Mobilni i vožnja!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    Mobilni i vožnja!

    Jedna pojava je sve učestalija na našim ulicama. Sigurno ste videli vozače koji vozeći, jednom rukom drže volan, drugom drže mobilni tlf i pričaju ili još gore, kucaju poruke. Pešaci i biciklisti su ti koji moraju da paze kako se kreću a vozači neka uživaju. Ne treba posebno naglašavati koliko je to opasno i neodgovorno od strane vozača. Shvatam, nekome profesija kojom se bave jednostavno diktira takvo ponašanje ali je veliki broj onih koji "moraju" da obave telefoniranje u toku vožnje a sama vožnja, naravno, obuhvata specifične situacije u kojima se mora brzo i efikasno reagovati.
    Ja sam za to da se takvim vozačima naplati visoka kazna, da se ne bi, kojim slučajem desila neka tragedija, posle je kasno.

  2. #2

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Sigurno ste videli vozače koji vozeći, jednom rukom drže volan, drugom drže mobilni tlf i pričaju ili još gore, kucaju poruke.
    ovde u 'merikU je prichanje na mobilni za vreme vozhnje kazhnjivo paprenom cifrom pa vozachi izbegavaju taj fenomen.. ali i dalje se mogu videti neki koji se prave pametni, koji misle da prichanje na mobilni njih ne dekoncentrishe u vozhnji

    mada mi je veci fenomen videti kad biciklista vozi bajs i pricha na mobilni helooooouuu poshto sam i peshak, i vozach i biciklista.. i poshto sam po svojoj naravi malo zvrkasta a imala sam i nekoliko udesa bajsom zahvaljujuci toj ne pazhnji.. jasno mi je ko dan da ti je potreban samo tren ne pazhnje da dodje do nesrece.. a kamoli kad prichash na mobilni, pa se josh zaprichash i ufurash u prichu


    Ja sam za to da se takvim vozačima naplati visoka kazna, da se ne bi, kojim slučajem desila neka tragedija, posle je kasno.
    slazhem se! paprene cene i za prichanje na mobilni i za ne vezanje pojasa.. pa ko voli nek' izvoli.. chak bi uvela globu i za preeeglasnu muziku, ono bash bash kad treshti i to dekoncentrishe.. madaaa, ko je tu da ceni koliko glasno je preglasno..
    moomoo meee jooouu

  3. #3

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Jedna pojava je sve učestalija na našim ulicama. Sigurno ste videli vozače koji vozeći, jednom rukom drže volan, drugom drže mobilni tlf i pričaju ili još gore, kucaju poruke. Pešaci i biciklisti su ti koji moraju da paze kako se kreću a vozači neka uživaju. Ne treba posebno naglašavati koliko je to opasno i neodgovorno od strane vozača. Shvatam, nekome profesija kojom se bave jednostavno diktira takvo ponašanje ali je veliki broj onih koji "moraju" da obave telefoniranje u toku vožnje a sama vožnja, naravno, obuhvata specifične situacije u kojima se mora brzo i efikasno reagovati.
    Ja sam za to da se takvim vozačima naplati visoka kazna, da se ne bi, kojim slučajem desila neka tragedija, posle je kasno.
    Ti to pricas o meni?

    Ceo dan zvoni ono djavo a cesto nema mesta da se stane kraj puta...


    I kako ih samo nije sramota, kada bi vozio brze a onaj ispred mene uspori, em je nepazljiv...
    Pih, kakvih sve ljudi ima...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    наравно да треба кажњавати оне који су, док причају мобилним, усресређени на неку тотално десету ствар и не схватају у коликој мери угрожавају остале учеснике у саобраћају.
    нешто не верујем да ће код нас у скорије време почети да примењују законе тог типа.
    овде се чак и дивљање аутомобилима толерише- чак и у насељеном месту...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #5

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Treba zabraniti i kažnjavati upotrebu mobilnog tlf u toku vožnje. Oni koji su prinuđeni da telefoniraju u toku vožnje imaju tehničke mogućnosti da to rade na dugi način.
    In vinas veritas

  6. #6

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Naravno da treba da se kaznjavaju.
    Pre par godina sam citao da su vrsena ispitivanja te pojave. Ispitanici su vozili "trenazer" (video igricu) da ne bi doveli nekoga u opasnost. Trasa im je pazljivo birana i skoro svi su napravali ogroman broj prekrsaja. U voznji su ih zvali njihova rodbina, prijatelji, poslovni saradnici i sl. Najdrasticniji fenomen je, da su pojedinci "ladno prolazili na crveno", a nakon testa su to izricito negirali. U prevodu, ako je razgovor telefonom izuzetno dramatican, sva paznja ide na njega, a vozi se refleksno (odrzavanje brzine i pravca). Zbog toga su sve zemlje uvele drasticne kazne.
    Kako je mobilna telefonija kod nas jos u razvitku , mi jos nismo zakasnili sa tim zakonom (ali da se donese sto pre).
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  7. #7

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    čekajte samo malo, cisto da zakomplikujemo stvari malo ... jel po vama treba zabraniti i razgovor sa suvozačem ???? to je gotovo potpuno isti vid komunikacije ... oću reći isto ti dodje ako pričaš sa rodjakom preko telefona ili ako je taj neko pored tebe .... zar ne !*? ...
    Iskustvo je ono što imaš kad ti više ne treba

  8. #8

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Citat pumba kaže: Pogledaj poruku
    čekajte samo malo, cisto da zakomplikujemo stvari malo ... jel po vama treba zabraniti i razgovor sa suvozačem ???? to je gotovo potpuno isti vid komunikacije ... oću reći isto ti dodje ako pričaš sa rodjakom preko telefona ili ako je taj neko pored tebe .... zar ne !*? ...
    Pa, nije isto, osim ako u vožnji ne koristiš jednu ruku jer šamaraš rođaka/u ili joj popravljaš faltne na suknji. Naravno da ne treba ometati vozača, golicati i nervirati, ali ne mislim da u kolima treba imati onu pločicu kao u autobusu i ne progovarati ništa sa suvozačem.

    Kažnjavala bih držanje mobilnog aparata u ruci, pri vožnji, ili prislonjenog na uvo ramenom kad god to vidim. I to skupo
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Pa, nije isto, osim ako u vožnji ne koristiš jednu ruku jer šamaraš rođaka/u ili joj popravljaš faltne na suknji. Naravno da ne treba ometati vozača, golicati i nervirati, ali ne mislim da u kolima treba imati onu pločicu kao u autobusu i ne progovarati ništa sa suvozačem.

    Kažnjavala bih držanje mobilnog aparata u ruci, pri vožnji, ili prislonjenog na uvo ramenom kad god to vidim. I to skupo
    retko ko vozi sa obe ruke na volanu ... bar ja ne znam nikog ko se pridrzava školske voznje ono "drzi ruke na deset do dva" ...
    nije poenta u tome dal je ruka zauzeta il ne ... to i nije problem nego je problem dekoncentracije u toku razgovora .... pa ja pitam ove sto ostro kritikuju pricu preko mob. dal je to isto kao i prica sa suvozacem ... po njima treba eleminisati i sve vidove komunikacije u kolima il ne znam ni ja sta ...
    Ja licno imam BT ugradjen u radio , al mi to vise sluzi da ne trazim telefon po kolima i dzepovima...
    Mislim da je vise od vozaca doo vozaca stvar koliko ko ima iskustva i koliko je ko dobar vozac nego dal koristi mob ili ne ... sigurno nije isto kad neki pocetnik koji je tek dobio dozvolu i jos ne zna gde mu je kvacilo a gde volan i slicno uzme da prica na mob ili kad neko kome je voznja rutina ....ma ne znam.... po meni je to individualna stvar i nisam siguran da se bas slazem sa cinjenicom da to treba toliko sankcionisati ... mada mozda i gresim
    Iskustvo je ono što imaš kad ti više ne treba

  10. #10

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    I ja retko viđam da ljudi voze školski, naročito oni koji imaju već neku rutinu, ili misle da je imaju. Opustiš se valjda, i to je prirodno, jer si sigurniji u sebe. A da li si siguran u druge? I kod vozača koji imaju staž viđam puštanje volana, premeštanje telefona, ukrštanje ruku, sad malo levom menjam brzine jer desnom držim telefon i slično. Samo je pitanje kad će neki takav momenat završiti kobno po nekoga. Meni se čini da ljudi sve manje znaju da voze ili da sve manje imaju strpljenja, sve su nervozniji i umorniji, zato ja više nisam u tom saobraćaju

    Slažem se da vozač treba da bude sposoban da se koncentriše na vožnju pod raznim uslovima, da pusti cd i slično dok vozi, ali da kuca poruke ili razglaba telefonom i koristi jednu ruku u vožnji, sa tim se nikako ne slažem, kažnjavala bih to skupo i nikako mi to nije isto kao komunikacija sa suvozačem. I nikako mi to ne spada pod individualno. Individualno je i koliko ko vlada vožnjom pod uticajem alkohola, pa se opet svašta desi, i onom ko vlada i onom ko ne vlada.

    Možda i ja grešim
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Citat pumba kaže: Pogledaj poruku
    retko ko vozi sa obe ruke na volanu ... bar ja ne znam nikog ko se pridrzava školske voznje ono "drzi ruke na deset do dva" ...
    nije poenta u tome dal je ruka zauzeta il ne ... to i nije problem nego je problem dekoncentracije u toku razgovora .... pa ja pitam ove sto ostro kritikuju pricu preko mob. dal je to isto kao i prica sa suvozacem ... po njima treba eleminisati i sve vidove komunikacije u kolima il ne znam ni ja sta ...
    Ja licno imam BT ugradjen u radio , al mi to vise sluzi da ne trazim telefon po kolima i dzepovima...
    Mislim da je vise od vozaca doo vozaca stvar koliko ko ima iskustva i koliko je ko dobar vozac nego dal koristi mob ili ne ... sigurno nije isto kad neki pocetnik koji je tek dobio dozvolu i jos ne zna gde mu je kvacilo a gde volan i slicno uzme da prica na mob ili kad neko kome je voznja rutina ....ma ne znam.... po meni je to individualna stvar i nisam siguran da se bas slazem sa cinjenicom da to treba toliko sankcionisati ... mada mozda i gresim
    Drzanje volana je samo stvar navike, tj. na duge staze voziti "skolski" bi ubilo vozaca. Kada dodje "gusto", volan se cvrsto hvata sa obe ruke i tu nema problema to je refleksna radnja kod vozaca sa dugim stazom.
    Drugi je problem koncentracija. Suvozac moze da skrene paznju vozaca ali i on je, u neku ruku, ucesnik u saobracaju i ako dodje rizicnija situacija razgovor prestaje.
    Mobilni telefon je sasvim druga prica. Tu vozac pokusava da bude sa svojim sagovornikom na "istoj talasnoj duzini" npr. pokusava da mu objasni u kojoj fioci je ostavio predmet, tada on mora ispred sebe da stvori sliku svog radnog stola pa jos da zamisli u koju fioku ga je ostavio, pa jos i koje boje......
    Ja sam vozac sa dugim stazom (22 god), volim da vozim, ponekad i mnogo preko ogranicenja, sve radnje obavljam rutinski - po iskustvu (prestrojavanje, preticanje, ubrzavanje, usporavanje...). Dok vozim, mogu i da razmisljam o sasvim desetim stvarima ali tok misli mi se uvek zaustavi kada naidje cak naznaka na odstupanje od redovnog kretanja (npr. pojava bicikliste, pesaka, zivotinja pored puta). Kad prodjem, tok misli se nastavlja i to je to. Isti slucaj je i sa razgovorom sa suvozacem. Medjutim, za mene, mobilni je sasvim druga prica. Jednom prilikom, na otvorenom putu, nakon razgovora, nisam mogao da se setim da li sam vec prosao ostecenje (rupu) na kolovozu. Ispostavilo se da sam tu deonicu provezao "bez svesti", doduse, izbegao sam to ostecenje (jer je bas opasno) ali sam shvatio da nisam bio "prisutan". Sad neko ce reci "E vidis, dobri vozaci mogu i refleksno da voze". Ali tu se krije zamka. Dok telefoniras, vozis kao u polu-snu (vreme neposredno pred sklapanje ociju ili kada si preumoran). To mi se desilo par puta i na svu srecu, Bogu hvala, proslo bez posledica.
    Zasto se volan u riskantnim situacijama mora drzati sa dve ruke?
    U tim situacijama, dolazi do naglog menjanja smera i brzine kretanja vozila, sto uzrokuje pojavu sila na telo vozaca, a ruke na volanu se suprotstavljaju tim silama.
    I normalno, sledi pitanje za one koji smatraju da je telefoniranje OK.
    Koliku duzinu puta, predje vozilo, pri punoj brzini, dok iz ruke odbacis telefon i uhvatis volan sa obe?
    Nije bitno koliko je to metara, nego je bitno to, sto za toliko kasnis sa normalnom reakciom. Ponekad je jos samo tih nekoliko metara potrebno da ne dodje do nesrece.
    Ako ne verujete da sam u pravu, pokusajte da naglo zaustavite vozilo tako sto cete u isto vreme "pobeci" udesno na bankinu ali sa jednom rukom na volanu. Videcete koliko ste nespretniji i nestabilniji.
    Iskusni vozaci dobro znaju kako je u ekscesnim situacijama put uvek prekratak.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  12. #12

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Danas sam išao gradskim autobusom.
    Vozač je u jednoj ruci držao mobilni, u drugoj telefon. Mislim da mu je zvonio i drugi telefon.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  13. #13

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Nažalost, dogodi se i meni da telefoniram za vrijeme vožnje. Ah, i ja sam samo čovjek (dok me ne opale po džepu). Dotad, kad telefoniram, vozim pažljivije koliko mogu.

    Što se tiče tipkanja sms, nikako ja to ne smijem raditi u vožnji jer bih tada doista mogla biti ubojica nekog pa i sebe. Stoga ja to rješim na drugi način ako je nešto hitno. Iskorištavam svaki semafor da utipkam što trebam. Ne birinite, na semaforu krećem prva jer ne volim da mi itko trubi

    Ali ja svakako jesam za drastične kazne. (ma tko li bi rekao, ha?)
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  14. #14

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Maksimalno izbegavam da pricam na mobilni dok vozim. Imam podeseno posebna zvona za porodicu, pa kad me neko od njih zove (sto je retkost) javim se. A ako zvoni neko drugi moze da saceka...Javicu se kad stanem.
    E sad ako se desi da cekam neki poziv, pa moram da odgovorim, sugovorniku kazem da vozim i zamolim ga da saceka da nadjem mesto za parkiranje (naravno u blizini, a ne da me ceka da parkiram na zadnje odrediste ) kako bih mogla da mu odgovorim na poziv.
    Pazim ne samo zbog kazne koje su kod nas sad bas visoke, nego pre svega zbog straha od saobracajnog udesa.


  15. #15

    Odgovor: Mobilni i vožnja!

    Pre par dan me je mogla na pesackom pregaziti neka namontirana devojcica koja je kuckala poruku uopste (ni krajickom) oka ne gledavsi sta se oko nje zbiva...
    Jos je ulica sa 6 traka u tom delu, a ona uopste nije skontala da u druge dve trake u njenom pravcu njudi stoje i propustaju pesake..
    (bas nas je i bilo mnogo)
    samo je nonsalantno produzila istom brzino, sreca njena (i nasa) da su je pesaci koji su uvek na oprezu videli na vreme pa smo svi zastali..

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ne diraj mi mobilni
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 26.02.2019, 21:04
  2. Deca i mobilni telefoni
    Autor SQUAW u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 31.05.2011, 16:23
  3. Koliko koristite vaš mobilni?
    Autor SQUAW u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 13.08.2008, 23:20
  4. Mobilni telefon za pušače
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 11.05.2007, 13:02
  5. Mobilni telefon za slepe.
    Autor goldie u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.08.2006, 14:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •