Bečej - Šetajući obalom Tise - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 43 od ukupno 43
  1. #31

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Iz VojvodinaCafe galerije > Gradovi Vojvodine


    Zgrada gradske kuće

    Slikano noću, zgrada Gradske kuće čini jednu celinu sa zadužbinom baronice Jović. Građene u 19. veku a od 1902. godine čine jednu celinu, tako da se fasada Skupštine opštine Bečej prema trgu proteže u dužini od preko 60 metara.


    Zgrada banke u centru


    Gradska biblioteka


    Sedište opštine SPC


    Panorama centra

    Levo se vidi katolička crkva, sa desne strane pravoslavna. U sredini je zgrada gradskog pozorišta. katolička crkva je svoj sadašnji oblik dobila 1830. godine. To je jednobrodna građevina, polukružne apside na severu, izdužene osnove i sa zvonikom na čeonoj starni. Poseduje dve oltarske slike poznatog mađarskog slikara Mora Tana, rođenog 1828. godine u Bečeju. Srpska pravoslavna crkva podignuta je 1858. godine, a rađena je u vizantijskom stilu. U crkvi se naročito ističe visoki ikonostas sa klasicističko-romantičarskim dekoracijama i sa 63 ikone, koje je radio poznati akademski slikar Uroš Predić.


    Trg okružuju i nekadašnja osnovna škola (danas srednja mašinska) iz 1861. godine


    Pravoslavna crkva

    nastavak sledi...



  2. #32

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise


    Mala pravoslavna kapela, takođe zadužbina baronice Jović


    Goranski park u Bečeju


    Kej na Tisi

    Stari socijalistički grb grada urađen u kamenu kao mozaik. Meštani ga zovu "salama", danas Bečej ima drugačiji grb u upotrebi.

    Naspram kapele, zdužbine baronice se nalazi i ova mala kapelica:




  3. #33

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Bečej, Tisa:


    Nesvakidašnji prizor

    Letos, pored Bečeja prolazi turistički brod, imao je naziv nekog vladara, sad se već ne sećam kojega.


    Ista reka, isti brod


    Jesen na Tisi


    Ustava na Tisi

    Ustava se nalazi na ušću Velikog bačkog kanala u Tisu u Bečeju. Brana je rađena po planovima Hajnca Alberta, tehničkog direktora kanala, u periodu od 1895. do 1900. godine. Postoji verovatnoća da je konstrukcija ovog objekta izašla iz Ajfelove radionice. Šlajzovi su urađeni na električni pogon. Struju za njihov rad proizvodila je hidrocentrala koja je napravljena neposredno pored njih. Ova ustava je bila jedna od najsavremenijih u svetu u to vreme.


    I još jedna slika Tise za kraj

    Još slika Bečeja u fotogaleriji sajta.



  4. #34

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Bio sam uveren da sam posle prošlogodišnjeg prolaska kroz Bečej na kraju zime stavio slike ovde. Očigledno me je nešto odvuklo na drugu stranu, pa sam na to sasvim zaboravio dok Turkmenbashi nije aktivirao temu o Bečeju. Evo tih slika o gradu koji mi je vrlo lep.







    Bečejski centar je kategorisan kao spomenik kulture od velikog značaja:

    Prostorno kulturno-istorijska celina Starog jezgra Bečeja obuhvata prostor centralnog gradskog trga, zvanog Pogača, okruženog okolnim blokovima i ulicama Maršala Tita, Moše Pijade, Borisa Kidriča, Petra Drapšina i ulicom paralelnom njoj na strani prema Tisi. Istorijsko jezgro grada definisano je urbanističkom dispozicijom i arhitektonskom valorizacijom prostora i objekata. Prostorni odnosi i stilske karakteristike pojedinačnih objekata, njihova vremenska i stilska povezanost, formirali su fizionomiju starog jezgra, izgrađenog tokom XIX i u prvim godinama XX veka. Centralni, ravni i pogačasti prostor glavnog Trga, osmougaone osnove, najpre popločan ciglom, a od 1911. asfaltom, sa javnom rasvetom od 1867. i zelenilom koje je menjalo oblik i dispoziciju tokom vremena, sa svojim javnim spomenicima i graditeljskim objektima, uz sve neminovne istorijske promene, uspeo je kvalitetom sadržaja i prostornih odnosa da ostvari kontinuitet najgradskijeg dela Bečeja. Pored niza objekata sa spomeničkim svojstvima, po prostornoj dispoziciji, arhitektonskim vrednostima i ambijentalnom doprinosu, kao posebno značajni objekti u jezgru, izdvajaju se: Zadužbina baronice Jović, Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolička crkva, Svetosavska škola (sadašnja škola učenika u privredi), zgrade Biblioteke i Arhiva. (Izvor: Spomeničko nasleđe Srbije, Zavod za zaštitu spomenika kulture Srbije, 2007.)


    Spomenik kralju Petru I podignut je na trgu između dva svetska rata. Za vreme okupacije je uklonjen, a ovaj je podignut tokom 90-tih ali sada izmešu južnog krila pravoslavne crkve Sv. Georgija i Srednje mašinske škole.






    Rimokatolička crkva na trgu i reformatska (?) nedaleko od trga.


    Ulaz u direkciju jednog od nekada velikih i uspešnih društvenih preduzeća u zgradi na trgu.

    U jednom od letnjih prolazaka 'otkrio' sam kapelu baronice Jović iz 1861. nedaleko od centra. Kapela je u prilično zapuštenom okruženju, a u zaključanu portu sam ušao kroz porušenu ogradu.







    Volim da zagledam stare nadgrobne i druge spomenike jer oni svojim jezikom govore o prošlim vremenima i ljudima. Na levoj slici je ploča na severnom zidu kapele sa plemićkim grbom koja govori o podizanju kapele 1861. Na desnom spomeniku piše da je tu sahranjen 1833. izvesni Mihailo Nikolić iz Čuruga.

  5. #35

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    I ja bih rekao da je mala crkva reformatorska. U Bečeju postoji još jedna lepa katolička crkva čiju fotku nemam - donjogradska. Centar je svakako najlepšti deo grada, samo je slabo osvetljen. Noćna rasveta je više nego skromna a i mermerne ploče sa platoa su u dosta lošem stanju pa je to letos kao sanirano - popunjeno betonom. sređivanje će verovatno da sačeka neko bolje vreme, ali Bečej je sigurno jedan od najlepših gradića u Srbiji



  6. #36

  7. #37

  8. #38

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Malo o prevodnici - Šlajz


    Prva prevodnica u Evropi koja je za pogon koristila sopstvenu struju izgrađena je 1896. kod Bečeja na spoju kanala sa rekom Tisom. General Ištvan Tir (1825.-1908.) bio je idejni tvorac i organizator gradnje kanala od Bačkog Gradišta do Bečeja kao i prevodnice Bečej sa turbinom za proizvodnju elektirčne energije za pogon mehanizma na prevodnici.


    Ovaj izuzetno vredan objekat industrijske baštine na vojvođanskim kanalima poznat je i pod imenom Ajfelova prevodnica obzirom na to da su njeni čelični delovi projektovani upravo u birou čuvenog francuskog inžinjera Gistava Ajfela. Izgrađena je kao dvostepena prevodnica sa dve šiber kapije i jednom dvokrilnom kapiji prema Tisi. Od 1975. je van upotrebe i zaštićena je kao spomenik kulture od izuzetnog značaja.




    Na čeličnoj konstrukciji se nalazi i tabla sa natpisom na mađarskom, pominje se Franc Jozef i navodi se nekoliko godina, pa ako neko razume mađarski nije loše da nam prevede.




    Kod Šlajza se nalazi i spomenik Bečejcima koje su fašisti na tom mestu mučili, ubili i bacili pod led 1942. Na spomeniku se navodi da je ubijeno 206 bečejskih rodoljuba koji su pružali otpor okupatorima. Spomenik je podigao savez bopraca NOR Bečej.


    I na kraju turistička info tabla o Šlajzu i pogled na ustavu i njenu čeličnu konstrukciju.






  9. #39

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    I još poneka fotka iz Bečeja


    Kralj Petar I i tehnička škola


    Bečejska gimnazija


    Glavna ulica u sumrak


    Zgrada bečejske banke, danas Vojvođanska banka


    Donjogradska katolička crkva


    Gradsko pozorište



  10. #40

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Tri kom od danas:








  11. #41

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Jutro na Tisi...








  12. #42

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Becej nocu

    Reci mi o cemu razmišljaš kad svetla ugase
    Dal'te muci il zaboravljaš staro pitanje
    Gubim se i cujem tvoj glas
    Tvoje ruke postaju spas
    Nalazim u recima
    Becej nocu samo za nas
    Da li brineš kada ulica sva zavrti se
    Dal'se bojiš svih tih pogleda koji zovu te
    Gubim se i cujem tvoj glas
    Tvoje ruke postaju spas
    Nalazim u mislima
    Becej nocu samo za nas
    Samo pogled preko ramena
    Nešto kao kap u ocima
    Jedan vrisak s mojih usana
    Dal'te plaši bljesak farova kada nema me
    Pogled i sva tvoja cutanja dal' opet pocinje
    Gubim se i cujem tvoj glas
    Tvoje ruke postaju spas
    Nalazim u snovima
    Becej nocu samo za nas

  13. #43

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Planiram sad da dodjem kad ga otopli da kampujem malo,prosle godine sam bio i super sam se proveo,predivno mesto za kampovanje sa curom

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Cvetanje Tise
    Autor nenad.bds u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 13.06.2009, 00:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •