Poreklo stanovništva u Banatu - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 42 od ukupno 42
  1. #31

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Postovani Kolle/ Becar/,
    Posle iscitavanja Vaseg teksta, ucinilo mi se da nedostaje ime: Banat
    Ako posedujete neke podatke o imenu Banat za ovu regiju molio bih Vas da to navedete u sledecem odgovoru;
    Hvala Vam unapred.
    Best from Serbia!

  2. #32

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Banat je ime najverovatnije dobio po tituli ban. Ugarska je imala nekoliko oblasti kojima je upravljao ban, mada, ovim našim panonskim Banatom zapravo nikada nije upravljao ban. Ime je verovatno po Tamiškom Banatu kako je oblast nazvana nakon osvajanja Ojgena Savojskog. Zašto je tako oblast nazvana baš tako to je već malo teže pitanje.



  3. #33

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    ''...Banat nosi ime po avarskim poglavarima iliti Banovima koji su za vreme Avarskog ringa tu uspostavili svoju upravnu jedinicu pod Banom i tako ostade Banat'' (Emil Fejzulahu na FB - grupa Poreklo naziva naselja u Vojvodini)

  4. #34

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Ako moze mala pomoc. Cuo sam da su nakon pripajanja Vojvodine Srbiji 1918. Rumunima davana zemlja, ali pod uslovom da promene prezime. Ovu informaciju nisam mogao nigde da pronadjem i procitam. Da li neko zna nesto o tome?

  5. #35

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Da li ste znali da je daleke 1219-e Itebej bilo 4. mesto po važnosti u tadašnjem Banatu? Možda najvažniji je bio utvrđeni grad Keve (danas Kovin), pa Arač (danas samo ruševine crkve pored Novog Bečeja, lokacija Arača), pa samostani na severu Banata oko Oroslamoša i Itebej (koji se tad zvao Withubu, imao je samostan, a vođa samostana bio je drugi u hijerarhiji tadašnjeg Čanadskog episkopata).
    Današnji Srpski i Novi Itebej međutim nisu identični sa ovim prvim Itebejom. Mada je ova veza tri pomenuta naselja pod velom istorije, jer kako izgleda, po najnovijim otkrićima Turci nisu uništili ono prvenstveno naselje.
    U vreme prvog spominjanja Itebeja, Zrenjanin nije ni postojao, a ni Kikinda ni Pančevo.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  6. #36

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Interesuje me kako su i odakle su na teritoriju Banata ,Bečkereka došli Francuzi.Interesuje me ako neko zna za porodicu Šandi kojaje
    do kraja II svjetskog rata živjela u Bečkereku.

  7. #37

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    @vjeran1

    Francuzi su u Banat došli iz ondašnje Nemačke. I ne samo oni. Recimo, Feliks Milaker pominje i nekoliko španskih porodica koji su koloniozovali u Vršcu. Uostalom pročitaj:
    ....
    Pre nešto više od dva veka, u vreme austrijske carice Marije Terezije, u Banat su zaista naseljeni Francuzi, kao i desetine hiljada Nemaca, sa porodicama, Italijani (iz Tirola), Slovaci, Česi, Poljaci (iz Galicije), Vlasi i Srbi. Francuzi su stizali iz nemačko-francuskih pograničnih oblasti, etnički mešovitih Alzasa i Lorene (Elzasa i Lotaringije), čije su dvojezično stanovništvo svojatali i Nemci i Francuzi. Desetina hiljada Francuza, koji su kao hugenoti, pristalice reformacije, preživeli Vartolomejsku noć 1572, pokolj koji su organizovali njihovi sunarodnici, katolici, živele su u nemačkim kneževinama, Švajcarskoj i drugim zemljama. Stotinu godina kasnije, biće poslati u puste prostore Banata. Vremenom su se asimilovali u Nemce, Mađare, ali i u Srbe. Pošto francuska prezimena nisu bila laka ni za izgovor, ni za pamćenje, ostali su ih svodili na zemlju porekla, pa su svi posatjali Francuzi, Francuski ili Francuzovi. Tako i g. Berar, iako nacionalno Srbin, ima francusko prezime (izvorno Bérard), jer je, etnički, francuskog porekla. U "Novoj maloj Larusovoj enciklopediji" navedena je jedna kota, centar zimskih sportova u Savojskim Alpima - La Bérarde, kuda su hugenoti svakako prolazili, što nas navodi na zaključak da je ovo prezime nastalo prema tom toponimu.
    Iako čitalac nije naveo mesto svog banatskog zavičaja, Berare smo našli i u (Velikoj) Kikindi i banatskom Krsturu, kod Novog Kneževca, ali nije isključeno da ih ima i drugde na ovom prostoru, kao i drugih posrbljenih francuskih porodica....
    Srpska Dijaspora | Feljton | POREKLO SRPSKIH PORODICA I PREZIMENA (4)
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #38

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Postovani Memento apsolutno nisam u mogućnosti da nađem na googlu nikakav podatak o mojoj porodici ni kad su došli ni kako su se izvorno prezivali znam da se moj otac rodio u Bečkereku 1913 g,i da je živio u ul, Bačka.Imam neka dokumenta gdje se nacionalno
    deklariše ko Francuz.Da li vi znate neke linkove gdje mogu nešto saznati.
    Hvala Vam.
    Poruku je izmenio Cecara, 09.06.2013 u 11:57 Razlog: slovna greska

  9. #39

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat vjeran1 kaže: Pogledaj poruku
    Postovani Memento apsolutno nisam u mogućnosti da nađem na googlu nikakav podatak o mojoj porodici ni kad su došli ni kako su se izvorno prezivali znam da se moj otac rodio u Bečkereku 1913 g,i da je živio u ul, Bačka.Imam neka dokumenta gdje se nacionalno
    deklariše ko Francuz.Da li vi znate neke linkove gdje mogu nešto saznati.
    Hvala Vam.
    Mislim da je Tvoje prezime varijanta nekog od sličnih prezimeni zbog nekog od razloga kao što su pograšan izgovor, ili greška kod upisa, odnosno traskripta ili slično, što i nije tako retka pojava. Slična prezimena su:
    - Šandai,
    - Sandi (Virovitica)
    - Santai, itd

    Inače, svi navedeni primeri su vrlo retki u Hrvatskoj, po nekoliko osoba od svakog prezimeni, osim prezimena Sandi.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #40

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Da postoji jedna familija u Hrvatskoj sa prezimenom Šandi i to mog brata. Meni je g-đa.Topolska sa odsjeka romanistike sa Novosadskog
    univerziteta rekla da se prezime Šandi ( trebalo bi) izvorno piše Chandi i da je to na našim prostorima primilo slovo Š(andi)
    To su ipak samo nagađanja jer još uvijek nisam pronašao pisani dokument,gdje bi bio neki trag o doseljavanju u Bečkerek.Majka mog oca je bila iz porodice Kleker (Klecker).Ako to nekom nešto znači neka mi javi bilo koji trag,bio bih zahvalan.

  11. #41

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Dragi prijatelji nisam se javljao odavno,no u međuvremenu sam zvanično dobio podatak da se moje prezime piše SCHANDI , i da se moj djed STEPHANUS SCHANDI rodio u Perlezu 1883 g.Otac mu je ANDREAS a majka JULIANNA REST gdje su oni rođeni nisam još pronašao,a odakle su došli u Perlez nisam saznao.Pronašao sam u Alzasu,Francuska u gradu Ribeauvillu nekoliko porodica SCHANDI.Dali te porodice imaju kakve veze sa mojom istražujem ali sporo.
    Interesantno je da sam na tim prostorima čak i u istom gradiću našao i porodice REST.Moje pretpostavka je da se moj pradjed ANDREAS doselio u Banat oko
    1880 g, da li neko zna da li je tih godina još trajalo naseljavanje tih prostora.

  12. #42

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Ujedno bih vas zamolio ako neko prati istoriju mjesta Perlez, da li mi može pronaći bilo kakav podatak o porodici SCHANDI, koji su živjeli tu krajem 19 vijeka.
    Možda na mjesnom groblju postoji neki spomenik i slično.

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Pruge u Banatu
    Autor Sunny u forumu Banat
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 04.08.2017, 11:00
  2. Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...
    Autor ser_gogsy u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 22.11.2010, 16:40
  3. Poreklo muslimana iz bivse Jugoslavije
    Autor accim u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 26.10.2010, 23:24

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •