Verski praznici i običaji
Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 83
  1. #1

    Verski praznici i običaji

    Koliko poznajete verske običaje pre svega svoje, a onda i drugih religija? Koliko se pridržavate tih običaja?

  2. #2

    Odgovor: Verski običaji

    Pa svoje obicaje poznajem savrseno dobro a neke od drugih vera tek upoznajem

    Sto se tice pridrzavanja,pa tu sam onako srednja zalost...Kad ej Ramazan tad se striktno pridrzavam da ne jedem svinjetinu(koju ionako jel ne jedem iako nekad zaluta ponesto) da ne pijem alkohol i ponekada postim,manje ili vise dana i tada i klanjam(molim se Bogu)...Bajram svaki slavim,lepo se obucem i obilazim familiju,kurban ne koljemo...
    Nista posebno
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  3. #3

    Odgovor: Verski običaji

    Relativno dobro poznajem obicaje vezane za pojedine vjerske praznike, bar onako kako su ih moji od davnina praktikovali. Definitivno mi je Bozic i sve pripreme za Bozic najzanimljiviji i najuzbudljiviji. Nazalost, sad bas i nismo u mogucnosti da se pridrzavamo svih. Paljenje Badnjaka kuci smo zamenili paljenjem u crkvi i sl.
    U poslednje 3-4 godine sam poceo vise paznje da poklanjam svim tim obicajima, valjda mi dosla u glavu sva ona prica da ucim da cu jednog dana ja biti domacin u kuci (cuj ja domacin ). Narocito pokusavam da budem aktivan oko slavskih obicaja. Kako se kod nas slava tj slavska molitva i sjecenje slavskog kolaca obavlja u kuci (jos uvjek) ja sam preuzeo dio toga na sebe. Otac jos uvjek sjece kolac no jednog dana ce i na mene doci red.
    E, jedino sto mi se desava da neke obicaje vezane za Vaskrs pomjesam sa bozicnim i obrnuto. Evo ni sad ne znam jel imamo poloznika, osobu koja vam prva udje u dom, za Bozic ili za Vaskrs
    Uglavnom volim sve nase obicaje i trudit cu se da ih prenesem na svoje potomstvo kao sto su moji prenjeli meni. Nevezano za to koliki sam ja vjernik i da li uopste vjerujem u Boga, nekako su mi oni dio nas, dio moje porodice i mog naroda. Gubeci obicaje gubimo i pola sebe.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #4

    Odgovor: Verski običaji

    Citat swba kaže: Pogledaj poruku
    Evo ni sad ne znam jel imamo poloznika, osobu koja vam prva udje u dom, za Bozic ili za Vaskrs
    Božić, nesrećo
    Joj što su meni ti običaji lepi U mojoj se familiji neguju vekovima pa su mi zbog toga još lepši, toplo ti tad oko srca, kad se svi skupite, kad vas još nešto veže. Na one o većim praznicima mislim Ne volim njihovo skrnavljenje, to mi je onako bljak, slavljenje slave po restoranima i slično, takmičenja u veličini badnjaka, sveće, kolača, broja jaja i svega ostalog.

    Uglavnom volim sve nase obicaje i trudit cu se da ih prenesem na svoje potomstvo kao sto su moji prenjeli meni. Nevezano za to koliki sam ja vjernik i da li uopste vjerujem u Boga, nekako su mi oni dio nas, dio moje porodice i mog naroda. Gubeci obicaje gubimo i pola sebe.


    Što se drugih tiče, poznajem katoličke više, a ostale prilično slabo ili površno.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Verski običaji

    Moji baba i deda su praznovali sve crvene praznike. Ili mi se to samo tako činilo.
    Dakle, značajni praznici, pored Božića i Usksa, su bili: Slava I (dedina), Slava II (babina devojačka), seoska slava rodnog mesta mog dede, seoska slava rodnog mesta moje babe, slava crkve kojoj su baba i deda pripadali, Vrbica, Sveti Sava, Duhovi, Materice, Očevi,...
    Elem, nisu moji bili baš toliki vernici (pogotovo deda ne), ali su eto koristili sve moguće izgovore da okupe porodicu.
    Zahvaljujući prevashodno njima, mislim da dobro poznajem verske običaje.
    Ako treba da kažem koji mi je najmiliji, sigurno su to Materice, a potom Očevi.
    (Danas-sutra svoj deci materice doći,
    svako svojoj majčici sa uzicom poći.
    I ja čuvam uzicu da majčicu vežem,
    dobro da je upetljam, al neću da stežem.
    A ja znadem šta će ona tad da uradi,
    poklon će da izvadi da je ja odrešim).


    Danas smo broj svetkovina smanjili. Ali se ne propušta Božić, Uskrs, Slava, Materice i Očevi.

    Zahvaljujući tome što sam odrasla u Vojvodini kao multinacionalnoj sredini, imala sam prilike da se upoznam i sa tuđim običajima. Mislim da dobro stojim sa katoličkim i hebrejskim.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Verski običaji

    Citat swba kaže: Pogledaj poruku
    Relativno dobro poznajem obicaje ...
    Uglavnom volim sve nase obicaje i trudit cu se da ih prenesem na svoje potomstvo kao sto su moji prenjeli meni. Nevezano za to koliki sam ja vjernik i da li uopste vjerujem u Boga, nekako su mi oni dio nas, dio moje porodice i mog naroda. Gubeci obicaje gubimo i pola sebe.
    Poznajemo ih, vise-manje, a uvek je dobro podsetiti se.Ukratko bar,kao na ovom sajtu, na primer.

    Zadužbina Sv.Jelisavete Fjodorovne, Beograd, SCG***
    VIA-verska informativna agencija, vesti i analize iz sveta religije
    [ besplatan servis slobodan za preuzimanje uz navođenje izvora vesti ]
    http://www.sv-jelisaveta.org.yu/holidays.php

  7. #7

    Odgovor: Verski običaji

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    ... toplo ti tad oko srca, kad se svi skupite, kad vas još nešto veže. Na one o većim praznicima mislim Ne volim njihovo skrnavljenje, to mi je onako bljak, slavljenje slave po restoranima i slično, takmičenja u veličini badnjaka, sveće, kolača, broja jaja i svega ostalog.
    Volim naše običaje i imala sam tu sreću da sam naučena njima. Nešto od majke, koja i sama potiče iz porodice u kojoj se uvek slavila slava i poštovali običaji, što od krštene kume (pokoj joj duši ) koja me prvi put odvela u crkvu.

    I dan danas se Božić slavi u krugu porodice i veoma se radujem svaki put kada ustanem ujutro i svi onako zajedno sednemo da doručkujemo. Što kaže SQUAW, nekako mi toplo oko srca.
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  8. #8

    Odgovor: Verski običaji

    Poštujem verske običaje samo onih koji ih sami poštuju, odnosno znaju kako se nešto slavi ili praznuje.

    Čast mi je da odem kod nekog ko, na primer, zna kako se praznuje slava i ko je slavi poslednjih nekoliko decenija. Grozim se novokomponovanih "vernika" koji nisu znali da se prekrste do pre par godina.

    Sava je još pre osam vekova strogo zabranio svetkovanja u stilu paganskih krkanluka. Danas je praznovanje slave utrkivanje ko će od svoje slave napraviti veće krkanje, dokazuju društveni status pečenjem, tortama...

    Ili kada se neko drži posta pa "čeka ponoć" da bi otvorio frižider pa se odvalio od svega.

    Da ne pričam o diskriminaciji nas ateista.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  9. #9

    Odgovor: Verski običaji

    Ivanjdan

    Na ovaj dan se od ivanjskog i drugog livadskog cveća pletu venci. Njima se kite hrišćanski domovi, zgrade i obori. Ovi venci se stavljaju na zgrade pored đurđevdanskih krstova. Venac cveća simvolizuje lepotu prirode koju je Bog stvorio i čoveku darovao na uživanje i korišćenje. Cveće u vencu podseća hrišćanina da njegov život treba da bude ukrašen vrlinama i dobrim delima i da na kraju svoga života zasluži večni venac u Carstvu nebeskom.

  10. #10

    Odgovor: Verski običaji

    Надам се да ми нећете јако замерити што уместо писаног стављам коприрани текст - много би ми требало времена да прекуцам и још више да пронађем грешке које нештедимице правим.

    Текстови су из Енциклопедије Новог Сада /свеска 9/.


    Ивањдан и обичаји
    (у Новом Саду и околини)













  11. #11

    Odgovor: Verski običaji

    Текст је из Енциклопедије Новог Сада /свеска 20/.

    ПЕТРОВДАН и обичаји
    (у Новом Саду и околини)








  12. #12

    Odgovor: Verski običaji

    ОГЊЕНА МАРИЈА
    - 30. јула -




    (Енциклопедија Новог Сада, сваска 1

  13. #13

    Odgovor: Verski običaji

    ИЛИЈА ГРОМОВНИК
    - 2. августа -





    (Енциклопедија Новог Сада, свеска 9)

  14. #14

    Odgovor: Verski običaji

    ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ
    - 19. августа -





  15. #15

    Odgovor: Verski običaji

    Svi narodi na planeti imaju svoje verske običaje i praznike, i uglavnom se u tim običajima/praznicima svetkuje i slavi neki važan dogadjaj iz prošlosti ili u čast i sećanje na neku ličnost koja je obeležila taj događaj.

    Međutim, Jevrejski narod ima 7 praznika koje im je Bog dao preko Mojsija, i u kojima se slave budući događaji, događaji koji treba da se dogode.
    Praznici su podeljeni na 4 prolećna: Pasha, Praznik beskvasnih hlebova, Prvina, Praznik sedmica. I 3 jesenja: Praznik truba, Dan očiščenja (yom kippur), Praznik senica....
    Prva četiri prolećna praznika najavljivala su prvi dolazak Mesije Isusa Hrista i događaje oko njega koji su se ispunili u dan!
    Druga tri jesenja praznika najavljuju drugi Isusov dolazak i događaje koji će uslediti!

    Svi praznici se svetkuju i slave po biblijskom kalendaru, koji koriste još samo Jevreji.

    Eto, ukratko i o običajima/praznicima s'početka vremena. . .

Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Verski turizam: Hrišćanstvo
    Autor zjovan29 u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 05.02.2015, 03:43
  2. Praznici kojih više nema u kalendaru
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 16.07.2014, 22:51
  3. Verski fanatici
    Autor makilli u forumu Religija
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 14.02.2010, 20:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •