Šekspir ili Čehov?

Prikaz rezultata glasanja: Šekspir ili Čehov?

Učesnika ankete do sada
6. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Šekspir

    3 50.00%
  • Čehov

    3 50.00%
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Šekspir ili Čehov?

    Šekspir ili Čehov? Ko je privlačniji za nova scenska čitanja?

  2. #2

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Чехов, наравно!

    Шекспир је био генијалан у много чему. Као песник, драматург, глумац, режисер... Мајстор стиха који ће тешко бити надмашен. Универзалност његових дела је толика да ће заувек бити класик, а генерације и генерације школске деце ће се знојити у настојању шта је то писац хтео да каже у Ромеу и Јулији или Хамлету...

    Па зашто онда дајем предност Чехову, лекару који се читав свој живот прво борио с подмуклом и неизлечивом болешћу и немаштином, па тек онда писао?

    Шекспир је сјајан, готово непревазиђен, критичар друштвених појава, чија дела изледају толико савремено, као да их је написао, не јуче, него сутра. И ту нема спора. Међутим, Чехов, осим што је промовисао и учврстио један нови израз, као што је новела, у својим драмам понире у дубину душе појединаца, својих јунака, невероватном продорношћу, тако слојивито и избалансирано, као мало ко у светској књижевности, како пре, тако и после њега...

    Ја, на жалост нисам писац, али сматрам да је Чеховљев успех толико већи, јер се појавио у књижевности у тренутку када се чинило да је грандизни пантеон руских писаца потпуно готов и да је практично немогуће да се поред Гогоља, Толстоја, Достојевског, Љермонтова, Гончарова, Тургењева..., појави још неко ко има шта да каже ново, оригинално и упечатљиво Чехов, не само да је најмлађи од њих, већ их је својом хуманошћу и појединачним односом према човеку, у многоме и надмашио...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Mnogo sam razmisljao o tome zasto volim neko delo ili nekog kreatora (govorim uopsteno o stvaraocima, ne samo o umetnosti).
    Shvatio sam da je rezultat u mudrosti koje neko delo sadrzava.
    Sa tom mudroscu se ne radjamo. Cak nas ni zivot ne uci tim. Mudrost krademo od zivota a sposobnost da podelimo sa nekima, e sa time se radjamo.

    Šekspir ili Čehov?

    Volim i jedno i drugo!

    Ne mogu ih uporedjivati.
    Kako da uporedim recimo barok sa secesijom?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Upravo bas zato sto se u svemu slazem sa Mementovom analizom, na kraju bih se slozila sa Biterlemonom. Jednostavno su u pitanju dva genijalna dramska pisca od kojih je svaki toliko grandiozan da ne mogu da ih uporedim, niti da na bilo koji nacin jednog uzvisim, a drugog unizim.
    Fakat je da su Sekspirova dela "igrivija" u smislu iznalazenja novih formi, jer su njegovi likovi zaista bezvremeni i bilo da je Julija u farmerkama, gola ili u adekvatnom kostimu za tu epohu, ona ima svoju datost kao predstavnica jedne od dve razlicite i zavadjene grupacije (bilo da je u pitanju stalez, nacionalna pripadnost, ili bilo koja druga drustvena formacija), i kao takva ona ima svoju pozorisnu buducnost dok je pozorista i volje da se time neko bavi. To se odnosi i na sve druge Sekspirove likove, pa i celokupna dela.
    Ali sa druge strane, Cehovljeve drame, bar po mom misljenju, iziskuju neminovno bavljenje atmosferom. A to je jedan od osnovnih problema u postavljanju njegovih dela. Specifican ritam kojim se do te atmosfere stize je zagonetka za mnoge reditelje koji su ga nastojali ubaciti u savremen dramski izraz,tako sto su radnju pokusali da ubrzaju i prebace na dinamiku danasnjice. No, upravo taj problem je sigurno izazov za sve one koji se pozoristem bave, i sigurno je da ce Cehovljeve drame biti vecna inspiracija kako za citalacke, tako i za pozorisne sladokusce.
    Vrag odneo šnalu...

  5. #5

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Šekspir se "potpuno" bavio pozorištem i znao za sve probleme kako produkcije, tako i igrivosti komada. Imao je neverovatan osećaj za dinamiku, dužinu i raspored scena, za preobražaje likova. Znao je da ide u krajnosti sa likovima, da karikira, ali potpuno opravdano: realističnost radnje je postizao tim malim nerealističnostima karaktera. Virtuoz sa stihovima. Mračan.
    Čehov je majstor duše. Likovi padaju u nesreću postepeno, kao kod Šekspira, ali njegovi likovi su manje-više dati kao melanholični, predodređeni za nesreću, zle su sudbine, dok kod Šekspira "ne tako loši ljudi" sopstvenom krivicom, a zatim ponavljanjem grešaka, postaju nesrećni. Dok je Šekspir mračan i ponekad ciničan, Čehov je siv i gorak.
    Ne glasam ni za jednog, mada mi je Čehov draži.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  6. #6

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Sekspir definitivno.Cehov je isto veliki ali jedan Je Wiliam Shekspire

  7. #7

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Sekspir definitivno.Cehov je isto veliki ali jedan Je Wiliam Shekspire
    E, ovo mišljenje je konačno i mene otreznilo. Potpuno se opredeljijem za jednog i jedinog Vilija.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #8

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    чехов ми је малко ближи... срцу. посебно она прича о три сестре
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  9. #9

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    чехов ми је малко ближи... срцу. посебно она прича о три сестре
    slazem se
    Najveca vlast je vladati sobom.

  10. #10

  11. #11

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Šekspir!!!

    Ima dana kada mi treba neko... Neko, ko ništa ne pita, a zna sve.

  12. #12

    Odgovor: Šekspir ili Čehov?

    Citat Bazarov kaže: Pogledaj poruku
    Šekspir se "potpuno" bavio pozorištem i znao za sve probleme kako produkcije, tako i igrivosti komada. Imao je neverovatan osećaj za dinamiku, dužinu i raspored scena, za preobražaje likova. Znao je da ide u krajnosti sa likovima, da karikira, ali potpuno opravdano: realističnost radnje je postizao tim malim nerealističnostima karaktera. Virtuoz sa stihovima. Mračan.
    Čehov je majstor duše. Likovi padaju u nesreću postepeno, kao kod Šekspira, ali njegovi likovi su manje-više dati kao melanholični, predodređeni za nesreću, zle su sudbine, dok kod Šekspira "ne tako loši ljudi" sopstvenom krivicom, a zatim ponavljanjem grešaka, postaju nesrećni. Dok je Šekspir mračan i ponekad ciničan, Čehov je siv i gorak.
    Ne glasam ni za jednog, mada mi je Čehov draži.


    kako meni nedostaje ovaj pametni momak.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  13. #13

Slične teme

  1. William Shakespeare (Viljem Šekspir)
    Autor blueella u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 10.08.2018, 13:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •