Budimpešta - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 18 od ukupno 18

Tema: Budimpešta

  1. #16

    Odgovor: Budimpešta

    Nekoliko puta sam posetila Budimpeštu i svaki put me grad oduševio.
    Vraćala sam se tom gradu, jer me za njega vežu lepe uspomene. Prvi put smo moj muž i ja bili tamo sami, onako, došlo nam da putujemo i u roku od par sati spakovali se i zaputili u pravcu Mađarske.
    Da li zato što kad smo ulazili u grad bio je sumrak i magla, ne znam, samo se sećam da smo bili zatečeni kako je lep grad, osvetljen, mostovi, široke ulice...(može biti da smo tako bili oduševljeni jer smo išli jesen nakon bombardovanja, kada je naš grad izgledao tužan sa onim ruševinama od mostova i onom skelom...).
    Spavali smo u Sent Andreji i odatle par dana putovali svakodnevno do grada i po mapi se snalazili da stignemo do glavnih turističkih tačaka...
    Činjenica je da su Mađari prilično neljubazni, posebno ako im se ne obraćaš na mađarskom, engleski ne zarezuju ni malo, a bogami i klepaju sa cenama...
    Kasnije, put do Budimpešte je bio i poslovan, pa smo bili vođeni u ''posebne'' restorane gde smo slušali njihovu muziku i pili dobra vina... E, to je već bio drugačiji doživljaj Budimpešte i Mađara kao domaćina.
    Najlepši je bio grad kad smo ga posetili pred Božić. Grad je bio prelepo okićen, a oni su se zaista potrudili i raznorazne sitnice za kuću u duhu Božića su imali po prodavnicama, tako da sam pokupovala svašta lepo
    Pronašla sam slike, koje smo tada napravili, samo nisu dobrog kvaliteta jer je slikano telefonom:


    slikano tokom vožnje kroz grad
    i


    u jednom tržnom centru u Vaci ulici

  2. #17

    Odgovor: Budimpešta

    Bio sam u Budimpešti više puta počev od jednog groznog decembarskog dana 1960. No, nikada nisam bio u situaciji da je razgledam i upoznam onako kako sam upoznao mnoge (?) evropske gradove. Možda je tome doprinelo (u vreme kad smo sa lakoćom putovali) što je Mađarska bila 'na istoku' pa smo je poprilično potcenjivački doživljavali. Tamo smo išli da se za sitne novce lepo najedemo, napazarimo (naročito stvari za decu) kolikogod je moglo da se iz Madjarske iznese. I u tom našem nadmenom stavu iz 70-tih i 80-tih ima zrnce uzroka 'hladnog' prijema ako se prepozna da smo odavde. Inače, i ja sam čuo više iskustava stranaca iz restorana, prodavnica... o kakvima je u ranijim postovima bilo reči.

    No, sve to nastranu, u Bidimpešti ima mnogo toga vrednog da se vidi.

    Sticajem okolnosti 2004. sam se zadesio u pravoj turističkoj situaciji - obilazak znamenitosti autobusom za manje od tri sata. Na mestoima gde su se slični autobusi zaustavljali bilo je turista iz celog sveta (da li mi se zbog lakog prepoznavanja činilo da je najviše onih iz Azije?) u broju koji samo možemo da sanjamo u našim turističkim destinacijama.


    Bazilika je jedna od znamenitosti izgradjenih povodom obelžavanja 1000 godina Mađarske države. Koliko se sećam, njena visina nekom merom simboliše to.


    Za obilazak ovih, turističkih crkava, plaća se ulaznica, naravno ne baš jeftina.






    Kad se uklopite u turističku naciju, svaki čas od vas neko zatraži da ga slikate, pa i sami to tražite.


    Grob kralja Matyasa (Matije Korvina) u crkvi posvećenoj njemu, a desno, silazak za Ribarsko selo (naravno od sela je ostao samo naziv).




    Milenijumski spomenik - sa statuama najvećih vladara.


    U poseti Mađarskoj je bio predsednik kineske vlade - pripremali su tepih do mesta gde se polaže venac. Kad su vojnici završili svoj deo posla, uhvatio sam momenat da iskoristim 'tudje perje'.


    Ulica Vaci - tamošnja Knez Mihajlova ili Znaj Jovina.


    Čuvena Žerbo poslastičarnica (čini mi se više fama nego nešto što drugde nama).


    A nadam se da ću uspeti da vidim i Zlatni Prag!

  3. #18

    Odgovor: Budimpešta

    I meni je Prag zacrtan као јеdna od narednih destinacija, nego, nisam znao da ste plaćali za ulazak u baziliku ja nisam platio ništa, a ne verujem da je ušlo u cenu aranžmana. Fotke su super, slične su i moje pa ću dodati tek neku.


    Vožnja Dunavom noću, pogled na Budim


    Lančani most


    Vajdahunjadi


    Unutar bazilike se čuva i šaka St Ištvana


    Pogled sa Gelerta





Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •