Bačka Topola
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    Bačka Topola


    Na međunarodnom putu Beograd - Novi Sad - Subotica - Mađarska, na padinama Telečkih brežuljaka, u dolini reke Krivaje, smeštena je Bačka Topola na površini od 596 km2.

    Na severu se graniči sa opštinom Subotica, na severoistoku sa opštinom Senta, na istoku sa opštinom Ada, na jugoistoku je opština Bečej, na jugu se nalazi opština Mali Iđoš, na jugozapadu je opština Kula, a na zapadu opština Sombor.

    Prema poslednjem popisu 2002. godine, opština Bačka Topola ima ukupno 38.242, a grad Bačka Topola 16.600 stanovnika. Nacionalna struktura stanovništva je sledeća: Mađari – 59%, Srbi – 30%, Crnogorci – 1,4%, Rusini – 0,8%, Slovaci – 0,5%, ostali – 8,3%.

    Od 1462. godine ovo područje je feudalno imanje, a u XVI veku veće naseljeno mesto koje kasnije naseljavaju Srbi, Mađari, Slovaci, Hrvati, Rusini, Crnogorci i drugi. Od 1873. godine, kada je uvedena železnička pruga Subotica - Novi Sad, Bačka Topola se ekonomski brže razvija.

    To je raskrsnica za šest pravaca u području srednje i severne Bačke.

    U Bačkoj Topoli su značajne građevine s karakteristikama baroknog stila, a katolička crkva (1905) je u pseudogotskom stilu (toranj visok 74 m). U Bačkoj Topoli su razvijeni zanatstvo i trgovina, zatim industrija nameštaja, metalnih proizvoda i testenine, mlinarstvo i drugo.
    Na 13.5 km (preko Bajše) od Bačke Topole je Poljoprivredno-turistički kombinat "Panonija", a 6 km u pravcu Subotice poljoprivredno dobro "Zobnatica" s čuvenom ergelom konja (osnovana 1750). U "Zobnatici" se gaje konji engleske polukrvne rase "bački konj", pobednici mnogih nacionalnih i internacionalnih takmičenja.

    Istorija

    Zbog izvanrednog položaja ovaj kraj je predstavljao privlačno stanište još od praistorijskih dana. U pisanim izvorima bačkotopolski kraj prvi put se pominje 1462. godine. Naselje sa nazivom Topola se spominje i u poreskom popisu Kaločke nadbiskupije, u doba turske vladavine, 1543. godine. Oblik Topoly nalazimo prvi put u popisu mesta kaločke nadbiskupije, potvrđenih kraljevskim zaštitnim pismom, 1665. godine. Sličan oblik naziva navodi se i u spisku poreskih zaduženja prvog austrijskog popisa 1686. godine kojim je obuhvaćeno 60 kuća tadašnjeg mesta Topoly. U istoriji naselja 1750. godina predstavlja prekretnicu. Grof Antun Grašalković 15. septembra 1750.godine zadužuje slobodnjaka Ferenca Čizovskija za naseljavanje bačkotopolske pustare. Već 1774. godine u Bačkoj Topoli postoji 247 kuća naseljenih, uglavnom Mađarima i Slovacima. Status varošice kao središte ovog kraja dobila je 1806. godine

    Privreda

    Poljoprivredna proizvodnja opštine Bačka Topola čini oko 57% ukupne privredne delatnosti. na preko 52.000 hektara plodnog poljoprivrednog zemljišta. Prerađivački kapaciteti su veoma zastupljeni. u klanici živine, i klanici krupne stoke, takođe jedna od najvećih u zemlji. U okviru "Agro-industrijskog kombinata" Bačka Topola radi i fabrika animalnih belančevina i AD "Žitko" je radna organizacija za preradu svih žitarskih proizvoda. Sistemi akumulacionih jezera na Zobnatici, Panoniji, Krivaji i Pobedi omogućavaju navodnjavanje zemljišta.

    Infrastruktura

    Veoma je povoljan i saobraćajno-geografski položaj opštine Bačka Topola. Kroz nju prolazi Međunarodni put E-5 i međunarodna železnička magistrala Beograd-Subotica-Budimpešta. Tu se ukrštaju savremeni regionalni putevi Senta-Sombor-(Bajmok), Bečej-Kula-B.Palanka, kao i veliki broj asfaltiranih lokalnih puteva značajnih što sa centrom povezuju dvadesetak naseljenih mesta.
    Zahvaljujući takvom saobraćajno-geografskom značaju i ekonomskom položaju perspektive razvoja opštine Bačka Topola su velike, s obzirom na izgradnju proketovane magistralne komunalne infrastrukture, a na prvom mestu novog Autoputa E-75, Brze pruge Beograd-Budimpešta i gasovoda.
    Perspektive razvoja opštine Bačka Topola su velike, s obzirom da se prostire pored međunarodnog puta E-5 i nedavno izgrađenog autoputa E-75. Privredi stoji na raspolaganju i željeznička pruga, a u planu je i izgradnja brze pruge železničkog saobraćaja Beograd - Budimpešta. Delimično je izgrađen i gasovod.

    Obrazovanje

    Inače u opštini radi osam osnovnih škola, jedna muzička škola, više predškolskih ustanova i tri srednje škole. Nastava se izvodi na srpskom i mađarskom jeziku.

    Turizam

    Bačkotopolska opština poseduje izuzetne turističke resurse. Poljoprivredna dobra "Zobnatica", "Krivaja" i "Panonija" predstavljaju bisere panonske ravnice. Svojom infrastrukturom i kapacitetima, u jugoslovenskim okvirima, predstavljaju značajne punktove kongresnog i sportskog turizma. "Zobnatica" je najstarija ergela konja u Srbiji i Crnoj Gorii sa pokrivenim manježom, jedinstvenim muzejom konjarstva i konjičkog sporta, novoizgrađenim hipodromom, "Zobnatica" predstavlja okosnicu jugoslovenskog konjičkog sporta. Sportski lov i ribolov je takođe razvijen. Lovišta opštine redovno posećuju lovci iz zemlje i inostranstva. Rasprostranjeni su zečevi i fazani, a nije nikakva retkost videti prava krda srneće divljači.
    Iz obilja kulturno-istorijskih spomenika, lokalnog karaktera, svojim arhitektonskim izgledom i etnološkim značajem izdvajaju se Zavičajna kuća, Kovačko-kolarska radionica i Vetrenjača-muzej mlinarstva. Rimokatolička crkva u centru grada predstavlja monumentalni spomenik arhitekture sa početka prošlog veka.


    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Bačka Topola

    Citat camilla kaže: Pogledaj poruku
    ovo je moj rodni grad
    Zar je samo to, sve što imate da kažete o njemu?

    Slobodno napišite više, neke članove koji pišu poštedimo i ne pojedemo ih, odmah, već nešto kasnije kad se opuste i budu mekši i lakši za konzumaciju.

  4. #4

    13 Odgovor: Bačka Topola

    Bačka Topola je ekstra ja sam u njoj proveo godinu dana. Bio sam u vojsci i bilo mi je super, grad je OK a i lujdi.
    Poruku je izmenio simke, 01.12.2007 u 20:10 Razlog: slova

  5. #5

    13 Odgovor: Bačka Topola

    Bačka Topola je grad koji se prvi urezao u moje pamćenje i moj svet. Mogao je to biti bilo koji drugi grad,ali... Prst sudbine je tako odabrao.Topola je moj rodni grad i sva moja sećanja , uspomene . U vreme kada sam ja bio tinejdžer grad je blistao od sjaja . Radio je VENUS , rekreacioni centar . Bazen , restoran , kafić i disco club ALWAYS . Već tada u 82. ili kasnije bio je to i video disco . Bila su to spokojna vremena . Nastavak nekom drugom prilikom ... Pozdrav svima !! Ako neko ima slične uspomene , neka ih napiše ! Hvala !

  6. #6

    Odgovor: Bačka Topola

    Evo da i ja dam svoj prilog o Backoj Topoli. Ja sam rucala u restoranu "Capriolo", nosim samo lepa secanja Restoran je izgledom prelep



    ima saunu



    prelep prilaz restoranu.



    Hrana je vise nego odlicna, preporucila bih vam supu od morke i karadjordjevu sniclu.

  7. #7

    Odgovor: Bačka Topola

    Citat cvishna kaže: Pogledaj poruku
    ... nosim samo lepa secanja
    I ja . Pokušavam sad da se setim šta mi je sve pričao o B.T i prvo mi pade na pamet spominjanje Točka (neki restoran, klub, šta li...).

    Definitivno, gradove zavolim zbog ljudi i samo zbog ljudi. Da nisam volela njega, ne bih ni otvarala ovu temu da čitam, ili bih eventualno jednom kada mi zatreba, pogledala auto kartu.

    Ljubav je najvažnija . A u Topoli ( i okolini) je plodno tlo za njen rast .

  8. #8

    Odgovor: Bačka Topola

    Bila sam u nedelju u Bačkoj Topoli, bio je vašar...jagnjetina sa ražnja, pljeskavice kod čuvene "Mice", muzika, šetanje, mnoštvo raspoloženih ljudi se sakupilo na jednom mestu...a posle toga na jezeru...baš sam se oduševila jezerom...sve pohvale za urednost grada

  9. #9

    Odgovor: Bačka Topola

    Bačka Topola j moj grad,zivim u njemu od 1975g.Pre toga sam zivela u okolini N.Sada.Mogu samo da vas sve koji niste bili da vas pozovem da dodjete na nase jezero koje se nalazi pored samog puta NoviSad- Subotica!
    Ima li nade..i srece jos?

  10. #10

    Odgovor: Bačka Topola

    Citat Erika B.T kaže: Pogledaj poruku
    Bačka Topola j moj grad,zivim u njemu od 1975g.Pre toga sam zivela u okolini N.Sada.Mogu samo da vas sve koji niste bili da vas pozovem da dodjete na nase jezero koje se nalazi pored samog puta NoviSad- Subotica!
    Evo za neke koji ne poznaju Backo Topolsko jezero da vide kako moje unucice uzivaju cari jezera!!! A i za starije osobe duge setnje pored jezera!
    Pozdrav izB.Topole!!!
    Ima li nade..i srece jos?

  11. #11

    13 Odgovor: Bačka Topola

    B.Topola je predivna ja sam bio u vojsci 99te grad je prelep a i ljudi su super
    na jezeru nisam bio ali na gradskom bazenu da

  12. #12

    Odgovor: Bačka Topola

    Jezero je prelepo, jedan deo grada takodje mi se svidja, mislim da je oko centra. Cula sam da im i neki splav, ali nisam nikad tamo izasla.

  13. #13

    Odgovor: Bačka Topola

    U tom mestu zivi jedna osoba koju ja mnogo NE GOTIVIM,da se tako izrazim,pa nisam ljubitelj ni toga grada.
    Ta devojka me jako nervira....Mozda je neko odavde i zna,ali ne zelim da je imenujem....
    Grrrrrr.....

  14. #14

    Odgovor: Bačka Topola

    A ja pa imam u Bačkoj Topoli jednu ženu koju neizmerno volim.

  15. #15

    Odgovor: Bačka Topola

    U Backoj Topoli sam zivela skoro cetri godine.Sam grad je lep,mada bi mogao biti daleko cistiji,i to je ujedno i jedina,da tako kazem,mana tom gradu.Sve sto vam treba,to mozete naci u samom centru,koji nije velike povrsine,tako da vas noge nece zaboleti,dok obavite neke svoje poslove.Sami ljudi su veoma srdacni.Stekla sam puno prijatelja,sa kojima sam i dan danas,posle skoro dve godine kako sam se odselila,u kontaktu,i vidjamo se kad nam se ukaze prilika za to.Stvarno,samo reci pohvale.
    Nije teško biti fin ali je nekad glupo...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •