Како је настала Југославија... - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 39 od ukupno 39
  1. #31

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    [B][SIZE="4"]
    U periodu od 3. do 20. novembra 1918. Srpska vojska je oslobodila sledeće pokrajine i gradove:
    - u Crnoj Gori: Podgorica - 4. novembar; Cetinje - 5; Kotor - 6; Herceg Novi - 7. tako da je do 9. novembra bila oslobođena cela Boka Kotorska, odnosno cela Crna Gora, jer su austrougarske trupe bile proterane;
    U Crnoj Gori je došlo do ustanka i Crnogorci su sami oslobodili cijelu Crnu Goru prije dolaska Jadranske armije, što srpskoj komandi nije smetalo da proglasi okupaciju, razoruža Crnogorce i prioglasi policijski čas, u cilju sprovođenja daljih planova za aneksijom Crne Gore.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Po zavetu predaka

    VELIKA narodna skupština srpskog naroda u Crnoj Gori, izabrana slobodnom voljom narodnom i okupljena u Podgorici 11. novembra 1918, takođe je bila za ujedinjenje sa Srbijom, te 26. novembra izjavljuje:
    �1. Srpski narod u Crnoj Gori jedne je krvi, jednoga jezika i jednih težnji, jedne vjere i običaja s narodom koji živi u Srbiji i drugim srpskim krajevima. Zajednička im je slavna prošlost, kojom se oduševljavaju, zajednički ideali, zajednički narodni junaci, zajednička patnja, zajedničko sve što jedan narod čini narodom...�
    U dužoj preambuli ističu se vekovne veze crnogorskog i srpskog naroda, još od dinastije Nemanjića, pa kroz ceo srednji vek i noviju istoriju, naglašavajući da je �srpska Velika Narodna Skupština u Crnoj Gori, vjeran tumač želje i volje cjelokupnog srpskog naroda u njoj, vjerna istorijskim predanjima i zavjetima svojih predaka, koji su se za njih vjekovima hrabro borili�.
    �2. Ekonomski interesi Crne Gore, nerazdvojno su vezani za Srbiju i ostale srpske krajeve. Odvojena od njih, a pri tom po samoj prirodi zemljišta najsiromašniji kraj, možda, u cijelom svijetu, ona ne bi imala nikakvih uslova za samostalan život, ona bi bila unaprijed osuđena na smrt...
    3. Politički interesi, takođe, iziskuju ujedinjenje. Pored velike ujedinjene Jugoslavije, kakav bi bijedan politički značaj imala malena, slaba, sirotna Crna Gora, mislimo nije potrebno naročito isticati.
    Dakle, svi navedeni razlozi rječito govore da je jedini spas našeg naroda u ujedinjenju. Ujedinjenje ili smrt danas je i opšti poklič koji odjekuje širom naše zemlje: ujedinjenje traži cjelokupni srpski narod u Crnoj Gori. Ujedinjenje ne želi i neće jedino dosadašnja crnogorska dinastija...�

    Pošto se u Odluci navodi da su im zajednički ekonomski i politički interesi sa Srbijom i srpskim narodom, Velika narodna skupština, posle poimeničnog glasanja svih poslanika, donosi sledeću odluku:
    �1. Da se kralj Nikola I Petrović Njegoš i njegova dinastija zbaci sa crnogorskog prijestola.
    2. Da se Crna Gora s bratskom Srbijom ujedini u jednu državu pod dinastijom Karađorđevića, te tako ujedinjena stupa u zajedničku Otadžbinu našeg troimenog naroda Srba, Hrvata i Slovenaca.
    3. Da se izabere Izvršni Narodni Odbor od 5 lica, koji će rukovoditi poslovima, dok se ujedinjenje Srbije i Crne Gore ne privede kraju, i
    4. Da se o ovoj skupštinskoj odluci izvijeste: bivši kralj Crne Gore Nikola Petrović, Vlada Kraljevine Srbije, prijateljske Sporazumne Sile i sve neutralne države�!

    Odluku su potpisali predsednik skupštine Savo Cerović, dva potpredsednika - Lazar Damjanović i Savo Fatić, šest
    sekretara i 163, od ukupno 168, poslanika Crne Gore, zemlje koja je u to vreme bila među najmanjim državama u Evropi. Ova odluka je, u stvari, predstavljala akt prisajedinjenja Crne Gore Srbiji u jednu državu. Ali, kako su u to vreme Srbija i Crna Gora, ustavno bile nezavisne i suverene države, još važeći član 36. Ustava Knjaževine Crne Gore ukazuje:
    �Državna oblast Knjaževine Crne Gore ne može se ni razdvajati ni otuđiti. Njene granice ne mogu se ni smanjiti, niti razmijeniti bez sporazuma Knjaza Gospodara sa Narodnom Skupštinom!�
    Rezoluciji se usprotivio kralj Nikola Petrović, iako je u Programu Crnogorskog odbora za ujedinjenje, u Parizu 11. avgusta 1917. bila prihvaćena Krfska deklaracija, posebno stav koji ukazuje na jedan njen deo:
    �Naš narod postavlja kao jednu nerazdvojnu celinu problem svog oslobođenja od Austro-Ugarske i njegovog ujedinjenja sa Srbijom i Crnom Gorom u jednu državu!�
    Zvanična izjava Kraljevine Srbije o ovoj inicijativi Crne Gore nikad nije data, jer je shvaćena samo kao težnja i, svakako, ponuda. Neposredno zatim, delegacija od 18 članova, posle Podgoričke skupštine, otputovala je u Beograd, da pozdravi vladu Kraljevine Srbije i donose odluku o ujedinjenju.
    U osnovi odluke Podgoričke skupštine bitna su dva elementa: prvi, radi se o ujedinjenju uz konstataciju da Crna Gora i Srbija �tako i ujedinjene stupe u zajedničku Otadžbinu našeg troimenog naroda Srba, Hrvata i Slovenaca�, i drugi, cilj nije bio ujedinjenje dve suverene države, već je sadržaj cilja širi - opšte ujedinjenje u novu državu, koja će se od 1. decembra 1918. zvati Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.
    Narodno vijeće za Bosnu i Hercegovinu osnovano je 20. oktobra 1918, ali pošto su tamo izbili nemiri, između ostalog, i osnivanje tzv. Čehoslovačke legije, proaustrijski nastrojeni Hrvati, posebno general Sarkotić, vrhovni zapovjednik u BiH, predlažu oštre mere. Od toga se ipak odustaje, kako se ne bi �predstavljala zapreka Jugoslaviji koja se rađa�.
    Srpska Vrhovna komanda je već 8. novembra opunomoćila generala Božidara Terzića, ranijeg ministra vojnog, za izvanrednog izaslanika u Bosni i Hercegovini i Dalmaciji. General Terzić je 15. novembra došao u Sarajevo, a glavni zadatak mu je bio da uredi saobraćaj, formira suvozemnu vojsku i flotu u Dalmatinskom primorju i da posreduje u političkim pitanjima, a posebno da prati želje za ujedinjenjem u novu državu.
    S obzirom na to da su sva veća, u Hrvatskoj, Sloveniji, Dalmaciji, Bosni i Hercegovini, u Crnoj Gori, kao i u Vojvodini, izrazila želju za ujedinjenjem, to je svečani skup zakazan za 1. decembar.

    (Nastaviće se)
    I evo ozvođenja aneksije na bezočan i podao način. Uništena je zemlja saveznica sa neprekidnim viševjekovnim trajanjem, sa svijetlom istorijom, tradicijom i kulturom, potpuno je izbrisana sa svjezske političke scene, kao i sav njezin narod koji je proglašen nelegalnim, i izbrisan sa političke scene svijeta kao da ga nikad nije bilo

  2. #32

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Obradovalo me što su crnogorci digli "ustanak" i oslobodili se, jer sada očekujem neo istoričare sa prostora BiH, Hrvatske i Slovenije sa sličnim "dokazima" .
    Naravno očekujem "bisere" tipa da su ti "oslobodioci" razrovali Habzburgovce i tako omogućili proboj Solunskog fronta, tj. da su maltene bili ključni za tu operaciju.
    E sad ispade da je marširanje i pogibija naših pradedova preko Drine bio čist hir a ne pomoć onima koji govore istim jezikom! Nema veze što su mnogi preko Drine činili popriličan deo sastava Austrijske vojske koja je ojadila Mačvu, Šabac i sve do kojih je stigla. Važno je da su uvek imali političare koji su znali kako da sebe od poražene strane prešaltaju u pobedničku.
    Pitanje za mnoge:
    - zar se tako lako zaboravilo kakve drakonske ratne reparacije su bile razrezane pobeđenima (Nemačka je dovedena u ekonomski kolaps njima, pa je zapad podržao Hitlera samo da izbegne još koju Vajmarsku republiku) pa bi plaćanje iste (ratne štete Srbiji) dovelo u kameno doba sve prostore do Drave i Trsta?
    Sama Srbija je izgubila skoro četvrtinu stanovništva, razorena okupacijom, i krađom "kulturnih" i ispala budala što je pobedničkim plaštom zaštitila one koji su joj mnogo zla naneli!
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  3. #33

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat FORMICA kaže: Pogledaj poruku
    I evo ozvođenja aneksije na bezočan i podao način. Uništena je zemlja saveznica sa neprekidnim viševjekovnim trajanjem, sa svijetlom istorijom, tradicijom i kulturom, potpuno je izbrisana sa svjezske političke scene, kao i sav njezin narod koji je proglašen nelegalnim, i izbrisan sa političke scene svijeta kao da ga nikad nije bilo
    Па што се Црна Гора не ослободи 1915, већ баш случајно, кад је наишла српска војска, па мало пре тога?

    Иначе, Црна Гора је уједињена са осталим српским земљама по вољи њеног народа, иако су се томе противили поједини италијански агенти.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #34

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Nastala na srpskim vojnim uspesima, iako srpska vojska nije znala za sta se zapravo bori, politicka elita je umesto vojske i naroda izabrala ujedinjenje sa tada neprijateljskim narodima... Pri tome je odbijeno sve sto je nudjeno Srbiji londonskim ugovorom 1915. pa je tako Srbija iako na strani pobednika zaslugom svoje vojske postala gubitnik zaslugom "elite".

  5. #35

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Ne znam sa 100% sigurnoscu zasto su SHS i SFRJ nastale ali znma sa 1000% sigurnoscu da kada je SFRJ propala , oko 100 milijardi dolara kesa ( Hrvtaska 35 , Srbija 40 i ostala ex Yu sitna boranija ) otislo u zapadne banke, Onda zpadne firme su kupile budzasto vodece tlekomunikaciona , firme , banke osigurujavaca drustva , gas, petrol itd sto sigurno iznosi oko jos 20 milijardi dolara.

    Znaci , sve u svemu, otislo je nepovratno najmanje 120 miliradi dolara u zapadne djepove,Njihova investicija oko 200 miliona dolara ( NGO , propaganda , placeni svetski i domaci mediumi i politicari) zar nije to dobar biznis ? z a njih normalno ne za nas -

    kazu Ameri : Ako ti nesto nije jasno samo prati tok novca i sve ce ti postati puno jasnije . A mi mozemo do sutra da se bavimo istorijom sto nije lose ali je lose sto nikada nismo naucili lekcije iz istorije . A sada kako nam je tako nam je .

  6. #36

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Sa ove vremenske distance poprilično sam uveren da je Jugoslavija nastala protivprirodnim bludom, ali se to tada, nažalost, nije dovoljno jasno videlo, mada je, treba reći, bilo i trezvenih mišljenja ljudi koji su bili protiv toga. Elem, zahebali smo se i tada...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #37

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Kako doslo tako i otislo, ukljucujuci i novac.

  8. #38

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    prva Jugoslavija je napravljena iz razloga okupljanja naroda koji prica istim jezikom i stvaranje jace i vece drzave koja bi mogla da odoli osvajackim pretenzijama istoka i zapada . sasvim logican sled stvari , s obzirom na proslost . e sad, sto su ovi razlozi zloupotrebljeni to je sasvim druga prica .
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  9. #39

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat rusty nail kaže: Pogledaj poruku
    prva Jugoslavija je napravljena iz razloga okupljanja naroda koji prica istim jezikom i stvaranje jace i vece drzave koja bi mogla da odoli osvajackim pretenzijama istoka i zapada . sasvim logican sled stvari , s obzirom na proslost . e sad, sto su ovi razlozi zloupotrebljeni to je sasvim druga prica .
    Apsolutno tačno i što je važnije treba shvatiti da je u celom okruženju upravo slična tendencija bila. Mnogi zaboravljaju da je upravo pre Velikog rata Bizmark, najzad, ujedinio nemačka vojvodstva koja su osamljena bila mnogo lakši plen Napoleonu na primer. Kohezija je tada bila jako popularna i imala svoje logičko opravdanje. Mnoge države su tada imale validne ugovore o savezništvu koje su obuhvatale automatsku objavu rata onome ko je napao saveznika (zar NATO nije...barem po načelu, upravo zasnovan na tom principu?).
    Ipak iskoristio bih ovu temu kao mesto za podsećanje na jednog velikog, pametnog i vidovitog čoveka tog vremena. Trenutno se u mom kraju održava manifestacija "Mišićevi dani" (od 15-19 jula) povodom 160-o godišnjice od rođenja (19 jula) čoveka koji je dao izuzetan pečat tom vremenu, opstanku i utemeljenju ove države. Njegova odlučnost, hrabrost i genijalnost kao vojskovođe je legendarna ali ja bih podsetio i na njegovu vidovitost. Evo dela njegovog izveštaja kralju:

    "Kralj ga šalje u Split da snimi situaciju i predloži kralju određena rešenja. Odande se vraća preneražen i piše izveštaj: "Iz svega što sam čuo i video ja sam duboko zažalio što smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice ... Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojaviš ... stvar je propala ... Ništa se ne može zajaziti, ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam s tim načisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina, i da se zemlja sva baci na privredno i ekonomsko podizanje, daleko od svih političkih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu.

    Granice će biti gde mi povučemo, a mi ćemo ih povući ne onde gde naše ambicije izbijaju na površinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu, jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago. A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni sa Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti ... Ti su ljudi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi i u tolikoj meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi. Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati".3

    ...citat je iz više nego vredne zbirke (www.riznicasrpska.net) koju majstorski vodi Angelina uz primetnu podršku upravnika Valjevskog muzeja gospodina dr. Vladimira Krivošejeva. Ovime se zahvaljujem svim ljudima koji žele otrgnuti od zaborava sve ono što je ova država prošla, podsetiti nas na zaslužne ljude i događaje i naučiti nas iskonskoj ljubavi prema ovoj zemlji.

    Poruku je izmenio Sivi, 15.07.2015 u 19:54 Razlog: bold
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Квалитет образовног система
    Autor yossarian u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 04.08.2011, 20:42
  2. Окаснели повратак у школу...
    Autor yossarian u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 18.03.2011, 20:24
  3. Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 22.10.2010, 00:59
  4. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19
  5. Посланица Патријарха Српског
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 31.12.2007, 13:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •