Nasi ljudi u dijaspori - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 43
  1. #16

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    ima ih snjeguljice i u rimu....

    nije to samo ogovaranje...ima tu mnogo gorih stvari od toga...i opet ponavljam sve je to jako zalosno....

  2. #17

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    pa reci sta je to gore? bas sam radoznala...

    naravno, da bi se videlo ko je kakav i da li se promenio potrebno je druziti se, a ja licno nemam nesto previse vremena za to.

    gde si ti bio?
    all we need is love...

  3. #18

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    s obzirom da je moj odgovor od proshle godine, mogu da uzmem za pravo da napishem josh koju rijech, ali bRez da menjam mishljenje.. i dalje ostajem da svako kroji mishljenje o dijasporovcima prema lichnom iskustvu.. ali ne mozhemo da generaliziramo svih.. nemam nishta protiv toga ako neko izbegava druzhenje sa "nashima".. i ja sam isto radila na pochetku stazha u inostranstvu.. sad, moje najdrazhe ljude sa svih podruchja bivhse Juge, ne bi menjala za nishta.. i shto reche ova Nizozemka, samo bi amputacija mogla da reshi stvar.. znam da ima nashih ljudi koje je bolje izbegavati.. mozhda nemam losha iskustva zato shto se pretezhno druzhim sa mladjim ljudima, koji imaju ista iskustva i shiroke poglede na zhivot..
    moomoo meee jooouu

  4. #19

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    Sta reci....
    Ja sam neko vreme bio "covek u dijaspori", i na zalost sto se tice nasih ljudi.....
    mogu reci da za oko 90% posto istih imam "zalosno misljenje"....
    A mislis li da je to iskljucivo bolest dijaspore?
    Ili drugacije pitano : kakvo i na osnovu cega imas/gradis misljenje o Srbima u Srbiji iliti "nasih u nasoj" (sta god nase da bilo) iliti nekoga u necijoj?

    Nisam pristalica generalizovanja.,
    Ljudi ima ovakvih i onakvih, zutih i rozLe, tolerantnih i zatucanih, ljudi i "manje" ljudi, ali su pod prvo ljudi, pa tek potom "nasi" ili "tudji" - gde god se teritorijalno nalazili.
    Poruku je izmenio triViALna, 14.04.2008 u 22:51 Razlog: dopuna
    Never confuse movement with action.

  5. #20

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Citat triViALna kaže: Pogledaj poruku
    A mislis li da je to iskljucivo bolest dijaspore?
    Ili drugacije pitano : kakvo i na osnovu cega imas/gradis misljenje o Srbima u Srbiji iliti "nasih u nasoj" (sta god nase da bilo) iliti nekoga u necijoj?

    Nisam pristalica generalizovanja.,
    Ljudi ima ovakvih i onakvih, zutih i rozLe, tolerantnih i zatucanih, ljudi i "manje" ljudi, ali su pod prvo ljudi, pa tek potom "nasi" ili "tudji" - gde god se teritorijalno nalazili.
    Ne ne mislim da je to samo bolest dijaspore....ali je jako izrazena u dijaspori
    Znas da mi je malo tuzno da ljudi koji zive po dvadestak godina u nekoj od zemalja pricaju jezik te zemlje kao ja kineski......
    Reci mi 3V kako sie ti snalazis sa Deutsch????
    Ta getoizacija koji nasi ljudi sami prave me podseca na geto koji Turci takodje sami sebi prave u zemljama zapadne Evrope....da li nam je to ostalo od njih???
    Nemam nista protiv da se ljudi druze po srpskim klubovima...u koliko ti srpski klubovi ne podsecaju na najgore kafane i rupcage...
    Kako nasi ljudi zive u dijapori????
    Kupuju haranu koja je tri dana pred istek roka.....
    Zive skromno, takoreci jadno...da bi u zemlji Srbiji sagradili hotel, u kome niko ne zivi...uglavnom, osim kada su na odmoru....registruje neku besnu mecku na tri meseca i onda dolazi da se ku.... u svom mestu gde je sagradio hotel....
    ....i ima toga jos.......
    da ne duzim sada.....
    u svakom slucaju cini mi se da nasi ljudi ne idu na zapad da bi ziveli, ako razumes sta hocu da kazem.
    I opet naglasavam da je velika vecina nasih ljudi takva!I to ne mozes da opovrgnes!Nisam rekao da su svi "takvi", ako si citala prvu poruku....
    Ja nisam generalizovao nase ljude, kazem ti da sam dosta vremena proveo u dijaspori, i veruj mi da sam u kontaktu sa drugima ja bio taj koji je morao da se bori sa sa tom "generalizacijom"....
    Ne znam koliko si u nemackoj ali moras priznati da je dobar deon nasih sunarodnika veoma lako prepoznatljiv....
    Budi realna....

  6. #21

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    @exploited

    E pa, nek' si mi rekO!
    Kratak mi ovaj intermezzo za repliciranje, pa cu rado dodati sto-sta cim se(me) spustim(e) s' (gast)arbeiter-skog lanca.
    Poruku je izmenio euridika, 15.04.2008 u 18:24 Razlog: nemački jezik, bez prevoda, samo jedan deo uklonjen
    Never confuse movement with action.

  7. #22

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Nasi ljudi u dijaspori Vasa iskustva i misljenja na ovu temu!

    Cesto se mogu cuti razlicita misljenja o nasim ljudima, koji zive van Balkana!
    Tipa: "Tipicni Balkanci", Bjezi od nasih ljudi, oni su najgori od svih", "Nasi ce ti prvi zabiti noz u ledja", "Nasi te zovu samo kad im trebas" ...ili: "Samo se sa nasima druzim", "Najprijatnije se osjecam sa nasima", "Sa nasim ljudima mi se poklapa mentalitet", "Nasi su najbolji za zezanje" ... Iskustva su razlicita.

    Kakva su vasa iskustva? Da li prepoznajete/vidite razliku u nasim ljudima kad su kod kuce (na Balkanu) i u inostranstvu? Da li se druzite sa nasima ili sa strancima ili ne pravite razliku?
    Za misljnje drugih ljudi o nama smo sami zaluzni...
    A s druge strane je savim normalno da ljudi sa jednog podnevlja poseduju neke "tipcne" stvari ili naravi...
    Ja se savrseno zezam sa mojim prijateljima kako iz Nemacke tako i iz Italije...i iz jos par zemalja...

  8. #23

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    Ne ne mislim da je to samo bolest dijaspore....ali je jako izrazena u dijaspori
    Znas da mi je malo tuzno da ljudi koji zive po dvadestak godina u nekoj od zemalja pricaju jezik te zemlje kao ja kineski......
    (...)Ta getoizacija koji nasi ljudi sami prave me podseca na geto koji Turci takodje sami sebi prave u zemljama zapadne Evrope....da li nam je to ostalo od njih???
    Nemam nista protiv da se ljudi druze po srpskim klubovima...u koliko ti srpski klubovi ne podsecaju na najgore kafane i rupcage...
    Da, sasvim sigurno postoji odredjeni broj "nasih" ljudi koji zive u dijaspori i ne znaju da sastave pravilno dve recenice na jeziku te zemlje u kojoj zive decenijama. Zasto?
    -Razlog je poprilicno profane prirode : pricam o prvoj generaciji gastarbeiter-a iliti "nasih" ljudi na privremenom radu u inostranstvu - kako se politicki korektno deklarisu. Sto se je ta "privremenost" vremenski pretvorila u "vecnost" jehmmmkako da kazem- igra sudbine/politickog raspada istocno-zapadnog bloka ili ljudska nesposobnost predvidjanja buducnosti. Takodje je tacno da su ti ljudi prve generacije gastarbeiter-a vecinom ljudi sa veoma niskim stepenom obrazovanja, prema tome - i da su ostali u Srbiji tesko da bi se bavili recimo apstraktnostcu srpskog pravnog jezika bez tumaca.

    Dakle, ljudi koji su odlazili u raznorazne drzave zapadne evrope krajem 60-ih pa do ranih 80-ih su to cinili uglavnom iz jednog razloga: odoh preko na par godina da zaradim kofer dukata bez narocitog obrazovanja za kucu, lokal i mecku koje ovde u ovom sistemu sa mojim obrazovanjem nikada necu moci da steknem. Decu su radjali i veoma cesto ostavljali kod babe i dede na cuvanje, ako nije i majka ostala u "rodnom gradu/selu" Logicno je da je ta generacija imala nula interesa za kulturu zemlje u kojoj je na "privremenom radu" ukljucujuci jezik, pravni sistem, politicki sistem, sirinu mogucnosti, perspektive, obrazovanje etc. Logicno je takodje da je ta generacija odbijala kontakt sa bilo kim i bilo cim sto nije sa balkanskog podneblja pod motom "sta ce mi to, ja sam ovde samo privremeno!" Jos logicnije je sve to kada se uzme u obzir da su se sve te zemlje u koje su/smo odlazili tih godina deklarisale kao ne-emigracione zemlje pa im je pojam integracije "privremenih radnika" bio bitan koliko i zakon o aerozagadjivanju sadasnjoj srpskoj politici recimo. Zapadnoj evropi je bila potrebna radna snaga (nikada i nigde fizicki radnik nije bolje zaradjivao i bio vise cenjen nego u tim vremenima ) "privremenima" je bila potrebna masa novca za "posten rad" da izgrade nesto svoje na "svome". Oni u stvari nikada nisu bukvalno otisli iz svoje zemlje u neku zemlju oni su samo bitisali u nekoj zemlji da bi se vratili "na bolje" u svojoj zemlji. Ljudskiah tako ljudski. I da, ovo ne vazi samo za "nas" iz ex-Yu. Ovo vazi za sve sa juga - Turke, Italijane, Spance, Grke etc.

    E da, da ne budem "jednolicna", moram spomenuti I sve one koji su otisli nakon II. SR zbog politickih ili aristokratskih razloga (mada ih nema mnogo u Nemackoj, vise ih je u Engleskoj ili opste u zemljama Alianse), pa ondaK odredjena "elita" koja se je usudila suprostavljanju totalitaristickog komunistickog sistema intelektualno ili kako god (pa uspela da prezivi) i naravno tu i tamo po neko ko je iz cisto individualno opravdanih ili manje opravdanih razloga odlucio da napusti zemlju.

    (...)u svakom slucaju cini mi se da nasi ljudi ne idu na zapad da bi ziveli, ako razumes sta hocu da kazem.
    Da, razumem. Razumem ako pricamo o prvoj generaciji.
    Alionda su dosle devedesete.
    Sa njima su dosli i svi oni koji opravdavaju floskulu "zuzetak potvrdjuje pravilo". Odjednom su dosla i sva deca te prve generacije ispod 16 koja su uhvatila "zadnji voz" iz "klimavog sistema". Potom su dolazili svi oni koji su "bezali" iz kojih god razloga od koga god. A zatim i svi oni koji su jednostavno uvideli i osetili na sopstvenoj kozi da je zemlja u kojoj zive totalno "rasulo" i da im nigde ne moze biti gore. Napokon i svi oni koji su na koji god nacin mogli da odu. A to su ljudi koji su otisli upravo da bi ziveli! I opet, sve je to tako ljudski

    Dok su ostala braca sa juga (Italijani, Spanci, Grci) uglavnom odlazila u zasluzenu peMziju u "rodno selo/grad" I sredinom devedesetih vracali se u svoje zemlje porodica balkanskih naroda je "izvisila".
    Izvisila je nehotice.
    Tu krece prica druge generacije- moje generacije. Generacije u kojoj ima ljudi sa razlicitim sudbinama. Ljudi sa razlicitim obrazovanjem, pogledom na svet, sansama, shvatanjima, okovima i propustenim prilikama. Ljudi koje ne mozes svrstati ni u jedan kalup i ljudi za koje nesumice vazi da su pod prvo ljudi (svoji!), pa tek potom "nasi"/ "njihovi" ili "niciji".


    Reci mi 3V kako se ti snalazis sa Deutsch????
    Moja prica je kao sto rekoH jedna od individualnih prica. Uzrocno-posledicno vezana za odredjene sticaje okolnosti. Ceo zivot sam provela u ovoj zemlji, osim odredjenih faza u kojima sam bila i u drugim zemljama "trulog zapada". Zato se sa deutsch snalazim mnogo bolje nego sa srpskim. Malo tuzno, mozda cak zivotni propust, ali istinito. Postoji cak jos jedan jezik na kome se bolje snalazim od srpskog. Na srpskom moram da koncentrisano razmisljam i biram reci kao i niz reci (i sasvim sigurno ne uspevam uvek u tome), na drugim jezicima umem sve to mLooogo opustenije. Nema to veze sa nepoznavanjem "materinjeg jezika". Ima veze sa tim da srpski knjizevni jezik nije onaj jezik (ili bar ni blizu opsteg opsega jezika) koji se korisiti "sa mamom&tatom". Imam problem sa tim da "zamucam" kada je rec o profesionalnom izrazavanju fali mi adekvatan recnik, zato cesto pa cak i previse korisitim strane reci ili reci latinskog izvora da bih se primereno objasnila. Ali nisam ja licno prica, prica je dijaspora

    Ne znam koliko si u nemackoj ali moras priznati da je dobar deon nasih sunarodnika veoma lako prepoznatljiv....
    Budi realna....
    Ajd' da probam.
    Nije da se redovno ne uhvatim u tome da nekoga sa balkana mogu da provalim po hodu i nije da se redovno ne nasmesim kad stoji neko pored mene na semaforu a tresti Saban ili koji/a vec iz zvucnika sa super-basom i nije da mi nije jasno kako je neko spreman da plati 100 za Cecin koncert ali ni u ludilu 50 za Madonnin (ovu komparaciju citati kao "plasticnu" sliku) jeste, bRe, sve mi je jasno! Budem i ja deo toga na tren, ma koliko licno smatrala da se ne pronalazim stvarno u tom hodu ili toj muzici ipak se pronadjem, jer ih razumem emocionalno.
    I tu krene prica o mentalitetu. A to je teska prica
    To je ona prica u kojoj jesi i kada nisi.


    Tacno je jos nesto ljudi sa balkana i juga evrope imaju u mnogim stvarima slican mentalitet, naime: sve se (lako) prasta, osim individualnosti. U tome je cakaIzmedju ostalog najvise zbog toga tvrdim da su ljudi uvek i svugde pod prvo ljudi

    Ne mogu vise, ko ce bRe da me cita

    Never confuse movement with action.

  9. #24

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    moje "druzenje" sa "nasim" ljudima vani svodi se na odlazak u trgovinu u kojoj se prodaju namirnice sa prostora bivse juge. ne odlazim na derneke, nema me po kavama ni po kojekakvim organiziranim "eventima" uz narodnjake. nisam to cinila dok sam zivjela u hrvatskoj, ni u svicarskoj, nisam ni u njemackoj, a ni sada ovdje u usa. drago mi je kada mi se netko obrati na "nasem" jeziku, pomognem ako me netko zamoli za prijevod papira pa cak i oko zaposlenja, ali sa vecinom tih ljudi nebih se druzila privatno ni da jos zivim u svojoj drzavi pa zasto onda forsirati nesto? samo zato sto pricamo isti jezik? moja iskustva pokazala su mi da su ti ljudi bili prvi koji su mi pozavidjeli na svakom mom uspijehu, kako privatno tako i poslovno. zalosno ali realno je to da se dijaspora pretvara u grupice nacionalista koji se busaju u prsa na losem maternjem jeziku, lijece nostalgiju cecom ili thompsonom i okrecu ocima ako im umjesto cao kazem bok. samo fino na to kazem no, thank you ...
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  10. #25

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Malo sam preletela po ovoj temi i od onoga sto sam procitala u potpunosti se slazem sa vecinom iz dijaspore.Zalosno je to reci za svoje zemljake ali to je cinjenica.Ako hoces probleme bilo koje vrste druzi se samo sa nasima pa bilo sa kog dela balkana da dolaze.Kao sto neko rece za vek koji su proveli ovde nisu bili u stanju da bar savladaju jezik te zemlje u kojoj zive.Sa ovim nisam htela nikoga da povredim izvinjavam se unapred,to je samo moje iskustvo u dijaspori.

  11. #26

    13 Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Nasi ljudi u dijaspori Vasa iskustva i misljenja na ovu temu!

    Cesto se mogu cuti razlicita misljenja o nasim ljudima, koji zive van Balkana!
    Tipa: "Tipicni Balkanci", Bjezi od nasih ljudi, oni su najgori od svih", "Nasi ce ti prvi zabiti noz u ledja", "Nasi te zovu samo kad im trebas" ...ili: "Samo se sa nasima druzim", "Najprijatnije se osjecam sa nasima", "Sa nasim ljudima mi se poklapa mentalitet", "Nasi su najbolji za zezanje" ... Iskustva su razlicita.

    Kakva su vasa iskustva? Da li prepoznajete/vidite razliku u nasim ljudima kad su kod kuce (na Balkanu) i u inostranstvu? Da li se druzite sa nasima ili sa strancima ili ne pravite razliku?
    Prica mi moje dete koje je u Buenos Airesu, kako je radeci na recepciji hostela susrela grupicu mladih koji zanima mesto za dobar nocni provod. Ona im odgovara da ne zna mnogo jer nije Argentinka, ali ce se raspitati. Na pitanje odakle je, odgovara da je iz Novog Sada. "A, nasa!" obraduju se oni i kazu da su iz Zagreba i da redovno dolaze na Exit. Tamo daleko su, bez obzira na dve decenije podela, svi "nasi" i to je ono sto mene koja sam rodjena u Jugoslaviji raduje vise od svega.

  12. #27

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Citat zillertal kaže: Pogledaj poruku
    Na pitanje odakle je, odgovara da je iz Novog Sada.
    a shta je ona tachno rekla "Nuevo Ahora"? nije kritika, samo mi je smeshno..
    moomoo meee jooouu

  13. #28

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Ima nas raznih,od nacionalista do lokal patriota,pokondirenih do onih potkovanih,imamo jednu jako dobru manu ovde,brzo se razmnozimo.Dovoljno je da jedan naseli plodno tlo i eto nas u talasima,nicemo ko pecurke,a bogami neki i ko korov.Moja licna iskustva su protkana razlicitim emocijama,uglavnom pozitivne,sretao sam razne ljude i gledam da nadjem dobrog u njima.Nikad necu zaboraviti kad sam upoznao jednog,sada mog dobrog prijatelja,tada neznanca koji je sa zenom sedeo pored mog stola u kafani i slusao pricu izmedju mene i mog dobrog prijatelja odavde.Prica je uglavnom isla u tom smeru da se treba kloniti nasih jer donose probleme kad se stari sa suprotnog stola izmanu da je nas.Kaze,slusam vas vec pola sata i ne mogu da odolim,ispostavilo se da nas je dobro procenio,ista smo garda,ona stara,matora ali ne i istrosena.Ovo moze da ide i u onu temu o staroj i novoj dijaspori,starija uglavnom ne prenagljuje u emocijama,naucena razlicitim iskustvima,reaguje sa manje zara i vise opreza kad su u pitanju ljudi sa nasih prostora.
    Ja,naravno,pravim selekciju medju nasim ljudima,narocito sto se tice posla,imam jednu nezahvalnu poziciju da sam uvek prvi izbor kad neko trazi posao tako da sam jako obazriv kome pomazem i koga primam.Nekoliko puta sam se opeko,gledam da se ne zalecem mnogo.Ako mogu da pomognem,mogu,ako ne,uputim ih u pravom smeru.Uglavnom,sto nas je vise ovde,bolje je.Mada,ima dosta zavisti,ljubomore,negativnih emocija,ne volim kad neko potencira nacionalizam,a nasi ljudi su skloni tome,bilo da dolaze iz Srbije ili okolnih zemalja.Prosli vikend sam imao sukob sa par suseda iz MK,to vam je ono,ti si sa juga,pa ti si nas.Napusih ih kulturno,pokupise se,a ni zdravo nisu stigli da kazu.Ako smo ljudi,razumecemo se ma koje nacije i vere bili,ako smo stoka,necemo se razumeti pa svi Srbi bili na ovom svetu.
    Not all treasure is silver and gold, mate.

  14. #29

    Odgovor: Nasi ljudi u dijaspori

    Kaze on meni-"Ti,mali,odakle si?(Uciteljski pogled,pravog autoriteta)Vidi se da si zelen.(Konstatacija malopredjasnjeg)Nego gde je gazda?(Osecanje vaznosti)Ocu da ga vidim.(Konstatacija malopredjasnjeg)Da mu kazes da su dosli,taj i taj,biznismen iz Detroita(raskopcana kosulja do pupka,zena se krije iza njega posto mu dodje ko kucni ljubimac,najverovatnije),taj i taj,biznismen iz Cikaga(ovaj je video biznis na televizor u seriju Opstanak) i ja,imam ovde stan,(znaci da mu je imovinsko stanje reseno)vec 13. godina,(konstatacija malopredjasnjeg).Nastavljamo bez zagrada_Kazes LE,imao sam ja jednog prijatelja,igrao je za Fk Pelister,dobar covek,ali budala...e on je bio od tamo.Jer ima neki rostilj,muckalica,ja imam sina igra za Nasa Krila,a imam i cerku...cu je dovedem da je vidis...zenjet li si...nisi...vreme ti je...nego ima li Skopsko...bem ti kafanu kad nema Skopsko,za sledeci put da nabavis...nego koje ima od naso...pljeskavice,raznjici...nema nista...znas li da kad ja odem za Cikago tamo sve ima...lepo vam ovo mesto...nego fali nasa muzika,aj da pustis nesto nase...daj Cecu...lele Ceca...aj donesi nesto za pijenje...
    Do ovde sam izdrzao,dalje nisam mogao
    Not all treasure is silver and gold, mate.

  15. #30
    @ Captain Jack
    Ja jos ranije puknem


    trivialna: "Ne mogu vise, ko ce bRe da me cita

    "

    Ja sam procitao
    Skidam kapu, lepo si to napisala


    Citat zillertal kaže: Pogledaj poruku
    Prica mi moje dete koje je u Buenos Airesu, kako je radeci na recepciji hostela susrela grupicu mladih koji zanima mesto za dobar nocni provod. Ona im odgovara da ne zna mnogo jer nije Argentinka, ali ce se raspitati. Na pitanje odakle je, odgovara da je iz Novog Sada. "A, nasa!" obraduju se oni i kazu da su iz Zagreba i da redovno dolaze na Exit. Tamo daleko su, bez obzira na dve decenije podela, svi "nasi" i to je ono sto mene koja sam rodjena u Jugoslaviji raduje vise od svega.
    Lepa prica
    Poruku je izmenio euridika, 23.07.2008 u 09:33 Razlog: uzastopne poruke
    I tako u beskrajno!

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Srpska pravoslavna crkva u dijaspori
    Autor yige_gui u forumu Dijaspora
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 09.09.2015, 21:20
  2. Kulturna dešavanja u dijaspori
    Autor vancouver u forumu Dijaspora
    Odgovora: 59
    Poslednja poruka: 21.02.2015, 20:35
  3. Starost i nasi Staracki domovi
    Autor sussi u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 27.01.2013, 10:44
  4. 100 ljudi ....
    Autor joksi u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 30.08.2010, 19:26
  5. Čime se bavite u dijaspori?
    Autor Lady S u forumu Dijaspora
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 01:47

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •