Hvatači snova...
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    07 Hvatači snova...

    U mnogim plemenskim društvima širom sveta verovalo se da je noćni vazduh ispunjen lošim i dobrim snovima koji lete. Postojali su brojni načini na koje su ljudi pokušavali da one lepe dozovu u svoje snove. Indijanci su u te svrhe pravili hvatače snova. Običaj je bio da se njima daruju novorođena deca i tek venčani parovi.

    Indijanci imaju svoju legendu o hvatačima snova. Pre mnogo vremena, kada je svet još bio mlad, stari vrač iz plemena Lakota bio je na visokoj planini kada je dobio viziju. U toj viziji se Iktomi, veliki učitelj mudrosti, pojavio u obliku pauka. Iktomi mu se obratio na svetom jeziku, a dok je govorio, uzeo je obruč od vrbe koji je imao na sebi konjsku dlaku i perle i počeo da plete mrežu. Pričao je o ciklusima u životu - kako počinjemo život kao bebe, prelazimo kroz detinjstvo i odrastanje, do starosti kada se ciklus završava. U svakom životnom dobu postoje mnoge sile, neke dobre, a neke loše. Ako slušate dobre sile, one će vas usmeravati u pravom smeru. Kada je Iktomi završio priču, dao je vraču mrežu i rekao da je mreža savršen krug sa rupom u sredini, te da treba da je iskoristi da njegovi ljudi pronađu svoje ciljeve, da na pravi način iskoriste svoje ideje, snove i vizije. Ako verujete, mreža će uhvatiti vaše dobre ideje, a loše će otići kroz rupu. Vrač je ovo preneo svom narodu i zato sada mnogi Indijanci kače hvatače snova iznad svojih kreveta. Dobro se hvata u mrežu života, a zlo propada kroz rupu u centru mreže i više nije deo njihovih života.

    Hvatač se postavlja pored prozora u spavaćoj sobi; prema verovanju, u njegovu mrežu hvataju se snovi, od kojih samo oni dobri bivaju zapamćeni. Dobri snovi, znajući put, lebde kroz mrežu, čuvaju u sebi znanje i uspomene, zatim prolaze kroz centar i klize niz perca pravo do osobe koja sanja. Loši snovi se beznadežno upetljavaju u mrežu hvatača snova i izgore na prvoj svetlosti dana.

    Hvatači snova ne moraju se koristiti samo u spavaćim sobama, već mogu biti amajlija u kolima, ili na ulazu u kuću. Prave se od alkica, manjih ili većih perli; može se staviti i poneko perce, a mrežica je neophodna.

    Zato, ako vas muče ružni snovi, samo okačite hvatač snova iznad kreveta i lepi snovi će sami doći.



    Imate li hvatača snova? Nemam ga, ali bih volela da ga imam što zbog lepšeg spavanja , što zbog esteskih razloga - prelepi su mi Da li verujete u njihovo delovanje, ili mislite da je opet sve u podsvesti...
    Poruku je izmenio Goga, 04.09.2007 u 18:01
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Hvatači snova...

    cula sam za to, ali nemam ga..
    ima da se kupi po prodavnicama ovde, ali mi nikad nije palo na pamet da ga kupim..
    a i ne mogu da ga okacim iznad kreveta, nemam za sta
    a i ne verujem u to, ionako stalno sanjam neke gluposti
    Krek, krek.. Ne gudra

  3. #3

    Odgovor: Hvatači snova...

    Bio sam na jednom divnom mestu, zove se mesto prosutih snova, uh šta tu sve nema, lepih, ružnih, zapetljano komplikovanih, ravnodušno neizainteresovanih, ali mi je najgori deo onaj gde je skladište promašeno neispunjenih snova, i kad bolje razmislim, i nije neko divno mesto, eh gde li su hvatači?

  4. #4

    Odgovor: Hvatači snova...

    Probao sam jednom da napravim Dream catcher, ali mi nije uspelo. Ocigledno da nemam talenta

    Inače, voleo bih da imam barem jedan i da ga okačim u sobi iznad kreveta.

    P.S dotle ću ga koristiti samo u potpisu

  5. #5

    Odgovor: Hvatači snova...

    Skoro sam kupila jedan , za neke jako male pare ne znam da li to ima neke veze, gde se kupuje i koliko košta tj. ko ga je napravio ali u mom slučaju definitnivno radi ...možda je dovoljno samo verovati

  6. #6

    Odgovor: Hvatači snova...

    Naravno da nema veze koliko košta i ko ga je napravio (jer hvatač možeš praviti i sama, imaš uputstvo na netu ), ali su oni indijanski autentični, skuplji, u zavisnosti šta u njih stave i koliki su. Viđala sam one koje zaista ne bih mogla sebi da priuštim, niti bih umela da ih napravim, koji ispod mreže imaju razapetu jelensku kožu, a obruč im je prečnika od skoro metar, ukrašeni fenomenalno. Prelepi su i preskupi Moj je jedan sa krznom opšiven, veliki je dosta i autentičan je, i nisam ga kupila za male pare, jer mi je bilo bitno da imam baš taj, kao ukras i da se uklopi u ovu priču koju imam u mom malom šatoru

    ... i propusti po koji loš san
    Drugi je mnogo manje lep, ali isto drag
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Hvatači snova...

    Ne verujem neshto preterano,al opet neodbacujem,jako bih volela da imam to chudo za hvatanje da mi snovi budu josh lepshi :D gde ima to da se kupi i kako izgleda??
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  8. #8

    Odgovor: Hvatači snova...

    Citat lenjivica kaže: Pogledaj poruku
    gde ima to da se kupi i kako izgleda??
    Izgleda ovako:
    Ima vecih, manjih, nakicenijih itd...
    Shta je dreamcatcher mozh' da vidish u nekim od prethodnih postova...ostavljeni su linkovi...
    Eto

    Ja imam 2...zakacheni na prozore u spavacim sobama...kupljeni u indijanskom rezervatu...tamo negde na severu.

  9. #9

    Odgovor: Hvatači snova...

    Meni ne treba nikakav hvatach snova..naprotiv mene snovi sami hvataju i veoma su zanimljivi svaki na svoj nacin.
    Ni jedan nije jednostvan, ni jedan nije lako razumljiv..i svakog mogu da se setim kad se probudim.
    A sto se tice hvataha snova..mislim..sta reci..glupost, ne mozes sebe naterati da sanjas, kad najvise ocekujes san neces ga ni imati(u vecini slucajeva).
    O snu ne treba razmisljati, san ustvari prazni suvisne misli kojima se opterecujete tokom dana, i taj proces se desi sam od sebe zeleli mi to ili ne..prema tome dabome

  10. #10

    Odgovor: Hvatači snova...

    Meni su toliko cool ti hvataci snova da sam pocela da ih pravim....malo je teze napraviti ih....ali meni ideeeee... ))

Slične teme

  1. Vas auto iz snova
    Autor swba u forumu Auto-moto
    Odgovora: 57
    Poslednja poruka: 28.11.2023, 12:52
  2. Ko je od vas sa osobom svojih snova?
    Autor Crazy Angel u forumu Ljubav
    Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 06.06.2011, 20:35
  3. Plesom do snova
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 28.03.2008, 10:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •