Kisač - Kysač - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 38
  1. #16

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Citat Ma.Za. kaže: Pogledaj poruku
    U Kisacu nije pravilo da su stare kuce ofarbane u plavo.
    I ja sam očekivao da ću u Kisaču imati priliku da biram za slikanje između mnogih plavo obojenih kuća. Ispostavilo se da je Kisač očigledan izuzetak.
    Druga mesta u kojima ima dosta Slovaka imaju (ili su donedavna imala) mnoštvo plavih kuća. Mislim da se ta tradicionalna plava boja zove Švajnfurtska plava ali je dosta davno zabranjena njena upotreba jer je otrovna tako da se sada koriste savremene boje, pa i tamo gde su kuće plave ima razlika u nijansama i valeru.

    Kao i u drugim vojvođanskim mestima ima dosta lepih kuća tradicionalnog stila.
    Kad se govori o tom stilu uočljivo je po godinama koje su upisane na njima da su gradjene na prelasku iz XIX u XX vek. Tim, za to vreme savremenim i bogatijim kućama, su zamenjivane dotadašnje tipične niske panonske kuće (uglavnom od nepečene cigle ili naboja). Mnoge su dobro održavane i očuvane u manje-više autentičnom spoljnjem stanju.
    Evo nekoliko kuća koje sam slikao u prolasku kroz nekoliko ulica Kisača ovog februara.

    Jedino ova prva 'vuče' na plavo









    Dok sam slikao, vlasnik je izišao i vajkao se da je kuća pod nekim stepenom zaštite, verovatno imajući u vidu da to njega i košta.

  2. #17

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Tako sam se razveselila kad sam vidjela ovu temu. Ja imam rodbinu u Kisacu i jako mi je drago mjesto. Slike su vam toliko divne da su me rasplakale.

    Ove zadnje fotografije su fantasticne, cudi me da je vlasniku smetalo fotografisanje, obicno Slovacima rijetko sta moze da zasmeta....

  3. #18

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Citat Nera kaže: Pogledaj poruku
    Tako sam se razveselila kad sam vidjela ovu temu. Ja imam rodbinu u Kisacu i jako mi je drago mjesto. Slike su vam toliko divne da su me rasplakale.

    Ove zadnje fotografije su fantasticne, cudi me da je vlasniku smetalo fotografisanje, obicno Slovacima rijetko sta moze da zasmeta....
    Nije mu zasmetalo, samo je bio ljubopitljiv.

    A u Galerijama ima jos poneka - unesite u 'pretraga' Kisac.

    Pozdrav
    Nenad

  4. #19

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Hvala ti, nasla sam par i divne su!

  5. #20

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Evo još nekolko iz kolekcije starih kuća koje polako nestaju.

    Kuće tog stila su uglavnom napravljene prvih 30 god. XX v.




    Na gornjojk slici se vidi (pretpostavljam) kako je kuća boje koja napada oko zamenila neku stariju.





    Ova je iz glavne ulice.



    Ovo je crkva, ali pošto nisam siguran koja, da ne lupam ...

    Pozdrav

  6. #21

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Citat ciefp kaže: Pogledaj poruku
    Konkretno za te kuce,retko se vec i moze naici na neku kucu koja je okrecena u plavo.
    Posle pominanja tradicionolano plavo obojenih kuća karakteriskičnih za Slovake, počeo sam da pomno zagledam u prolasku kroz mesta gde živi dosta pripadnika tog naroda.

    Priznajem da sam se iznenadio kako je malo tako obojenih kuća, a u svesti mi je da ih je, ne tako davno, bilo dosta. Jedna od tako tradicionalno obojenih je 'Slovenski dom' u Staroj Pazovi, ali 'običnih' plavih kuća nisam video. Možda da sam zašao u sporedne ulice.

    Iako je tema Kisač, ipak ću staviti sliku iz Selenče, jer tako karakterističnu kuću skoro nisam video. Tu ubrajam i ime vlasnika i godinu gradnje, što je takođe bilo karakteristično.



    Slikano je ovog 1. maja. Skoro sve ne-mlade žene bile su u tradicionalnim suknjama sa marama na glavi, ali samo ova kuća u glavnoj ulici je plava.

    Ne mogu da odolim, bez obzira što ću biti van teme i zaslužiti kritiku, da stavim i sliku ove kuće iz Selenče. Kako se rapidno smanjuje broj kuća u tradicionalnim bojama, tako brzo raste broj sličnih ovoj.


  7. #22

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Evo jos neki podaci o mojem selu :
    ========================================
    OSNOVNA ŠKOLA "LJUDOVIT ŠTUR" - KISAČ


    Prva škola je bila sagrađena 1785. godine. Do 1936. godine, kada je bila sagrađena škola u Tankosićevu, Kisač je imao osam škola.Veliki uticaj na razvoj prosvetiteljstva je imala porodica Mičatek iz Kisača. Sadašnja zgrada je izgrađena 1968. godine. Prošle godine smo nadogradnjom dobili nove kabinete, novu zbornicu, svečanu salu i sanitarne čvorove. Škola raspolaže velikim dvorištem sa školskim terenima, dečjim igralištem i parkom



    Jezička struktura:

    Nastavni jezici: slovački i srpski jezik
    Materinji jezik sa elementima nacionalne kulture: slovački
    Strani jezici: Engleski i nemački jezik

    Nastava u našoj školi se izvodi dvojezično (na srpskom i slovačkom jeziku).Nije primećena nacionalna netrpeljivostŠkola izuzetno lepo sarađuje sa lokalnom zajednicom. Veliko i uređeno školsko dvorište sa sportskim terenima, rekvizitima za igru i puno zelenila

  8. #23

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Dečji folklorni festival "ZLATNI MOST "


    Kada su Kisačani 1993. godine proslavljali 220 godina od dolaska Slovaka u ovo naselje, položeni su temelji dečjeg folklornog festivala. Njegovi utemeljivači su istakli kao cilj druženje dece posredstvom pesme i igre, razmenu iskustva stručnjaka i pedagoga, podsticanje sakupljačke delatnosti, zajedničku analizu i ocenu festivala, kao i stručno usmeravajnje početnika putem seminara i predavanja.

    Želja organizatora da se festival permanentno realizuje u Kisaču se ostvarila, za šta treba zahvaliti prvenstveno stanovnicima ovog naselja, koji se nesebično svake godine zalažu za to da oko hiljadu i po razdraganih mališana ima razloga da se kroz godinu dana ponovo vrati ovamo, ili da izlet u Kisač preporuči mlađima od sebe.

    Valjda nećemo pogrešiti kada, doduše samo na osnovu slobodne procene, navedemo da je za vreme 12-godišnjeg trajanja Zlatnom branom prodefilovalo oko 15 hiljada bezbrižnih igrača, od kojih su mnogi, iskreno se nadamo, postali nosioci folklornog života u svojim sredinama.

    Statistika nam govori, da su dosad na svim festivalima, osim domaćih, učestvovali folkloristi iz Petrovca, Gložana, Kulpina, Janošika, Padine, Belog Blata, Pivnice, Selenče i Stare Pazove. Folkloristi iz Vojlovice, Aradca, Novog Sada i Boljevaca izostali su jedne godine.

    Na bajkovitom zamku su zaigrali i kovačička, šidska, erdevička, lalićka, lučka i ljupska deca. Doživljaj na festivalskim daskama doživela su i deca iz Bačke Palanke, Bingule, Hajdučice, Silbaša i Begeča. Kada je reč o gostujućim ansamblima, najviše ih je bilo iz Slovačke. Samo iz Bratislave su bili DFA: Studienka, Čečinka, Lučka i Matičiarik, a osim njih i Matičiarik iz Banske Bistrice, Matičiarik iz Novih Zamaka, Pramienok (dvaput) i Đumbier iz Liptovskog Mikulaša, Nabrežnik iz Kisuckog Novog Mesta, Zvonček iz Sladkovičova, Ratolest iz Trenčina, Lučik iz Dulovca, Kvietok iz Zlatnih Moravica, Šarišanček iz Prešova (dvaput), Kornjanček iz Kornje, Prvosienka iz Šamorina (triput), Červene jablčko iz Rovinke, Oščadnička iz Oščadnice i Vanok iz Velikih Kapušana.



    Od inostranih ansambala na festivalu su nastupili DFA Datelinka iz rumunskog Nadlaka, Pramienok iz Budimpešte, DFA koji deluje pri Umetničkoj školi u ukrajinskom Činadejevu, igračka grupa Ramat Hashikma iz izraelskog Ramat-Gana. Rekordan broj ansambala: 35 iz 22 mesta nastupio je na 9. festivalu, tačnije 23. juna 2002. Iz arhivskih materijala saznajemo da od 5. festivala, dakle od 1997. godine, festivalski zamak postaje pozornica događanja preko celog vikenda. Od tada pa do danas petkom uveče na školskom arealu mogu naći zadovoljstvo ljubitelji Talije.

    Nastupali su tu članovi pozorišnih družina: iz Kisača (1997. godine Devojčica sa šibicama, u režiji Jana Privizera, godinu dana kasnije isti režiser se potpisao pod igru Neviđena lepota a 2004. godine i pod igru Šćuplik i izabrane reči), Bačkog Petrovca (Vrabčiaci u režiji Jana Čanjija godine 2000.), Bačke Palanke (Ne ljuti se, miljeniče-režija Elena Hložanova), Karpati iz Vrbasa (Natalka na Budžačkom mostu-režija Nada Lenderova), Babscenus iz Martina (Psić i mačkica-režija Tibor Kubička) i Stare Pazove (Tri umetnika i zmaj Samuel, režija Aleksander Bako, godine 2005.). Od sedmog festivala Zlata brana je bogatija za nove prateće poduhvate – izložbe.


    Do sada je organizovano nekoliko izložbi: akademskog slikara Milana Suđija, izložba ulja na platnu Šima Zloha, akademskog slikara Jana Agarskog, kisačkih slikara Ivana Slavka, Jana Suđija st. i Svetlane Mihalj, vezilje Marije Hlavač i razne etnografske izložbe.

    Za ove manifestacije kao najprikladniji prostor se pokazala pretškolska ustanova Bubamara tako da postoji mogućnost za postepeno ali sigurno proširivanje sadržaja festivala.

    Na kraju još jedan – ne manje važan fakt: festival sveke godine prate sva sredstva javnog informisanja na slovačkom jeziku, što je jasan dokaz da Zlata brana ostvaruje svoju ulogu i u potpunosti doprinosi sačuvanju lepih tradicija ovdašnjih Slovaka.
    Jan Čeman


    tekst preuzet sa :kic-kisac

  9. #24

    Odgovor: Kisač - Kysač

    DEČJI FOLKLORNI FESTIVAL
    „ZLAT BRNA“ - 2008
    Datum održavanja: krajem juna
    DEČJI FOLKLORNI FESTIVAL
    „ZLAT BRNA“ - 2008


    DEČIJI FOLKLORNI FESTIVAL “ZLAT BRNA” je festival slovačke nacionalne manjine, koja živi u Vojvodini. Ove godine će se festival održati četrnaesti put. Kao i uvek do sada okupiće oko 1300 učesnika-dece (od predškolske ustanove do 15 godina) iz cele Vojvodine i gostujući ansambl: iz Slovačke republike.
    Osnovni ciljevi projekta - DFF “ZLAT BRNA” su razvijanje i podsticanje kulturne svesti dece kao i razvijanje ljubavi prema folkloru i tradicijama svih naroda, koji žive u Srbiji. Takođe svake godine okupiti decu, ne samo da bi se bolje upoznali, nego da bi gajili još jedno bogatstvo - prijateljstvo. Jedan od ciljeva je i okupiti stručnjake, pedagoge, prosvetne i kulturne radnike koji rade sa decom, radi izmene iskustva, zajedničke analize festivala, stručnog usmeravanja početnika u vidu seminara, međusobnih razgovora.
    DFF “ZLAT BRNA” se održava krajem juna u dvorištu OŠ “Ljudovit Štur“ u Kisaču – postavlja se amfiteatar, zamak festivala.
    Dečji folklorni festival “Zlat brna“ traje tri dana:
    Prvi dan – petak: pozorišna predstava za decu u amfiteatru festivala
    Drugi dan – subota: koncert gostiju iz Slovačke republike
    Treći dan – nedelja: centralna manifestacija - GALA koncert

    Nastup dečjih folklornih ansambala, koreogfije (dečje igre ili stilizovane koreografije) prati stručni žiri (tri člana) i bira najbolji ansambl koji običaje ovdašnjih Slovaka predstavlja na dečijem folklornom festivalu u Slovačkoj republici - Dulovce.
    DFF Zlat brna se održava pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada – Uprava za kulturu Grada Novog Sada i Mesne zajednice Kisač a realizaciju festivala pomaže i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje i kulturu, kao i mnogobrojni sponzori, koji u skladu sa svojim mogućnostima pomažu okupljanje mladosti i budućnosti.
    Direktor festivala je Ana Hrćan Leskovac

  10. #25
    Kada prevodim naziv ovog naseg festivala, najcesce kazem da se zove GOLDEN GATE To mi je nekako interesantnije, nego ZLATNI MOST

    Jos nesto, a vezano je za naziv festivala.

    Prevod ZLATNI MOST zapravo nije dobar. 'Brana' na slovackom zapravo znaci kapija ili vrata, tako da bi adekvatniji prevod bio ZLATNA KAPIJA, ili kao sto rekoh GOLDEN GATE

    Evo malo prirode iz Kisaca



    Jos malo prirode



    Poruku je izmenio zmax, 05.07.2008 u 21:43

  11. #26

    Odgovor: Kisač - Kysač

    I malo zivotinjskog carstva

    Jedna stvar je nesvakidasnja, a to je ova koka sa svojim pilicima, mislim da se takve prirodne stvari u danasnje vreme retko mogu videti







    Poruku je izmenio zmax, 04.07.2008 u 22:05 Razlog: slike se ne vide

  12. #27

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Kad sam pretrazivao moje slike naisao sam na neke zanimljive slike :

    Pogled na centar Kisaca slikano iz aviona


    Pogled na teren FK Tatra iz aviona


    Kanal DTD odlicno mesto za pecanje


    Igraliste FK Tatra Kisac


    Zalazak sunca


    Lep dan slikano 09.05.2004
    Poruku je izmenio ciefp, 19.07.2008 u 00:03

  13. #28

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Samo sam jednom bio u Kisacu i sticajem okolnosti imam fotografije sa muzickog festivala Kisac 76.
    Da iz 1976 godine !

  14. #29

    Odgovor: Kisač - Kysač

    Evo nesto iz Kisaca

    3 MOTOKISS by Kisach Crows Motorcycle Club
    //www.youtube.com/watch?v=vRVDz2dPCEk

    Takmičenje slovačkih kobasica u Kisaču. Rocaffe Blue Rose 2008
    //www.youtube.com/watch?v=RcB0grND22M


    Street Fight 1 wheel Kisac Serbia
    //www.youtube.com/watch?v=8FVtuhVFyzc
    Poruku je izmenio nenad.bds, 05.10.2008 u 20:24 Razlog: Uneti YOUTUBE 'prozori' umesti http adresa

  15. #30

    Odgovor: Kisač - Kysač

    jer Istina da je Milan Stepanov(fudbaler) rodom iz Kisača?

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •