ŠTUKIJADA - Savino selo
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    ŠTUKIJADA - Savino selo

    Pričaću Vam o Štukijadi u Savinom selu,
    uopšteno o svemu pomalo što smatram da je zanimljivo ...
    o sistemu takmičenja, nagradama, ulovima, zanimljivostima i tako ...
    a možete da mi postavljate i pitanja, na koja ću rado odgovoriti.

    Štukijada u Savinom selu je takmičenje u lovu štuke, tradicionalnom metodom, udicom na plovak.

    Dozvoljena su tri štapa, koja mogu da budu sa mašinicama ali i ne moraju.
    Takmičenje se odvija na kanalu DTD koji je na samom obodu sela i traje četiri ili pet sati.
    Peca se u dva sektora, tj sa obe strane kanala u jednom pojasu, tako da takmičari mogu da vide jedni druge.
    Dozvoljeno je koristiti isključivo živi mamac, ribicu tj kedera.
    Takmičenje je prilično strogo po svojim pravilima a da bi se ona poštovala brine se veći broj sudija, orijentaciono na svakih četiri do pet takmičara dolazi jedan linijski sudija, potom ide sektorski sudija i na kraju glavni sudija takmičenja.
    Pošto takmičari izvuku svoje startne pozicije i takmičarske kartone pa odu na mesta imaju do sat vremena da se raspakuju i spreme za ribolov.
    Svaku ulovljenu Štuku su dužni da prijave sudiji u trenutku ulova, koji joj meri dužinu i zapisuje u takmičarski karton, zapisuje se i vreme ulova a kartoni stoje isključivo kod sudija.
    Rekoh da je takmičenje prilično strogo (tuku ako ne ulovite ribu šalim se, naravno) samo bih napomenu kako nema napuštanja mesta, vikanja, nema alkohola na takmičarskim mestima (kasnije ok, mislim prilikom ručka i druženja) nema kontakata sa publikom itd.
    Za kršenje pravila sledi isključivanje sa takmičenja.
    Lovi se Štuka u zakonski propisanim merama, znači od minimum 30 cm. i takmičar je dužan da je sačuva do merenja u što boljem stanju da bi kasnije mogla da se vrati u vodu.
    Pobednik se dobija tako što se saberu težine svih riba koje je ulovio i po principu gram/bod.

    Nagrade su svakako ono što sve takmičare veoma zanima.
    Pošto je takmičenje sa kotizacijom, ukupan priliv noca od uplata se deli na pola od čega jedna polovina ide na prve tri nagrade ... a druga polovina za organizaciju takmičenja, pićence, korektan doručak, potom ručak i piće dok se sve ne popije a obično ostane ...
    najlakše je objasniti kolike su nagrade ako kažem da treće mesto nosi 1/6, drugo mesto 2/6 a prvo mesto 3/6 novca, tj od polovine ukupno uplaćenog novca.

    Šta je zanimljivo, pa recimo:

    Na svim ijadama (smudjijade, štukijade itd.) se ulovi ili još češće ne ulovi ništa i za to postoje razni razlozi. Na Štukijadi u Savinom selu se uvek ulovi dvocifren broj riba ... nekih godina je bilo više ulova na tom takmičenju nego na svim ostalim zajedno ali nije lepo da ogovaramo, samo malo poredim ...

    Jedne godine je bila pobednica jedna takmičarka iz Srbobrana, ovo je valjda jedino takmičenje tog tipa gde ima i dama.

    Svake godine ima takmičara koji dolaze iz daleka, da tako kažem ... Bilo ih je iz Austrije, Madjarske, BIH, Crne Gore itd.
    Simpatična fora mi je bila kada je takmičar iz Austrije tražio od konobara neki viski g6 a ovaj zastao pa ne zna šta će ... tada sam objasnio tom gostu da je došao u selo gde su uglavnom nastanjeni gorštaci koji su stigli iz Crnogorskih vukoj..... tj. brda gde se tradicionalno pila odlična rakija, tako da bi bilo dobro da proba nacionalni specijalitet, tj. Crnogorski prvijenac ... što je ovaj rado prihvatio. Kada smo nazdravili prvu čašicu video sam da taj lutkar ima realnu šansu da izvrši samoubistvo eksirajući tu čuvenu rakiju pa sam mu jedva objasnio da pije lagano jer je to, jel'te Vojvodjanski običaj. Čitava diplomatija , dodao bih samo da je bio posebno dirnut kada je na poklon dobio monografiju sela pisanu ćirilicom na kojoj sam mu ja napisao takodje ćiriličnu posvetu Miroslavljevom azbukom,

    Atmosfera je skoro porodična, čak i kada prvi put dodjete imate osećaj kao da ste već odavno prijatelj sa svima ... nije ništa nametljivo i agresivno već sasvim normalno i prirodno.

    Bilo je gaženja pribora, lomljenja, upadanja u vodu, bežanja riba i raznih dogodovština ali čini mi se da je za danas dovoljno i ovo teksta. Umorio sam vas a i ja sam već sam pomalo umoran i imam previše upada, kontakata, preko mesindžera pa teško držim koncentraciju.

    Ove godine se Štukijada održava 20. Oktobra, u subotu ... a kolika je uplata mogu da priupitam.

    PS.
    Kada se odmorim pisaću vam o tomboli, ručku, muzici (pevaljka, mislim) itd.
    Poruku je izmenio simke, 27.09.2007 u 17:38

  2. #2

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Evo par sličica sa prošlogodišnje štukijade,
    prve tri:


    a) Jedna od pobedničkih Štuka koja je u društvu dve slične lepotice donela sve počasti i ''sitne'' novce pobedniku.

    b) Da li Štuja ima oštre zube

    c) Nebo u vodi.

  3. #3

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Sudijski i takmičarski kartoni iz 2001. god.

  4. #4

    05 Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Sta god da se prica o Stukolovcima, ja volim da je lovim. Imam neki svoj plan iprogram koji sveke godine postujem.Od polovine marta samo saran,pa sve do novembrfa.Od Novembra pa sve do zabrane Stuka i Smudj.I tako okrecem svake godine.

  5. #5

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Citat Obrenovac kaže: Pogledaj poruku
    Sta god da se prica o Stukolovcima, ja volim da je lovim. Imam neki svoj plan iprogram koji sveke godine postujem.Od polovine marta samo saran,pa sve do novembrfa.Od Novembra pa sve do zabrane Stuka i Smudj.I tako okrecem svake godine.
    Pretpostavljam da bi onda imao šta da nam ispričaš o lovu štuke,
    recimo neka svoja iskustva, tajne, razmišljanja ...
    da li si učestvovao na nekom takmičenju i šta misliš o tome ... itd.

  6. #6

    13 Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Simke ovo nema veze sa shtukijadom, ali ima sa slikama. Ja bih te zamolio da mi poshaljesh neke slike iz sela, nisam bio tamo nekoliko godina, pa da vidim ima li cega novog.
    Pozdrav iz Skoplja

  7. #7

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Citat Nanchovski kaže: Pogledaj poruku
    Simke ovo nema veze sa shtukijadom, ali ima sa slikama. Ja bih te zamolio da mi poshaljesh neke slike iz sela, nisam bio tamo nekoliko godina, pa da vidim ima li cega novog.
    Pozdrav iz Skoplja
    E, to će ići nešto teže ... ne zato što ne želim već zato što i nemam nekih slika iz Savinog Sela ali neće mi biti teško da ti učinim i da napravim nešto snimaka.

    Evo pružam ti priliku da navedeš ono što bi želeo da vidiš pa ću to već sledećom posetom Savinom selu snimiti, uz još neke lokacije po sopstvenom izboru.

    Ovih dana bih trebao da obiđem takmičarsku pistu da vidim kako su to vredni domaćini pripremili mesta za takmičare pa ću valjda ugrabiti i nešto vremena za slikavanje.



    Pošto nisi bio par godina u ovim teritorijalnim vodama nadam se da ti je prijatno da se sa nama družiš i osetiš deo ravničarskog šmeka.

    Pozdravljam te iz ove večeras prohladne ravnice, drago mi je što si sa nama i želim ti prijatan boravak na Vojvodinacafe forumu.

  8. #8

    02 Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    E, to će ići nešto teže ... ne zato što ne želim već zato što i nemam nekih slika iz Savinog Sela ali neće mi biti teško da ti učinim i da napravim nešto snimaka.

    Evo pružam ti priliku da navedeš ono što bi želeo da vidiš pa ću to već sledećom posetom Savinom selu snimiti, uz još neke lokacije po sopstvenom izboru.

    Ovih dana bih trebao da obiđem takmičarsku pistu da vidim kako su to vredni domaćini pripremili mesta za takmičare pa ću valjda ugrabiti i nešto vremena za slikavanje.



    Pošto nisi bio par godina u ovim teritorijalnim vodama nadam se da ti je prijatno da se sa nama družiš i osetiš deo ravničarskog šmeka.

    Pozdravljam te iz ove večeras prohladne ravnice, drago mi je što si sa nama i želim ti prijatan boravak na Vojvodinacafe forumu.
    Prohladna ravnica eeeeeeee.........
    Nemogu ti objasniti koliko mi nedostaje ravnica.
    Kada posle Beograda pukne ravnica, kada se pojave zuta polja kukuruza meni se dusha ispuni do vrha. Baterije mi se napune za sekund i to traje i traje. mmmmmmmmmmmmmmmm i miris przenih jaja na slanini.
    Aj sad nazad u realnost.
    Shta bih hteo, pa da krenem redom od ulaza sela pored groblja, glavna ulica, i put koji zavrshava u daljini. Zatim jedna stara velika propala kapija posle benziske pumpe na 30m sa leve strane, ili josh bolje shirok kadar preko puta na kapiju i kucu, dalje shkola i pogled sa mosta na kanal, i josh krivudavi blatnjavi put pored kanala bi bilo sasvim dovoljno.
    Unapred hvala.
    Pozdrav sa juga za mog novog druga.

  9. #9

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    @Nanchovski

    Potrudiću se,
    pozdrav i tebi pa se čitamo,
    a biće i prilike da popijemo jednu Vasojevićku kafu u Savinu selu ...


    Evo kako će izgledati zahvalnica/diploma koju će dobiti svaki učesnik takmičenja.

  10. #10

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    OK, dogovoreno, pocecemo sa kafom.
    Zahvalnica izgleda odlicno, nema onaj standarni okvir i izgleda stvarno fantasticno.
    Pozdrav
    ribarima mirna voda

  11. #11

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Slike sa takmičenja,
    u stvari samo deo slika:
    Slide Show Stukijada2007
    ili za one koji vole da pogledaju slike natenane:
    Pojedinačne slike Stukijada2007

    Postaljeno je samo 50-tak fotki, a ovih dana bi trebalo da stignem da odem do banke da uplatim za mogućnost uploada većeg broja slika odjednom pa ću se potruditi ukoliko mi to obaveze dozvole ... ili ću potražiti neki drugi server za postavljanje fotki.



    @Nanchovski
    Nisam stigao da napravim snimke u selu, koje sam Vam obećao ali ću to svakako učiniti ... mislio sam da ću stići tih dana da snimim koji snimak ali obaveze koje sam imao su imale odredjeni prioritet.

    Pošto je takmičenje uspešno završeno kao uostalom i sva dosadašnja postoji neki običaj da se ljudi iz organizacije zajedno sa sudijskim timom nadju na toj vodi jednog od sledećih vikenda posle Štukijade i da oni odmere znanje u pecanju Štuke.
    Tada obično sude neki od stalnih takmičara a napravi se usput i dobar kotlić, pa se potom uz druženje i priču pomalo izanalizira samo takmičenje i šta treba popraviti za sledeći put.

    Pošto se to svakako neće održati a da ja ne budem prisutan, osim ne daj Bože situacija, znači da će uskoro biti prilike za par opuštenih snimaka.

    Inače u selu Vas se sećaju i pozdravljaju, jer sam im preneo Vaše pozdrave i želje za uspešno takmičenje, mislim da je predsednik USR ''Šaran'' Miodrag Šoškić Vaš školski drug ili Vašeg brata ... čini mi se da mi je tako rečeno.

  12. #12

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    OK ja sam stara cekalica, hehe
    tek mi je 35 godina.
    Oduvek sam imao problema da povezem ime i lik, tako da mi je ime Miodrag poznato ali se lika nemogu setiti.
    Kako sam mogao da primetim na slikama bilo je bash veselo a i podosta ljudi. Organizacija na nivou shto se vidi na nasmejanim licima ucesnika i navijaca.
    I slike sa kanala su odlicne. Josh jednom hvala na mirisu Vojvodine koji si mi preneo putem slika.

  13. #13

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Pa, imam nekih slika koje sam napravio u ime obećanja koje sam ti dao.
    Recimo slikao sam ulaz u selo, potom crkvu koju restauriraju, zatim seosku školu i ambulantu ... pri tom sam slikao kuću sa starim lokalom koja se nalazi do ambulante, kako su mi rekli tu je nekada živeo jedan Goran čiji se otac bavio proizvodnjom ili prodajom bezalkoholnih pića ... u izlogu se još vide neke stare gajbe, potom sam snimio još neke stare kuće i objekte u selu ...
    Slikao sam centar sela i pri tom pogled na sve četiri strane ... nego, možda bi najbolje bilo da mi pošalješ adresu na pm pa da ti snimke narežem na CD i pošaljem.

    Jedna od starih kuća, slika je prepravljana u photoshopu i ne oslikava pravo, stvarno stanje ... više se može smatrati slobodnim umetničkim doživljajem.

  14. #14

    Odgovor: ŠTUKIJADA - Savino selo

    Samo da pozdravim lovce na teta liju nasih voda ...
    Pola zivota sam joj posvetio i nije mi zao ...
    Pozzz,
    Cika Dule
    (formerly known as Dr Esox ...)
    U potrazi za sobom, pronasao sam nesto mnogo lepse ...

Slične teme

  1. Češko Selo - među najmanjima
    Autor nenad.bds u forumu Banat
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.02.2015, 23:04
  2. Vizić - 'raskrečeno' selo
    Autor nenad.bds u forumu Srem
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 30.01.2015, 13:35
  3. Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 05.11.2007, 23:46
  4. Štukijada 2007. - Pobeda mladosti nad iskustvom
    Autor simke u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 22.10.2007, 09:02
  5. F.K. Buducnost - Savino Selo
    Autor Mikore u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 23.07.2007, 08:38

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •