Најлепше село у Срему - Strana 3
Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 81
  1. #31

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Nema najlepseg sela u Sremu!
    Traziti koje je najlepse selo je isto kao kad bi roditelje pitali koje im je dete najmilije.
    A pitanje je i ugla iz kojeg gledamo: da li je sacuvalo ukus proslih vremena, da li je nenaruseno nakaradnim objektima, kako je ukloplljeno u okolinu ... O uspomenama koje vezuju za neko selo da i ne govorimo.
    Ustvari, po mojim kriterijumima ima mnogo najlepsih sela sremskih. Pitanje je samo da li bi se sa mojim izborima slozili i zitelji tih sela jer su za mene najlepsa sela u kojima ima najmanje promena, koja su sacuvala i izgled i mirnocu proslih vremena. Sto je takvih sela jako mnogo u Sremu (a i sirom Vojvodie) je u stvari jako zalosno jer to je odraz ekonomskog zaostajanja i propadanja. Kad se prodje nekim krajevima za koje smo nekada ucili da su 'pasivna podrucja' takvih sela nema.

    Na kraju, po ovim mojim kriterijumima, jedno od najlepsih sela je Grgeteg.
    Jedino manastir, onako nasminkan i grandiozan naspram sela, cini kontrapunkt mirnoci, starcima na klupama, zivini ispred kucca... I to doprinosi da se opredeljujem za Grgeteg.

    PS: nisam rodom iz Srema; nisam u njemu ziveo; niko mi nije odatle pa nemam razloga da budem subjektivan.

    A slika je iz 2006. (nisam ocekivao da ce mi trebati kao argumentacija za moj izbor, pa se selo bas i ne vidi - nadoknadicu to komom narednom prilikom).

  2. #32

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Pa bicu pristrasna Jazak je...tamo imam pola porodice,pa moguce da je zato :D

  3. #33

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Citat dunav kaže: Pogledaj poruku
    Naravno da je najlepše selo na svetu....pogodite koje.....
    Prilog 701

    Stari Slankamen

  4. #34
    Glasam za Šimanovce

    Ovako će izgledati Univerzitet u Šimanovcima, nadam se....
    Poruku je izmenio zmax, 02.05.2008 u 21:56 Razlog: spajanje uzastopnih poruka i veličina slike
    Dok se kanap klati, daska je jođ vruća...

  5. #35

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    [quote=Vizican;299489]Pozdrav,
    Za mene je najlepse selo Vizic


    Najlespe selo u mom Sremu : Rohalj Baze
    Fruška gora - Rohalj baze
    Mapa: Idete pravo, pravo pa skrenete levo na Partinzanski put i onda opet levo pa desno i tu ste kod Rohalj Baza, nemojte ici pravo jer ce te zavrsiti u Vizic-u. Paznja: Ne vozite levom stranom! Malo je put kamenit i ne bi vam preporucila da idete nekom krntijom jer ce te izgubiti tocak (kao ja na primer). A i stiklice nije preporucivo nosti

    Na ovom mestu su se tokom Drugog svetskog rata nalazili zbegovi lokalnog stanovništva koje se povlačilo iz Sviloša, Ležimira,Vizica, Divoša i drugih fruškogorskih sela od ustaškog terora. Tu su se nalazio i stalni partizanski centar, kompleks zemunica sa radionicama za popravku oružja i zborno mesto za prebacivanje partizanskih brigada na slobodnu teritoriju u istočnoj Bosni. Naziv potiče od prezimena divoške porodice na čijem zemljištu su se okupili partizani. Inače, ceo potez od Rohalj baza do Letenke i Jabuke je tokom rata bio slobodna teritorija.

    Spomen-kuća koja se danas vidi je podignuta 1972. godine, u njoj su se nalazili razni dokumenti i eksponati vezani za odlazak vojvođanskih partizana na ratište. Autor mamorijalnog kompleksa sa zgradom muzeja i partizanskim grobljem je Milorad Berbakov. Danas se u ovoj zgradi nalazi kafana a većina eksponata je prenesena u Muzej Srema u Sremskoj Mitrovici.

  6. #36

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Glas za Rohalj Baze

    PARTIZANSKA SPOMEN-KUĆA ROHALJ BAZA PRETVORENA
    U NAJJEFTINIJU SREMSKU BIRTIJU
    Iza šanka sija zvezda petokraka

    Sve vreme tokom Drugog svetskog rata Rohalj baze u Fruškoj gori, nekoliko kilometara iznad Divoša, na samom grebenu ove vojvođanske planine, bile su slobodna teritorija gde su se formirale partizanske brigade koje su odavde odlazile u rat diljem tadašnje države. U znak sećanja na te dane, 1972. ovde je podignuta spomen-kuća u kojoj su bili razni dokumenti i eksponati vezani za odlazak vojvođanskih partizana na ratište. Danas je ovde kafana. Istina, bez struje i vode, ali opet čuva sećanje na partizanske dane. Eksponati su odneti u Muzej Srema, ali je na zidu ostala uramljena Titova slika i dve trobojke s petokrakom: jugoslovenska i srpska.
    Objektom gazduju članovi SUBNOR-a i udruženje ratnih vojnih invalida, a jedini čuvar, domaćin, konobar i, neretko, jedini posetilac, je Milinko Stevkov iz Ležimira koji svakodnevno ovde dolazi na posao na osnovu ugovora potpisanog s predstavnicima SUBNOR-a. "Pomažu" mu pas Cule i još jedan ker koji je samozvan ovde stigao.
    Istina je da ovde nema ni struje ni vode. Kada su neke veće proslave u pitanju, onda uključim agregat. Ima obećanja da će i ovde doći struja. Za vodu i ne brinem toliko. Izvor je blizu, dole u šumi, a može se iskopati i bunar. Gostiju je malo. Najviše vikendom, kada je šuma puna izletnika pa navrate jer nije skupo: kafa je 10, prava fruškogorska, ležimirska rakijica je 15, a pivo 25 dinara. To nema nigde priča Milinko i žali se što ova kuća još nije uređena kako treba. Treba mu nekoliko kantica farbe da je okreči, a najveća želja mu je da se ovde vrati deo odnetih eksponata.
    Posao slabo ide, ali je zato mnogo ideja. Učesnika NOB-a je sve manje među nama, ali su se i preostali okrenuli tržišnoj ekonomiji. Bolje otvoriti kafanu nego da se spomen-obeležja prepuste zubu vremena i neumitnom propadanju.

  7. #37

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    glas za Rohalj Baze

  8. #38

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Rohalj Baze najlepse na svetu

  9. #39

    02 Odgovor: Најлепше село у Срему

    Ma bre, Sremska Mitrovica

  10. #40

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    NAŠA PRIČA





    Nekadašnja spomen-kuća na Rohalj bazama na Fruškoj gori pretvorena u bircuz


    Tito, Cule i ja




    Sve je odneto: Ostao je Tito i dve zastave



    Jovanka Zurković
    Rohalj baze na Fruškoj gori - Omiljeno izletište ne samo Sremaca, Rohalj baze na Fruškoj gori, imale su sem prelepe prirode i još nešto da pokažu gostima i izletnicima. Tokom čitavog Drugog svetskog rata, Rohalj baze su bile slobodna teritorija i odavde su kretali transporti hrane, odeće za borce i narod u istočnoj Bosni. Ovde je sedamdesetih godina minulog veka podignuta spomen-kuća u kojoj je bila jedna od najznačajnijih memorijalnih postavki - fotografija, dokumenata, eksponata vezanih za osnivanje i put vojvođanskih brigada. Danas nema ništa od toga, a i od istorije izgleda ostalo malo. Fotografije i dokumenta odneta su navodno u Muzej Srema, a prostor je pretvoren u malenu krčmu u planini. Na zidu još uvek stoji uramljen drug Tito i srpska i jugoslovenska trobojka. Prema rečima Milinka Stevkova, inače sina našeg poznatog posleratnog fudbalera i reprezentativca Radomira Stevkova Silaja iz Ležimira, bircuzom gazduje SUBNOR i organizacija ratnih vojnih invalida. Sa njima je napravio ugovor i svakodnevno ovamo dolazi iz Ležimira na posao. Tu je sve - domaćin i konobar, čuvar, a održava i zgradu.
    - Nalete gosti ponekad. Radnim danom nema mnogo sveta, ali vikendom je šuma puna. Ovde sam sa dva kera koji mi prave društvo. Cule je moj, a drugi je došo onako nezvan. Ovih dana u okolini ima pčelara, pa navrate i oni na piće. Inače, gužva bude samo za neka slavlja ili obeležavanja godišnjica. Kuća je podignuta 1972. godine i tu je bila postavka. Ovde je formirana IV vojvođanska brigada i odavde su partizani otišli u Bosutske šume.Od svega toga kanda osto samo Tito na zidu i ove dva zastave. Ostalo je odneto u Muzej. Nemamo struju ni vodu, ali nadam se da će ovi dana bušiti bunar. Ima dole izvor pa neće biti teško. Struju ćemo možda dobiti od Kuveždina. Imam svoj agregat, pa kad treba uključim ga. Možemo ovde da ugostimo i veće grupe. Nek samo jave da dolaze. Postoji kotlić, roštilj, a može i prase i jagnje da se okrene na ražnju. Piva ima po 25 dinara, kafa 10, rakija 15 dinara i to ona naša "ležimirka". Odlična je. Ko ne voli to, ima soka. Pola litra 30 dinara. Bagatela brate mili. Još kad bi mogao da nabavim "jupola" i da okrečim kuću, bilo bi super - priča Milinko i dodaje da je kuća dosta zapuštena, kao i većina fruškogorskih spomenika. Tražio je pomoć od pokrajine, lokalne samouprave u Mitrovici, ali od toga ništa ne ispade. Tri kante "jupola" bi bile sasvim dovoljne. Borci nemaju, opštinari ne mare.
    Kako reče, planira i da uveliča Titovu sliku i ponovo osposobi spomen sobu. Pa nek se zna šta je nekad bilo.

  11. #41

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Ima bas lepih sela, mada je nas Srem najlepsi, pa samim tim i nasa sela.Meni je moje selo najdraze, meni i najlepse, sto ne verujem da cete se svi bas sloziti sa mnom...

    Nece da se ucitaju slike, ne znma sta je problem, mozda velicina, nemam pojma.Cim se snadjem saljem..

  12. #42

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Ja bas i nisam neki tzv. lokal patriota mada postujem to sto ljudi vole mesto gde su rodjeni i odrasli. Jednostavno svestan sam da nisam rodjen na najlepsem mestu na svetu i da svakako postoje mnogo lepsa mesta za zivot.
    Volim Srem i Frusku Goru ali brate...
    Nego ono sto mene ovde zanima je ustvari pitanje za Rihalj Baze. Gde su Rohalj Baze?

  13. #43

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    grabovo...na fruskoj gori..nisam bio u njemu, ali sam ga gledao sa brda...prelepo

  14. #44

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Citat level3 kaže: Pogledaj poruku
    Nego ono sto mene ovde zanima je ustvari pitanje za Rihalj Baze. Gde su Rohalj Baze?
    рохаљ базе су вам горе, на фрушкој гори, ту негде код лежимира...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  15. #45

    Odgovor: Најлепше село у Срему

    Najlepse mesto u sremu je DIVOS i ono se nalazi neka 2 km od Rohalj Baza (vazdusna linija). Rohalj Baze su poznate i po tome sto je tamo prvobitno i bilo malo naselje poznato kao Stari Divos a sada je poznato pored mendjelosa i lezimira kao mesto veoma pogodno za odmor u vikendicama kojih ima bas mnogo.

Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 03.08.2012, 10:56
  2. Окаснели повратак у школу...
    Autor yossarian u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 18.03.2011, 20:24
  3. Ко псује, зло (не) мисли!
    Autor Gogi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 07.04.2010, 14:00
  4. Чекајући зелено
    Autor swba u forumu Auto-moto
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 18.07.2007, 22:44
  5. приватне поруке - проблеми
    Autor StOlA u forumu Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 09.05.2007, 01:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •