Abortus - Strana 2

Prikaz rezultata glasanja: Да ли одобравате

Učesnika ankete do sada
113. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • да, увек

    44 38.94%
  • да, само кад је здравље жене угрожено

    50 44.25%
  • не, никад

    19 16.81%
Strana 2 od 23 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 343

Tema: Abortus

  1. #16

    Odgovor: Abortus

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Добра ствар за прање савести.
    Било ко од нас да је убијен у фази ембрионалног развоја данас не би постојао.
    Izvoli procitaj tekst koji sma prilozila,a imas i slike
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #17

    Odgovor: Abortus

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Izvoli procitaj tekst koji sma prilozila,a imas i slike
    Зашто, да видим да се ембрион не мрда довољно да би био људско биће?
    Пухлеезе, све су то фазе у развоју људског бића, и до 3. недеље и после 3. недеље, својства ембриона то не мењају. Дете до пола године, годину не зна да хода, ајде да и то не класификујемо као људско биће...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #18

    Odgovor: Abortus

    Odmah da kažem - nisam glasala u anketi, jer ne pronalazim odgovor koji bi sasvim izrazio moj stav po pitanju abortusa.
    Opet i iznova bismo mogli da se vratimo na priču o prevenciji koja je kod nas, kao što je opštepoznato - prilično zakržljala.
    Kada se već dogodi neželjena trudnoća, za koju nije samo žensko čeljade odgovorno (valjda se oko toga slažemo, kao civilizovani ljudi?!), najuputnije je da se o daljoj sudbini tog živog bića u stadijumu embriona, medjusobno konsultuju oni koji su i učestvovali u njegovom stvaranju.
    Za neželjenu trudnoću su podjednako odgovorni i žena i muškarac. Ali, činjenica je da abortus ugrožava isključivo zdravlje žene. Muškarci se uglavnom nerviraju i jedva čekaju da se "ta stvar" okonča. Kako god.
    S toga, žene su, nekako, pozvanije da odluče o tome šta će i kako će... Socijalni faktori, ekonomski momenti, porodične (ne)prilike - učine svoje, odnosno, doprinesu donošenju konačne odluke. Pa, i sa posledicama koje abortus, ili više njih mogu da izazovu uglavnom se nose žene.
    Ne odbacujem, i ne osudjujem abortus a priori. U nekim slučajevima je medicinski indikovan. Ali, kada se koristi kao jedino sredstvo planiranja porodice - onda sam protiv abortusa i ženi koja dolazi peti put da bi namerno prekinula trudnoću, preporučila bih sterilizaciju, podvezivanje jajovoda i tome slične operativne zahvate koji su manje rizični od abortusa, nemaju nikakvih posledica - osim stvarne preventive protiv neželjene trudnoće.
    Dok sam čitala tekst sa linka na koji nas je uputila Ekaterina, uz zvuke studentske himne Gaudeamus igitur - priznajem, prožela me je jeza...
    Ali...
    Sajt strudenata medicine neće doći do mnogih žena koje, možda baš sada, u ovom trenutku, donose odluku da, koliko sutra, odu na pobačaj. Namerni, naravno. Kako do njih da dopre ova statistika, ovakav osvrt na abortus kao medicinsku, sociološku, negativno-demografsku, etc. pojavu...? To je pitanje kojim bi trebalo da se pozabavimo kao društvo, kao država sa ugroženim natalitetom. A diskusije tipa da li je abortus ubistvo s predumišljajem, ili ne, da li je to čedomorstvo, ili ne, da li je potrebno tražiti dozvolu od ovog ili onog organa ili institucije više spadaju u domen filozofije.
    Neka mi bude oprošteno spadam u pragmatične osobe, ali o abortusu bi, pre svega, trebalo da raspravljaju u Vladi Srbije, odnosno nadležnim ministarstvima koja se bave podizanjem životnog standarda, obrazovanjem, socijalnim pitanjima, finansijama i sličnim poslovima...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  4. #19

    Odgovor: Abortus

    Citat JasnaBGD kaže: Pogledaj poruku
    Ali...
    Sajt strudenata medicine neće doći do mnogih žena koje, možda baš sada, u ovom trenutku, donose odluku da, koliko sutra, odu na pobačaj. Namerni, naravno. Kako do njih da dopre ova statistika, ovakav osvrt na abortus kao medicinsku, sociološku, negativno-demografsku, etc. pojavu...?
    Забраном. Никако другачије. Сви смо ми морални и држимо се принципа све док наше дупе није у питању.

    A diskusije tipa da li je abortus ubistvo s predumišljajem, ili ne, da li je to čedomorstvo, ili ne, da li je potrebno tražiti dozvolu od ovog ili onog organa ili institucije više spadaju u domen filozofije.
    Наравно. И питање сме ли се убити човек или не је питање филозофије. И питање постоје ли или не ниже расе које треба истребити је домен филозофије.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #20

    Odgovor: Abortus

    Yoska a sta treba da uradi zena koja iz raznih razloga ne zeli dete,da ga rodi pa napusti?
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  6. #21

    Odgovor: Abortus

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Yoska a sta treba da uradi zena koja iz raznih razloga ne zeli dete,da ga rodi pa napusti?
    Треба да га убије, јер било би јој жао да га напусти.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #22

    Odgovor: Abortus

    Dogodi se, recimo, da žena koja ima decu, koja je udata - ostane trudna. Istovremeno, ostane bez posla. Muž ima malu platu od koje jedva preživljavaju. I sad, pojavi se ta jadnica kod lekara koji utvrdi da je trudna i ona želi da abortira. Sledi hipotetički dijalog u hipotetičkoj situaciji...

    Doktor je mrko gleda i kaže:
    Ne može, snajka. Što nisi pazila. Ima da rodiš, pa nadji 'leba i s' 'leba i za to dete, kao i za ovo dvoje. I šlus.
    Ali, doktore, ostala sam bez posla...
    Pa, šta? Ni tvoja baba nije radila, radjala je svake godine po jedno, i šta joj je falilo?
    Moja baba je radjala pre šezdeset godina. Skromnije se živelo, ova deca 'oće svašta. I kompjuter i mobilni i ekskurziju u beli svet...
    Živi i ti skromnije. Kakav kompjuter, kakav mobilni. To samo otudjuje ljude.
    Ali, to sva deca danas imaju, samo moja nemaju... I kud onda da radjam još jedno...
    A što niste pazili onda?
    Pa, kako da Vam kažem... Pazili smo, ali je, da izvinete, puk'o kondom...
    Onda je tako sudjeno. Ne može abortus. Dovidjenja i prijatno.
    I tako se ona uputi domu svome... A tamo je čeka brkati bračni drug kome poverava svoju situaciju...
    Da rodiš?! Jesi ti normalna? Ne dolazi u obzir.
    Pa, doktor kaže da moram da rodim. Po zakonu.
    J**** ja i njega i zakon! Je l' ti ga on pravio... (U ovom dramskom zapletu, ona može fasovati i batine, nikad se ne zna sa tim bračnim drugovima... )

    Izvinjavam se ako sam bilo koga povredila ovim izmišljenim dijalogom. Hipotetičkim, dakle.

    Zanima me na koji način se može zabraniti abortus?
    Može se zabraniti samo legalni abortus u, koliko toliko, pristojnim uslovima našeg katastrofalnog zdravstva... Ilegalni abortus se ne može ni kontrolisati i sada se rade, to je javna tajna, ni statistički obraditi, tek u tom slučaju ćemo tapkati u mraku... i imati veću stopu smrtnosti žena...
    Moja razmišljanja, i dalje, idu u pravcu prevencije. I dalje smatram da je to jedini način na koji bi se mogao smanjiti broj abortusa, odnosno abortus kao način planiranja porodice svesti na najmanju moguću meru.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  8. #23

    Odgovor: Abortus

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku

    Drushtvo jedono shto prza samohranim majkama je podsmeh..
    Imam koleginicu koja je odlučila da rodi vanbračno dete, jer se gospodin autor tog "zajedničkog projekta" - izgubio u vidu lastinog repa, kada je došlo do "tačke bez povratka"... To je bila "veza koja obećava" i šta se dogodilo, to znaju samo ona i on. Uglavnom, njega nema, a "projekat" je, evo, pre neki dan napunio 17 godina! Za sve to vreme, društvo ... ma, koje društvo... Centar za socijalni rad, na primer, oglasio se nenadležnim za bilo šta... Petljancije oko utvrdjivanja očinstva trajale su godinama. I tako dalje i tome slično...
    Sad, stoji da svi treba da budemo jako odgovorni kada obavljamo te akcije iz kojih može da se dogodi trudnoća, pa još i neželjena... Ali, dogodi se. I šta tada...?
    Eto, ova moja koleginica je rodila dete i brine o njemu, dobra je majka, situirana i fakultetski obrazovana, sa neophodnim preduslovima za normalan život... - a gde je tu, izvin'te, podrška društva? Tate?

    Dobro si rekao, društvo joj je pružilo samo podsmeh... Onaj njen "kopilan"...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  9. #24

    Odgovor: Abortus

    Bez puno filozofije tju... Abortus treba legalizovati, i time zashtititi zhene koje se odluche na taj korak...

    Pitanje abortusa je samo i iskljuchivo pitanje za zhenu... Ja bih voleo da se isto pitam, ukoliko je dete moje, ali ipak ta zhena/devojka treba 9 meseci da nosi to dete... Posebno shto se u ovoj zemlji trudnotja tretira kao bolest, sa 65% plate... A da ne pricham o poslodavcima koji se jezhe na pomen da zhelite da planirate porodicu...

    Sve u svemu, to je iskljuchivo pitanje jedinke, odnosno zhene, i nema tu niko nishta da se pita... To je njeno osnovno ljudsko pravo... Ako je utvrdjeno da do 3 meseca embrion nije zhiv, onda nije zhiv, te i nema ubistva... Da, embrion je zhiva materija... isto tako je i nokat zhiva materija, ali ne vidim da nekog osudjuju kad seche nokte...

    Pitanje samo za zhene...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  10. #25

    Odgovor: Abortus

    Citat JasnaBGD kaže: Pogledaj poruku
    «Moja baba je radjala pre šezdeset godina. Skromnije se živelo, ova deca 'oće svašta. I kompjuter i mobilni i ekskurziju u beli svet...»
    «Živi i ti skromnije. Kakav kompjuter, kakav mobilni. To samo otudjuje ljude.»
    «Ali, to sva deca danas imaju, samo moja nemaju... I kud onda da radjam još jedno...»
    "Знате како чика докторе, ја ћу да убијем треће дете да би прво и друго имало компјутер и мобилни. А ово прво ми је талентовано за тенис, мислим да би од њега могао да буде нови Новак Ђоковић ако не и Јанко Типсаревић... моја баба се с тим није суочавала, мој ћале је играо само камена с рамена. Размишљам се и да продам ово друго у бело робље на Косово како би исфинансирала напредак овог првог".

    Мислим, сва деца имају компјутер и мобилни је аргумент ЗА абортус? Срби добро пролазе какви су.

    «Da rodiš?! Jesi ti normalna? Ne dolazi u obzir.»
    «Pa, doktor kaže da moram da rodim. Po zakonu.»
    «J**** ja i njega i zakon! Je l' ti ga on pravio...» (U ovom dramskom zapletu, ona može fasovati i batine, nikad se ne zna sa tim bračnim drugovima... )
    "Али знаш да је абортус нелегалан... "
    "Знам, па шта?".
    "Знаш ли да мушкарац који је то знао одговара колико и жена... могао би да одеш у затвор... а знаш шта у затвору раде мушкарцима осуђеним за убиство детета... горе него педофилима... "

    Izvinjavam se ako sam bilo koga povredila ovim izmišljenim dijalogom. Hipotetičkim, dakle.
    Није хипотетички, знам лично људе који су били у овој ситуацији. Она је добила посао сервирке у мензи за 12ак хиљада, није могла да га изгуби, па су зато абортирали треће дете.

    Све док се у нашем друштву на абортус гледа као на поправљање зуба, то ће бити главно средство контроле рађања.
    Јеси ли слушала некад разговоре, нису хипотетички, жене у браку:
    Удата, муж запослен, стамбено обезбеђени, она ради...
    - Мука ми је..
    - Трудна си, ако, и треба друго да имате....
    - Нема шансе... ја бих абортирала... не могу ни од овог првог да се наспавам...
    - Паметно, паметно!

    Црнка, згодна, ситуирана, удата, има једно дете, воли да вара мужа са стране.
    - Имам једно дете и то ми је доста. Болело ме кад сам рађала, нећу више.
    - А шта ако затрудниш?
    - Одмах би абортирала!
    Zanima me na koji način se može zabraniti abortus?
    Законом.

    Može se zabraniti samo legalni abortus u, koliko toliko, pristojnim uslovima našeg katastrofalnog zdravstva... Ilegalni abortus se ne može ni kontrolisati – i sada se rade, to je javna tajna, ni statistički obraditi, tek u tom slučaju ćemo tapkati u mraku...
    Па забрањена су и иначе само легална убиства, легалне пљачке банака, легална силовања...

    i imati veću stopu smrtnosti žena...
    Чекај бре, закон забрани абортус. Оне одлуче да крше закон. И ми зато треба да укинемо закон, да се оне не би повредиле кршећи закон? Да одузмемо оружје чуварима банака да не повреде пљачкаше?

    Moja razmišljanja, i dalje, idu u pravcu prevencije. I dalje smatram da je to jedini način na koji bi se mogao smanjiti broj abortusa, odnosno abortus kao način planiranja porodice – svesti na najmanju moguću meru.
    Као што рекох, док год се у друштву на абортус гледа као на мањи проблем него на поправљање зуба, џаба сва прича о превенцији. Шта је лакше, абортирати или родити па бринути за дете читав живот? Мрзи ме сад да тражм податке за Србију, у Русији је чини ми се број абортуса годишње већи од броја рођене деце. Колико тих жена би се предомислило због тога што неко мисли да је боља превенција кад им се то деси?

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Sve u svemu, to je iskljuchivo pitanje jedinke, odnosno zhene, i nema tu niko nishta da se pita... To je njeno osnovno ljudsko pravo... Ako je utvrdjeno da do 3 meseca embrion nije zhiv, onda nije zhiv, te i nema ubistva... Da, embrion je zhiva materija... isto tako je i nokat zhiva materija, ali ne vidim da nekog osudjuju kad seche nokte...
    Pitanje samo za zhene...
    Питање заштите најслабијих чланова неког друштва показује степен развоја тог друштва.
    Право на убиство није основно људско право.
    Питање заштите деце не сме се оставити ниједном појединцу на вољу, то друштво мора да регулише.
    Упоредити фетус и нокат... абортус са сечењем ноката... монструозно, достојно пећинских људи.
    Poruku je izmenio goldie, 05.07.2007 u 00:30 Razlog: ovde je bilo vredjanje sagovornika
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #26

    Odgovor: Abortus

    Vidim ispričaste se, a niko iskustva nema Pa da se javi i jedan ubica embriona, lično, da se malo šareni. Bilo je medicinski indikovano, ali ja sam to jako teško psihički podnela. Kao i većina žena koja kroz to prođe, iz kog god razloga da moraju abortus obaviti. Niko tamo ne odlazi kao da ide u salon lepote. Tj, valjda niko normalan.

    Rekla bih da sam protiv abortusa, ako "smem" uopšte ovde da se izjasnim, to ne sme biti sredstvo za kontracepciju, i treba naučiti da snosiš odgovornost za svoje postupke itd... u tom smislu... ali abortusi se ne smeju zabraniti iz mnogo razloga... samo kad pomislim koliki bi procenat žena negde umirao od nestručno obavljenog nelegalnog abortusa, infekcija ili koječega, smrači mi se. Takođe, i ako bi se abortus zabranio, a dozvolio samo onaj medicinski indikovan, tu bi opet bilo mahinacija koliko voliš.

    To je najteža odluka koju žena mora da donese, čini mi se. A specijalno je teška ako si pre toga posmatrao dete koje si rodio i na ultrazvuku i na sličicama i ako si mu slušao otkucaje srca.

    Svakome se može desiti jedna pijana noć, svakome se može desiti da mu pukne kondom, jednoj u 200 se može desiti da ostane trudna i sa podvezanim jajnicima, često se može desiti da ostaneš trudna i kada se "čuvaš" metodom prekinutog snošaja, neke žene mogu ostati trudne za vreme menstruacije, itd, svašta hormoni znaju da naprave...

    Mislim da na mnogo čemu treba poraditi. Edukacija od malih nogu, možda otvaranje organizacija koje bi pomagale ženama koje su same, nisu završile škole, koje bi im nalazile posao, olakšale neki start i pružile neku podršku... ali daleko smo mi kao zemlja od toga, specijalno kad se uporedi broj prodatih kondoma i broj abortusa.

    Onda, i kada ti se to desi, u tom užasnom činu kroz koji moraš da prođeš (a neke žene baš moraju) nema nimalo dostojanstva. Nekako, sve je napravljeno da se osećaš još groznije nego što se osećaš, bar je kod nas tada bilo tako. Sala za abortuse je obično u podrumu, kao neka klanica bez prozora, još uvek možeš da očekuješ da ti neki dr balkanikus kaže: "Posle jebanja nema kajanja" ili "A kad si se drndala onda se nisi drala, a?" ako se to radi bez anestezije itd...

    Komentara zaista nemam tamo gde je abortus kontracepcija. I edukacija je jedini način za rešavanje tog problema.

    Ali, ne mogu a da ne pomislim kako bi ovaj svet možda bio lepši da su neke žene, kroz istoriju, abortirale.

    Gađajte me paradajzom.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #27

    Odgovor: Abortus

    A možda i malo da se vratimo na temu abortusa?
    Pošto je Jasna već opisala jednu hipotetičku situaciju, ja bih opisala drugu i pitala muške zagovornike zabrane abortusa šta bi učinili u datoj situaciji.
    Dakle, u ranim si dvadesetim. Život je pred tobom i ti ga lagano načinješ, otkrivaš, planiraš i realizuješ. Brak, porodica, deca., su ti u nekom srednjoročnom ili dugoročnom planu (dok ne dođeš do diplome, zaposlenja, dok ne obezbediš sopstvenu egzistenciju). Maksimalno si edukovan po pitanju kontracepcije i nikad ne bi dopustio odnos bez zaštite. Ipak, zato što ne planiraš još porodicu ti nisi spreman da se odrekneš i neke emotivne i seksualne veze, iako možda ona tek danas zadovoljava tvoje težnje i nikako se ne uklapa u te dugoročne planove za porodicom. I desilo ti se, desilo ti se npr. da ti je kondom pukao. A ti si nespreman za očinstvo, za trajno vezivanje, ti imaš ispred sebe neki drugi zacrtani put.
    Šta ćeš uraditi?
    Zalagati se za abortus na "crno"? Predlagati "pilulu posle" (mada po iznetom tumačenju i to je ubistvo jednog života)? Reći da ćeš priznati dete, ali da nećeš odstupiti od već isplaniranog načina života? Prihvatiti očinstvo u punom značenju te reči (dakle, ne samo biološkom)? Ući u brak za koji već u startu znaš da neće valjati jer si i na vezu gledao kao prolaznu? Promeniti sebe? Ili se odreći svake odgovornosti i pustiti partnerku da se nosi sa trudnoćom, porođajem i roditeljstvom kako zna i ume, a pri tome se i dalje zalagati za legalizam i moralnost?
    Poruku je izmenio Mish, 05.07.2007 u 00:28
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  13. #28

    Odgovor: Abortus

    Tema je očišćenja od vređanja i provociranja.

    Zamolio bih sve učesnike da stavove iznose bez vređanja i provociranja sagovornika, jer će to proizvesti nepotrebno brisanje poruka.

    Poštujte tuđe mišljenje, ma koliko da se razlikuje od vašeg.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  14. #29

    Odgovor: Abortus

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    A možda i malo da se vratimo na temu abortusa?
    Pošto je Jasna već opisala jednu hipotetičku situaciju, ja bih opisala drugu i pitala muške zagovornike zabrane abortusa šta bi učinili u datoj situaciji.
    Dakle, u ranim si dvadesetim. Život je pred tobom i ti ga lagano načinješ, otkrivaš, planiraš i realizuješ. Brak, porodica, deca., su ti u nekom srednjoročnom ili dugoročnom planu (dok ne dođeš do diplome, zaposlenja, dok ne obezbediš sopstvenu egzistenciju). Maksimalno si edukovan po pitanju kontracepcije i nikad ne bi dopustio odnos bez zaštite. Ipak, zato što ne planiraš još porodicu ti nisi spreman da se odrekneš i neke emotivne i seksualne veze, iako možda ona tek danas zadovoljava tvoje težnje i nikako se ne uklapa u te dugoročne planove za porodicom. I desilo ti se, desilo ti se npr. da ti je kondom pukao. A ti si nespreman za očinstvo, za trajno vezivanje, ti imaš ispred sebe neki drugi zacrtani put.
    Šta ćeš uraditi?
    Zalagati se za abortus na "crno"? Predlagati "pilulu posle" (mada po iznetom tumačenju i to je ubistvo jednog života)? Reći da ćeš priznati dete, ali da nećeš odstupiti od već isplaniranog načina života? Prihvatiti očinstvo u punom značenju te reči (dakle, ne samo biološkom)? Ući u brak za koji već u startu znaš da neće valjati jer si i na vezu gledao kao prolaznu? Promeniti sebe? Ili se odreći svake odgovornosti i pustiti partnerku da se nosi sa trudnoćom, porođajem i roditeljstvom kako zna i ume, a pri tome se i dalje zalagati za legalizam i moralnost?
    А колико мушких заговорника забране абортуса смо имали на овој теми?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #30

    Odgovor: Abortus

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    А колико мушких заговорника забране абортуса смо имали на овој теми?
    Koliko god da smo imali, ne znači da ih neće biti još. Pitanje je postavljeno svima koji su se do sada izjasnili kao zagovornici zabrane i svima koji će se tek izjasniti.

    Ukoliko neko ne želi da odgovori na moje pitanje, ne mora, ali okanite se više chit-chata i držite se teme.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 2 od 23 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •