SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 37 od ukupno 37
  1. #31

    Odgovor: SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji

    Citat Marcelin kaže: Pogledaj poruku
    Sjajni tekstovi Felix,zaista sam ih procitao u jednom dahu.
    Imam ja jednu pricu,o Sirmiumskom Koloseumu....Jedan moj pokojni prijatelj,arheolog amater pronasao je zlatni prsten u okolini Glaca,sa natpisom VIVO IULIAN i sa predstavom Koloseuma,ali sa 4 reda lucnih otvora (znamo da Rimski koloseum ima 3 reda).
    Postavlja se pitanje,da li je Sirmium imao Koloseum veci od Rimskog?!
    Moze biti da je Sirmijumski...mozda nije bio veci po kapacitetu,ali je verovatno morao biti vislji zbog skucenog gradjevinskog prostora oivicenog mocvarama...a i na trajanovom stubi je prikazan sa vecim brojem spratova nego rimski...VIVO IVLIAN...ziveo Julijan,najverovatnije Apostata Philosophus...

  2. #32

    Odgovor: SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji

    Ovde malo nedostaju fotografije, a ja ne bih bila ja, kad ne bih iščačkala iz svoje foto arhive i Sirmijum. Doduše, fotografije nisu nekog kvaliteta (iz moje rane faze) i deca su mi smetala


  3. #33

    Odgovor: SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji

    Pa ovo je mnogo interesantno .... bash mi je drago da sam se nashao na ovoj temi i malo prochitao o dalekoj istoriji spomenika....Super job

  4. #34

    Odgovor: SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji

    Streethorn evo jedne malo novije fotografije...na tom se mestu sad gradi muzej...navodno ce imati stakleni pod pa ce carska palata i dalje moci da se vidi....

  5. #35

    Odgovor: SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji

    Da li je poznato gde se nalazio srednjivekovni manastir Svetog Dimitrija koji se pominje u poveljama pape Honorija III??

    Posle svih varvarksih pohoda na Sirmijum, on se retko pominje u srednjovekovnim vizantijskim izvorima
    Kod vizantijskog istoricara Jovana Kinama pominje se da su Majdari su u jednom pohodu na Vizantiju stigli do Nisa. Odavde su uzeli ruku svetog Prokopija i pohranili je u crkvu Svetog Dimitija u Sirmijumu, kasnije je Manojlo Komnin vratio ruku u Nis!

    Pozdrav

  6. #36

    Odgovor: SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji

    Манастир светог великомученика Димитрија Мироточивог, налази се на шест колометара југозападно од Беле Паланке, недалеко од античког пута за Скопље и Солун, између древних села Дивљане и Мокре. Смештен је у подножју југоисточног дела Суве планине, подно Дивне Горице чије се шумовите падине спуштају до манастирских ливада на 450 метара надморске висине, одакле се пружа јединствен поглед на Сврљишке планине и Шљивовички врх.
    ako si na to mislio

  7. #37

    Odgovor: SIRMIUM - grad mucenika i careva... jedini PRAVI rimski carski grad u Srbiji

    Mislim na manastir koji se nalazio u Sremskoj Mitrovici(Sirmijumu)
    Pozdrav

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Moj grad na reci
    Autor Turkmenbashi u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.06.2010, 17:28
  2. Prepoznajte grad
    Autor irnik u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 425
    Poslednja poruka: 25.01.2010, 23:30
  3. Sex i Grad
    Autor Lillith u forumu Spomenar
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 22.08.2009, 22:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •