Vampir Miloš u bečkoj arhivi
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    U Banatu je početkom 18. veka postojao običaj da se pokojnik nakon sahranjivanja ponovo otkopa, pa da se zatim opet vrati u zemlju kako bi se sprečilo da se povampiri, obelodanio je jedan zapis pronadjen u bečkim arhivima. U selu Radojevo, jednom od najstarijih srpskih naselja na granici sa Rumunijom, u 18. veku zabeležena je "borba sa vampirima". Reč je o zvaničnom izveštaju koji je carskom vojnom odseku u Beogradu, oktobra 1732. godine predao major saniteta, Jožef Faredi Tamarski. Jula 1732. godine, Tamarski je po naredjenju princa od Virtemberga poslat u Radojevo, tadašnju Peterdu, da ispita smrt 11 meštana koji su umrli u januaru i februaru te godine.
    U njegovom izveštaju, koji se danas nalazi u Bečkim arhivima, navodi se da su meštani tvrdili da su svi umrli žrtve vampira po imenu Miloš.
    Vampir Miloš, kojem se ne zna prezime, za života je, saopštava u svom izveštaju Tamarski, važio za neku vrstu vrača. Imao je pticu koju je naučio da govori i pripitomljenog vuka, što je po tvrdnji seljana, bila potvrda njegovih magičnih moći.
    Tamarski je pokušao da ubedi meštane da vampiri ne postoje, medjutim, posle nekoliko rasprava zaključio je da nisu spremni da prihvate njegove argumente, pa je odlučio da ekshumira nekoliko pokojnika.
    Prvo je iskopan Miloš, koji je bio sahranjen 15 meseci ranije (aprila 1731.). Kada je uklonjena zemlja i podignuta drvena ploča koja je pokrivala mrtvaca, Milošev leš je izgledao potpuno netaknut, a oči su mu bile širom otvorene, uprkos tome što mu ih je njegova žena zatvorila nakon smrti.
    Tanak mlaz krvi mu se lagano slivao iz usta, a krvi je bilo i na drvenoj ploči ispod leša, kao i na zemlji ispod ploče, zapisao je Tamarski.
    Vlada u Beču zainteresovala se za taj fenomen, a izveštaj majora Tamarskog je unikatni zapis, sačuvan u bečkoj arhivi kao originalni dokument tog vremena.
    U izveštaju se takodje navodi da je, pošto su to meštani zahtevali, major Tamarski naredio da se Milošev leš probode kocem, a zatim je, iz straha da će meštani opet iskopati "vampira" po njegovom odlasku, naredio da se leš prelije ugašenim krečom, pre nego što se ponovo zatrpa grob.
    Na saslušanju rodjaka 11 žrtava, saznao je da su umirali u roku od šest do deset dana kopneći; noću su imali strašne košmare, a nekoliko njih imalo je plavkaste belege na vratu.
    Tamarski je odlučio da otkopa i grobove žrtava. Osam leševa je bilo u stanju raspadanja, a tela dva pokojnika su bila dobro očuvana.
    Medjutim, poslednja otkopana žrtva, jedna žena, delovala je kao da spava, a njeni udovi su bili savršeno pokretljivi.
    Tamarski je na osnovu izgleda ta tri leša dozvolio meštanima da i sa njima urade isto što i sa prvim "vampirom" - Milošem.
    Ta priča je živela u sećanju meštana, to sećanje je izbledelo, a i to groblje nije sačuvano, pa je dokument dvorske kancelarije u Beču dragocen kao nezaobilazna literatura u proučavanju fenomena vampira, kaže novinar Slavko Popov, hroničar ovog dela Banata.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Zanimljiva prica!

    Vampirizam je, inace, usko vezan za nasu tradiciju jer je opste poznato da su se prvi vampiri pojavili bas kod nas! Secam se da sam gledala i jednu epizodu "Dosijea x", gde Molder sve to potanko objasnjava!

    Sama rec "vampir" je poreklom srpska rec koja je usla u mnoge jezike sveta (engleski, francuski i mnoge, mnoge druge)! Mnogi grese misleci da je to rumunska rec (i povezujuci je, naravno, sa grofom Drakulom)!

  3. #3

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    imamo jos vampira koji nam sisaju krv. Njima ni kolac ne pomaze!
    : K U M S

  4. #4

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Oci i ja da budem vampir !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  5. #5

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    A jel ima i vampirica...
    Nako zgodne, pa dolaze nocu ....
    Lele sto bi volo jednu
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  6. #6

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    A jel ima i vampirica...
    Nako zgodne, pa dolaze nocu ....
    Lele sto bi volo jednu
    Ma ne valja bas kada razmislim. Bolje vestice a mi inkvizitori !!!!!!!!!!!!!!

    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  7. #7

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Sama rec "vampir" je poreklom srpska rec koja je usla u mnoge jezike sveta (engleski, francuski i mnoge, mnoge druge)! Mnogi grese misleci da je to rumunska rec (i povezujuci je, naravno, sa grofom Drakulom)!
    Da. I to malo ljudi zna. Jednom prilikom sam gledao neki kviz, prilično sam siguran da je Milioner i baš je bilo to pitanje i kao ponuđeni odgovori su bili srpski, rumunski, engleski i neka budalaština. I lik je samouvereno rekao da odmah otpisuje srpski i uzme pola-pola, a srpski mu ostane i on izabere onaj drugi i ćao.

    A priča je stvarno zanimljiva. Trebalo bi nekim instrumentima istražiti područje oko tog sela. Mislim, ako je nekada postojalo groblje, ne može skroz nestati. I nije to bilo pre 10.000 godina. Malo istražiti i ako se nađu tragovi gašenog kreča, napraviti turističku atrakciju.

    Ali ko da je nekome u Srbiji stalo do toga...
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  8. #8

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Malo istražiti i ako se nađu tragovi gašenog kreča, napraviti turističku atrakciju.
    Nama je turizam uvek bio jača strana. I gašeni kreč. Po njemu smo postali neviđena atrakcija Eto, šala, šala

    Jes' zanimljivo, stvarno No meni nije jasno što su se ti vampiri povukli. Da nije neko ubio glavnog vampira?

    Ja se sećam kao klinka kad sam išla na selo, bila je jedna baka koja je volela nama da priča te scary "istinite" priče, I verujem da se sva ta deca i dan danas sećaju i imena i priča i svakog detalja. Drhtali smo i slušali i plašili se i terali je da priča još, a u tom mraku gde ti je jedino svetlo mesečina i jedini zvuci insekti, huk vetra sa planina i zvuk obližnjeg potoka to je sve delovalo još strašnije. Uvek su tu bile neke devojke na prelu, a nekako su te devojke uvek bile na prelu noću, uvek je neka imala nekog kome se obećala a taj je umro pa je dolazio po nju i kucao na vrata, uvek su neki volovi odbijali da vuku kola bez razloga kao da ispred njih stoji neka sila, uvek je bio srećan onaj kome se utvara ukazala tek što je svanulo sa rečima: da nije svanulo... a njenog muža je jahao drekavac lično. Jebote, izvorni horor.

    Nema puno naših reći koje su internacionalne. Ali ih ima još
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    A zato su u mom Banatu svi malo caknuti,jer izgleda da mestani nisu odradili posao!

  10. #10

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    kad smo vetj kod vampira....
    desilo se kod mene u selu.......

    choveka na njivi udari grom, nadju ga posle oluje i ukontaju da je mrtav....
    sutradan sahrana....
    kako je bio harmonikash u sanduk stave harmoniku, mnogo zlata, para....
    sve to gledali Cigani koji su svirali na sahrani ( pleh muzika)....
    i naravno, ukontaju Cigitji da ovom mrtvacu na onom svetu netje trebati ni harmonika, ni zlato ni pare i reshe da ga u toku notji iskopaju i pokupe sve to......

    doshli oni, otkopali ga, otvaraju sanduk, kad mrtvac 'ladno isckochi iz sanduka, zagrli prvog Cigu i reche : "E, fala ti brate shto me oslobodi!"
    Cigitj momentalno pao mrtav u raku, a ostali se razbezali kud koji.....

    Chovek se seti da sad svi misle da je mrtav, pa reshi da ih nekako pripremi za svoj dolazak i krenu prema selu svirajutji harmoniku......
    Naravno da su svi bili shokirani, blago recheno......


    p.s.
    Kako ga udario grom, on je delovao kao mrtav, ali nije bio mrtav. Kad su ga zakopali u zemlju, zemlja je iz njega izvukla elektricitet, a da ne beshe Cigitja, umro bi pod zemljom.
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  11. #11

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    kad smo vetj kod vampira....desilo se kod mene u selu.......
    Tu pricu raspredaju svi, po celoj Srbiji, i kod mene u selu se pricala. Malo je verovatno da je istinita. Al, kad smo vec kod toga, ima u Subotici istinit dozivljaj sa ludim Stipanom. Svi Suboticani ga znaju. On je jedna dobrica, nosi vence i sve sto treba oko mrtvaca. Jedan dan je spremao kapelu za sutrasnju sahranu, pridremalo mu se i on zaspao. Grobar ga zakljucao, a on kad se probudio, lupao na vrata. Grobar zvao policiju i kad su ovi dosli, otkljucaju i kad je "hrabri" policajac otvorio vrata, ovaj ga uhvatio za ruku i rekao je nesto otprile kao "Pa gde si do sad, tebe sam cekao". Policajac padne u nesvest, pa u bolnicu, doziveo nervni slom. Sledeci dan, Stipan ode do bolnice da mu se izvini, a cim je krocio na vrata, policajac dozivi i drugi nervni slom.

    Vidjam Stipana po gradu, sad "radi kao kurir" tj. daju mu koji dinar da odnese postu do SIZ-a ili teretne poste. Ni malo se nije promenio, a ja ga znam 30 godina.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  12. #12

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Živeo sam par godina u Srpskoj Crnji selu do Radojeva i dan danas se sećam priče o Đokici iz Radojeva.Đokica je đavo sa belim čaršavom kojim majke još i danas plaše decu.čudi me kako se nije već javio neko iz Radojeva ili Crnje da ispriča priče o Đokici,ima ih na stotine.

  13. #13

    Odgovor: Vampir Miloš u bečkoj arhivi

    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    kad smo vetj kod vampira....
    desilo se kod mene u selu.......

    choveka na njivi udari grom, nadju ga posle oluje i ukontaju da je mrtav....
    sutradan sahrana....
    kako je bio harmonikash u sanduk stave harmoniku, mnogo zlata, para....
    sve to gledali Cigani koji su svirali na sahrani ( pleh muzika)....
    i naravno, ukontaju Cigitji da ovom mrtvacu na onom svetu netje trebati ni harmonika, ni zlato ni pare i reshe da ga u toku notji iskopaju i pokupe sve to......

    doshli oni, otkopali ga, otvaraju sanduk, kad mrtvac 'ladno isckochi iz sanduka, zagrli prvog Cigu i reche : "E, fala ti brate shto me oslobodi!"
    Cigitj momentalno pao mrtav u raku, a ostali se razbezali kud koji.....

    Chovek se seti da sad svi misle da je mrtav, pa reshi da ih nekako pripremi za svoj dolazak i krenu prema selu svirajutji harmoniku......
    Naravno da su svi bili shokirani, blago recheno......


    p.s.
    Kako ga udario grom, on je delovao kao mrtav, ali nije bio mrtav. Kad su ga zakopali u zemlju, zemlja je iz njega izvukla elektricitet, a da ne beshe Cigitja, umro bi pod zemljom.
    Pa je stigo kući, a tamo ga brat, ili otac dočeka sa lovačkom puškom i rečima: neće sa mnom niko da se igra i da se ismeva mojoj žalosti što sam izgubio brata/sina... i puf ovog puta ga stvarno usmrti sa hicem iz lovačke puške... - stara priča

Slične teme

  1. Miloš Crnjanski
    Autor SQUAW u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 85
    Poslednja poruka: 07.02.2014, 00:47
  2. Česlav Miloš (Czesław Miłosz)
    Autor DrinChe u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 31.07.2011, 01:36
  3. Česlav Miloš / Czesław Miłosz
    Autor DrinChe u forumu Književnici
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 26.07.2009, 17:07
  4. Miloš Dopud: Objavljujem rat
    Autor pinokio u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 89
    Poslednja poruka: 12.02.2009, 10:31
  5. Slađana Milošević
    Autor SQUAW u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 13.07.2006, 04:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •