Bački Petrovac - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25
  1. #16

    Odgovor: Bački Petrovac

    Backi Petrovac sa okolnim mestima Kulpin, Glozan i ostalim je mesto gde se uvek nesto dogadja. Za njih se ne izdvajaju velike pare, ali ljudi ono sto imaju cuvaju i lepo unapredjuju. Topla preporuka od mene za poljoprivredni muzej i svadbarsku manifestaciju.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 12.08.2009 u 22:21 Razlog: Uklonjen link

  2. #17

    Odgovor: Bački Petrovac

    Prestala je germanizacija Slovaka a kako nove mađarizacije nije bilo, za Slovake koji su živeli na ovim prostorima nastaju bolja vremena unatoč tome što su svi slovački inteligenti kapelani i učitelji još uvek dolazili iz Slovačke.
    Nije bilo nikakve Germanizacije i ne bi trebalo o tome govoriti, jer su i Nemci bili veoma dragocena manjina u Vojvodini. Njihovim nestankom je Vojvodina izjednačena sa Afričkim ekonomijama po dohotku, sa Mozambikom, Ganom, Brazzavil Kongom, Obalom Bjelokosti. Nemci, Podunavske Švabe su i sami bili predmet mađarizacije, pa danas imate mnogo mađara koji se prezivaju Nemet, Vajs, itd...
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...

  3. #18

    Odgovor: Bački Petrovac

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Onomad sam izlazila u Backi Petrovac. Drugarica tamo ima babu i dedu, pa smo isle vikendom i za vreme raspusta. Tako da mogu da kuckam samo o kafanama u kojima sam bila Kao sto su Vrbara (ja sam je zvala drndara ) i el gato...
    Mi je zvali Svrbara...
    Inace ima lepih delova Backi Petrovac, a po kulenu je itekako poznat.
    Mislim da biti normalan nije uvek vano.
    Ponekad biti normalan nije ba ni zdravo.

  4. #19

    Odgovor: Bački Petrovac

    A niko od vas ne kaže da Bački Petrovac ima strašan bend koji se zove LUDE KRAWE.

  5. #20

    Odgovor: Bački Petrovac

    Malo opet do Petrovaca.


    Crkva Sv. Trojstva je koncipirana u duhu klasicizma sa preovlađujućim uticajima neogotike... Na timpanonima iznad bočnih ulaza uklesani su latinski natpisi iz kojih se vidi da je crkva sagrađena 1783, a proširena i obnovljena 1822.
    Crkva je spomenik kulture od velikog značaja.''

    Uskoro ću crkvu kompletnije pretstaviti na temi 'Crkve u Vojvodini...'




    U crkvi je nekoliko obeležja u spomen ličnostima značajnim za Slovake na ovim prostorima.



    Gimnazija

    Specifičnosti Bačkog Petrovca
    Jedna od najznačajnijih specifičnosti Bačkog Petrovca je bogata kultura ovog mesta. Ovdašnji Slovaci često Bački Petrovac nazivaju središtem slovačke vojvođanske kulture. U njemu se nalazi mnoštvo ustanova kulture značajnih za slovačku etničku zajednicu u Vojvodini, kao npr. centar Matice slovačke u Jugoslaviji, Gimnazija Jan Kolar, Slovačko vojvođansko pozorište, Amatersko pozorište VHV, Narodni muzej, Biblioteka Štefan Homola, nekoliko galerija, kao što su Galerija Zuzke Medveđove, Galerija Karla Miloslava Lehotskog i privatna galerija TGN umetnički kutak Galerija kod jaslica, nekoliko kulturno-umetničkih društava, Štamparija Kultura, u kojoj se štampaju značajna monografska i periodična izdanja slovačke manjine u Srbiji i mnoge druge značajne ustanove. Tradicionalno se održavaju mnoge kulturne manifestacije kao što su Slovačke narodne svečanosti, Petrovački pozorišni dani, Dani Petrovca, Dani hmelja i piva, muzički festivali Spievaj, že si spevaj, Jarn nty kao i opštinske muzičko-plesne smotre. Kako tokom istorije tako i danas u ovom mestu živi veliki broj prominentnih pesnika, pisaca, umetnika i drugih istaknutih kulturnih poslenika. (Sa sajta 'Zavod za kulturu vojvodjanskih Slovaka'.)


    Slovačka gimnazija Jan Kolar u Bačkom Petrovcu
    (u sadašnjosti Gimnazija Jan Kolar sa domom učenika u Bačkom Petrovcu)

    Osnovana je 1. oktobra 1919.godine, izrasla je u to vreme iz takoreći dvestagodišnjih privrednih i kulturnih tradicija jugoslovenskih Slovaka. Njenu prvu zgradu su izgradili 1923. godine iz sopstvenih dobrovoljnih sredstava, uz finansijsku pomoć Vlade ČSR i Slovaka u Americi i Kanadi, i u značajnoj meri vlastitim dobrovoljnim radom meštana Bačkog Petrovca.
    Gimnazija je postala značajna kulturna ustanova Slovaka u Jugoslaviji. Ovde je počela radna trasa mnogih akademaca i doktora nauka koji rade i deluju u Srbiji i Slovačkoj Republici, brojnih naučnih i prosvetnih radnika, umetnika i inženjera. (sajt Gimnazije)

    Preko 'kanala' u Bačkom Petrovcu sam često prelazio a tek u jednom od skorašnjih navraćanja saznao sam da je to reka! (A ima je i na većem broju slika ranije postavljenih.)


    Begej

    ''Zanimljivost Bačkog Petrovca čini i rečica Begej koja protiče kroz Petrovac i deli ga na dva dela: manji istočni i veći zapadni deo (izvorno je to bio prirodan vodeni tok koji je imao drugačiji vodostaj i nekada čak izazivao poplave (recimo 1941. godine). Međutim, nakon iskopavanja kanala Dunav-Tisa-Dunav njegovo korito se maltene isušilo i punilo se samo atmosferskom vodom, koja se ovde skupljala preko brojnih kanalčića i jarkova, da bi u današnje vreme bio Begej uređen usmeravanjem dela vode iz kanala i ponovo dobio tekuću vodu. Duž Begeja raste raznovrsno grmlje, visoko drveće omotano bršljenom a pored se nalaze uređeni travnjaci, park sa fontanom i dečje igralište omiljeno mesto za malu decu. Pored njega se nalazi i veliki spomenik posvećen oslobođenju sela od okupatora iz II. svetskog rata i palim borcima. Čitavim tokom Begeja nalazi se mnoštvo širih i užih mostića koji su raspoređeni na svakih par metara i omogućavaju prolaz sa jedne na drugu stranu. Pre nekoliko godina pokrenuta je inicijativa da svaki mostić bude ofarban drugom bojom i dobije ime i da upravo ovi mostići postanu simbol Bačkog Petrovca. (Anna Snida na sajtu 'Zavod za kulturu vojvodjanskih Slovaka'.)
    Poruku je izmenio nenad.bds, 15.06.2010 u 11:31

  6. #21

    Odgovor: Bački Petrovac

    Veoma lepo mesto. Kada prolazim, uvek svratim na pljeskavicu, ili pice. Ljudi su kulturni i gostoprimivi.

  7. #22

    Odgovor: Bački Petrovac

    da zaista
    Poruku je izmenio aepetyslav, 18.06.2010 u 11:02
    Nemojmo se truditi da budemo drugaciji , budimo dobri , to je dovoljno drugacije

  8. #23

    13 Odgovor: Bački Petrovac

    jedno od naj kulturnijih mesta na jugu bačke, definitivno !!!

  9. #24

    Odgovor: Bački Petrovac

    ''Zanimljivost Bačkog Petrovca čini i rečica Begej koja protiče kroz Petrovac i deli ga na dva dela: manji istočni i veći zapadni deo (izvorno je to bio prirodan vodeni tok koji je imao drugačiji vodostaj i nekada čak izazivao poplave (recimo 1941. godine). Međutim, nakon iskopavanja kanala Dunav-Tisa-Dunav njegovo korito se maltene isušilo i punilo se samo atmosferskom vodom, koja se ovde skupljala preko brojnih kanalčića i jarkova, da bi u današnje vreme bio Begej uređen usmeravanjem dela vode iz kanala i ponovo dobio tekuću vodu. Duž Begeja raste raznovrsno grmlje, visoko drveće omotano bršljenom a pored se nalaze uređeni travnjaci, park sa fontanom i dečje igralište - omiljeno mesto za malu decu. Pored njega se nalazi i veliki spomenik posvećen oslobođenju sela od okupatora iz II. svetskog rata i palim borcima. Čitavim tokom Begeja nalazi se mnoštvo širih i užih mostića koji su raspoređeni na svakih par metara i omogućavaju prolaz sa jedne na drugu stranu. Pre nekoliko godina pokrenuta je inicijativa da svaki mostić bude ofarban drugom bojom i dobije ime i da upravo ovi mostići postanu simbol Bačkog Petrovca.'' (Anna Snida na sajtu 'Zavod za kulturu vojvodjanskih Slovaka'.)
    Po lepom vemenu ovog kasnojesenjeg dana prošao sam kroz Bački Petrovac. Rečica Begej je prosto izazivala da bude slikana.
    Mala (teško ju je nazvati rekom) sa okolinom lepo je uredjen ambijent.






















  10. #25

    Odgovor: Bački Petrovac

    Evo i od mene par fotkica iz Bačkog Petrovca

    Ime: 11053233_10207380379689162_1163882133516244735_n.jpg Pregleda: 250 Veličina: 193.8 KB

    Ime: 12006218_10207380380089172_4403579915735566539_n.jpg Pregleda: 285 Veličina: 199.4 KB

    Ime: 12004759_10207380379849166_4666302472528293664_n.jpg Pregleda: 285 Veličina: 123.3 KB

    Ime: 12006363_10207380378049121_5909172823417398068_n.jpg Pregleda: 232 Veličina: 192.2 KB
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Vrbas ili Packi Petrovac?
    Autor down u forumu Online savetnik
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 24.11.2017, 09:38

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •