Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti - Strana 2
Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 150
  1. #16

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Krajisnici su velikom vecinom glasan i direktan narod,izuzetno energican i za pitome Vojvodjane deluju kao divljaci...
    Dalje to sto sma ja napisala su samo vidjanja Vojvodjana koji su bili ljubazni pa mi objasnili kako se Krajisnici ponasaju...Razumem ih jer je slicna situacija i u FBiH sa Sandzaklijama zato sma i napisala svoje vidjenje stvari...
    Ako sma pogresila onda su mene slagali...

    A sto se tice napada na tebe kao postavljaca teme,pa ja sam samo spomenula da do postavljanja ovog pitanja nije ni trebalo doci a ne tebe da nesto vredjam ili sta ti ja znam...

    Opusteno BRE!
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #17

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku

    Јако мало дошљака је добило било какав кров над главом од било кога
    Na koje došljake mišlih, ako misliš na one kolonizovane posle IISR grdno se varaš, sve su dobili, kuće, zemlju.

    Проблем је ваљда што неко има неке клишеизиране слике о Војводини, каквим би се у рецимо Ловћенцу, Гајдобри, Футогу, Сечњу... грохотом смејали
    A jesi bio nekad u Gajdobri?

  3. #18

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    Na koje došljake mišlih, ako misliš na one kolonizovane posle IISR grdno se varaš, sve su dobili, kuće, zemlju.
    Некако сам стекао утисак да Лилит прича о онима после овог рата...

    A jesi bio nekad u Gajdobri?
    Не, само у Футогу и Сечњу.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #19

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Nisam Krajisnik, a ni Lala, ali dacu moje vidjenje na ova pitanja u ovoj temi jer zivim na podrucju Srema od rodjenja, a i moji su tu oho ho (preko 40-tak godina). Smatram da je najgluplja i najgora stvar koju sam imao i imam priliku da vidim da se vrsi podela na „dodjose” i „starosedeoce”. Medjutim, ta podela itekako postoji, i na zalost nikako da iscezne.
    Po meni bi trebalo da potpuno pravo da se naseli u Vojvodinu ima i Krajisnik, Bosanac, Kosovac, ... isto kao i neko ko je dosao ovde pre recimo sto-dvesta nije ni bitno pre koliko godina. Ne vidim da je taj neko sa pravima visi od onog koji u Vojvodini nije stotinu godina i vise. Vojvodjanin je svak ko Vojvodinu drzi u srcu, pa makar on u njoj ziveo i jedan dan.
    Treba sacekati koju deceniju, pa ce i taj neko koji nije dosao ovde od pre 100 godina pripasti toj grupi koja zivi ovde vise od sto godina-i eto sta, resen problem.
    Sta fali, i ti Krajesnici ce za 80-90 godina biti starosedeoci, i jel treba onda da ako neko drugi dodje sa strane da ga dele na dodjosa, hmm.
    Poznajem dosta Krajisnika i jos vise Lala. I sto jes jes, ne vazi za sve , cast izuzecima, ali tacno je da su drugacijeg temperamenta od Lala. Krajisnici gde se nadju tu obicno ima neke vike, grandovaca, i ..., ali ja to ne vidim kao problem. Oni glasno pricaju, vicu, deru se, ali se ne svadjaju, vec tako razgovaraju, a sta slusaju to me bas briga, nek ljudi slusaju sta vole, i bolje da slusaju Baju (bar je naš) nego tamo nekog ljutog nam protivnika koji na omotu ima npr. natpis „Zabranjeno za pse i Srbe”. Krajisnici se verovatno cude tamburicama , i dozivljavaju ih kao uspavanke, dok s druge strane Lale njihovo pevanje dozivljavaju na sasvim zbunjujuci nacin-frapiraju se otezanjem samoglasnika aaaaa...eeee...oooo.....
    Uslovi i razlozi zbog kojih su neki dosli u Vojvodinu su razliciti, i razlicita su i vremena. Neki su izbegli u XVII i XVIII veku pred turcima, pa su ovde nasli utociste, i obicno nastavili da zive u sluzbi Austrijske pogranicne vojske, a za uzvrat dobili zemlju i platu, drugi su pak dosli s pocetkom industrijalizacije 60-tih, 70-tih godina, treci skorije 90-tih. Razlog je svima dobro poznat, gradjanski rat, i lepo je to sto smo (mislim na Srbiju, izmedju ostalog naravno i na Vojvodinu kao njen najvazniji neodvojivi deo) ih primili, ali postavlja se pitanje koliko lepo smo se odnosili ka njima, i da li smo im dovoljno dali priliku da se pokazu u punom svetlu.
    Imam jedan primer (ziva istina): U mestu, u kraju u kome zivim, 90-tih je doslo dosta ljudi izbeglih iz Bosne, izmedju ostalog i Krajisnika. Ljudi ko i svi mi. Naselili se u deo naselja u kojem sam ja ziveo i zivim i dalje, i taj moj kraj je odmah dobio naziv „dodjoski”.Istog momenta je mesna zajednica zasedala jer je bilo dosta protivljenja starosedeoca , i doneše odluku da se mom nazovi dodjoskom (sada tzv.Bosanskom kraju –obuhvata par ulica-oko 1000 ljudi u njemu zivi, a par hiljada je starosedelaca u donjem delu mesta) kraju postavi posebna cena za vodu. Naime mesto je imalo sobstveni izvor odakle se snabdevalo vodom (sad je gradska voda-pa je vec vise godina svima ista gradska cena vode). Odluceno je da se „starosedeocima” naplacuje 0.10dinara/kubnom metru utrosene vode, a „dodjosima” 1.20din/kubiku (govorim u tadasnjem iznosu) . Mislim strasno, pa kako nas bre nije sramota, ljudi dosli ispod noza im glave bile i dupe u procepu, a oni odmah nasli da ih gulimo.
    Nemam nista protiv sto su dosli, mnogi su mi dobri drugari, zajedno popricamo, dodju da divanimo, pomognu, pomognem ja njima, a smatram da se i od njih moze stosta pametno videti i nauciti iako ih neki smatraju brdjanima-u smislu glupim seljacima, a ja ne primecujem da su glupi, cak sta, mnoge sam Bosance upoznao jako jako bistre, sa zavrsenim fakultetima, doktoratima, da stanes i da se divis kako šlifovani.
    Pokusavao sam da razmislim zasto neki (naravno da ima dosta izuzetaka) Vojvodjanski starosedeoci ne vole nazovi „dodjose iz Bosne”, i jedino sto mi pada na pamet je to sto su revoltirani promenom sistema zivljenja.
    Lale su navikle tisi zivot, sporiji, zivot u salasima i kucama od trske i blata, sa dvoristem punim domacih zivotinja.
    Ali opet smatram da je dosta pozitivnih stvari ostvareno dolaskom ljudi iz Bosne-prenet je novi sistem gradnje kuca-grade se od cvrsceg materijala kamena i betona), ubacen je brzi ritam naselja, povecala se potreba za prevozom, pa je grad dozvolio cetri puta cesce da idu gradski autobusi nego li pre, otvorene su nove linije,..., za uzvrat Lale su njima prenele deo svoje smirenosti, i ovi su videvsi da se nalaze u tisoj sredini prilicno spustili tonove, i da ne nabrajam mnogo mnogo toga korisnog i pozitivnog. Tako znaci, dobro i za jedne i za druge.
    E sad sta se dalje desava, pa u svakom slucaju Vojvodina prestaje da bude tipicno Lalska u smislu sesira i belih odela, ali ce se koliko vidim za 10-20-tak godina dobiti novi mentalitet Vojvodjana, bice on neka zlatna sredina razlicitih mentaliteta koji ce se stopiti u jedan koji ce malo popustiti jednima, a malo drugima, trecima,i....ali zajednicko svima bice druzeljubivost, i ljubav ka Vojvodini. Uzece se sve ono najbolje od Lala (a oni poseduju zaista dosta toga pozitivnog), i dosta ce se uzeti i od drugih, i kad se spoji to u jednu frakciju, bice to superica, pa se zato ne treba plasiti sto neko dolazi, slobodno neka dodje ako voli i postuje Vojvodinu-sto vise ljudi, to vise prijatelja.
    ...................

  5. #20

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Aca1983 kaže: Pogledaj poruku
    Nisam Krajisnik, a ni Lala, ali dacu moje vidjenje na ova pitanja u ovoj temi jer zivim na podrucju Srema od rodjenja, a i moji su tu oho ho (preko 40-tak godina). Smatram da je najgluplja i najgora stvar koju sam imao i imam priliku da vidim da se vrsi podela na „dodjose” i „starosedeoce”. Medjutim, ta podela itekako postoji, i na zalost nikako da iscezne.
    Po meni bi trebalo da potpuno pravo da se naseli u Vojvodinu ima i Krajisnik, Bosanac, Kosovac, ... isto kao i neko ko je dosao ovde pre recimo sto-dvesta nije ni bitno pre koliko godina. Ne vidim da je taj neko sa pravima visi od onog koji u Vojvodini nije stotinu godina i vise. Vojvodjanin je svak ko Vojvodinu drzi u srcu, pa makar on u njoj ziveo i jedan dan.
    Treba sacekati koju deceniju, pa ce i taj neko koji nije dosao ovde od pre 100 godina pripasti toj grupi koja zivi ovde vise od sto godina-i eto sta, resen problem.
    Sta fali, i ti Krajesnici ce za 80-90 godina biti starosedeoci, i jel treba onda da ako neko drugi dodje sa strane da ga dele na dodjosa, hmm.
    Poznajem dosta Krajisnika i jos vise Lala. I sto jes jes, ne vazi za sve , cast izuzecima, ali tacno je da su drugacijeg temperamenta od Lala. Krajisnici gde se nadju tu obicno ima neke vike, grandovaca, i ..., ali ja to ne vidim kao problem. Oni glasno pricaju, vicu, deru se, ali se ne svadjaju, vec tako razgovaraju, a sta slusaju to me bas briga, nek ljudi slusaju sta vole, i bolje da slusaju Baju (bar je naš) nego tamo nekog ljutog nam protivnika koji na omotu ima npr. natpis „Zabranjeno za pse i Srbe”. Krajisnici se verovatno cude tamburicama , i dozivljavaju ih kao uspavanke, dok s druge strane Lale njihovo pevanje dozivljavaju na sasvim zbunjujuci nacin-frapiraju se otezanjem samoglasnika aaaaa...eeee...oooo.....
    Uslovi i razlozi zbog kojih su neki dosli u Vojvodinu su razliciti, i razlicita su i vremena. Neki su izbegli u XVII i XVIII veku pred turcima, pa su ovde nasli utociste, i obicno nastavili da zive u sluzbi Austrijske pogranicne vojske, a za uzvrat dobili zemlju i platu, drugi su pak dosli s pocetkom industrijalizacije 60-tih, 70-tih godina, treci skorije 90-tih. Razlog je svima dobro poznat, gradjanski rat, i lepo je to sto smo (mislim na Srbiju, izmedju ostalog naravno i na Vojvodinu kao njen najvazniji neodvojivi deo) ih primili, ali postavlja se pitanje koliko lepo smo se odnosili ka njima, i da li smo im dovoljno dali priliku da se pokazu u punom svetlu.
    Imam jedan primer (ziva istina): U mestu, u kraju u kome zivim, 90-tih je doslo dosta ljudi izbeglih iz Bosne, izmedju ostalog i Krajisnika. Ljudi ko i svi mi. Naselili se u deo naselja u kojem sam ja ziveo i zivim i dalje, i taj moj kraj je odmah dobio naziv „dodjoski”.Istog momenta je mesna zajednica zasedala jer je bilo dosta protivljenja starosedeoca , i doneše odluku da se mom nazovi dodjoskom (sada tzv.Bosanskom kraju –obuhvata par ulica-oko 1000 ljudi u njemu zivi, a par hiljada je starosedelaca u donjem delu mesta) kraju postavi posebna cena za vodu. Naime mesto je imalo sobstveni izvor odakle se snabdevalo vodom (sad je gradska voda-pa je vec vise godina svima ista gradska cena vode). Odluceno je da se „starosedeocima” naplacuje 0.10dinara/kubnom metru utrosene vode, a „dodjosima” 1.20din/kubiku (govorim u tadasnjem iznosu) . Mislim strasno, pa kako nas bre nije sramota, ljudi dosli ispod noza im glave bile i dupe u procepu, a oni odmah nasli da ih gulimo.
    Nemam nista protiv sto su dosli, mnogi su mi dobri drugari, zajedno popricamo, dodju da divanimo, pomognu, pomognem ja njima, a smatram da se i od njih moze stosta pametno videti i nauciti iako ih neki smatraju brdjanima-u smislu glupim seljacima, a ja ne primecujem da su glupi, cak sta, mnoge sam Bosance upoznao jako jako bistre, sa zavrsenim fakultetima, doktoratima, da stanes i da se divis kako šlifovani.
    Pokusavao sam da razmislim zasto neki (naravno da ima dosta izuzetaka) Vojvodjanski starosedeoci ne vole nazovi „dodjose iz Bosne”, i jedino sto mi pada na pamet je to sto su revoltirani promenom sistema zivljenja.
    Lale su navikle tisi zivot, sporiji, zivot u salasima i kucama od trske i blata, sa dvoristem punim domacih zivotinja.
    Ali opet smatram da je dosta pozitivnih stvari ostvareno dolaskom ljudi iz Bosne-prenet je novi sistem gradnje kuca-grade se od cvrsceg materijala kamena i betona), ubacen je brzi ritam naselja, povecala se potreba za prevozom, pa je grad dozvolio cetri puta cesce da idu gradski autobusi nego li pre, otvorene su nove linije,..., za uzvrat Lale su njima prenele deo svoje smirenosti, i ovi su videvsi da se nalaze u tisoj sredini prilicno spustili tonove, i da ne nabrajam mnogo mnogo toga korisnog i pozitivnog. Tako znaci, dobro i za jedne i za druge.
    E sad sta se dalje desava, pa u svakom slucaju Vojvodina prestaje da bude tipicno Lalska u smislu sesira i belih odela, ali ce se koliko vidim za 10-20-tak godina dobiti novi mentalitet Vojvodjana, bice on neka zlatna sredina razlicitih mentaliteta koji ce se stopiti u jedan koji ce malo popustiti jednima, a malo drugima, trecima,i....ali zajednicko svima bice druzeljubivost, i ljubav ka Vojvodini. Uzece se sve ono najbolje od Lala (a oni poseduju zaista dosta toga pozitivnog), i dosta ce se uzeti i od drugih, i kad se spoji to u jednu frakciju, bice to superica, pa se zato ne treba plasiti sto neko dolazi, slobodno neka dodje ako voli i postuje Vojvodinu-sto vise ljudi, to vise prijatelja.

    U principu ima tu malo istine ali Vojvodina vojvodjanima(lalama,sremcima...)
    Ja da zivim nedaj boze u Hercegovini ili Bosni osecao bih se kao stanovnik i uvek bi bio dodjos i gradjanin drugog reda sto je normalno kad odes i van zemlje imas takav osecaj,ali ne bi rusio njihovu kulturu jer da bi to uradio dobio bih batine ili bilo sta.Nas Balasevic je to lepo rekao kad je vid'o u sred Novog Sada dodjose iz bosne "kanda nisu nasi" i "kanda nece nazad"

  6. #21

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Ruzno je reçi za ljude da su divjli ALI ...
    Zar nije promaşaj naseljivanja seosko-planinskog stanovniştva u gradove ???
    Do juçe je po Velebitskoj goleti vijao koze i danas dolazi s prstom u uhu da njaçe po Futoşkoj i Najlonu otresjuçi bale po ploçniku onako preko rukava od lakta odprilike !
    Zaşto ih ne zaposliti na ekonomije u strukama u kojima su veç radili u zaviçaju , zaşto da im decu ne işkolujemo na fakul. da za stepenicu budu kulturniji od roditelja ??????????????????????
    Niko od nas ne mrzi te Srbe preko Drine Dunava i dr. voda
    Reç je samo o civilizaciskoj nesuglasici koja se moze şkolovanjem ili zakonima uskladiti !
    Ako ja plaçam porez to oçekujem i od tebe !
    Ako ja idem u rat u Krajne i Bosne i pm. onda to oçekujem od krkana iz tih krajeva da uçine a ne da im ja çuvam kuçu a on njaçe o herojstvu u Novom Sadu i priça kako je to naše bosansko i sl.
    Imam masu prijatelja iz Bosne, Hrvatske i Kosova koji se takodje stide tih najglasnijih heroja !
    O tome je reç a ne o mrznji ...
    A od Vojvodine i Srbije ne pravite spomenute teritorije da i njih ne izgubimo
    Poruku je izmenio Mish, 07.09.2007 u 17:01 Razlog: nema potrebe za vikanjem
    Ko je za jednu voznjicu

  7. #22

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Pa znas kako. I Vojvodina je bila deo nekadasnje Vojne granice odnosno Vojne krajiine tako da smo i mi Vojvodjani u stvari krajisnici.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  8. #23

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Ruzno je rei za ljude da su divjli ALI ...
    Zar nije promaşaj naseljivanja seosko-planinskog stanovniştva u gradove ???
    Da necemo mozda mi veliki Srbi i najpametniji od svih glava da napravim urbanisticki plan o tome ko ce gde da zivi, i ko treba gde da zivi. Ovde idu lepe zene, ovde ruzne, ovde visoko obrazovani, ovde manje obrazovani, ovde brdjani (njih u torove, pretpostavljam...)

    No comment...


    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Do jue je po Velebitskoj goleti vijao koze i danas dolazi s prstom u uhu da njae po Futoşkoj i Najlonu otresjui bale po ploniku onako preko rukava od lakta odprilike !
    Njacu magarci a ne ljudi, i ovo je direktno vredjanje drugih. A prste u uhu drze mnogi, i svasta rade sa tim prstima, samo to nam izgleda ne smeta, sve dok se prst ne nadje u uhu nekoga ko je sa brda sishao.


    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Zaşto ih ne zaposliti na ekonomije u strukama u kojima su ve radili u zaviaju , zaşto da im decu ne işkolujemo na fakul. da za stepenicu budu kulturniji od roditelja ??????????????????????
    Mozda i vestacka brada da im negde postavimo i lepo ih sve smestimo tamo da nam vise ne smetaju svojim njakanjem?


    No comment.

    To je sve sto ja imam da kazem na ovoj temi....
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  9. #24

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Da necemo mozda mi veliki Srbi i najpametniji od svih glava da napravim urbanisticki plan o tome ko ce gde da zivi, i ko treba gde da zivi. Ovde idu lepe zene, ovde ruzne, ovde visoko obrazovani, ovde manje obrazovani, ovde brdjani (njih u torove, pretpostavljam...)

    No comment...




    Njacu magarci a ne ljudi, i ovo je direktno vredjanje drugih. A prste u uhu drze mnogi, i svasta rade sa tim prstima, samo to nam izgleda ne smeta, sve dok se prst ne nadje u uhu nekoga ko je sa brda sishao.




    Mozda i vestacka brada da im negde postavimo i lepo ih sve smestimo tamo da nam vise ne smetaju svojim njakanjem?


    No comment.

    To je sve sto ja imam da kazem na ovoj temi....
    Zaşto ti uiş Holandki i ne pevaş Krajişke pesme pijana po ulici ili nekom umezu u centru Amsterdama ?
    Zaşto se uopşte trudiş da se uklopiş u sredinu u koju si doşla i da se prikazeş svojim prijateljima iz celog sveta u şto boljem svetlu ?
    Isto ovo se odnosi i na polupijanog Lalu obana koji pokuşava da ugura ovcu u voz a u isto vreme vişe smrdi od nje i prljavi je od repe ...
    Mislim da se ni taj Lala nee uklopiti u zivot NSada ali e se dobro sporazumeti s gore pomenutima
    Ko je za jednu voznjicu

  10. #25

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Svaka cast Aci1983 na razumnom komentaru!!!

    Prva stvar koja se namece iz prethodnih komentara je da se Bosanci, Krajisnici... smatraju divljacima. Kakva uvreda!!! Ako neko ima drugaciju kulturu, odma po defoltu on mora da bude divljak. Mozda se ta drugacija kultura nekom ne svidja, ali nema potrebe proglasavti divljacima onog ko je drugaciji.

    Citat Aca1983 kaže: Pogledaj poruku
    Nisam Krajisnik, a ni Lala, ali dacu moje vidjenje na ova pitanja... Ne vidim da je taj neko sa pravima visi od onog koji u Vojvodini nije stotinu godina i vise. Vojvodjanin je svak ko Vojvodinu drzi u srcu, pa makar on u njoj ziveo i jedan dan.
    Nisam ni ja
    Vojvodjanin je onaj ko se osjeca stanovnikom Vojvodine i ko u njoj zivi. Kad se kaze Vojvodina, moja prva asocijacija (bar do sada) je bila raznolikost, tolerantnost i prihvatanje razlicitosti, ma kakva ona bila, kao nesto normalno.



    Ja poznajem Lale koji su mnogo temperamentniji od Krajisnika. Taj isti temperament pomaze tim istim ljudima da se izdignu i da se bore za bolji zivot kako znaju i umiju. U prirodi vlada zakon jaceg. Vece i jace zivotinje prezivljavaju hraneci se manjim. Isto tako ne vidim nista lose u tome sto neko prica glasnije dok razgovara. To da svi Krajisnici slusaju iskljucivo Krajiske pjesme i grandovce je obicna predrasuda. Poznajem mnogo Lala koje takodje slusaju samo grandovce.

    Sto bi Krajisnici morali da zavole tamburase? Evo i ja zivim u Americi i niko se ne zali sto ja ne podnosim Kantri muziku i sto mi ne pada na pamet da je slusam.


    Citat Aca1983 kaže: Pogledaj poruku
    Pokusavao sam da razmislim zasto neki (naravno da ima dosta izuzetaka) Vojvodjanski starosedeoci ne vole nazovi dodjose iz Bosne, i jedino sto mi pada na pamet je to sto su revoltirani promenom sistema zivljenja... Tako znaci, dobro i za jedne i za druge.
    To sto neki ne prihvataju promjene je samo pokazatelj da su potpuno nespremni za borbu za zivot. Pa mi bi jos zivjeli u pecinama da nije bilo industrijskog napretka i prihvatanja promjena. Razumijem da nije lako prihvatiti promjenu. Kad se covjek na nesto navikne, tesko ide da da se od te navike oslobodi. Eto tako ta prva generacija Krajisnika i ostalih "dodjosa" se trude da ne promijene svoje navike. Ali ce njihovoj djeci i njihovim potomcima biti strani ti obacaji i stopice se sa sredinom. Bar takvih primjera u Vojvodini imate koliko ocete. U velikom imigracionom talasu koji je zahvatio Vojvodinu posle II sv. rata, doslo je mozda vise Krajisnika, Bosanaca, Hercegovaca, Crnogoraca i ostalih nadora i narodnosti nego danas. Svi njihovi potomci, od kojih velika vecina i pise na ovom forumu se sada zgrozava "dodjosa". Ti su sada najveci Vojvodjani. Svi "starosjedioci" su se isto tako nekad preselili u Vojvodinu. Adaptacija nije isla preko noci, vec postepeno.



    Citat Kal_el kaže:
    Zaşto ti uiş Holandki i ne pevaş Krajişke pesme pijana po ulici ili nekom umezu u centru Amsterdama ?
    Uci Holandski zato sto to zeli i hoce . Otkud ti znas da ona ne pjeva Krajiske pjesme?


    Ko kaze da Krajisnici ne govore srpski. Nesto ne vidim da iko ima provlema da razumije ijekavicu. Zasto bi neko mijenjao svoj naglasak i dijalekat?

    Imam jedan primjer (sto se tice jezika) iz "razvijenog" svijeta, koji nisu "divljaci".
    Jedan moj profesor se doselio iz Engleske prije 20 godina. Nije ni malo promijenio akcentat i dijalekat. Kad mu neko kaze da ima "British accent", on na to odgovara: "Ne ja nemam akcentat, vec vi ". U Americi se kaze Aluminum, a on uporno tvrdi kako je to pogresni i kako treba reci Aluminium.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  11. #26

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Irinik u pravu si za jezika i ne kazem da ne goovore Srpski şto je manje bitno nego zelim da kazem da ne zelim da ujem nekog na ulici kako doziva jarana ( Srpski akcent jaran ; pravilno na Kurtskom je jaren ! ) zamişljajui da je u zaviaju na brdu pa mu dovikuje od z.stanice do pijace .
    A ona ui Holandski da bi mogla da se uklopi u sredinu a ne şto joj tako digo danas
    Inae tvoj prof je u pravu pa bih upozorio zbog toga sve Srbe da ubudue s pravilnim akcentom izgovaraju sl. rei ( ima ih oko 600 ! ) :
    pantalone = pantalon
    başta = bahe
    djul başta (spominjana u staroj Srpskoj pesmi) = gl bahe ( ruzinjak )
    papue = papu (Iranski)
    zainteresovanima mogu poslati kopletan renik sa spomenutim 600 kom rei u originalu na Arapskom , Turskom , Iranskom , Kurdskom ... s prevodom na Srpski.
    Ko je za jednu voznjicu

  12. #27

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Kal el,sad si ga preterao...
    Te reci koje si naveo su turcizmi i niko ne zeli da prica izvorno turski vec ih koristi u recniku kao takve,turcizme koji ce to i da ostanu...Tako izmenjene to su sada nase reci turskog porekla...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  13. #28

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Kal el,sad si ga preterao...
    Te reci koje si naveo su turcizmi i niko ne zeli da prica izvorno turski vec ih koristi u recniku kao takve,turcizme koji ce to i da ostanu...Tako izmenjene to su sada nase reci turskog porekla...
    To je samo parodija za Amere i Engleze a smejemo se Hrvatima şto menjaju Srpske rei a mi bukvalno koristimo poev od bre (Arapski) 600 rei koje smatramo Srpskim
    Kod Hrvata volim şto ekstremno vole sebe , svoju naciju , jezik , drzavu ... za razliku od nas ...
    Ko je za jednu voznjicu

  14. #29

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    smejemo se Hrvatima şto menjaju Srpske rei
    Hrvati ne menjaju srpske reci,hrvati prevode sve strane reci na svoj jezik pri tome izmisljajuci adekvatnu rec.
    Tako je arhiva postala pismohrana
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  15. #30

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Hrvati ne menjaju srpske reci,hrvati prevode sve strane reci na svoj jezik pri tome izmisljajuci adekvatnu rec.
    Tako je arhiva postala pismohrana
    Zabole me milokliz za njih
    Ko je za jednu voznjicu

Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvođanska mesta - azbuka
    Autor silvia u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 546
    Poslednja poruka: 11.04.2019, 23:48
  2. Najlepši vojvođanski grad
    Autor Kunic u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 11.08.2018, 15:29
  3. Vojvođanske čarde
    Autor Mish u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.12.2013, 19:20
  4. Poznati Vojvođani
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 01.04.2010, 09:37
  5. Vojvođanski deo - divanimo o ...
    Autor simke u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.04.2008, 13:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •