Poreklo stanovništva u Banatu - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 42
  1. #16

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku
    ПОДУНАВСКЕ ШВАБЕ МЕЂУ ПРЕЧАНИМА
    Пишу: Сузана Миловановић и Веселинка Марковић

    "Румуни се досељавају у Банат током 18. века, стварајући веће етничке заједнице у Вршцу, Белој Цркви, Панчеву и више села јужног Баната."
    Izvini ali prva recenica je netacna tako da ne verujem da i ostatak ima nekog smisla niti da je ovo akreditovan clanak. Sumljam gospodja Suzana Miloanovic и Veselinka Markovic znaju nesto o stanovnistvu Vojvodine imajuci u vidu da su se Srbi doselili tek oko 1690 godine a danas svako moze da objavi knjigu i da se "uzme" kao referenca. Verovatno misle na neki od "talasa" dodatnog doseljavanja dok se vazne cinjenice lukavo izostavljaju.

    O tacnom poreklu Rumuna i njihovom statusu se moze procitati i na http://en.wikipedia.org/wiki/Romanians#Ancient_times


    Istorija je u Srbiji uvek pratila neke politicke ciljeve tako da je i ovo verovatno posluzilo nekom svom cilju.

    Rumuni kao potomci Dacana i Tracana su authotono stanovnistvo na ovim prostorima. Tu naravno ulaze i Arumuni (cincari), Mengelo-Rumuni (oblasti severne Grcke), Istro-Rumuni (Istria-Hrvatska, koji su danas skoro izumreli/asimilovani) i Rumuni iz Srbije (Vlasi).


    Rumuni se nisu doselili oni su authotono stanovnistvo u Vojvodini, tako bar kaze akreditovana istorija. Rumuni imaju cak i zvanicni status starosedelaca u Novom Beogradu ako se ne varam, u Beogradu svakako ali ne znam tacno u kom delu, sto je opet zvanicna politika Srbije koja priznaje da se "Rumuni nisu doselili u 18 veku u Banatu" sto kazu gore navedene gospodje.

    Pretpostavljam da se sve ovo i zna ali ne priznaje. Zbog raznih politickih desavanja i dosadasnjih problema u Srbiji neinformisano stanovnistvo pod pritiskom raznih demagogija ne zna istoriju vec ono sto im se sluzi na televizoru sto je i razumljivo imajuci u vidu okolnosti.

    Zelim samo da kazem da to sto su Rumuni starosedeoci na ovim prostorima to ne znaci da Rumuni zele "natrag" svoju zemlju posto to prvo pada na pamet , sto se i razume zbog Kosova.


    Pozdrav za Vrşeţ.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 23.11.2009 u 09:27 Razlog: Stavljen nedostajuci okvir kod citata

  2. #17

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    izvini ali prva recenica je netacna tako da ne verujem da i ostatak ima nekog smisla niti da je ovo akreditovan clanak. Sumljam gospodja suzana miloanovic и veselinka markovic znaju nesto o stanovnistvu vojvodine imajuci u vidu da su se srbi doselili tek oko 1690 godine a danas svako moze da objavi knjigu i da se "uzme" kao referenca. Verovatno misle na neki od "talasa" dodatnog doseljavanja dok se vazne cinjenice lukavo izostavljaju.
    Ако се не варам, било је и пре 17. века неког досељавања Словена, па и Срба, у Панонску низију. Ти вероватно мислиш на неки од таласа додатног насељавања

    istorija je u srbiji uvek pratila neke politicke ciljeve tako da je i ovo verovatno posluzilo nekom svom cilju.

    Pretpostavljam da se sve ovo i zna ali ne priznaje. Zbog raznih politickih desavanja i dosadasnjih problema u srbiji neinformisano stanovnistvo pod pritiskom raznih demagogija ne zna istoriju vec ono sto im se sluzi na televizoru sto je i razumljivo imajuci u vidu okolnosti.
    Ово је крајње безобразно.
    Ето, историја у Србији је увек пратила неке политичке циљеве... док је пак историја у Мађарској, Румунији, Словачкој, Бугарској, Хрватској... увек била објективна, поштена, непристрасна... само су ето Срби стока пристрасна?

    Ето становништво у Србији је неинформисано и не зна историју, већ само оно што им се служи на телевизору. Док је становништво ван Србије дан-ноћ по архивима, истражује историју и зна је поштено и објективно, неоптерећено политиком?

    Бедан је шовинизам који произилази из твог писања, и непоштовање према Србима.

    rumuni kao potomci dacana i tracana su authotono stanovnistvo na ovim prostorima. Tu naravno ulaze i arumuni (cincari), mengelo-rumuni (oblasti severne grcke), istro-rumuni (istria-hrvatska, koji su danas skoro izumreli/asimilovani) i rumuni iz srbije (vlasi).
    Пуно више логике ми има да су сви ти "Румуни" широм Балканског полуострва уствари потомци предсловенског становништва Балкана, римског и романизованог, отуд и име "Румуни", а не од данашње Румуније.
    Тако ни својатање свих пресловенских становника Балкана од стране Румуна нема логике.
    Прастановници Балкана су били и Дачани и Трачани и Илири и Трибали и Межани и римски колонисти, сви ти народи су временом романизовани... Румуни могу да воде порекло од Дачана и евентуално Трачана, али не и од свих тих народа широм Балкана.

    rumuni se nisu doselili oni su authotono stanovnistvo u vojvodini, tako bar kaze akreditovana istorija. Rumuni imaju cak i zvanicni status starosedelaca u novom beogradu ako se ne varam, u beogradu svakako ali ne znam tacno u kom delu, sto je opet zvanicna politika srbije koja priznaje da se "rumuni nisu doselili u 18 veku u banatu" sto kazu gore navedene gospodje.

    Zelim samo da kazem da to sto su rumuni starosedeoci na ovim prostorima to ne znaci da rumuni zele "natrag" svoju zemlju posto to prvo pada na pamet , sto se i razume zbog kosova.
    Румуни су дефинитивно аутохтоно становништво у Србији.
    Али то ти не даје за право да вређаш било кога.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #18

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Sumljam gospodja Suzana Miloanovic и Veselinka Markovic znaju nesto o stanovnistvu Vojvodine imajuci u vidu da su se Srbi doselili tek oko 1690 godine a danas svako moze da objavi knjigu i da se "uzme" kao referenca. Verovatno misle na neki od "talasa" dodatnog doseljavanja dok se vazne cinjenice lukavo izostavljaju.
    Чекај мало,а шта ћемо са овим?:

    Све ово је пре 1690...

    Banat uprising of 1594 - Wikipedia, the free encyclopedia

    The Serb uprising in Banat in 1594 was one of the three largest uprisings in Serbian history against the Ottoman Empire, and the largest before the establishment of the autonomous Serbian state in the so-called First Serbian Uprising (1804-1813), led by Karađorđe Petrović.

    In the Banat region, which then formed part of the Ottoman Eyalet of Temeşvar, in the area around Vršac, a large uprising began against the Ottoman Empire. The leader of this uprising was Teodor Nestorović, the Bishop of Vršac. Other leaders were Sava Ban and voivode Velja Mironić.

    Па онда ово:
    Jovan Nenad - Wikipedia, the free encyclopedia



    Карта Баната из 1590:




    Карта из 1661:




    И ова карта:




    Ти богца,свуда ти "Раци" и то још пре 1690...

    Још неко прича о "чињеницама"...



    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Pretpostavljam da se sve ovo i zna ali ne priznaje. Zbog raznih politickih desavanja i dosadasnjih problema u Srbiji neinformisano stanovnistvo pod pritiskom raznih demagogija ne zna istoriju vec ono sto im se sluzi na televizoru sto je i razumljivo imajuci u vidu okolnosti.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Sumljam gospodja Suzana Miloanovic и Veselinka Markovic znaju nesto o stanovnistvu Vojvodine imajuci u vidu da su se Srbi doselili tek oko 1690 godine


  4. #19

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Verovatno nisam pogodio godinu kada su pocele migracije Srba preko Dunava, tj sever Dunava, ako sam pogresio izvinjavam se, tu si ti da ispravis .
    Poruku je izmenio iadrian, 27.11.2009 u 02:00

  5. #20

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ако се не варам, било је и пре 17. века неког досељавања Словена, па и Срба, у Панонску низију. Ти вероватно мислиш на неки од таласа додатног насељавања



    Ово је крајње безобразно.
    Ето, историја у Србији је увек пратила неке политичке циљеве... док је пак историја у Мађарској, Румунији, Словачкој, Бугарској, Хрватској... увек била објективна, поштена, непристрасна... само су ето Срби стока пристрасна?
    Izvinjavam se, nisam mislio da vredjam, samo kazem kakva je bila politicka scena u Srbiji. Svestan sam da su se mnoge GORE stvari radile u Rumuniji za vreme Causescua. Nisam hteo nista slicno da kazem da su Srbi stoka, vec da su u istoriju tokom 90-tih usli mnogi kojima tamo nije mesto. Nemojmo generalizovati nista, pogotovo ne nacije. Samim pomenom da su tu i neke druge nacije vi razumete kao napadom, stanite malo, nisam na to mislio.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ето становништво у Србији је неинформисано и не зна историју, већ само оно што им се служи на телевизору. Док је становништво ван Србије дан-ноћ по архивима, истражује историју и зна је поштено и објективно, неоптерећено политиком?
    Zelis da kazes da populacija, ne samo u Srbiji, vec u celoj Evropi zna korene Srba? Rumuna? MAdjara? Albanaca? Ja mislim da ne znaju. Eno bila emisija, verovatno pratis , TOP-GEAR u kojoj su se desavanja odigrala u danasnjoj Rumunji. Sta su oni rekli o Rumunima? Da su komunisti i da pricaju madjarskim jezikom. Prosta neinformisanost kao sto sam napisao, samo sto su u Srbiji veliku moc imali mediji koji su bili kontrolisani od vlasti a zemlja u izolaciji pa se veoma lako dolazilo do "cinjenica" da je Srbija u 90-tim godinama bila ekonomski najstabilnija zemlja u Evropi. Da bih ti docarao opstu infomisanost obicne populacije u celoj Evropi je i sledeca izjava americkog predsednika Dzodza Busa jednom njegovom posetom Bukurestu "Srecan sam sto se danas nalazim, ovde, u Budimpesti" - dok mu je savetnik dosaptavao da je u stvari pogresio.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Бедан је шовинизам који произилази из твог писања, и непоштовање према Србима.
    Opet, nisam tako mislio, moj komentar nije uopste napadalackog tipa.



    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Пуно више логике ми има да су сви ти "Румуни" широм Балканског полуострва уствари потомци предсловенског становништва Балкана, римског и романизованог, отуд и име "Румуни", а не од данашње Румуније.
    Тако ни својатање свих пресловенских становника Балкана од стране Румуна нема логике.
    Прастановници Балкана су били и Дачани и Трачани и Илири и Трибали и Межани и римски колонисти, сви ти народи су временом романизовани... Румуни могу да воде порекло од Дачана и евентуално Трачана, али не и од свих тих народа широм Балкана.




    Румуни су дефинитивно аутохтоно становништво у Србији.
    Али то ти не даје за право да вређаш било кога.
    Jos jednom se izvinjavam ako sam bilo koga uvredio mojim komentarom, nisam imao tu nameru.
    Neki ljudi iz Srbije zivi mentalitetom od pre 100-nak godina, gde je neka nacija ako je authotona imala pravo odmah da prisvoji tu zemlju ili ne znam sta...Nije vise tako, i nije tako. Srbe kao narod postujem, postujem srpsku kulturu i sam delom pripadam njoj iako nisam po poreklu Srbin. Kao covek volim da kazem " Rumunija od svih suseda ima i imala je samo dva prijatelja, Srbiju i Crno More" i toga se i drzim u svakodnevnom zivotu. - Ako se ne varam, to se uci i u rumunskim skolama iz istorije.
    Poruku je izmenio iadrian, 27.11.2009 u 01:45

  6. #21

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    izvinjavam se, nisam mislio da vredjam, samo kazem kakva je bila politicka scena u srbiji. Svestan sam da su se mnoge gore stvari radile u rumuniji za vreme causescua. Nisam hteo nista slicno da kazem da su srbi stoka, vec da su u istoriju tokom 90-tih usli mnogi kojima tamo nije mesto. Nemojmo generalizovati nista, pogotovo ne nacije. Samim pomenom da su tu i neke druge nacije vi razumete kao napadom, stanite malo, nisam na to mislio.
    Опет си безобразан. Коме то смета што су ту и неке друге нације? Ево нађи овде на форуму рецимо, код неког од људи који су написали мало више порука, да има нешто против других нација. Да не признаје да су Мађари, Румуни, Словаци... који живе у Србији пуноправни грађани, који су у Србији у својој земљи, нису никакви странци јер нису Срби, који требају да имају како општа људска тако и мањинска права (на језик, културу, религију, везе с матицама... )....
    Једино на шта се реагује јесте безобразлук, вређање и мржња према Србима и држави.

    zelis da kazes da populacija, ne samo u srbiji, vec u celoj evropi zna korene srba? Rumuna? Madjara? Albanaca? Ja mislim da ne znaju. Eno bila emisija, verovatno pratis , top-gear u kojoj su se desavanja odigrala u danasnjoj rumunji. Sta su oni rekli o rumunima? Da su komunisti i da pricaju madjarskim jezikom. Prosta neinformisanost kao sto sam napisao, samo sto su u srbiji veliku moc imali mediji koji su bili kontrolisani od vlasti a zemlja u izolaciji pa se veoma lako dolazilo do "cinjenica" da je srbija u 90-tim godinama bila ekonomski najstabilnija zemlja u evropi. Da bih ti docarao opstu infomisanost obicne populacije u celoj evropi je i sledeca izjava americkog predsednika dzodza busa jednom njegovom posetom bukurestu "srecan sam sto se danas nalazim, ovde, u budimpesti" - dok mu je savetnik dosaptavao da je u stvari pogresio.
    Само сам тврдио да манипулације у Србији нису ништа веће него у околним државама, као и незнање народа, као и шовинизам кога вероватно има, и разноразне сличне негативне појаве.

    jos jednom se izvinjavam ako sam bilo koga uvredio mojim komentarom, nisam imao tu nameru.
    Neki ljudi iz srbije zivi mentalitetom od pre 100-nak godina, gde je neka nacija ako je authotona imala pravo odmah da prisvoji tu zemlju ili ne znam sta...nije vise tako, i nije tako.
    Тако је, неки људи из Србије размишљају тако. И не само Срби већ и Мађари, Румуни, Словаци, Хрвати, Бугари... нажалост.
    То је за сваку осуду.

    srbe kao narod postujem, postujem srpsku kulturu i sam delom pripadam njoj iako nisam po poreklu srbin. Kao covek volim da kazem " rumunija od svih suseda ima i imala je samo dva prijatelja, srbiju i crno more" i toga se i drzim u svakodnevnom zivotu. - ako se ne varam, to se uci i u rumunskim skolama iz istorije.
    Не знам шта се учи у румунским школама али знам да поштујем Румуне и Румунију као државу

    Верујем да си и ти као неко ко није Србин имао и нека негативна искуства. Дешава се да велики број неСрба у Војводини живи по селима, где је становништво, како мањинско тако и српско, мање образовано и мање толерантно, па вероватно отуд и више шовинизма него у градовима.

    Проблем је кад неко та своја искуства пресликава на све Србе. И проблем је када неко ко долази из мањих средина, тај шовинизам, неповерење, нетрпељивост... преноси и у градове. То се односи како на Мађаре, Словаке, Румуне... али и на Србе који у градове долазе из мањих и мање толерантних средина.

    Па тако често прва генерација дошљака у град помало шовинистичка, без обзира на нацију, што њихова деца која одрасту у толерантној средини брзо превазиђу.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #22

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Опет си безобразан. Коме то смета што су ту и неке друге нације? Ево нађи овде на форуму рецимо, код неког од људи који су написали мало више порука, да има нешто против других нација. Да не признаје да су Мађари, Румуни, Словаци... који живе у Србији пуноправни грађани, који су у Србији у својој земљи, нису никакви странци јер нису Срби, који требају да имају како општа људска тако и мањинска права (на језик, културу, религију, везе с матицама... )....
    Једино на шта се реагује јесте безобразлук, вређање и мржња према Србима и држави.
    Mislim da postoje takvi ljudi, cim postoje politicari, a koga oni predstavljaju nego deo naroda. Primetio sam da su to uglavnom ljudi iz centralne Srbije koji mrze Vojvodjane uopsteno , sve nacije (mada i dalje ne vidim zasto). Na forumu naravno da ne postoje jer je ovo ipak VojvodinaCafe. U svojim porukama nisam nigde vredjao Srbe i drzavu Srbiju. Mozda nisam bio precizan u mom prvom komentaru ali sam objasnio na sta sam tacno mislio u drugom.
    Poruku je izmenio iadrian, 27.11.2009 u 13:51

  8. #23

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    mislim da postoje takvi ljudi, cim postoje politicari, a koga oni predstavljaju nego deo naroda. Primetio sam da su to uglavnom ljudi iz centralne srbije koji mrze vojvodjane uopsteno , sve nacije (mada i dalje ne vidim zasto). Na forumu naravno da ne postoje jer je ovo ipak vojvodinacafe. U svojim porukama nisam nigde vredjao srbe i drzavu srbiju. Mozda nisam bio precizan u mom prvom komentaru ali sam objasnio na sta sam tacno mislio u drugom.
    Ево шта си рекао:

    samim pomenom da su tu i neke druge nacije vi razumete kao napadom
    Који то српски политичари воде политику против националних мањина и како?

    Занимљиво, први си се обраћао "нама", а сад људи из централне Србије мрзе Војвођане. Мислим да је то пресна лаж, али реци нам одакле ти такав утисак.

    Јеси, вређао си, и јасно сам потцртао где и како.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #24

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ево шта си рекао:



    Који то српски политичари воде политику против националних мањина и како?
    Ne zelim nikoga da etiketiram, ali kada me vec teras na to, mislim da ljudi iz SRS-a vode takvu politiku. Ako ovo ne primecujes onda nema smisla da razgovaramo. Svi ljudi koji znaju nesto o politici znaju kakvu politiku vodi SRS. Da ne govorim vise jer ne zelim da zalazim u nepotrebnu raspravu o politickim prilikama u Srbiji, jos cu do kraja opet biti optuzivan za vredjanje Srbije.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Занимљиво, први си се обраћао "нама", а сад људи из централне Србије мрзе Војвођане. Мислим да је то пресна лаж, али реци нам одакле ти такав утисак.

    Mislim da je krajnje neodgovorno i nerealno nepriznavati dozu odbojnosti od strane ljudi iz centralne Srbije prema Vojvodjanima, da ne pricam o razliku u mentalitetima, ali naravno svako ima pravo na svoje misljenje pa i na to da kaze sta je za njega laz a sta istina. Ja sam samo iskazao svoje licno misljenje.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Јеси, вређао си, и јасно сам потцртао где и како.
    Izgleda da tu postoji doza nepoverenja sa tvoje strane, samom cinjenicom sto sam analizirao srpsko drustvo ja sam vredjao Srbiju i Srbe? Ne vidim potrebu alaniziranjem svake moje najmanje reci i tu traziti neku zackoljicu. Mislim da je jasno ovde o cemu se radi. Ok, ako ti to smatras uvredom,to je tvoj problem sto tako mislis, ja samo mogu da kazem zadnji put da mi to nije namera i da to ne radim.
    Poruku je izmenio iadrian, 27.11.2009 u 15:33

  10. #25

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Diskisija, sad već dijalog dvojice članova, se poprilično udaljila od teme. Valjalo bi da se vrati na nju.

  11. #26

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Istorija Banata
    by Rapala


    U II veku Banat je bio sastavni deo rimske provincije Dakije. Na prostorima Banata, Sloveni, preci današnjih Srba, prvi put se pojavljuju u IV veku, dok se prva masovnija naseljavanja dešavaju početkom VI veka.

    Po zapisu Mađarske istorijske hronike Gesta Hungarorum (Gesta Hungarorum), u devetom veku Banatom je vladao bugarski vojvoda Glad, koji je bio vazal bugarskog cara Simeona. Gladov potomak, banatski vojvoda Ahtum, bio je poslednji vladar koji se suprostavio uspostavljanju neposredne vlasti Mađarskog kraljevstva. Ahtum je bio pravoslavni hrišćanin.

    Osnivanjem mađarske kraljevine, Banat oko 1028. godine, potpada pod mađarsku vlast i tako ostaje do 1552. godine kada ga preuzimaju Turci.

    Srbi su kao većinsko stanovništvo u Banatu bili aktivni činilac u unutrašnjim dešavanjima Ugarske kraljevine. Njihovo primanje hrišćanstva započinje u X veku krštenjem Ahtuma po grčko-vizantijskom obredu, a već u narednom veku javljaju se prvi otpori i bune protiv pokušaja latinizacije. Masovnija naseljavanja Srba sa juga u ove krajeve počela su još u vreme kralja Ludovika I 1356, a nastavila se posle bitke na Kosovu, a kasnije u vreme vladavine despota Stefana Lazarevića i Đurđa Brankovića, i posle pada Smedereva (1459). Mađarski element brzo je iščezao pred Turcima, a na njihovo mesto naselili su se Srbi. Od 1552. do 1717. Banat je bio pod turskom vlašću kao Temišvarski vilajet (Temišvarska pokrajina), podeljen na sandžake, a sandžaci na nahije. Oko polovine 16 veka zapadni, ravni Banat bio je etnički dominantno srpski. Iz toga doba na teritoriji Banata su poznate srpske episkopije: lipovska, vršačka, bečkerečka i temišvarska. 1594. godine, podigli su Srbi u Banatu pod vođstvom velikobečkerečkog vladike Todora takozvani Banatski ustanak, koji se nesrećno završio, a vladika biva uhvaćen i živ odran od strane Turaka.


    Pošto je Austrija izbacila Turke iz Banata, vojno ih porazivši, od (1718.), požarevačkim mirom, Banat je uređen kao vojnička provincija pod imenom tamiškog Banata, te je podeljen na 11 okruga. Marija Terezija izuzima 8 okruga iz nadležnosti vojnih vlasti, te uvodi civilnu administraciju (1741), dok je od ostala 3 okruga, kasnije (17681773) uspostavila banatsku vojnu granicu. Banatska provincija je ukinuta 1778 i priključena Ugarskoj (u to vreme austrijskoj provinciji).

    Posle razvojačenja pomoriške i potiske granice , mnogi Srbi su se preselili u Banat i naseljeni su u mesta pored Tise. Prilikom stvaranja banatske vojne granice nisu ušli u njen sastav severni delovi današnjeg Banata, a Srbi su zbog toga bili nezadovoljni. Da bi stišala nezadovoljstvo Srba, koji nisu ušli u sastav granice 1774, formirala je Marija Terezija veliko-kikindski okrug (distrikt), koji se sastojao od 10 opština, i to: Velika Kikinda, Mala Kikinda, Karlovo, Kumane, Karaš, Obilićevo (Josefovo), Srpski Krstur, Vranjevo, Melenci i Mokrin. U to doba u Banatu se već sprovodila snažna kolonizacija Nemaca.


    Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat 1849 godine1849 stvorena je nova austrijska oblast Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, koja je, pored delova Bačke i Srema, zauzimala i čitav Banat (izuzimajući vojnu granicu). Glavni grad je bio prvo u Sremskim Karlovcima, pa u Zemunu, Velikom Bečkereku i na kraju u Temišvaru. 1860 ukinuta je Vojvodina, 1873 razvojačena je banatska granica, 1876 prestao je da postoji kikindski okrug, te je čitav Banat podeljen na tri županije: torontalsku, tamišku i krašovsku i podređen centralnoj državnoj ugarskoj upravi. Od Austro-Ugarske nagodbe (1867), Ugarska počinje da sprovodi snažnu kolonizaciju Mađara u Banat.

    1918. se zapadni Banat, kao deo Vojvodine, ujedinjuje sa Srbijom. 1919. povučena je demarkaciona linija između Rumunije i Kraljevine SHS, a kasnije su naknadno učinjene još neke korekcije (Modoš, Pardanj).

    Prema popisu, koji je sprovela Kraljevina SHS (31/1 1921.), Banat je imao 9.776 km i 582.571 stanovnika (od toga 3.940 vojnika), od kojih je bilo Srba oko 240.000, Slovenaca 2.139, Čeha 2.081, Slovaka 15.544, Rusina 6, Bugara 2.277, Poljaka 70, Rusa 2.369, Mađara 102.104. Nemaca 138.292, Jevreja 4.690, Albanaca 375, Turaka 91, Rumuna 72.305, i ostalih oko 4.000. Po veroispovesti je bilo: pravoslavnih 310.846, katolika 225.000, grko-katolika 1.649, evangelista 39.210, muslimana 697, drugih 69, bez veroispovesti 590
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  12. #27

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku
    Istorija Banata
    by Rapala
    Prema popisu, koji je sprovela Kraljevina SHS (31/1 1921.), Banat je imao 9.776 km i 582.571 stanovnika (od toga 3.940 vojnika), od kojih je bilo Srba oko 240.000, Slovenaca 2.139, Čeha 2.081, Slovaka 15.544, Rusina 6, Bugara 2.277, Poljaka 70, Rusa 2.369, Mađara 102.104. Nemaca 138.292, Jevreja 4.690, Albanaca 375, Turaka 91, Rumuna 72.305, i ostalih oko 4.000. Po veroispovesti je bilo: pravoslavnih 310.846, katolika 225.000, grko-katolika 1.649, evangelista 39.210, muslimana 697, drugih 69, bez veroispovesti 590

    Svaka čast za trud za ovaj post, ali istorija i migracije nisu stale 31.1.1921. god.
    Imamo tu još II sv.r. , pa ratovi 90-tih godina. Oni su svakako izmenili izgled stanovništa u Banatu, pa i u Vojvodini.
    Bilo bi zanimljivo pronaći podatke popisa stanovništa posle tih demografskih promena. Zar ne? Da li je bilo popisa posle ratova devedesetih godina?
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  13. #28

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat pralinica kaže: Pogledaj poruku
    svaka čast za trud za ovaj post, ali istorija i migracije nisu stale 31.1.1921. God.
    imamo tu još ii sv.r. , pa ratovi 90-tih godina. Oni su svakako izmenili izgled stanovništa u banatu, pa i u vojvodini.
    Bilo bi zanimljivo pronaći podatke popisa stanovništa posle tih demografskih promena. Zar ne? Da li je bilo popisa posle ratova devedesetih godina?

    Етничке групе Према последњем попису из 2002. године, Аутономна Покрајина Војводина има 2.031.992 становника, што чини 27,1 одсто од укупног броја становника Републике Србије. Срби, којих у Војводини има 1.321.807 (или 65,05%), већинско су становништво ове северне српске покрајине. По бројности затим следе: Мађари (погледати: Војвођански Мађари) (290.207 или 14,28%), Словаци (56.637 или 2,79%), Хрвати (56.546 или 2,78%), Југословени (49.881 или 2,45%), Црногорци (35.513 или 1,75%), Румуни (30.419 или 1,50%), Роми (29.057 или 1,43%), Буњевци (19.766 или 0,97%), Русини (15.626 или 0,77%), Македонци (11.785 или 0,58%), као и остале мање етничке скупине у које спадају Украјинци, Муслимани, Немци, Словенци, Албанци, Бугари и други (укупно има више од 26 нација и националних или етничких група).

    У већини општина и градова Војводине већинско становништво су Срби. Мађари чине већину становништва у шест општина на северу покрајине (Кањижа, Сента, Ада, Чока, Бачка Топола и Мали Иђош), Словаци чине већину становништва у општини Бачки Петровац, док су град Суботица и општине Бечеј, Врбас, Бач и Ковачица етнички мешовите. Други бројнији народи Војводине (Русини, Румуни, Црногорци, Буњевци, Хрвати, Чеси) чине већину становништва у појединим насељима, док Роми чине већину становништва у појединим градским четвртима и формалним приградским насељима.

    http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%...B8%D0%BD%D0%B0
    Ако се не варам следећи попис је 2012.године
    Poruku je izmenio vrsac14, 25.02.2010 u 20:49
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  14. #29

    03 Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Мемоари почињу тек с прадедом
    Пензионисани професор српскохрватског језика и дипломрани етнолог из Бачке Паланке објавио је интересантну књигу Имена и презимена код Срба, односно У почетку беше име. Милошевић је
    у овом делу приобаља Дунава у Бачкој познат и по томе што својим књигама и текстовима покушава да подучава Србе вери, односно хришћанству и обичајима. Дефинитиво је устврдио да су Срби кратког памћења, односно да не полажу пуно на своју традицију па ни порекло.
    - За разлику, рецимо, од Француза, који скоро сви знају напамет своју марсељезу, за разлику од Немаца, Италијана, Шпанаца и многих других који знају своје химне и поштују своје националне и државне симболе, ако бисте упитали наше Србе, чак и оне који се бусају у патриотска прса, да вам изрецитују или отпевају српску химну Боже правде, ако бисте затражили од православних верника да вам отпоје или барем изрецитују тропар своје крсне славе одговори би били поражавајужи, 90 одсто то не зна тврди Милошевић. Последњих неколико година многи наши новокомпанови верници ретроактивне Србенде почеше на Велики петак (најстрожи дан поста у току целе године) да једу рибу претварајући Велики петак у Бадњи дан, верујући да посте, а по строгом посту риба се не једе ни на Бадњи дан. Да ли је заиста од Савла постао Павле и да ли заиста искрено верујућих има 90-95 одсто пита се Милошевић.
    Он тврди да, посебно млади, наводећи претке по оцу и по мајци једва умеју да догурају до прадеде и прабаке, а у најбољем случај до чукундеде и чукунбаке. Вели, ту би стали, ту би био крај родословног стабла. За то оптужује комунизам, односно његово наслеђе и остатке Титовог култа. По њему, тада није било битно ко вам је отац или деда, мајка и бака, јер Милошевић каже Тито нам је био и отац и мајка?!
    - Крвно сродство заснива се на јединству крви каже Милошевић. То значи да сви чланови једног крвног сродства имају заједничког родоначелника и сачињавају једно крвно стабло. То крвно родно стабло назива се родослов, а у народној патријархалној традицији изводи се и више цени по мушкој крви. Пример сродничких назива, онај покрајинског карактера је чешћи код пречанских Срба који су живели под Аустроугарском (нарочито Војводина, Мађарска) то показује. Узлазна линија ЈА отац, деда, прадеда, чукундеда, аскурђел, кунђел, куребало, сукурдов, бели орао, а неки ову узлазну лозу продужавају са курајбер, ожмикур, парћипан, сакајтов. Редослед ових додатних назива није уједначен и тешко је проверити њихово порекло и значење звуче поприлично незграпно и помало цигански. Важно је рећи да су презимена код Срба, па и овде у Бачкој Паланци, на ић најчешћа и зато се сматрају најсрпскија и постала су тип српског презимена. Мађутим, и они Срби којима се презиме не завршава на ић нису мање Срби.
    Милошевић каже да су имена старија, а да су презимена настала касније у организованим друштвеним заједницама племенима и државама. Презиме је, вели наследно породично име коме се придодаје лично име.
    - По настанку и значењу презимена се могу поделити у више или мање група додаје Милошевић и каже да то зависи од истраживача. Код нас Срба презимена су најчешће настајала по оцу од Јована Јованић или Јовановић, по мајци Мара Марић. Ту су и презимена постала по занимањима Ковачевић (Ковач, Ковачев), Лончаревић (Лончар, Лончарев, Лончарски). Постоје презимена и по називима биљака Буква, Буквић, Боровница, Граховац.. по називима животиња (зооними) Буха, Међед, Јарчевић, Зец, Јеж... Презима настала на основу телесних карактеристика Бркић, Главаш, Слепчевић... Нека презимена су настала по разним предметима, алаткама Шипка, Чанак, Кубура, Дрљача, а има и оних која су настала по храни и пићу као Тарана, Попара, Сурутка, Кајганић... Ту су и етноними презимена настала по етничкој припадности или локалној топонимији Боснић, Босанац, Бошњак, Бошњачки, Босанчић, Црногорац, Херцег, Сремац, Смедеревац, Сомборчев, Паланачки, Парошки, Каћански, Брестовачки... Има и презимена насталих по надимцима Шуша, Дивљан, Лажетић, Дангубић, Паликућа, Кркобабић, Бабарогић, Мучибабић, али има и презимена која су указивала на социјално стање Голић, Бедић, или Бједић, Сиротановић, Багатиновић... Треба рећи да су многа презимена, без обзира на наведене поделе, настала од надимака као што има презимена насталих и по другим критеријумима. Има презимена која су двосложног карактера Милидраговић, Вуко-братовић, као и нека поменута Убипарип, Кривокућа, Кркобабић... Скоро већина ових презима присутна је у Бачкој Паланци или околним селима.
    Мемоари почиšу тек с прадедом | www.dnevnik.rs
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  15. #30

    Odgovor: Poreklo stanovništva u Banatu

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku
    Мемоари почињу тек с прадедом
    Пензионисани професор српскохрватског језика и дипломрани етнолог из Бачке Паланке објавио је интересантну књигу Имена и презимена код Срба, односно У почетку беше име. Милошевић је
    у овом делу приобаља Дунава у Бачкој познат и по томе ...
    Ovaj tekst ne uklapa se u ovu temu.
    Molim da se držite teme.

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pruge u Banatu
    Autor Sunny u forumu Banat
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 04.08.2017, 11:00
  2. Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...
    Autor ser_gogsy u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 22.11.2010, 16:40
  3. Poreklo muslimana iz bivse Jugoslavije
    Autor accim u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 26.10.2010, 23:24

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •