Da li smo spremni za EU? - Strana 2
Strana 2 od 24 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 356
  1. #16

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Nazalost,necemo mi odredjivati kada i da li smo spremni za ulazak u EU,primice nas onda kada to njima bude odgovaralo.Sto se tice znakova i racunara-ne boj te se "disciplinovace" oni nas veoma brzo!

  2. #17

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat Riquelme kaže: Pogledaj poruku
    Nazalost,necemo mi odredjivati kada i da li smo spremni za ulazak u EU,primice nas onda kada to njima bude odgovaralo.
    Наравно да они одређују, као што су и одредили да не подрже демокртаске снаге 91 и 96...ништа није случајно...

  3. #18

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Evropska unija (odnosno zajednica) je nastala iz ekonomskih razloga...mnogo kasnije je dobila formu koju ima sada...a cak ni u samoj EU nisu saglasni oko toga kako ta tvorevina treba da izgleda...

    Postoje odredjeni kriterijumi (politicki, ekonomski, socijalni) koje odredjena drzava treba da ispuni ukoliko je zainteresovana za ulazak u Evropsku uniju. Ukoliko je neki minimim ispunjen, dobija se pozitivna studija o izvodljivosti...i krece se u pregovore koji rezultiraju sporazumom o stabilizaciji i pridruzivanju (za zemlje zapadnog Balkana)...sledi ratifikacija sporazuma od strane svake drzave clanice...sto moze da potreje i dve godine (u periodu ratifikacije na snazi je privremeni sporazum)...u tom periodu drzava ima status "potencijalnog kandidata". Onog trenutka kada je sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju ratifikovan, drzava moze da podnese kandidaturu za clanstvo (Hrvatska i Makedonija su to uradile pre dve-tri godine). Nakon toga, kada se prihvati kandidatura, pocinju pregovori o pridruzivanju, po poglavljima...i to traje vise godina...

    Toliko (samo ukratko) o samoj proceduri...

    Po mom misljenju, sam datum ulaska u Evropsku uniju je mnogo manje bitan od cinjenice da se situacija u raznim oblastima u odredjenoj drzavi popravlja. Mislim da je Slovencima, na primer, bilo mnogo manje bitno da li ce uci 2004- godine ili 2006. godine, kad su oni vec tada imali drzavu koja je dobro uredjena, politicki stabilna, kada su ekonomski bili jaki, kada su putovali u ceo svet bez viza...(toliko o pricama iz 90-tih da su krali nase maline i pravili fruktalove sokove, i da bez Nas nece imati sta da jedu)

    Ulazak u Evropsku uniju treba da bude rezultat rada i sveobuhvatnih promena jednog nestabilnog i nerazvijenog drustva, kao sto je nase...nikako potencijalno resenje za nase probleme...i to je ono gde su ljudi u zabludi...potrebno je biti, pre svega, politicki stabilno drustvo...pa zadovoljiti ekonomske minimume (primer Bugarska i Rumunija, kojima ekonomija i zivotni standard jos uvek nisu jaca strana)...

    Ono sto je, po mom misljenju, najveci problem u Srbiji, je svest ljudi...koja se izgleda ne menja...ili se menja jako sporo...I dalje mnogo ljudi ne voli da radi...svi bi samo "na foru" da zgrnu ogromnu lovu...i posle "Bog da ih vidi"..."gde je kuglica...gde je kuglica"...Niko ne radi na sebi...koliko sam puta cuo komentare "ma sta ja imam da ucim engleski u 50 godina, ili te kompjutere"...i dalje nam je nacionalni sport da gledamo u tudje dvoriste i tudje novcanike...a da se nikada ne bavimo sobom..ili uzrok problema eventualno potrazimo u sebi...i zato me ni ne cudi sto smo i dalje zagledani preko ograde...besni i zavisni...i, kao, iznenadjeni...a sami smo krivi...Kada pocne da se menja svest ljudi...onda mozemo da se nadamo boljem zivotu...

    Sustina procesa priblizavanja EU (sa ekonomske strane) je ta da, sto je neka zemlja dalje odmakla u procesu EU integracija, ima pristup vecim fondovima pomoci...i moze da racuna na mnogoveca sredstva nego u pocetku...upravo Bugari i Rumuni su dobili jezive pare u poslednjih par godina...

    Necu vise da davim...sad videh koliko sam napisao...ni sam sebe ne bih citao ovoliko...svaka cast onima koji su stigli do kraja
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  4. #19

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat DarkRed kaže: Pogledaj poruku
    Stanje naše Ekonomije je još uvek veoma loše, ispravnije je reći da je privredni oporavak i indeks ekonomskog rasta u Srbiji daleko manji od očekivanog posle 5-o oktobarskih promena - veoma DAVNE 2000.
    У извештају Европске комисије то не пише, нити пише да је одређена вредност БДПа или просечна плата услов.

    Svest ljudi da moraju sudbinu uzeti u svoje ruke je na veoma niskom nivou, još uvek većina misli da će promene na bolje krenuti od Države, a u tome debelo greše.
    Država je tu da omogući što bolje uslove za strana ulaganja kako bi se uposlili nezaposleni i kako bi se razvila trgovina, povećao obim i uvećala brzina obrta kapitala (a oni nisu kadri da posle 3 meseca formiraju Vladu - uskostranački interesi su preči - svako dupe i dupence mora naći svoju fotelju).
    Промене на боље и зависе у највећој мери од државе. Наравно да сваки појединац одлучује умногоме о свом стандарду, али не можеш рећи да исту шансу и исте могућности има рецимо неко у Холандији и неко у Србији.
    Нигде стандард у држави није порастао тако што је обичан човек узео судбину у своје руке, увек све то ради држава. Наравно, не отварањем фабрика већ стварањем околине за посао.

    Svakim danom se svako od nas mora profesionalno usavršavati, raditi na sebi, posao i radno mesto posmatrati kao promenljivu kategoriju - menjati radna mesta - ići ka boljem... malo, po malo.
    То је више питање прилагођавања тржишту рада. Кад тржиште рада буде омогућавало и тражило то о чему говориш онда ће се то и дешавати.

    E kad promenimo svoju svest, počnemo da se tako i ponašamo, EU će nam biti bliže.
    Услов за приближавање ЕУ није никаква "промена свести", као што рекох, постоји извештај Европске комисије где тачно пише какви су услови.

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Naravno, složiću se sa vama koji ste postove pisali latinicom (ne zbog latinice i ćirilice, nego sa autorima postova koji su na ovoj temi pisali ćirilicom po ko zna koji put ne mogu da se složim).
    Dobro, postoje neki Kopenhagenški kriterijumi (i ne samo ti kriterijumi) koji se moraju zadovoljiti. I slažem se sa tim da nisu svi zadovoljili sve te kriterijume, ali su bili na dobrom putu. A put je upravo taj da se svaki pojedinac menja u pravcu toga. Put je promeniti svest svakog pojedinca.
    Od koga mi čekamo da postanemo spremni? Države, te Evrope, od koga? Ne, svako od nas treba da se ponaosob spremi za pridruživanje EU. Pa kad se promeni svest pojedinaca, promeniće se i delovanje države, a bogami tada će nas i svet gledati drugačijim pogledom.
    A rekla bih da su nam svima puna usta pripajanju EU, a mali je broj onih koji se za to spremaju.
    Уз дужно поштовање, али "мењање сваког појединца у правцу нечега" нема ама баш никакве везе с Копенхагеншким критеријумима.
    Наравно да треба да чекамо од државе да постанемо спремни, јер услове испуњава држава а не појединац. Већ сам навео линкове на којима се види кристлано јасно који су то услови, каква црва свест појединца, какво спремање појединаца, па то нема везе с везом. У ЕУ улазе ДРЖАВЕ, не појединци, услови за улазак државе су тачно дефинисани, постоје и извештају Европске комисије где је Србија у испуњавању тих критеријума.

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Ok, vidim da se mozda nisam dobro izrazila i da neki komentarisu termine poput "pismenosti/nepismenosti", "kucnog vaspitanja"... Jednostavno sam htela da kazem da i te stvari takodje pokazuju nivo standarda neke drzave, i da je u nasem slucaju, i taj standard na prilicno niskom nivou.
    Poenta je, kao sto je Mish rekla, da se mora menjati pojedinac, tj. svest pojedinca, a po meni, i ove stvari su jako bitne i pomazu coveku da "prosiri svoje vidike".
    Dakle, izvinjavam se ako nisam bila dovoljno precizna ali i dalje stojim iza toga da u Srbiji i te stvari i te kako skripe...
    Неки, срам их било
    Те ствари дефинитивно показују и шкрипе у Србији, али везе с уласком у ЕУ немају.

    Људи, не причајмо глупости типа "кад не будемо неваспитани бићемо спремни за ЕУ".

    Реморкер је написао одличан пост и види се да барата чињеницама.

    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    potrebno je biti, pre svega, politicki stabilno drustvo...pa zadovoljiti ekonomske minimume (primer Bugarska i Rumunija, kojima ekonomija i zivotni standard jos uvek nisu jaca strana)...
    Економија је сређена, поштују се одређени принципи тржишне економије, ако се не варам постоје стандарди и у вези инфлације, раста, овога, онога... не у вези просечне плате или рецимо БДПа по глави становника. Рецимо, рачуна се да је око милион или два милиона Румуна у последњих десетак година напустило Румунију и отишло да ради широм ЕУ. Ради се више о одређеној стабилности, функционисању институција, успостављању механизама, поштовању правила... него о богатству и стандарду.
    А језиве паре се добијају кад се уђе, мада ни предприступни фондови нису за бацити, напротив.
    Најбољи пример рецимо имамо у Шпанији, Португалу и Грчкој, који су били далеко иза осталих чланица кад су ушли у ЕУ, а сад су процветале.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #20

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    А језиве паре се добијају кад се уђе, мада ни предприступни фондови нису за бацити, напротив.
    Најбољи пример рецимо имамо у Шпанији, Португалу и Грчкој, који су били далеко иза осталих чланица кад су ушли у ЕУ, а сад су процветале.


    Mislim da se mnogo vise daje nego sto se dobija,mada u nasem slucaju ne znam kako bi ispalo...

  6. #21

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat Riquelme kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da se mnogo vise daje nego sto se dobija,mada u nasem slucaju ne znam kako bi ispalo...
    Пази, нема теорије да се да више него што се добије.
    Ево ти рецимо пример:
    "У. 2006. години Бугарска је кроз претприступни фонд за помоћ пољопривреди (SAPARD) Европске уније добила 82.000.000, чиме се укупна помоћ кроз овај пројекат у периоду од 2000. до 2006. попела на 444.800.000 евра. Уласком у ЕУ Бугарској се отварају десетоструко већи фондови и грантови: 2007. почиње имплементација осам великих пројеката вредних 800.000.000 евра обезбијеђених кредитима и грантовима којим ће се извршити реконструкција путне инфраструктуре, пруга, водоводних и канализационих система у Софији..."

    Љупчо Трохаров, амбасадор Бугарске у БиХ:
    "Последњих шест година имамо просечан раст БДП од 5,6%. То је врло добар раст. У периоду 2000-2005. имали смо преко 9 милијарди евра страних инвестиција. Но, оне не долазе саме, траже погодан амбијент. Због тога смо пуно улагали у инфраструктуру и наше задужење износи преко 18 милијарди долара. Но, то и не мора бити велики дуг кад се упореди рецимо, са Хрватском, а ми смо земља од девет милиона становника. Просечна плата у последњем кварталу 2006. је око 200 евра. У 2002. имали смо три милиона туриста, у 2005. четири милиона и сто хиљада, а само у првих девет месеци 2006. три милиона шесто хиљада. Шта очекујемо од ЕУ као финансијску помоћ за прве три године од уласка? За 2007, 2008 и 2009. очекујемо четири милијарде и 700 милиона евра помоћи од ЕУ. За првих седам година је било планирано око 11-12 милијарди евра, али данас сам прочитао да је ова цифра порасла за 6,8 милијарди. То су огромне паре. Ја, лично, страхујем да ли ћемо ми успети да ти апсорбујемо. То је велики задатак, не само за државу, већ и за општине које морају да носе пројекте".
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #22

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ја, лично, страхујем да ли ћемо ми успети да ти апсорбујемо. То је велики задатак, не само за државу, већ и за општине које морају да носе пројекте".
    To je ogroman novac ,ne verujem da ce EU samo da pokloni taj novac bez ikakve kontrole,tj. trosicemo ga kako oni kazu ili bolje reci tamo gde njima bude odgovaralo

  8. #23

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat StOlA kaže: Pogledaj poruku
    Европа није спремна за нас.
    Ми смо спремни и за путовање на Месец, а камоли за Европу.
    Dobro receno

    Citat Riquelme kaže: Pogledaj poruku
    Nazalost,necemo mi odredjivati kada i da li smo spremni za ulazak u EU,primice nas onda kada to njima bude odgovaralo.Sto se tice znakova i racunara-ne boj te se "disciplinovace" oni nas veoma brzo!
    Svakako, nije pitanje da li smo spremni ili ne, i da li hocemo ili ne, vise je to pitanje da li im trebamo ili ne. A pitanje na ovo zadnje je da, jer zele kontrolu, uticaj, polozaj ... Mozemo mi uci i bez ikakvih poboljsanja i raznoraznih mera koje nam nasi dragi politicari pripovedaju. Uvek smo bili i bicemo trn u oku te Evrope.

    Postavicu samo jedno pitanje: Kad je Evrope (mislim na velike sile koje su clanice iste) ucinila i jednu pozitivnu stvar za nas, a da to nije bilo od vece koristi po njih nego po nas?

  9. #24

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat Riquelme kaže: Pogledaj poruku
    To je ogroman novac ,ne verujem da ce EU samo da pokloni taj novac bez ikakve kontrole,tj. trosicemo ga kako oni kazu ili bolje reci tamo gde njima bude odgovaralo
    Где год да нам кажу да уложимо 18 милијарди долара то не може бити лоше. Не тражи длаку у јајету
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #25

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže:
    У извештају Европске комисије то не пише, нити пише да је одређена вредност БДПа или просечна плата услов.
    ... pa ne piše da je uslov, ali pored jasno definisanih zakona KOJI SE PRIMENJUJU, u Evropu se ulazi kad se dostigne određeni nivo Ekonomskog razvoja. Zamisli kad bi mi sad otvorili granice i tržište za robu iz EU (morali bi to da radimo kao članica EU)... veoma brzo bi i ove firme što rade i opstaju na tržištu bile ugušene njihovom hiperprodukcijom, i šta bi se desilo? Pojela bi nas krava... Ne bi mogli da opstanemo kao država - jer ko nema sopstvenu produkciju i proizvodnju izgubljen je.


    Citat yossarian kaže:
    Промене на боље и зависе у највећој мери од државе. Наравно да сваки појединац одлучује умногоме о свом стандарду, али не можеш рећи да исту шансу и исте могућности има рецимо неко у Холандији и неко у Србији.
    Нигде стандард у држави није порастао тако што је обичан човек узео судбину у своје руке, увек све то ради држава. Наравно, не отварањем фабрика већ стварањем околине за посао.

    ...

    То је више питање прилагођавања тржишту рада. Кад тржиште рада буде омогућавало и тражило то о чему говориш онда ће се то и дешавати.

    ...

    Услов за приближавање ЕУ није никаква "промена свести", као што рекох, постоји извештај Европске комисије где тачно пише какви су услови.
    Nezaboravi da nam oni sad ovu tehniku (TV, veš mašine, raznorazne uređaje...) prodaju da bi ispraznili svoje zalihe, zer je ona za njih već odavno prevaziđena i izbacuje se iz upotrebe. Što da nezarade na nama? Kod njih ovakvi uređaji nekoliko puta manje koštaju... a mi sretni ko mali majmuni kad uspemo da promenimo veš mašinu staru 15 godina i sad ove novije plaćamo 2 puta skuplje od realne cene.

    ... država treba da trasira put, da nam da šansu - stvori uslove da se I SVOJIM ZNANJEM borimo za bolji standard, a ne da buja korupcija i kriminal (to je ta razlika između nas i zemalja Evrope, oni imaju jasno definisane načine poslovanja, privredu koja decenijama funkcioniše i razvija se, kao i pravila igre koje samo treba pratiti i ima se za normalan život - ali do tog nivoa se mora doći LIČNIM ANGAŽOVANJEM a ne sedenjem na gnezdu ko neka kvočka i čekati da svane bolji dan... to tako ne ide!)
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  11. #26

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Људи, не причајмо глупости типа "кад не будемо неваспитани бићемо спремни за ЕУ".
    Prvo, dragi gospodine, je nisam nigde rekla da je to jedini i najbitniji razlog zasto nismo spremni za EU. To je tvoja banalizacija mog posta. U krajnjoj liniji, cak da sam i rekla, mislim da nije u redu da dajes sud tipa "to je glupost"! Ovaj forum sam shvatila kao mesto za razmenu misljenja, da vidim kako drugi ljudi misle na istu temu... Ako se sa nekim ne slazem, jednostavno cu reci (kao i vecina ljudi ovde) "ne slazem se" ili "mislim da nisi u pravu"! Iako se ne poznajemo, postovanje tudjeg misljenja, sa kojim ne moram nuzno da se slazem, nista ne boli! Dakle, malo tolerancije nije na odmet!

    A druga stvar koju karikiras, nas nivo vaspitanja, kulture i obrazovanja, nema potrebe da dublje objasnjavam - nadam se samo da si gledao prenose zasedanja Skupstine! To je slika i prilika naseg nevaspitanja i nekulture, a da li moram da podvlacim da smo te ljude mi izabrali, da su oni predstavnici srpskog naroda i, napokon, ljudi koji treba da nas uvedu u EU!
    Posto su, dakle, te neke osnovne vrednosti kod nas totalno degradirane, dopustamo da nas predstavljaju ljudi koji to ne zasluzuju, a koji cesto svojim idejama udaljuju Srbiju od EU! Posle nekih izjava i postupaka, u nekim drugim zemljama, to bi bila "politicka smrt" doticnog politicara, dok kod nas se cesto na taj nacin, sakupljaju politicki poeni!
    Da uzmemo primer Francuske (mislim da si bas ti jednoj drugoj temi uzeo taj primer)! Da li mislis da bi N. Sarkozi, kao predstavnik najjace desnicarske partije, mogao da predstavlja najveci deo francuskog naroda, sada na mestu predsednika, da je napisao knjigu sa naslovo "Dogovor k*rve x i k*rve y" (pri cemu su x i y njegovi politicki neistomisljenici)??? Nema sanse, javno mnjenje bi ga samlelo, a kod, doticna stranka predstavlja trecinu birackog tela (i ne moram da govorim da je ta stranka protiv ulaska u EU, sto znaci da je trecina naseg birackog tela protiv ulaska, pa kako onda mozemo da pricamo o nasoj spremnosti da udjemo u EU?)!

    Eto, nadam se da se sada razumemo!

    P.S. nije tesko biti fin!

  12. #27

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Prvo, dragi gospodine, je nisam nigde rekla da je to jedini i najbitniji razlog zasto nismo spremni za EU. To je tvoja banalizacija mog posta.
    Мало сам карикирао, истина. Али то не само да није једини и најбитниј разлог, то уопште нема везе с разлозима, као што смо већ образложили.

    U krajnjoj liniji, cak da sam i rekla, mislim da nije u redu da dajes sud tipa "to je glupost"! Ovaj forum sam shvatila kao mesto za razmenu misljenja, da vidim kako drugi ljudi misle na istu temu... Ako se sa nekim ne slazem, jednostavno cu reci (kao i vecina ljudi ovde) "ne slazem se" ili "mislim da nisi u pravu"! Iako se ne poznajemo, postovanje tudjeg misljenja, sa kojim ne moram nuzno da se slazem, nista ne boli! Dakle, malo tolerancije nije na odmet!
    Извињавам се ако је нешто што сам рекао звучало грубо, наравно намера ми није била да искажем непоштовање према било коме. Извињавам се ако вам је реч "глупост" звучала грубо, али учинила ми се адекватна с обзиром КОЛИКО нетачно и бесмислено је било оно што сам коментарисао. Гледаћу да пазим мало више убудуће

    A druga stvar koju karikiras, nas nivo vaspitanja, kulture i obrazovanja, nema potrebe da dublje objasnjavam - nadam se samo da si gledao prenose zasedanja Skupstine! To je slika i prilika naseg nevaspitanja i nekulture, a da li moram da podvlacim da smo te ljude mi izabrali, da su oni predstavnici srpskog naroda i, napokon, ljudi koji treba da nas uvedu u EU!
    Чувено згражавање скупштином, већ је постало толики клише да ми је бесмислено. Наравно да постоји солидан број посланика чије је понашање испод сваког нивоа. Али то није слика и прилика рецимо мог неваспитања и некултуре, мени је Алигрудић био још најкултурнији рецимо
    А циркус у скупштини је нажалост већ класика, слика и прилика какве су нам политичке странке, а не какав нам је народ. Пуно је битније како скупштина ради него да ли је Х рекао ово или је У рекао оно.
    Ако се не варам, рецимо у француској скупштини седе Ле Пенови екстремисти, у аустријској Хајдерови, у јужнокорејском, јапанском и тајванском се туку... није Србија никакво чудо невиђено што се тиче свакаквих посланика. Нити томе треба придавати неко посебно значење типа "ето какви смо кад су нам посланици такви".

    Posto su, dakle, te neke osnovne vrednosti kod nas totalno degradirane, dopustamo da nas predstavljaju ljudi koji to ne zasluzuju, a koji cesto svojim idejama udaljuju Srbiju od EU! Posle nekih izjava i postupaka, u nekim drugim zemljama, to bi bila "politicka smrt" doticnog politicara, dok kod nas se cesto na taj nacin, sakupljaju politicki poeni!
    Истина је да је тужно какве посланике Србија има, али истина је и да је то више правило него изузетак широм Европе и света. Не спомињем друге земље да бих правдао Србију већ само да кажем како није истина да смо неспремни за ЕУ јер смо најгори у Европи. Слични смо или исти као и другде.

    Da uzmemo primer Francuske (mislim da si bas ti jednoj drugoj temi uzeo taj primer)! Da li mislis da bi N. Sarkozi, kao predstavnik najjace desnicarske partije, mogao da predstavlja najveci deo francuskog naroda, sada na mestu predsednika, da je napisao knjigu sa naslovo "Dogovor k*rve x i k*rve y" (pri cemu su x i y njegovi politicki neistomisljenici)??? Nema sanse, javno mnjenje bi ga samlelo, a kod, doticna stranka predstavlja trecinu birackog tela (i ne moram da govorim da je ta stranka protiv ulaska u EU, sto znaci da je trecina naseg birackog tela protiv ulaska, pa kako onda mozemo da pricamo o nasoj spremnosti da udjemo u EU?)!
    Већ сам рекао, Француска ни изблиза у последњих педесет година није имала оно што је Србија имала, комунистчку диктатуру, Милошевићеву диктатуру, ратове, изолацију, сиромаштво... па опет екстремна десница има, колико, 15-25% (Ле Пен на председничким изборима). Искрено, с обзиром на то шта смо ми прошли и шта су они прошли, рекао бих да је јавно мнење у Србији још и боље него у Француској.
    У свакој европској држави постоји евроскептицизам, подсетићу те да су рецимо Холанђани и Французи одбили устав ЕУ на референдуму, референдум у Британији се одгађа јер нема подршке, Данци и Британци нису увели евро... евроскептицизам у Србији такође постоји, и то нити је неко чудо нити је препрека уласку ЕУ. Сетимо се посебно шта су нам радиле те велике демократије и перјанице људских права, и схватићемо да у Србији има нелогично МАЛО евроскептицизма.

    Eto, nadam se da se sada razumemo!

    P.S. nije tesko biti fin!
    Мислим да смо се и досад разумели. Наравно да није тешко
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #28

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku

    Већ сам рекао, Француска ни изблиза у последњих педесет година није имала оно што је Србија имала, комунистчку диктатуру, Милошевићеву диктатуру, ратове, изолацију, сиромаштво... па опет екстремна десница има, колико, 15-25% (Ле Пен на председничким изборима).
    Pa nisu Miloseviceva diktatura, ratovi i izolacija elementarne nepogode, pa da se zalimo na tuznu sudbinu koja nas je snasla...

    To je sve stvar izbora ovog naroda...Milosevic je 90-te rekao "ako ne znamo da razgovaramo, znamo da se bijemo..."...i dobijao ogromnu podrsku za sve gluposti koje je pravio...a nije moguce da jedan narod napravi toliko pogresnih izbora, i da to prodje nekaznjeno...

    Jedna stvar bi trebala da se razjasni...nacionalisti u drugim zemljama Evrope nisu izazvali/ucestvovali u 4 rata u poslednjih 10 godina...nisu odgovorni za zivote stotina hiljada ljudi...za mnogo unistenih sudbina...nisu ekonomski razorili i opljackali drzavu...nisu je izolovali od celog sveta...nemaju teritorijalne pretenzije na druge medjunarodno priznate drzave...i td.
    Njihovo nepoverenje u Evropsku uniju i sistem koji ona predstavlja bazira se iskljucivo na tome da svoja radna mesta zele da sacuvaju za sebe i da ne zele da se delimicno odreknu svog suvereniteta...sto clanstvo u Evropskoj uniji zahteva...

    Prema tome, mislim da je krajnje neozbiljno porediti ( umerene ) nacionaliste u zapadnoj evropi...sa MONSTRUMIMA koji postoje kod nas...i za koje glasa milion i po ljudi ( SRS + SPS). Nacionalisti u drzavama Evrope koji su toliko ekstremni, nikada nece biti u prilici da ( ponovo) dodju na vlast...jer pametni ljudi uce na greskama...

    A kod nas su sve prave vrednosti izgubile svaki smisao...Devojcicama su uzori polugole-polupismene pevaljke...a decacima su idoli kriminalci...a ljudi koji su pre samo 10-tak godina pljackali-ubijali-palili su najpopularnija politicka opcija...

    I jos nesto...slazem se da nismo u (mnogo) gorem polozaju od nekih drzava koje ili vec jesu u EU, ili su jako blizu da postanu njen deo...bar sto se odredjenih kriterijuma tice...ali to sto su one u EU ne znaci da su spremne...ulazak u EU je dobrim delom politicko pitanje...sto se tice spremnosti drustva da se transformise u zrelo i odgovorno drustvo...i sto se tice spremnosti da se promeni svest ljudi kod nas....tu smo mnogo spori...i to je za mene porazavajuce...

    Pozdrav
    Poruku je izmenio remorker-bgd, 17.05.2007 u 09:46
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  14. #29

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    Pa nisu Miloseviceva diktatura, ratovi i izolacija elementarne nepogode, pa da se zalimo na tuznu sudbinu koja nas je snasla...
    Па ако ћемо већ тако да гледамо, Милошевићева владавина је пуно сличнија елементарној непогоди него што је кривица овог народа.

    To je sve stvar izbora ovog naroda...Milosevic je 90-te rekao "ako ne znamo da razgovaramo, znamo da se bijemo..."...i dobijao ogromnu podrsku za sve gluposti koje je pravio...a nije moguce da jedan narod napravi toliko pogresnih izbora, i da to prodje nekaznjeno...
    Овако како ти то представљаш изгледа као да су дешавања међу државама и народима или последица тога што лоши момци (Милошевић и они који су га бирали у овом случају) увек најебу, што је смешно, или као да се лоше ствари заслуже лошом кармом, што је још смешније.
    Милошевић је пуно више продукт комунистичког режима, који му је омогућио да има све полуге власти којима се одржао у седлу годинама него продукт слободног избора овог народа, који је пуно више жртва Милошевића него кривац за њега.
    А за све оно што се десило и дешавало Србији и Србима сигурно нису крива само Милошевићева недела - јер би то имплицирало да велике силе тако иду по свету и кажњавају лоше момке - што је бесмислица.

    Jedna stvar bi trebala da se razjasni...nacionalisti u drugim zemljama Evrope nisu izazvali/ucestvovali u 4 rata u poslednjih 10 godina...nisu odgovorni za zivote stotina hiljada ljudi...za mnogo unistenih sudbina...nisu ekonomski razorili i opljackali drzavu...nisu je izolovali od celog sveta...nemaju teritorijalne pretenzije na druge medjunarodno priznate drzave...i td.
    Ја говорим о томе у каквом је стању неко друштво, где сам спомињао српско и француско, и истакао да је српско пуно трауматизованије, нестабилније, сиромашније, да су институције далеко функционалније... па опет и Француска има десничаре као и ми, дакле да то није никаква српска особеност.
    Српски националисти иначе нису изазвали 4 рата у последњих 10 година, неки од њих јесу одговорни за животе хиљада људи, а државу су економски разорили и опљачкали Слобини комунисти.
    Што се тиче међународно признатих граница држава, ето ти пример колико их се држе велике силе на примеру Косова или рецимо Ирака (који је инвазиран иако је био независна суверена држава).
    Жешћи ти је аргумент. Све и да се није радило о циркусу типа "ја ћу сад да признам те државе, а ви не смете да их дирате јер су међународно признате".
    Свеједно, рат се није водио око српских претензија на туђе територије.

    Njihovo nepoverenje u Evropsku uniju i sistem koji ona predstavlja bazira se iskljucivo na tome da svoja radna mesta zele da sacuvaju za sebe i da ne zele da se delimicno odreknu svog suvereniteta...sto clanstvo u Evropskoj uniji zahteva...
    Чије њихово?

    Prema tome, mislim da je krajnje neozbiljno porediti ( umerene ) nacionaliste u zapadnoj evropi...sa MONSTRUMIMA koji postoje kod nas...i za koje glasa milion i po ljudi ( SRS + SPS). Nacionalisti u drzavama Evrope koji su toliko ekstremni, nikada nece biti u prilici da ( ponovo) dodju na vlast...jer pametni ljudi uce na greskama...
    Подсетићу те да је Ле Пен ушао у други круг избора за председника ономад. Хоћеш ли да тражим колико Француза је гласало за њега?
    Наравно да десничари имају специфичности у свакој држави, само сам рекао да то није никаква српска специфичност, нити да смо чудо невиђено и најгори на свету, како воле да нас представљају.
    Сем тога, смешно је сврставати СПС у националисте.

    A kod nas su sve prave vrednosti izgubile svaki smisao...Devojcicama su uzori polugole-polupismene pevaljke...a decacima su idoli kriminalci...
    Док су пак на западу девојчицама узори Марија Кири и Меги Тачер, а не Бритни и Бијонси...

    a ljudi koji su pre samo 10-tak godina pljackali-ubijali-palili su najpopularnija politicka opcija...
    Рекао бих да они који гласају за њих не гледају на њихово учешће у рату само кроз то.

    I jos nesto...slazem se da nismo u (mnogo) gorem polozaju od nekih drzava koje ili vec jesu u EU, ili su jako blizu da postanu njen deo...bar sto se odredjenih kriterijuma tice...ali to sto su one u EU ne znaci da su spremne...ulazak u EU je dobrim delom politicko pitanje...sto se tice spremnosti drustva da se transformise u zrelo i odgovorno drustvo...i sto se tice spremnosti da se promeni svest ljudi kod nas....tu smo mnogo spori...i to je za mene porazavajuce...
    Све зависи шта очекујеш од друштва. Ако очекујеш неко друштво савршених људи, нисам сигуран да то постоји.
    Мени се рецимо свиђа оно што читам о исландском друштву. Али замисли да рецимо САНУ не дозвољава да у српски језик уђу туђице као што то раде Исланђани, колико би требало којекаквим Сорош-грађанима да завриште како смо назадан, примитиван народ?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #30

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Da, srpski ekstremni nacionalisti jesu dobrim delom odgovorni za ono sto se desavalo od 1990. do 2000. godine.

    Da, oni su (uz neke druge) odgovorni za 4 rata, za pljacku drzave, za medjunarodnu izolaciju zemlje, za to sto je pola miliona mladih, obrazovanih ljudi napustilo Srbiju. To veze nema sa komunizmom, da znas nesto vise o komunizmu, ne bi tako pisao (ovo ne znaci da ja podrzavam takvo uredjenje).

    Ne, ne mozes da poistovecujes delovanja umerenih i ekstremnih nacionalista (s obzirom da im se programi jako razlikuju). Prvi (kakvi postoje, i imaju odredjenu snagu u Evropi) ne zele EU zbog ocuvanja radnih mesta i potpunog ocuvanja suvereniteta...a drugi (kakvi postoje, i imaju veliku snagu u Srbiji) EU karakterisu kao neprijatelja Srbije, zale sto nismo Ruska provincija, i zagovaraju savez sa istom. Postoje ekstremni nacionalisti i u drugim zemljama, ali nisu najjace partije...daleko od toga...

    Ako neko tebi uradi nesto lose, da li ti to daje za pravo da ti nekome trecem uradis nesto lose? Primera radi, da li to sto tebi neko ukrade kola, daje tebi za pravo da ukrades kola nekome drugome? Prema tome, tuzno mi je kad se to nase tradicionalno "pa sta, i oni su" koristi kao neki argument u razgovoru.

    Neki delovi tvoje poruke mi deluju prilicno jednostrano i plitko, i pomalo gubim zelju za ovom prepiskom. Cini mi se da neke jako problematicne pojave jako olako shvatas, i dajes im (po mom misljenju) nedopustivo bezazlena objasnjenja i opravdanja.

    U svakom slucaju, sve sto mislim o ovoj temi se vidi iz mojih par poruka ovde.

    Pozdrav.
    Poruku je izmenio remorker-bgd, 18.05.2007 u 01:30
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

Strana 2 od 24 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li ste spremni za još jednu bebu?
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.02.2012, 19:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •