Novi Bečej
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22

Tema: Novi Bečej

  1. #1

    Novi Bečej



    Novi Bečej se nalazi u središnjem delu Vojvodine. Svojim atarom zahvata severozapadni deo srednjeg Banata. Pošto je izgrađen kraj Tise, pripada grupi potiskih naselja. Geografski centar naselja presecaju koordinate 45° 36' severne geografske širine i 20° 9' istočne geografske dužine. Ili, Novi Bečej se nalazi na 66-om kilometru od ušća reke Tise u Dunav.

    Teško je sa sigurnošću utvrditi prvi pisani pomen Novog Bečeja, ali je on svakako vezan za postojanje utvrđenja u samoj blizini ovog današnjeg grada. I danas zadržani toponimi Gradište upozorava da se naselje oko tvrđave nalazilo i nizvodnije od tog lokaliteta i to pored skele koja je vekovima bila veza između banatske i bačke obale.

    Krajem XI veka, tačnije 1091. godine, prvi put se u istorijskim izvorima pominje Bečej.Naime, u jednoj povelji koja govori o zbivanjima u vezi sa ugarskim ratom protiv jednog plemena Kumani napominje da su oni pod vođstvom Kapolča Tisu prešli kod Bečeja.

    Veoma je teško utvrditi da li se radi baš o današnjem Novom Bečeju, jer je iz tog vremena poznato nekoliko lokaliteta sa tim imenom, a svi su oni vezani za postojanje moćne srednjovekovne porodice Wechey iz vremena prvih Arpadovića koji su držali, istina, i u srednjem Potisju značajne posede. Najverovatnije su po njima dva današnja grada na levoj i desnoj obali Tise – Novi Bečej i Bečej dobili svoja imena.

    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  2. #2

    Odgovor: Novi Bečej

    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  3. #3

    Odgovor: Novi Bečej

    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  4. #4

    Odgovor: Novi Bečej

    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  5. #5

    Odgovor: Novi Bečej

    A sad, pre nego što me Simke čukne
    neka neko nešto dopiše ...
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  6. #6

    Odgovor: Novi Bečej

    zmax, konacno nesto zanimljivo iz nb.
    O Novom Beceju na netu nista konkretno, price i pricice.
    Ako mozes da mi pomognes, potreban mi je Generalni urbanisticki plan za N.Becej sa namenom prostora (graficki prilozi). GUP tekst postoji na zvanicnom sajtu opstine (SL.list). Da li postoji LEAP za N.Becej?

    Help!

    Hvala

  7. #7

    Odgovor: Novi Bečej

    Vrlo rado bih ti pomogla, ali stvarno nije u mojoj moći.
    Ja nisam iz Novog Bečeja, ovu temu sam otvorila ne bi li
    neko od članova foruma dopisao nešto o ovom lepom gradu,
    pa da ga i mi ostali bolje upoznamo.
    U slučaju da preko neta ne nađeš ništa, ja ti savetujem
    da se obratiš Direkciji za izgradnju, Opštini Novi Bečej ili
    njihovom odeljenju za urbanizam.

    Veliki pozdrav
    Poruku je izmenio simke, 15.12.2007 u 09:12
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  8. #8

    Odgovor: Novi Bečej

    bar dan cuo sam neku prozivku nas novobecejaca pa kako velim da se javim....sta je to sto bi vi teli da znate o nama?
    inace raspitacu se za to dal postoji negde neka elektronska verzija prostornog plana novog beceja, nisam siguran ali mislim da LEAP nije uradjen, ali jesu neke stvari radjene lane kada su planirali odredjene nove industrijske zone. trenutno se radi strategija odrzivog razvoja po metodologiji skogove lokalne agende 21, a raspitacu se i za ostele rabote koje vas interesiraDU, ajd pozdrav lalosi moji (naravno i onima koji to nisu)

  9. #9

    Odgovor: Novi Bečej

    Citat kamikaza1 kaže: Pogledaj poruku
    bar dan cuo sam neku prozivku nas novobecejaca pa kako velim da se javim....
    E, pa lepo i pažljivo s' tvoje strane. Dobro nam došao.
    Simpatičan mi je ovaj tvoj nadimak ima neke simbolike, putnika u jednom pravcu ... jer ko jednom doleti u ovaj virtuelni kutak Vojvodine, zauvek mu srce i duša ovde ostaju.
    Želim ti dobru zabavu i prijatan boravak na Vojvodinacafe forumu.

    Citat kamikaza1 kaže: Pogledaj poruku
    sta je to sto bi vi teli da znate o nama?
    Svašta, bolje da nisi pitao.
    Nego ti lepo počni sam da pišeš po nešto o tvom lepom i zanimljivom gradu a mi ćemo usput da pripitkujemo, pripitkivamo ... i tako, videćeš već.

    Citat kamikaza1 kaže: Pogledaj poruku
    inace raspitacu se za to dal postoji negde neka elektronska verzija prostornog plana novog beceja, nisam siguran ali mislim da LEAP nije uradjen, ali jesu neke stvari radjene lane kada su planirali odredjene nove industrijske zone. trenutno se radi strategija odrzivog razvoja po metodologiji skogove lokalne agende 21, a raspitacu se i za ostele rabote koje vas interesiraDU, ajd pozdrav lalosi moji (naravno i onima koji to nisu)
    Pozdrav i tebi, nemoj sad da se uplašiš kad sam rekao da nas svašta zanima pa da utekneš, nismo mi tako strašni ... malo smo gori.

  10. #10

    Odgovor: Novi Bečej

    tnx, zmax, ostvario sam kontakt sa ljudima iz Novog Beceja i obecali su da ce pomoci.
    Mogli bi da se potrude da na netu postave nesto konkretnije o NB.

  11. #11

    Odgovor: Novi Bečej

    Najlepsi kej u Vojvodini i najbolja slava za Veliku Gospoinu, ove godine je bilo strava, velika posecenos, koncert Vlade Georgijeva....
    Odlicno novobecejci, samo napred....
    Poruku je izmenio zmax, 18.12.2007 u 22:42

  12. #12

    Odgovor: Novi Bečej

    Citat Skorpija85 kaže: Pogledaj poruku
    Najlepsi kej u Vojvodini i najbolja slava za Veliku Gospoinu...
    Kao prvo i prijatano druženje.
    Slobodno nam opiši taj najlepši kej u Vojvodini,
    a još bolje bi bilo da postaviš koju fotografiju.

    Pozdrav.
    Poruku je izmenio zmax, 19.12.2007 u 10:45
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  13. #13

    Odgovor: Novi Bečej

    hvala na dobrodoslici i lepim zeljama. ne brinite vi nisam ja tako strasljiv, pa da bi utek'o s "bojnog" polja. vrlo rado bi ja vam slaso svasta nesto pa cak i fotke i fotkice o novom beceju, ali oces, ovaj vas forum mi nakon onih koje trenutno koristim dodje ko spejs satl, pa stoga molim sve one koji bi teli da malo pripomognu.
    kao prvo kako da nadjem neki adekvatni avatar za svoj, nik ili pak kako da ga postavim. potom kako se kod vas postavljaju fotke, jer na nasem (novibechej.com) forumu prvo kacis na neki od servera koji su specijalizovani za tu delatnost, a potom odatle skidas i postavljas na svoj...to meni uvek iskomplikuje zivot, pa se ja trudim da to ne radim, vec kod nas znam neke od tipova koji forumase kod nas, pa njima na pp saljem. ovdekana sam novi pa ce mi trebati malko vremena.
    ono sto ce mi definitivno biti tesko je da vam prenesem celu atmosveru velikogospojinskih dana, kao i da vam docaram lepotu naseg keja. izvinite ako sam mozda malcicko nekulturan ili pak neskromana, ali nije to najlepsi kej u vojvodini, vec i jako jako sire, da ne preteram pa kazem i u svetu, ali tu je...bozanstveni su zalasci sunca, cvetanje tise, setnja leti ili sproleca kejom (jos ako imate uza se voljeno bice), amfiteatar, bozanstvenu terasu doma kulture sa koje se samo kulira i pune baterije gledajuci u mirnu reku, prolaznike ili onako zagleda u daljinu ....ali sve ovo vam je dzaba ako ne dodjete kod nas i to sve vidite uzivo....ja se prijavljujem da vam budem vodic. a i trenutno bas jako jako puno para ulazemo u uredjenje samog grada, ali otom potom....za sada toliko

    PS nema leapa, ali 2005. izradjen gup. ako jos uvek nekog interesuje, mogu da nadjem u kojem sluzbenom glasniku je objavljen, a shodno tome moze se naci i kako izgleda, vazi?

  14. #14

    Odgovor: Novi Bečej

    Hi Skorpija85,
    Sta ima u NB. jeste ga uredili i ukrasili za praznike.

  15. #15

    Odgovor: Novi Bečej

    Citat ecology kaže: Pogledaj poruku
    Hi Skorpija85,
    Sta ima u NB. jeste ga uredili i ukrasili za praznike.
    bogami jesmo i to nikada kao sada. sijamo k'o vitlajem....

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Novi Sad Ribnjak
    Autor drazesnaSkorpija u forumu Novi Sad
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 05.05.2011, 19:41
  2. Novi Sad bez bioskopa
    Autor Kitty u forumu Spomenar
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 05.04.2010, 13:03
  3. Novi Fosili
    Autor silvia u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 10.03.2008, 13:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •