrednosti".takve knjige su "temelji"za nastavak pravilnog psihičkog razvoja mladoga čoveka.
    "Za mene postoji samo putovanje putevima koji imaju srca. Tuda ja putujem, i jedini dostojan izazov je da se taj put pređe sav, do kraja. I tuda putujem, gledajući, gledajući bez daha".

  3. #3

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Literatura za decu je integralni deo književnosti i tu ne sme da bude nikakve neozbiljnosti...To je ulaganje u budućnost i zato je veoma važno naučiti dete da mu je knjiga najbolji prijatelj... Ali to, naravno u velikoj meri zavisi od roditelja...Pisci za decu su trajno ugrađeni u našu kulturu koju danas više nije moguće zamisliti bez Zmaja, Desanke Maksimović, Gvida Tartalje, Stevana Raičkovića, Dušana Radovića, Miroslava Antića, Milovana Danojlića, Ljubivoja Ršumovića, Dobrice Erića, Dragana Lukića, Radeta Obrenovića, Pere Zupca i mnogih drugih...Izbor je veliki... Samo treba krenuti sa čitanjem...Što ranije
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  4. #4

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Primer: Dragan Lukic je citavog stvaralackog zivota pisao samo za decu. Dragan Likic nije NIKAD MOGAO DA POSTANE CLAN AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI (tj i kad je bivao predlozen - glatko je odbijan kao "nizeg ranga, neozbiljan etc"). Izvol`te!!!

  5. #5

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Citat JelaS kaže: Pogledaj poruku
    Primer: Dragan Lukic je citavog stvaralackog zivota pisao samo za decu. Dragan Likic nije NIKAD MOGAO DA POSTANE CLAN AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI (tj i kad je bivao predlozen - glatko je odbijan kao "nizeg ranga, neozbiljan etc"). Izvol`te!!!
    Meni ovaj podatak ne govori ništa... To što neko nije postao član SANU nipošto ne znači da je taj neko književnik drugog reda, niti da je vrsta književnosti kojom se bavi drugorazredna... Dragan Lukić je za svoje bogato stvaralaštvo dobio gotovo sve postojeće nagrade za dečju književnost: Neven, Zmajeva nagrada, Kurirček, Mlado pokolenje, Nagrada Politikinog zabavnika itd... I zašto tako nešto
    ne shvatiti ozbiljno?...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  6. #6

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Citat JelaS kaže: Pogledaj poruku
    Primer: Dragan Lukic je citavog stvaralackog zivota pisao samo za decu. Dragan Likic nije NIKAD MOGAO DA POSTANE CLAN AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI (tj i kad je bivao predlozen - glatko je odbijan kao "nizeg ranga, neozbiljan etc"). Izvol`te!!!
    Srpska Akademija Nauka i Umetnosti (SANU) može komotno da promeni ime u Akademija Nauka i Umetnosti Srbije (ANUS)
    Tako da je dobro što Dragan Lukić nikada nije postao njen član

    Što bi rekao Đ.Balašević (kojeg ja baš ne volem ):
    ... Nevolem,
    škrtariju, intelektualce,
    koji važno vrte palce,
    kupiš ih za špricer i kavurmu...
    Mater im ( prim.aut )


    P.S Čast izuzecima

  7. #7

    Odgovor: Knjiga za decu...

    to da je knjiga detetov najbolji prijatelj je toliko daleko od istine da bi trebalo minimum 1000 reci da se opise i obrazlozzi.

    ... ni u jednoj knjizi ne nadjoh toliko mudrosti koliko u mislima chetvorogodishnjaka.... a mnogo ih preko ruku preturih pre no shto maleni stizze na svet.

    ..... vishe slushajte decu a manje tripove odraslih i garantujem da che te o zzivotu mnogo vishe znati.

    ... to da li je neki pisac priznat ili ne nema veze s njegovim spisateljskim sposobnostima.....istorija je tu da svakoga stavi na zasluzzeno mesto.
    & underpaid......

  8. #8

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Sve je to tačno, samo ne treba zaboraviti da će ti isti slatki četvorogodišnjaci jednoga dana postati mnogo manje slatki 34-godišnjaci koji neće umeti da izgovore prostoproširenu rečenicu jer je sve ostalo samo na pukom divljenju njihovoj mudrosti... Mislim da je pre na odraslima da shvate vrednost knjige u dečjem životu...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  9. #9

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Meni ovaj podatak ne govori ništa... To što neko nije postao član SANU nipošto ne znači da je taj neko književnik drugog reda, niti da je vrsta književnosti kojom se bavi drugorazredna... Dragan Lukić je za svoje bogato stvaralaštvo dobio gotovo sve postojeće nagrade za dečju književnost: Neven, Zmajeva nagrada, Kurirček, Mlado pokolenje, Nagrada Politikinog zabavnika itd... I zašto tako nešto
    ne shvatiti ozbiljno?...
    NIJEDNA ulica ne nosi ime D. Lukica; NIJEDNA skola ne nosi ime D. Lukica; NIJEDNA biblioteka ne nosi ime D. Lukica...
    ni ovi podaci ne govore nista, zar ne?

  10. #10

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Slažem se da je to očigledna nepravda, ali mislim da ipak nema veze sa tim da li je književnost za decu od drugorazrednog značaja kod nas...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  11. #11

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Knjizevnost stvaraju/pisu ljudi. Dakle, iza onoga sto je napisano i objavljeno stoji autor. Ako je u pitanju "ozbiljni" pisac, a napisao je "nesto za decu", kaze se: NAPRAVIO JE (uspesan) IZLET... a ako je neko ko pise SAMO za decu, onda je, normalno, napisao "zanimljivo" stivo, "razumljivo deci", "prilagodjeno", "s razumevanjem" itd. Zbog cega se u edicijama tipa SRPSKA KNJIZEVNOST U (pa sta ja znam koliko knjiga) pridoda jedna tipa "pisci za decu" i u nju se smeste TAKVI pisci (izbor iz "knjizevnosti namenjenoj deci i mladima"). Da li su jedna Grozdana Olujic, jedan Moso Odalovic, pa i Gradimir Stojkovic zasluzili mesto u SRPSKOJ knjizevnosti ili ce ih uvek pratiti prirepak kako su "pisci za decu" i tome odgovarajuce mesto?

  12. #12

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Može jedna preporuka umesto beskrajnog dokazivanja ko je u pravu?
    Florans Kadije je napisala predivnu knjigu za decu, a zove se "Ko je Loret". Kroz životnu priču devojčice sa Daunovim sindromom, ona poručuje da sva ljudska bića, bez obzira na individualne razlike, imaju iste potrebe i pravo da budu uključeni u život svoje zajednice...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  13. #13

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Može jedna preporuka umesto beskrajnog dokazivanja ko je u pravu?
    Florans Kadije je napisala predivnu knjigu za decu, a zove se "Ko je Loret". Kroz životnu priču devojčice sa Daunovim sindromom, ona poručuje da sva ljudska bića, bez obzira na individualne razlike, imaju iste potrebe i pravo da budu uključeni u život svoje zajednice...
    Hvala! Uzvracam preporukom: Igor Kolarov je objavio sjajnu knjigu BURENCE. Nema takve poruke i pouke, ali je sjajna.

  14. #14

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Puz puzenko i njegova kucica je tipicna knjiga za decu koju bih mogla da citam i kao baba garant, jer je tako simpaticno luckasta!
    Poruku je izmenio goldie, 15.01.2008 u 22:07

  15. #15

    Odgovor: Knjiga za decu...

    Citat Pocahontas! kaže: Pogledaj poruku
    Puz puzenko i njegova kucica je tipicna knjiga za decu koju bih mogla da citam i kao baba garant, jer je tako simpaticno luckasta!
    Slazem se u potpunosti Inace, pisac knjige je Vesna Vidojevic Gajovic

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Knjiga utisaka!
    Autor Juice u forumu Predlozi, pohvale i kritike
    Odgovora: 418
    Poslednja poruka: 23.08.2020, 12:19
  2. Crna knjiga komunizma
    Autor yossarian u forumu Istorija
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:39
  3. Traži se knjiga
    Autor zoća u forumu Književnost
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 14.02.2015, 03:51
  4. Ginisova knjiga rekorda
    Autor ZOE u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 07.06.2014, 16:07
  5. Sajam knjiga
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 07.11.2006, 16:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •