Rok trajanja šminke
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Rok trajanja šminke

    Devet od deset žena izlaže se riziku od bolesti kad koriste šminku kojoj je istekao rok trajanja. Mnoge od njih nisu svjesne da je stara šminka pravi izvor zaraze, jer se na njoj skupljaju bakterije koje mogu izazvati infekciju. Nerijetko žene ne bacaju staru šminku jer je ona u međuvremenu povučena s tržišta pa ne mogu nabaviti novu.

    Stručnjaci s britanskog Koledža za optometriju rekli su da, unatoč njihovim preporukama da se maskara starija od tri do šest mjeseci baci, čak 92 posto žena to ne čini. Oko dvije su trećine žena priznale da koriste šminku za oči stariju od dvije godine. Ispitanice u dobnoj skupini između 30 i 40 godina priznale su da u svojoj kozmetičkoj torbici imaju šminku stariju od pet godina.

    Griješe i one žene koje se zbog žurbe šminkaju u autobusu ili tramvaju. Jer ako se oko nezgodno ogrebe lakše dolazi do infekcije. Nije dobro niti dijeliti maskaru, jer se tako također pojačava rizik od infekcije. Taj problem najčešći je u djevojaka u dobi do 24 godine koje jedna drugoj za noćnih izlazaka posuđuju pribor za uljepšavanje.

    "Mnoge žene pate od vodenastih ili crvenih očiju upravo zbog toga što im je šminka stara ili je često dijele među sobom", rekla je doktorica Susan Blakeney i dodala da samo malo više brige oko pribora za uljepšavanje znači i mnogo manji strah od infekcija.

    Statistike govore da Britanke troše najviše novaca za šminku od svih Europljanki. Lani su sve žene iznad 14 godina u toj zemlji potrošile više od 36 funti. To su četiri funte više od drugoplasiranih Francuskinja.

    Stručnjaci savjetuju da svatko može vrlo lako provjeriti je li mu šminka prestara po mirisu, izgledu ili okusu. Uvijek je treba i dobro čuvati, zatvarati poklopce i ne držati na suncu.
    preuzeto sa neta

    Ja sam par puta pokušala da utvrdim rok trajanja neke šminke ali često to ne piše na proizvodu ili se odlepi nalepnica
    Da li neko zna neki optimum trajanja odredjene šminke?

  2. #2

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    Evo ja našla na netu:

    Uzmimo za primer najčešće korišćeni karmin. Stručnjaci kažu da je rok upotrebe dve do četiri godine. Međutim, ukoliko primetite da ruž čudno miriše, nemojte to pripisati svom iskvarenom čulu mirisa, već ga jednostavno bacite. Puder i slični produkti (senke, rumenila) traju najduže i najteže se kvare. Iznenađujuće, najkraći "život" ima maskara, koju ne bi trebalo koristiti duže od tri meseca, jer veoma lako može da posluži kao dom nevidljivim bakterijama i izazove infekcije oka.
    Meni maskara traje malo duže od tri meseca, tj ne menjam je baš tako često, ali nju najčešće menjam Što se tiče bajate šminke, čini mi se da imam karmine koji su preterali, ali nisu promenili svojstva Čak sam jednom jednu gomilicu starih uzela i istopila (oni koji su bili samo na dnu, na kopanje i četkicu) u kutijici od pomade na ringli, da vidim kakvu ću nijansu da dobijem kad ih pomešam, ostavila da se ohladi i nju sam mazala ponekad četkicom jer je ispalo super, al' toga više nema

    Ostalo ja sve stignem da potrošim, pa i nemam problem sa bacanjem ili nebacanjem.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Rok trajanja kozmetike

    Ponekad na kozmetičkim proizvodima uzalud tražimo rok trajanja, ali to što nije naznačen, ne znači da je trajanje neograničeno.


    A tamo gdje su napisani, rokovi trajanja mogu biti zbunjujući jer sve zavisi o načinu spremanja, temperaturama i ostalim "sitnicama".


    Po pravilu, svakom od proizvoda prosečan rok trajanja je 30 meseci. Ali to je rok pre početka upotrebe.


    Na pakovanju kozmetičkog proizvoda koji ne ispunjava taj uslov, mora biti poseban rok trajanja, što takođe vredi za neotvoren proizvod.


    Ali kada maskaru, kremu ili ruž počnete upotrebljavati, njihovo trajanje zavisi o više činilaca.


    Što proizvod sadržava više vode, brže se kvari, jer je voda pogodno tlo za razvoj bakterije.


    Zato kremu ne vadite prstima već koristite čistu plastičnu "lopaticu".


    Kozmetika u tubi traje duže, jer kroz manji otvor prodire manje klica.


    Važna je i temperatura. Zato je kozmetiku bolje držati u hladnijoj prostoriji (oko 18 stepeni), nego u kupatilu


    Sve one proizvode koji čudno mirišu ili neobično izgledaju odmah bacite jer im je sigurno prošao rok trajanja!


    Otvoren, tj. načet tečni puder traje oko godinu dana, senka za oči 2 godine, olovka za oči 3 godine, maskara 6 meseci, rumenilo i ruž 2 godine, a lak za nokte godinu dana.


    Kremu za lice koju držite na hladnom i tamnom mestu treba proveriti nakon 6-12 meseci, masku nakon 1-2 godine, a mleko za čišćenje možete koristiti do 2 godine pod uslovom da ga čuvate na sobnoj temperaturi i da je dobro zatvoreno.


    Ipak, najbolje je upotrebljavati manja pakovanja i ne gomilati kozmetičke zalihe. Ružu koji niste uzeli u ruke godinu dana mesto je u kanti za đubre.


    izvor: ogledalce

    Da li pažljivo koristite svoju kozmetiku u smislu da pazite na rok trajanja iste ili je koristite sve dok je ima,tj. dok ne potrošite ruž,maskaru,...?
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    Uh, priznajem da retko obraćam pažnju na rok trajanja. Ono što koristim potrošim vrlo brzo, a ono što ne koristim - na to ni ne obraćam pažnju, i često primetim da je rok trajanja istekao tek kad promeni miris, oblik itd

  5. #5

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    Nemam problema sa starom sminkom ,posto je i nemam ono sto koristim to i kupujem,ali kad je vec pri kraju, ne lagerujem je,ako mi bas nesto i preostane dam mladjoj sestri pa su svi zadovoljn
    Priznajem da nikad nisam gledala rok trajanja, pogotovo kad su maskara i karmini u pitanju
    sreca je kada pored sebe imas voljene osobe

  6. #6

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    S vremena na vreme napravim čistku i onda sve što mi se učini staro pošutam. Ali uglavnom potrošim sve u zadatom roku, mada nisam ni primetila da na dekorativnoj kozmetici ima rok trajanja, napisan je tako sitno da nema šanse da ga pročitam.
    ...il smo samo tu zbog ravnotee među zvezdama...

  7. #7

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    Uopste ne obracam paznju na rok trajanja Kad govorimo posebno o maskari, posto ima najkraci rok trajanja, obicno traju samo par meseci, ali imam neke senke za oci, isto i kreJone koji su stari jaaaaaaako dugo. Samo cu da kazem da koristim neke kevine devojacke senke za oci
    Nisam imala problema sa ocima i uopste sa kozom do sada zbog sminke.
    Krek, krek.. Ne gudra

  8. #8

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    Samo cu da kazem da koristim neke kevine devojacke senke za oci
    Takođe...do skoro. Ali sam morala da ih bacim, ostale neke prenapadne, koje nikako ne koristim.
    Pa ne znam, meni šminka ili odgovara ili ne. Maskaru i tako potrošim brzo, ide nova...i uvijek ista marka.
    Dešavalo mi se da kupim neke šklj marke...odmah počnu oči da me peckaju, da suze, i te proizvode batalim.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  9. #9

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    kad god resim da se nasminkam, moram da kupim novu maskaru, jer se ona prethodna od jako cestog koriscenja zabetonirala
    A ruz za usne malo smrducka na uzeglo - znaci, kupi Zojka i ruz
    neunistiva zlojebaba!

  10. #10

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    nikad nisam bila neki strastveni poborac shimnke.. shminkala sam druge, to mi ide od ruke, i sebe kad mi tako dune.. kod mene je vjerovatnoca da je shminki prosh'o rok cenim 90% pogotovooo maskare.. to rijetkom koristim da mi se sestra par puta zgrozila koliko mi dugo traje maskara
    dodushe ne razumijem kako sjenilu mozhe proc' rok
    moomoo meee jooouu

  11. #11

    Odgovor: Rok trajanja šminke

    Ja sam o ovome naucila na tezhi nacin: od maskare kojoj je istekao rok trajanja, zaradila sam alergijsku infekciju oka!

    Od onda vodim racuna o roku trajanja i sve ostale shminke...
    (metodom: "secam se" kad sam je kupila)

Slične teme

  1. Rok trajanja
    Autor LakiL u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.12.2017, 21:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •