Vrtić
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14

Tema: Vrtić

  1. #1

    14 Vrtić

    Pre tri nedelje smo krenuli u vrtić.
    Pre toga smo imali visinske i dubinske pripreme , ne bi li samo odvajanje Kikija od nas bilo što bezbolnije ( ako je to ikako moguće ) .
    Kiki se lagano prilagođava ( kao i mi ) .
    Na samom početku mi je sve to delovalo kao veliki '' lom '' i za njega i za nas ...
    Svesna sam da svako dete reaguje individualno, kao što znam i zažto Kiki reaguje ovako kako reaguje ( predlaže nam čak i da ga vodimo kod '' čika doktora '' - samo da bi na neki svoj način '' uhvatio krivinu '' - ljubi ga majka ) .





    Kako su vaša dečica reagovala na ovakve vrste promena?
    Koliko je trajao adaptivni period?
    Da li su pokušavali da '' igraju '' igre, ne bi li izbegli odlazak u vrtić?
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Vrtić

    Šta, po mišljenju vaspitača u predškolskim ustanovama, roditelji treba da znaju



    Kratke preporuke o tome kako iz škole izvući najviše



    Stiven Hiks



    Svakoga septembra suočavam se s ozarenim novim licima koja usplahireno od mene očekuju da izvedem čudo sticanja znanja. Na nekima se ogleda olakšanje što je prvi dan obdaništa konačno stigao, dok druga izražavaju strepnju od onoga što sledi. Ima širokih osmeha, ali i šmrktanja i suza. A to su lica roditelja!

    Pohađanje predškolske ustanove je presudni period za rast i razvoj vašeg deteta. A vi u tom divnom putovanju možete imati veoma važnu ulogu. Vaspitač sam već sedamnaest godina, od toga čitavu deceniju u vrtićima i predškolskim ustanovama. Evo onoga što bismo moji kolege i ja voleli da roditelji naših štićenika znaju:

    1. Kad dovedete svog mališana u školu, vi niste obavili svoj posao; on tek počinje. Vaspitač želi da bude vaš saradnik. On želi da ga kontinuirano obaveštavate o svemu što se dešava kod kuće a što bi se moglo odraziti na ponašanje vašeg deteta i na njegove sposobnosti usvajanja i izražavanja stečenih znanja i umeća. Vaspitač bi želeo da dobije i povratnu informaciju, da ga obaveštavate o tome kako školica utiče na ponašanje vašeg deteta kod kuće.

    2. Današnje predškolske ustanove nisu one iste iz doba naših dedova i baka. Bavljenje vašom decom treba da podleže visokim standardima i da ih pripremi za standardizovane testove upisa u školu. Kad počnu pohađati predškolsku ustanovu, očekivani rezultati su slični onima koji su nekada važili kao norma za završen prvi razred. Da biste podržali sposobnost svoga deteta da stekne određena znanja i ovlada određenim umećima, rukovodite se sledećim preporukama: a) Razgovarajte sa svojim detetom o onome što ga zanima; b) Ohrabrujte ga i podstičite da bude radoznalo i da postavlja pitanja; c) Pokazujte mu slova i brojeve kad god naiđete na njih u slikovnicama i u životnom okruženju; d) Podržite ih u rešavanju svakodnevnih problema i učestvujte u tome.

    3. Što je veći stepen samokontrole postiglo, vaše dete će biti uspešnije u školi. Deci je potrebna vežba u odlučivanju kako i kada će izraziti svoja osećanja i svoje potrebe, a kada će i da li će ih uopšte izraziti impulsivno. Pomozite mu da razvije i uvežba to umeće kod kuće pre nego što dospe u priliku da ga stavi na probu u školi, gde se posledice odražavaju i na njega i na drugu decu.

    4. Vi ste nam poželjni i dobrodošli. Dođite. Razgledajte malo naše okruženje. Pomno ispitajte udžbenike i radni materijal. Ako su vam poznati sadržaji naše poduke, bićete u stanju da bolje pomognete svome detetu i steknete uvid u rad, kako biste o njemu mogli diskutovati. Volonterski rad je sjajan način da naučite kako funkcionišu pedagoški procesi, ali i da pokažete svome detetu koliko vam je stalo do onoga što ono radi.

    5. Vašem detetu je potrebno mnogo prilika za igru van škole. Kroz igru, ono stiče saznanja o sebi, o drugim ljudima i svetu koji ih okružuje. Ali mnogo češće se igra svede samo na dan proveden u predškolskoj ustanovi. Kad se igra samo ili u manjoj grupi, vaše dete unapređuje naučeno time što ga sprovodi u praksi. Najbolje aktivnosti te vrste su one koje nisu striktno i podrobno određene, jer u takvoj igri dete može slobodno koristiti svoju maštu – dok se igra u pesku ili sa vodom, s praznim kutijama, s glinom ili testom, sa kućnim predmetima koji su u svakodnevnoj upotrebi, bojama i igračkama-alatom za majstorisanje. Dok se igra, vaše dete otkriva i isprobava nešto za njega novo, rešava svakojake probleme, razvija samopouzdanje, preuzima vođstvo, sarađuje i deli s drugima, uči da pregovara i da se dogovara. Igra podstiče sticanje samopouzdanja i potpomaže razvoj umeća međuljudskog opštenja.

    6. Nije dovoljno da svome detetu čitate jednom dnevno. Nastojte da zajedno čitate bar triput dnevno. Knjige su put ka bogaćenju rečnika, sticanju saznanja o štampi i razvoju usredsređenog slušanja i rane pismenosti. Posle čitanja razgovarajte o knjizi. Pozabavite se likovima i radnjom, predviđajte kraj i smišljajte različite završetke priče. Pokazujte detetu slova i reči u tekstu, i podstičite ga da prepoznaje zvuke rimovanja i reči koje se rimuju, kao i da prepoznaje glasove kojima neka reč počinje i kojima se završava. Pustite ga da vam prepriča priču gledajući slike. Ako nauči neke reči, ohrabrite ga da čita zajedno s vama.

    7. Od presudne važnosti je eksperimentisanje s pisanjem kod kuće. Omogućite svome detetu da koristi olovke, bojice, krede, flomastere i ostale vrste pribora za pisanje i crtanje kako bi pokušalo da se izrazi u pisanoj formi. Počeće žvrljanjem i linijama, zatim će uslediti prva slova, što može voditi pisanju svoga imena, pa čak i reči u sklopu jednostavnih rečenica.

    8. Domaći zadaci predstavljaju dobru priliku da sa svojim detetom razgovarate, podelite s njim iskustva i slušate ga. Vaspitači i učitelji zadaju domaće zadatke kako bi proces učenja proširili i van učionice. Za vas to predstavlja dobru priliku da saznate šta uči vaše dete i u kojoj meri je usvojilo saznanja i savladalo umeća kojima ga podučavaju. Razgovarajte sa svojim detetom o njegovom domaćem zadatku. Time mu pokazujete da vam je stalo do njega i njegovih postignuća.

    9. Televizija i video-igrice oduzimaju dragoceno vreme za igru. Ograničite vreme koje vaše dete provodi pred monitorom. Vreme utrošeno na igranje elektronskim spravama možete iskoristiti da razgovarate sa svojim detetom, da mu čitate, ili da s njim zajedno aktivno učite kroz igru.

    10. Neposredno iskustvo je još jedan učitelj vašem detetu. Povedite ga u muzej, u zoološki vrt, akvarijum, biblioteku, na pozorišne predstave i umetničke izložbe, na geografske lokacije kao što su planine, morska ili rečna obala i šume. I činite to često. Dete će lakše savladavati razna umeća i usvajati saznanja ako doživi konkretna iskustva u stvarnom svetu.

    11. Vaše životne navike utiču i na vaše dete i njegovo zdravlje. Uspeh u učenju je direktno povezan sa zdravljem. Tu vi određujete i ton i ritam. Ako ustanovite pravilno izbalansiranu i zdravu ishranu, kao i mnogo kretanja, vaše dete će visoko ceniti zdrav život.


    Za nogu decu je predškolska ustanova prvo iskustvo boravka van kuće. Vaspitači žele partnerski odnos s roditeljima kako bi njihova deca stekla sposobnost samoizražavanja, samopouzdanja, da bi bila znatiželjna, sposobna za saradnju i građenje saradničkih odnosa, kao i za samostalno učenje. To je ono što vaspitači u predškolskim ustanovama žele da roditelji njihovih štićenika znaju. Ostalo je, roditelji, na vama.



    preuzeto sa neta
    U ovom tekstu ima zanimljivih stvari koje vredi pročitati
    I may not be perfect but I'm always me

  3. #3

    Odgovor: Vrtić

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Pre tri nedelje smo krenuli u vrtić.
    Ko je krenuo u vrtić? Vi?
    Ma, znam da je to normalno i tako pravo roditeljski, ali me uvek iznova nasmeje i fascinira.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  4. #4

    Odgovor: Vrtić

    ....moj Dakica je krenuo u vrtic ove godine u seprembru....
    ....pripremali smo ga celo leto, stalno pricali sta ce tamo da radi, s kim ce biti , kada ce otici, kada ce mama doci po njega itd itd....
    ....prihvatio je sve bez problema, posle 20-tak dana je imao malu krizu koja je trajala 1-2 dana jer je od pocetka pokusavao da se nametne vaspitacici kao autoritet (kao on je shef i sl.) medjutim kada je uvideo da od toga nema apsolutno nista i da mora da slusa i postuje neka pravila malo se lomio ali to je zaista jako kratko trajalo i nije bilo bas dramaticno....
    ....mislim da jako veliku ulogu igra to kakva je vaspitacica, jer ona treba da zainteresuje decu da im u skolici bude zanimljivo i da ih privlaci da tamo svakodnevno odlaze....
    ....Dakicina vaspitacica je toliko zanimljiva da bih i ja isla sa svom onom decom tamo, vrlo je kreativna i deca je izuzetno mnogo vole....
    ....jos jedna zanimljiva stvar je sto je Dakica u mesovitoj grupi tj. polovini dece je maternji jezik madjarski a polovini srpski pa imaju dve vaspitacice, sve sto jedna isprica na srpskom druga kaze na madjarskom i obrnuto sto je izuzetno dobra svtar jer deca u tom uzrastu upijaju sve sto im se kaze a mislim da je Dakici to jako zanimljivo...
    ...sto se tice adaptacije dece na vrtic, uopsteno mislim da je najvaznije biti istrajan i uporan u svojoj odluci bez obzira koliku dramu dete pravi i koliko god da vam je tesko da ga gledate kako svako jutro place....
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  5. #5

    Odgovor: Vrtić

    @shacky

    Da bih uopšte uspeo da pročitam to što ste napisali a da za to vreme ne padnem u nesvest zbog vizuelnog šoka, morao sam da selektujem Vaš tekst.

    Vaš izbor boja teksta je Vaše pravo ali verujte da nije ni lako ni prijatno za čitanje kad je napisano onom ciklama bojom.

    Prilažem sličicu da vidite kao to izgleda ...

  6. #6

    Odgovor: Vrtić

    Imao sam priliku da slušam jednog mladjeg kolegu koji je toliko loših i ružnih stvari pričao o obdaništu i vaspitačicama, da na kraju njegove tirade nisam želeo ništa da komentarišem.

    Shvatio sam da ne živimo u istom svetu i da on jednostavno u suštini nema vremena za svoje dete. Dete je predato mami i baki na odgajanje i nigde mu nije bolje, kasnije u životu će naravno za sve one biti krive ... a tata? Tata zna da su u obdaništu veštice, karakondžule i zla bića uz sve viruse, more bakterija i boleština, pa još i masa nevaspitane dečurlije od kojih ne može ništa da se nauči, osim onog najgoreg nevaspitanja.

    Ćutao sam, Mislim da sam mu jedino rekao da je moj stav da dete treba da odrasta sa svojom generacijom.


    Spomenuh onoga tatu, pa ima nekih istina u svemu tome što on priča ali to nije nikakav razlog da dete ne bi pohadjalo obdanište, već naprotiv ...


    Mogao bih da napravim celu listu negativnih stvari koje su moji klinci pokupili za vreme boravka u obdaništima ... to nam je samo pomoglo da se pozabavimo sa svim tim uočenim različitostima i problemima u najranijoj fazi njihovog života. Klinci su medij koji odlično upija, često nam izgleda da bolje upijaju ono što ne treba ali obdanište je doba kada se sve još uvek može koliko toliko lako korigovati.


    Setih se jedne davne nezgodacije ...
    najstariji klinac je u svoje doba u obdaništu zaradio Vaškice,
    baš u doba kada sam imao izuzetno dugu kosu i kada je on spavao najčešće na mom delu kreveta ... o svakodnevnom intenzivnom maženju ne treba ni pričati. Pošto su nam stigle Vaškice u goste, potražili smo odgovarajuća sredstva = mislim, uzmete pincetu, sakrijete se iza dlake i kada vaška naidje vi je uhvatite i brže bolje frknete u wc šolju, pustite vodu pa pošto su vaške neplivači ona ti se tu utopi ... to je bilo jedno od objašnjenja koja sam ja tada davao svom klincu. Uglavnom oslobodili smo se napasti.
    A tata? E, tata je uz sve tretmane losionima i puderom za te namene još tri puta dnevno prao kosu i domaćim sapunom - onim kao što su ga nekada pravile naše bake.

    Naravno, klinac je i dalje spavao na mom delu kreveta a vaškama sam valjda ja bio grozan i odvratan pa nisu prelazile na moju stranu.

    Posle niza godina, na jednom roditeljskom sastanku u obdaništu gde se divanilo o higijeni, vaspitačica zamoli nekoliko roditelja da ostanu na dodatnom razgovoru, medju njima i neke naše komšije.
    Taman negde posle ručka, eto ti njih ... kao navratili, pa tuc muc, uzeše da objašnjavaju kako je vaspitačica pogrešila i kako su oni proverili kod kuće i vraćali se da napiče (taj izraz su koristili) vaspitačicu što ih je zaustavljala i upozorila da i njihovo dete ima vaškice. Naravno more pogrda na račun vaspitačice i vaspitača ću preskočiti ...

    Šta reći o njima? Strašno.

    Mislim da ih je moja ljubav umirila rečima: ''Vaške najpre dobijaju čista deca, one najpre dodju na čistu kosu.''
    Iako ovo smatram totalnom glupošću a znam da i ona tako razmišlja, drago mi je bilo što se setila te narodne varalice, pa sam prećutao.


    PS.
    Koleginici koja je upravo krenula u obdanište želim puno živaca i dobru percepciju ... nemojte da Vas ništa obeshrabri, pa ni moguća češća prehladjivanja i slične gluposti koje pokupe jedni od drugih - nisu svi roditelji savesni i ne zadrže svoju bolesnu decu kod kuća a neki uopšte ni ne primete ali ... sve je to sastavni deo odrastanja i života.

  7. #7

    Odgovor: Vrtić

    ee secam se da sam izderala glasnice kad sam krenula u vrtic majka me jedva odvukla, a josh tezhe ostavila tamo nikako nisam htela da idem u taj prokleti vrtic.. mada je to trebalo da bude samo za jednu godinu, pre upisa u prvi razred.. pre toga me chuvala teta Mica iz ulice mene i josh brdo klinaca.. i uvek smo se igrali u njenom dvorishtu.. nama bilo do DZaDZa kod nje ne secam se samo zashto posle vishe nije chuvala klince.. ili nije chuvala samo mene, malog divljaka znam da je jednom majka moje drugarice nazvala moju i rekla da sam ja Marinu oshishala i to sve neshto nejednako, xaos bree

    na vrtic sam se s vremenom navikla, iako mi nikad nije sasvim "legao" znam da smo morali da jedemo neke chorbuljke, koje ja nisam organski podnosila.. mada ost'o mi je vrtic i u lepom secanju.. prvo zaljubljivanje


    vrtic rulaaa
    moomoo meee jooouu

  8. #8

    Odgovor: Vrtić

    Još malo pa počinje nova školska godina.Dosta klinaca će prvi put zakoračiti u vrtiće.
    Pre toga treba puno pričati sa njima,pripremiti ih,ali bez naglašavanja da će tamo biti sami (to jest bez roditelja).
    Dugo opraštanje na vratima vrtića samo dodatno otežava situaciju.Ovo je najteži deo,kako za decu,tako i za roditelje. Najveći broj dece plače samo dok su roditelji tu,a onog momenta kad zatvore vrata,shvate da je to kraj,okrenu se i igraju sa decom.
    Poverenje je najbitnije.Nemojte ih izneveriti.Ako obećate da ćete doći u određeno vreme-potrudite se da to i ispunite.
    Poruku je izmenio jovuk, 22.08.2008 u 21:43 Razlog: slovce
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  9. #9

    Odgovor: Vrtić

    Adaptacija deteta na vrtic
    Sta roditelji trebaju da znaju?Vezanost deteta za majku je snazna do trece godine zivota.Posle trece godine dete lakse podnosi majcino odsustvo.Vecina dece bez problema podnosi odvajanje od majke u trajanju od nekoliko sati.Dok se dete ne navikne na novi nacin ''zivota'' potrebno je da odrasli(roditelji i vaspitaci u prvom redu)pokazu razumevanje,strpljenje i takticnost.Medju decom postoje individualne razlike kada je u pitanju reakcija na odvajanje.Nekoj deci je potrebno nekoliko meseci,a nekoj znatno krace vreme da prihvate boravak u vrticu.
    Na koji nacin dete moze da reaguje na odvajanje od bliske osobe?1.Najcesce dete reaguje placom,tuzno je i trazi mamu i bliske osobe.
    2.Veoma cesto reaguje povlacenjem.
    3.Neretko kad pomislimo da se dete adaptiralo.tj.priviklo na novu sredinu,javi se pri susretu sa njegovom majkom ljutnja i ispoljavanje nerazumljivog i nicim izazvanog besa prema majci.

    Sve emotivne reakcije potrebno je razumeti kao prolazne,i kao sto smo rekli,jedini lek za ovo stanje je razumevanje,strpljenje i takticnost.Neophodno,je takodje,da deca uvek znaju gde im je majka kad je odsutna i da ce se ona vratiti po njega.
    Kada je otezana adaptacija?1.Roditelji nisu dovoljno pripremili dete na polazak u vrtic.
    2.Dete je prezasticeno.
    3.Veoa strogo vaspitanje roditelja prema deci.
    4.Emocionalna hladnoca roditelja prema detetu.
    5.Prelazak iz jednog vrtica u drugi.
    Bilo bi dobro da roditelji postepeno povecavaju broj sati koje dete provodi u vrticu i da u svemu saradjuju sa vaspitacem.Vaspitac ce im sigurno dati korisne savete i predloge.U svakom slucaju dobro bi bilo:
    1.Postepeno povecavati satnicu detetovog boravka.
    2.Da dete ponese omiljenu igracku od kuce.
    3.Da dete cuva jedna osoba dok se ne privikne.
    4.U slobodno vreme,van vrtica,razgovarati sa decom o vrticu i zbivanjima u vrticu i to spontano i usput,kada se za to ukaze prilika.O vrticu,vaspitacima i drugoj deci govoriti lepo.
    Za roditelje koji se brinu sto im se dete jos nije adaptiraloDragi roditelji,ne postoji dete koje se nije priviklo na vrtic i na kraju veselo ulazilo u njega.Jedino postoji razlika u vremenu koje je detetu potrebno da se prilagodi novom nacinu zivota.Budite strpljivi,pridrzavajte se gore navedenih saveta i pomozite svom detetu da to vreme prilagodjavanja prodje sto bezbolnije.
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  10. #10

    Odgovor: Vrtić

    Moja sestra je prezadovoljna jaslicama. Doduše, s obzirom da baba-deda servis nije u cvetu mladosti i ne može se pohvaliti mobilnošću, a kredit u švajcarcima joj ne pruža baš mnogo mogućnosti da plaća ženu koja će joj dovoditi dete iz obdaništa i čuvati dok se ne završi radno vreme roditeljima, njeno dete je jedno od onih kome se školica ne završava u 14h.
    Elem...
    Četvrtak, deset uveče.
    Zove me sestra. Ona u petak radi popodne, a šogoru je najavljeno da mora da ostane prekovremeno. Ima li šanse da izađem na vreme sa posla da pokupim dete iz obdaništa.
    Naravno, petak je.
    I naravno, baš u pet do četiri me je nazvala koleginica da me davi nekim pitanjima. U četiri i pet, zovem taksi (prvi, drugi...) da dete ne ostane poslednje.
    Ulećem u obdanište. Nisam baš često kupila dete. Znam gde mu je učionica i idem ka njoj. Žena ozarenog lica, čuvši korake, izlazi i pita koga tražim. Kažem ime i prezime deteta. Ona se smrači i kaže: Nije ovde. Meni već nije dobro. A gde je? Pa, pogledajte u onoj učionici.
    Odlazim u onu učionicu. Nalazim troje dece koji crtaju zajedno sa svojom vaspitačicom. Pitam čedo hoće li kući. Hoće. Maše drugarima i prilazi mi.
    Odlazim ka ormariću da ga obučem. Za svaki slučaj, da ga pitam da li mu se piški. Naravno da da. Pošto je ormarić baš kod one prve učionice, pitam "smračenu" gde bi dete moglo da piški. Ona mi kaže da prođem kroz učionicu u uđem u nešto što je valjda kupatilo.
    Elem, tako ja čekam da se deran reši jel mu se piški ili ne. "Smračena" se šetka, uglavnom oko prozora.
    Završio deran šta je imao, mi izlazimo, zahvaljujem se "smračenoj" i odjednom mi u vidno polje ulazi dečačić, snuždeno sedi na stolici do zida, usta otrembesio, oči pune suza.
    Popizdim. Ma, stoko, bar možeš da budeš sa njim, da ga nečim animiraš (npr. kao i tvoja koleginica da crtaš sa njim), da se ne oseti baš apsolutno zaboravljenim. A ne da ga ostaviš tako samog na toj stolici, kao po kazni, dok ti nervozno šetkaš do prozora iščekujući onog ko će doći po njega. Uostalom, još uvek ti nije kraj radnog vremena.
    Dok sam ovog mog oblačila, utrčava žena. "Smračena" je onako, stojeći na vratima dočekuje sa "Stigli ste" i obraća se detetu sa "Hajde". Dete ugleda majku i počinje da plače. Još dok je izgovarao "Svi su otišli, mislio sam da si me zaboravila" smračena je u letu zaključala učionicu i odlepršala ka vratima.


    Prepričavam to danas sestri. Kaže mi da zna. Od ukupno desetak vaspitačica koje "dežuraju", dve su takve.
    Mislim se, kako li je onoj deci koja su u njihovim grupama. Treba li se onda čuditi kad neko dete plačući ide i plačući se vraća iz školice.

    I sve one priče kako je teško ući u Radosno detinjstvo i biti vaspitač, sve priče o vezama i plaćanjima radnog mesta.... Da li bi oni nezaposleni možda i obratili pažnju na uplašeno dete koje misli da su ga roditelji zaboravili?

    Fuj...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #11

    Odgovor: Vrtić

    uhhhhhhh podseti me na dane kada sam kao krelac radila po 10-12 sati dnevno. i moje dete sam sa vaspitačicom nešto "metilja", crta i priča sa njom. ok, bile su super ljubazne i fine (privatni vrtić), ali ipak taj osećaj, sva deca otišla samo on skoro svaki dan sedi tamo.....
    muka mi i dan danas kad se toga setim.

  12. #12

    Odgovor: Vrtić

    Vrtić- ČISTA BUDALAŠTINA,sem ako nije nužno zlo.

    Upravo sam po drugi put ispisala dete iz vrtića.

    Kažu - BAKE I DEKE KVARE DECU. Delimično tačno jer dozvoljavaju sve ono što su branili kao roditelji,a smatraju da njihove unuke ipak ima ko da usmerava pa daju mašti na volju u uživanju sa klincima.Ipak tu ima onog esencijalnog što je detetu najpotrebnije u uzrastu do 6 godina-LJUBAV.

    Vrtić,moj savet i ako sam recimo stručna da govorim o tome ,vrtić-ne.

    Vaspitači su postali indiferentni ka tome da nešto konkretno nauče decu,sem ako nisu u pitanju privatni vrtići gde zaista mora da se radi i prati plan i program za odredjeni uzrast.Dalje,vaspitači se ne obaziru na ono podvučeno crvenim- ne dovoditi bolesnu decu.Dalje,primenjuju neke glupave kazne i objašnjenja zašto nešto može a nešto ne.I da ne nabrajam.Ipak nemam dece na bacanje.

    Ja imam loša iskustva...a vi?

  13. #13

    Odgovor: Vrtić

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Kako su vaša dečica reagovala na ovakve vrste promena?
    Koliko je trajao adaptivni period?
    Da li su pokušavali da '' igraju '' igre, ne bi li izbegli odlazak u vrtić?

    Stara tema, zaboravljena. Devojke su već poodrasle, ali da podelim svoje iskustvo. Starija je bila od one dece koja se nikad nije navikla na vrtić (čak i kad je moralo). Prvi put je upisana sa godinu i po. Ljudi moji, kakve su to muke bile. Prvo je plakala sve do vrtića, kad odemo, sve vreme je povraćala i ni sa kim nije kontaktirala. I to je trajalo nekih šest nedelja kad smo konačno odlučili da se svi lepo nategnemo i čuvamo dete. Recimo, svaki neparni dan vodila sam je sa sobom pola dana. Dogodovštine! Na predavanjima profesor nešto objašnjava, ona se javi i odgovara, ispriča priču o Crvenkapici i dobije aplauz . Kasnije se ispostavilo da je htela samo sa mnom u dnevni kindergarten. Meni nije smetalo uopšte, bilo mi je zanimljivo jer smo bile sklone raznim Tom Sojer avanturama. Sama sam kriva. Od pete, po preseljenju, morala je u vrtić, ali nerado. Kako je išla u kreativni vrtić, nekako se malkice navikla. Ali i dalje nije imala komunikaciju sa vršnjacima iz grupe. Uputili su je kod psihologa koji je ustanovio da je ona ispred svojih vršnjaka,da je socijalno dete, samo su joj drugari dosadni. Bila je prava sreća i za nju i za mene kad sam je uzimala iz vrtića. Prvo svratimo do kioska da kupimo Kralj lav sličice, uz put skrenemo sa puta i pobegnemo u poslastičarnicu. Tu mljacnemo krempitu i sve vreme posle prošetamo do stana (vrtić je bio na tri stanice) i razgovaramo na lošem francuskom na putu do kuće kako nas ne bi razumeli šta govorimo. Naravski, kad dođemo kući ni za živu glavu ne priznajemo gde smo sve išle. I tako je nekako prošlo sa prvom.

    Sa drugom je bilo stani-pani. Ona je baš kao malena morala da krene u jaslice. Još jedno preseljenje, daleko od bake i deke, svi rade i moralo se.
    Prvo ustajanje i plač, onaj najgori mogući. Jedva se odovoji kad stignemo u vrtić. Zalepi se na prozor,ljubi staklo kroz plač sve vreme jeca "mmmmama" . Ali, kad dođe vreme da ide kući, skakanje i pevanje pesmica. Dođemo kući (vrtić je bio sa druge strane ulice) ona onako stojećki, nasloni glavu na fotelju, popije mleko i tako stojećki zaspi. Odspava 40 min. (nije volela da je diramo), probudi i kaže "neću vrtić". Ali, vremenom se navikla. Već u trećoj je jedva čekala da svane za vrtić. Kasnije, još jedno preseljenje. Još jedna avantura. Prve godine sam je ja čuvala, avanturizam se nastavio. Bilo je više akcije jer smo tada vodili sestru u školu itd. Kad je krenula u vrtić imala je isti problem kao i sestra. Rekla je vaspitačici da su svi glupi i da nemaju kulturu. (Na koga li je). Zakaže nama vaspitačica razgovor sa psihologom, mi svi odemo i ona kaže da ima problem sa njom jer se ne uklapa u grupi. Pitamo mi kako, zašto, bla,bla,bla kad kod kuće i svojim drugarima nema problema. Dobijemo odgovor od iste da dete njenih godina(6) ne može da sluša "tamo neku stranu muziku", nego kao i njeni vršnjaci; Natašu Bekvalac, Fanky G i tako to. Mi u nesvest. I to da je mala da čita o Vasioni, parnim mašinama, podmornicama... Plaši decu kad im priča o planetama i kako je na Mesecu. Naravno, podržali smo malu u izborima i svoju različitost je hrabro (mada ja to nazivam budnost) iznela. Izborila se za svoje mesto i evo je, blista kao i sestra. Asocijalne, malo cvrc!
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  14. #14

    Odgovor: Vrtić

    krenuo je od jaslica
    ne zato sto nije imao ko da ga cuva ,nego zato sto sam htela nekoliko slobodnih,mirnih sati
    da operem kosu,da se banjam,da pusim ,pijem kafu i blejim u teve,da odem do kafica ,da se naspavam,konacno
    u pocetku je ogromnih ociju i brade koja drhti zabrinuto pitao:Oces da dooooodjes po mene????
    Jok,necu pa normalno da cu da dodjem,aj sad pici unutra!

    nikad nisam cekala u hodniku da cujem place li
    nikad nisam dolazila rano po njega
    divno se uklopio u grupu,bio je zvezda medju decom,vaspitacice su ga obozavale

    ziveo vrtic!!!!!
    Ploviti se mora i bez broda ..

Slične teme

  1. Koja vam se misao vrti po glavi?
    Autor starsica u forumu Pričaonica
    Odgovora: 3693
    Poslednja poruka: 28.10.2022, 21:42
  2. Drugar/ica iz vrtića
    Autor Kunic u forumu Kad sam bio mali...
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 17.09.2015, 00:47
  3. Recitacije iz vrtića, škole
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 23.08.2012, 23:14
  4. Priče iz vrtića
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 26.01.2010, 07:38
  5. Ishrana u vrtiću
    Autor shacky u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 05.10.2008, 19:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •