Crna mačka i razbijeno ogledalo
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 65
  1. #1

    Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Da li ste sujeverni? Imate li neke rituale? Napišite nam vaše "Nemoj to - zato što...". Šta ste sve čuli od kojekakvih baba?

    Kucate li u drvo, prolazite li ispod merdevina, plašite li se petka, trinaestog? Presečete li se kad vam igra oko? Vučete li se za uši kad se uplašite? Idete li u lov na detelinu i odžačare? Naoružali ste se potkovicama? Imate li onaj "pu pu pu" momenat?

    Lično, ne spadam u tu grupu sujevernih, iako ponekad u žargonu iskoristim to "da kucnem u drvo". A svakakve sam rečenice čula, te ću ih podeliti sa vama. Za neke imam objašnjenje, a neke su mi totalna konfuzija.

    Ova prednjači:

    "Ne igraj se voćem (ili hranom uopšte, možda), neće rane da zarastaju"

    "Ne nosi prstenje na kažiprstu, umreće ti neko iz porodice"

    "Ne liži šerpe i lonce, padaće ti kiša na svadbi"

    "Ne pevaj dok jedeš, biće ti lud muž"

    I da i vama ostavim prostora, izvolite...
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    definitivno ne spadam u tu grupu ljudi..
    mada ono ne prolazi ispor merdavina ima smisla sto ti uvek kanta boje moze padne na glavu
    recimo da ono 'kucnem o drvo' cisto iz nekog fazona.. ono cisto da kuckam o drvo

    ima ono.. ne stavljaj torbu na pod, pobeci ce ti novci.. ne stavljaj 'lebac naopachke na stol.. al' ne znam sta ce da se desi ako ga okrenes
    ako padne noz bice musko (ili tako nesto)
    ako svrbi levi dlan dobices lovu, ako svrbi desni daces lovu... il' je obrnuto

    trenutno mi to pade na pamet

  3. #3

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Citat SQUAW kaže:
    "Ne liži šerpe i lonce, padaće ti kiša na svadbi"
    joj ova je vrh
    ne mogu da ne kazem da ne kucam u drvo ili da ne pomislim da cu cuti glas kad mi uvo zuji
    Iskreno ja ne vjerujem u to ali tebi bi da preporucim da se u'fatis za kakvo dugmence kad vidis zuti taksi... za srecu b'e
    Novcanike nikada, ali nikada sama sebi ne kupuj... neces srece u novcu imati
    Gace naopacke da nosis, od zli ociju da te cuvaju

    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  4. #4

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Ma kakvo sujeverje, to je za ljude koji su nesigurni u sebe. Bolje bi bilo da se više posvete veri nego sujeverju.

  5. #5

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Citat swba kaže:
    Gace naopacke da nosis, od zli ociju da te cuvaju
    Znaci, braon napred, a zuto nazad?
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #6

    12 Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Citat SQUAW kaže:
    "Ne nosi prstenje na kažiprstu, umreće ti neko iz porodice"
    Ne nosim nikakvo prstenje, ali mi nešto poumiraše neki članovi porodice. Daljne. Pu, pu... da ne čuje zlo .

    Ma, prevazišao sam to davno. Mada, ono za merdevine se slažem. Jer, osim što može kanta sa bojom da padne na tebe, postoji opasnost i da moler prdne pa da ti ošteti bubne opne .

  7. #7

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Jedino sto izbegavam da prolazim ispod merdevina

    Muz mi josh uvek nije poludeo, mada uvek pevam dok jedem.
    Sto se svadbe tice, sijalo Sunce, divota, a nalizala se serpi, lonaca i poklopaca

  8. #8

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Ima i neka fora za mrve. Kao, ne jedi mrvice ili ih ne skupljaj, nemam pojma, ostaćeš siroče.
    I da, nikad za ćošak stola da sedneš, nećeš se oženiti/udati.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    A ono da lek neće da deluje ako kažeš hvala?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #10

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    I da zelja nece da se ispuni ako je neko sazna
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  11. #11

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    A niste culi da, ako slucajno razbijete ogledalo, ceka vas 7 godina nesrece??

  12. #12

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    " Jaooooo, što je lepa beba! Puj, puj, puj, da je ne ureknem! "

    Braniš nekog od uroka tako što ga triput pljuneš? Što, kao, zgadiće se ručak vešticama i ostalim zlim silama?
    "Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo.
    Trebalo je ziveti. "

  13. #13

    11 Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    joooj, jedne godine sam zivjela sa cimerkom koja je apsolutno bila paranoicna po pitanju: nemoj ovo, jer ce ono. tako da sam ja otprilike cijele te godine dobijala frasove, jer danas se ne pere kosa zbogneznamnijakogpraznika, nokti na rukama se sjeku samo na tajitajdan, prije ispita se polijevalo iza mene vodom, nikad se nije govorilo "sretno", prozore nismo prali u februaru i martu, sobu nismo cistili kada bi netko otisao, gostima nije dala da odlaze bas u ponoc, nego su morali cekati bar jos dvadesetak minuta, itd...
    nattydread is coming to dinner

  14. #14

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Ja sam, iskreno, vernik tako da naravno verujem u Boga. Ipak imam nekoliko rituala za koje ne verujem da ce mi promenit zivot ali su mi presli u naviku. Neki od tih su: "Pomeri se s' mesta", "Zgazi me da ne dobijem keca", ...

  15. #15

    Da li ste sujevjerni?

    Ako ste pomalo sujevjerni, ništa strašno. Svako se, priznao to ili ne, ponekad povede za uobičajenim praznovjerjem. Međutim, postoje ljudi koji su time previše preokupirani, bilo da se radi od dobrim ili o lošim predskazanjima, pa olako zaboravljaju da njihov život zavisi jedino od njih samih.

    U dalekoj prošlosti, kada su naši preci pokušavali da objasne misteriozne pojave i događaje, najbolje što su umjeli, s obzirom na znanje koje su posjedovali, počeli su da vjeruju u neke natprirodne sile koje su određivale njihovu sudbinu. U praistoriji nije bilo lako objasnisti tako čudne stvari kao što je pojava ljudske sjenke kada je sunčano ili odraza čovjekovog lika. Tako se ustalilo vjerovanje da je duša ranjena ukoliko se razbije ogledalo ili staklo koje reflektuje ljudski odraz. Danas znamo da naš odraz nije vidljiv dio duše, ali još vjerujemo da je razbijeno ogledalo loš predznak. Sujevjerje je objašnjenje za koje se ljudi hvataju čak i nakon prihvatanja neobičnih činjenica koje dokazuju da su ta uvjerenja neistinita.

    Nedjeljom ništa krupno ne treba raditi.
    Skupljanje mrvica hljeba rukom, asocira na nemaštinu.
    Četka na krevetu - znak ljubavi.
    Da bi se sanjalo, treba da se spava na lijevoj strani.
    Ne pjevaj za ručkom, jer će ti biti mutava djevojka, ili momak
    Ne izlazite iz kuće prije nego provjerite dnevni horoskop, najradije biste prespavali petak trinaesti, a crne mačke jednostavno mrzite iz dna duše.
    Ne ostavljaj makaze i na krevetu - biće nevolje,
    ne stavljaj tašnu na pod nećeš imati para,
    kad neko otputuje - ne treba spremati kuću dok taj neko ne dođe na odredište,
    prospi vodu pred ispit,
    kada se probudiš ne gledaj kroz prozor jer će tako san pobjeći i poslije nećeš znati šta si sanjao,
    da bi se sanjalo treba da se spava na lijevoj strani,
    kad krenem na ispit, ako prva osoba koju sretnem bude muško, to mi donosi sreću,
    zečija šapa u džepu donosi sreću,
    prolazak ispod merdevina donosi nesreću,
    kucanje u dvo - odbija zlu kob,
    ako nađeš djetelinu sa četiri lista - to je sreća,
    potkovica donosi sreću kao i bijeli miševi, crna mačka donosi nesreću, razbijeno ogledalo znači sedam godina nesreće...


    Objašnjenje za svako od ovih vjerovanja može se naći u knjigama, a pojašnjenja su više nego logična. Makaze stvarno ne treba ostavljati na krevetu, jer su opasan predmet. Ovo vjerovanje je više sadržaj neurotskog simptoma, nego sujevjerja. Tašnu ne treba držati na podu jer je to djelić podsvijesti, pa se mora držati blizu, na uzici. Ako torbu baciš na pod, faliće ti svega u životu. S druge strane, naši stari su uvijek kod sebe imali pripremljene osnovne stvari za slučaj evakuacije, kad neprijatelj zaprijeti. Tada tašna mora biti u krilu. Ne valja sakupljati mrvice hljeba rukom, jer to asocira na nemaštinu od koje su naši preci strepili kao od đavola. Četka na krevetu je znak ljubvavi, jer je kosa simbol moći žene.
    Vjerovanje da ne treba raditi ništa krupno nedjeljom je hrišćansko, ali i svih vjera i mitologija koje su u vezi sa brojem sedam. Psihološki dani odmora, ili posta, su dani kada tijelo diše i kada treba da se pročisti.

    Ne treba spremati kuću dok gost ne stigne na odredište, jer je tada tvoje odricanje od rada unutrašnja molitva da će sve biti u redu. Spremanje kuće je čišćenje čovjekovog nesvjesnog dvorišta, a onda želja da drugoj osobi bude sve u redu, blijedi.
    Bacanje vode pred ispit je važno, jer voda ima katarzično dejstvo. Tako se ponekad kaže, kad neko ide da se tušira, idem da sperem ljagu sa sebe.
    Ne treba pjevati za ručkom, jer je to vrsta svetog obreda kome prethodi molitva. San može da pobjegne kroz prozor, zato u prozor ne treba gledati kad se budiš, jer je prozor spoljašnji svijet koji ostaje zauvijek neosvojen i nepristupačan. Vjerovanje da san može doći samo ako se spava na lijevoj strani ima veze sa srcem, sa kojim, vjeruje se, i dolaze snovi. Takođe, ni velika promaja u kući nije dobra, jer narušava duševni mir
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Crna knjiga komunizma
    Autor yossarian u forumu Istorija
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:39
  2. Crna Gora
    Autor Kunic u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 06.08.2010, 01:55
  3. Umetnost-ogledalo nasih dusa...
    Autor dankaBg u forumu Psihologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 15.04.2010, 17:50
  4. Crna knjiga fašizma
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Istorija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 04.11.2009, 15:20
  5. Crna haljina
    Autor Ljiljaa u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.06.2007, 22:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •