Sremski Karlovci - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 46
  1. #31

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Citat neprimetna kaže: Pogledaj poruku
    Samo jednom sam bila u Sremskim Karlovcima,na moju veliku zalost.Nebrojeno puta sam kroz njih prolazila na mom putovanju od rodnog mesta do Novog Sada,a bilo je to pre 29 godina,kada sam bila student u Novom Sadu.Zalim i sada zasto bar jednom nisam sisla iz autobusa,ponovo obisla Karlovce i uzivala u posebnosti koju pruzaju.Da mogu,zivela bih tamo.

    Ali...ostaje mi samo da gledam ove fotografije koje nam poklanja Nenad.bds

    Divne su fotografije i divni su Karlovci
    Ko bi rekao,a meni se nudi da tamo zivim,a ja se 'femkam'...

  2. #32

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Još jednom o

    KARLOVAČKIM ČESMAMA


    Stare karlovačke česme vezuju se za požar 1799:

    Saborna crkva je teško stradala u velikom požaru, koji je izbio u Karlovcima 7. septembra 1799. godine, kada je plamen, pored dela zgrade Magistrata, progutao i 64 kuće. Na samoj crkvi izgoreo je desni toranj, na kojem su bila zvona, dok je levi bio teško oštećen....
    Posle požara, Magistrat je odlučio da se u Karlovcima izgradi više česmi kako bi se sprečilo da se neki novi požar ne otme kontroli zbog nedostatka vode za gašenje, kao što je to bio slučaj 1799.

    Neke od tih starih česmi sam pronašao i prikazao u prethodnom postu. Kasnije sam pronašao i ovu:







    Raspitivao sam se da li česma ima neki naziv, ime, no, jedino što sam doznao je da je zovu 'na raskršću'. Nalazi se u gornjem delu grada, naspram centra.

    A nešto što simbolizuje česmu, našao sam u donjem delu u blizini Bogoslavskog seminara (internata). Ta česma - fontana je u sklopu spomenika NOB izgrađena 1986.

  3. #33

    Odgovor: Sremski Karlovci

    I to su Sr. Karlovci
    Snimljeno pre 50 Godina.

    Prilog 2634

    Karlovački Vinograd na putu prema Straž ilovu



    Prilog 2635

    Naša Razredna Slika na četiri lava
    Česmi Mož da će se neko prepoznati na toj Sliki
    Svaki dan bez smeha je izgubljeni dan. Carly Caplin

  4. #34

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Obožavam Karlovce !!!! Prelepi su ! Kad odem tamo imam utisak da sam u bajci iz koje ne želim da izadjem.P.S. Lajkujem sve fotke
    Poruku je izmenio čista iluzija, 15.12.2011 u 16:55 Razlog: slovna greška
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  5. #35

    Odgovor: Sremski Karlovci

    pa nisu oni baš tako bajkoviti....možda nekom sa strane tako izgleda zbog svih tih velelepnih istorijskih zdanja.
    Ali kad se zađe malo dalje po uličicima,sve sam buđ,vlaga i sivilo.
    Posao mi je bio takav da sam bila u prilici zaviriti u kuće i kućerke i proći kroz svaku ulicu,tako da ne pričam bezveze..

  6. #36

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    pa nisu oni baš tako bajkoviti....možda nekom sa strane tako izgleda zbog svih tih velelepnih istorijskih zdanja.
    Ali kad se zađe malo dalje po uličicima,sve sam buđ,vlaga i sivilo.
    Posao mi je bio takav da sam bila u prilici zaviriti u kuće i kućerke i proći kroz svaku ulicu,tako da ne pričam bezveze..
    Ja ih doživljavam isključivo kao povremeni posetilac,ne kao žitelj, tako da nisam upoznata sa onim o čemu pričaš.Mislim da ih ni neću moći tj.neću želeti posmatrati iz nekog drugog ugla ,sem kao korak u neku samo moju bajku
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  7. #37

    Odgovor: Sremski Karlovci

    ...i bolje da nemaš prilike doživeti ih na neki drugi način kad već ne moraš.Nisam ih ni ja doživela kao žitelj već radeći kao zdr.teren.radnik onako u prolazu jednog svog životnog perioda.
    Ipak,... baš je to lepo kad možeš ponekad da kao zakorakneš, u svoju bajku.

  8. #38

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Сремски Карловци, иако мали градић, представља једно од најлепших и историјски најважнијих места за српски народ и Србију. У ствари, управо су Сремски Карловци она "српска Атина", чију титулу сада носи Нови Сад. Можда је управо чињеница да није израстао у велики град, спасло Сремске Карловце од обезличавања које прати велике урбане центре. Овако је дух места остао сачуван, као и шарм.

  9. #39

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Vidikovac




    Sajt Vlade Vojvodine, 28. septembar 2012. godine - ''Predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić otvorio je večeres, u okviru obeležavanja „Grožđebala", Vidikovac „Magarčev breg" u Sremskim Karlovcima. U prisustvu predsednika opštine Sremski Karlovci, Milenka Filipovića, brojnih uglednih zvanica i građana, dr Bojan Pajtić je istakao da je otvaranje Vidikovca istorijski trenutak, jer, iako ovaj objekat nije star vekovima, on je zadužbina koju današnja generacija ostavlja generacijama koje dolaze.

    „Karlovci su esencija srpske kulture, pismenosti i duhovnosti. Ovaj grad je svojevrsna istorijska čitanka i ambasador Srbije i Vojvodine prema celom svetu", rekao je predsednik opštine Milenko Filipović dodavši da je izgradnjom Vidikovca građanima omogućeno da sa jednog mesta vide sve vrednosti Sremskih Karlovaca, koje pripadaju celom srpskom narodu.

    Vidikovac „Magarčev breg" biće mesto gde će se održavati kulturni i duhovni programi, i turistička atrakcija Karlovaca. Otvorena scena, na dva nivoa, čini njegov najznačajniji deo. Na prvom nivou postavljen je krst, na postamentu od tri metra, koji dominira prostorom, dok je na drugom nivou, u amfiteatru skulptura Duška Trifunovića.''

    ''Позлаћени крст, амфитеатар који ће моћи да прими око осамдесет посетилаца, угоститељски објекти, тераса, озелењена околина и скулптура кључни су делови видиковца, а идеја је да се један део посвети Душку Трифуновићу који је у Сремским Карловцима сахрањен 2006. године.

    Како је недавно рекао председник општине Сремски Карловци, Миленко Филиповић, Трифуновић је стицајем околности, заувек постао Карловчанин. Био је међу првим добитницима Бранкове награде, а жеља му је била да последње године живота проведе у Карловцима и буде у њима сахрањен.

    Видиковац на Магарчевом брегу биће један од симбола Карловаца, и једино са врха овог брега могуће је Карловце видети као на длану. Панорамско разгледање и фотографисање засигурно ће привући велики број домаћих гостију; али и туриста из иностранства. Изградњом видиковца значајно ће се проширити туристичка понуда ове, иначе чувене и туристима привлачне општине...'' (Dnevnik, jun 2012)


    I - naša posla: vidikovac, tj. prilaz vidikovcu sam jedva pronašao - nikakvog putokaza! A početak stepeništa nije na nekom uočljivom mestu.


    Pogled sa vidikovca nije loš, ali ja ipak radije zastanem kod lovačkog doma i neuglednog spomenika na prvu bitku 1848. - sve četiri crkve, Patrijaršija, Gimnazija, Kapela mira u jednom kadru. Kada bi se čovek popeo na vrh padine još 20-30 metara višlje, bio bi to pravi pogled.

    ]

  10. #40

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Volim Sremske Karlovce ali sam primetila da je ulična rasveta jako loša.Kada se uveče nadjete tamo imate utisak kao da je to ono mesto iz filmova o Drakuli.Sve je nekako sablasno.Taj utisak stvara arhitektura , ono ogromno staro drveće na trgu i loša ulična rasveta.

    Karlovci danju su sasvim drugi ugodjaj
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  11. #41

    Odgovor: kako su Sremski Karlovci dobili ime

    Citat NIXIVOJE kaže: Pogledaj poruku
    jel zna neko kako su Sremski Karlovci dobili ime

    Evo, nedavno sam naišao na tekst Stjepan A. Sedera iz 2003. koji je objavljen na sajtu sremskokarlovačke rimokatoličke Župe Svetog trojstva. Ovde je kraći odlomak:

    ''...Sremski Karlovci se prvi put pominju 1.308.godine pod imenom Karom , kao plemićki predikat jedne porodice.Predpostavke da su Sremski Karlovci starijeg porekla i da su ustvari rimski grad Rittium nisu mogle biti dokazane, iako arheološka nalazišta iz rimskog, pa i kamenog doba ukazuju da je na mestu današnjih Sremskih Karlovaca moralo postojati naselje još u najstarijim vremenima.

    Ime Sremskih Karlovaca koje je najduže ostalo u upotrebi je bilo Karlovic (Carlovitz). Današnje ime Sremski Karlovci su dobili raspadom Austro-Ugarske monarhije, da bi ga, sa kraćim prekidom za vreme II svetskog rata kada su nosili naziv Hrvatski Karlovci, zadržali sve do danas. U svom opisu putovanja iz 1571. godine poslanik (danas bi to bio ambasador) Rym napominje da su se još uvek nazivali Karom. Ime Karloci, koje je skoro identicno današnjem, se prvi put pominje 1572. godine za koje poslanik David Ungai kaze da ga upotrebljavaju Srbi “..lijepa i velika varosica Karon ili po srpski Karloci ima 6oo kuca a ponajvise je naseljena od Srba”. Međutim, sve to vreme je u službenoj upotrebi jedino ime Karlovic(Carlovitz).

    Gospodari Sremskih Karlovaca su se tokom XIV i XV veka često menjali tako da je više ugarskih plemićkih porodica nosilo predikat de Karom (Karlovački).Neposredno pre turskog osvajanja 1.521.godine gospodari Sremskih Karlovaca su bili iz čuvene madjarske plemićke porodice Batori. Erdeljski kneževi su potekli iz ove porodice, a ova porodica je dala i jednog poljskog kralja.

    Kada govorimo o Sremskim Karlovcima toga vremena onda moramo znati da su tada isti mogli imati nekoliko stotina ili najviče do 1000 stanovnika, koji su živeli većinom u kolibicama napravljenim od zemlje i trske ili u zemunicama.
    U Sremskim Karlovcima su u najdužem periodu njihove istorije živeli isključivo hrišćani. Turska država nije posle osvajanja novih teritorija organizovano naseljavala svoje stanovništvo na osvojene teritorije nego je uglavnom samo potčinjavala zatečeno stanovništvo svojoj vlasti, te turskog življa u Sremskim Karlovcima ima samo u jednom kraćem periodu. Posle turskog osvajanja Sremskih Karlovaca početkom XVI veka u Sremske Karlovce su se naselili trgovci-muslimani iz Bosne. Tada u Sremskim Karlovcima postoji, pored tri hrišćanske mahale i turska sa svim pratećim objektima.

    U više pisanih zapisa je konstatovano da u mestu živi najviše Srba, ali činjenica da su se Sremski Karlovci nalazili u Ugarskoj, koja je bila katolička zemlja i da je u mestu postojao benediktinski manastir upućuje na to da je moralo biti dosta i rimokatolika, Madjara pre ostalih, ali i Hrvata. Kada je pećki patrijarh Arsenije IV Jovanović Šakabenta 1.739. Godine postavljen za administratora Karlovačke mitropolije s njim se u Sremske Karlovce iz Beograda, gde se bio privremeno nastanio 1.737. Godine, doselilo i oko 50 srpskih porodica sa Kosova, uglavnom imućnih trgovaca i zanatlija. Ovi naseljenici su sagradili sebi kuće u »Donjem kraju« i nastavili da rade svoje poslove. Od tada u Sremskim Karlovcima zasigurno preovlađuje srpski živalj.

    Moglo bi se reći da su Sremski Karlovci toga vremena bili jedino ili bar jedno od retkih mesta u današnjoj Vojvodini u kome je preovlađivao srpski živalj. Okolnost da su Sremski Karlovci postali središte duhovnog života Srba u austrijskoj carevini je zasigurno predstavljala glavni razlog da Srbi u većem broju vežu svoj život za Sremske Karlovce...''






    Fotografije su sa početka aprila 2013.

  12. #42

    Odgovor: Sremski Karlovci

    ....jako mi se sviđaju Karlovci, voljela bi živjeti u njima...♥

  13. #43

    Odgovor: Sremski Karlovci

    ...prekrasan gradić sa lijepom kulturnom baštinom...

  14. #44

    Odgovor: Sremski Karlovci



    Taorska vrela


    Malo idile u jesenskoj izmaglici


    Prava zimska idila

  15. #45

    Odgovor: Sremski Karlovci

    Karlovci by night

    Ne sećam se pouzdano kako je u turističkoj sezoni, no sada je osvetljenje oskudno.


























Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Aleksandar Makedonski I Sremski Suverene
    Autor vandalija u forumu Istorija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 30.08.2008, 19:02

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •