Kanada - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 34 od ukupno 34

Tema: Kanada

  1. #31

    Odgovor: Kanada

    I još malo od dede - turiste

    Zapalo me je u nedeljno podne da sa unukom, nekim njegovim poslom, odem iz zapadnog u istočni deo Tornonta - Scarborough. Kako sam na raspolaganju imao malo manje od sata, stigao sam do tamošnje obale jezera Ontario.


    Iako je oktobar, po pričanju, najlepše doba u tom delu Kanade ovog puta je bilo samo par stepeni iznad nule uz onaj famozni faktor vetra i subjektivni osećaj smrzavanja za ne-kanadere - Windchild.

    Kad sam već bio tu, neoprostivo bi bilo da sam prevideo, propustio prirodnu znamenitost

    SCARBOROUGH BLUFFS



    Ono 'bluff' se bukvalno prtevodi kao vrlet, iako bi više ličilo na liticu (ali u ovom slučaju ne od stena).


    Sa ploče sam saznao da sam se našao na mestu jedinstvenom u Severnoj Americi: u podnožju rečnog nanosa na ušću u jezero stvaranog od pre 70.000 godina pa sve do 'nedavnih' 12.000 kad se veliko ledeno doba okončalo. Nanos od stvrdnutog peska i ilovače pun je fosila u slojevima koji pokazuju kako su ledena doba dolazila i odlazila.


    Asocijacija na našu Đavolju varoš nije neumesna.


    Atmosferske vode spiraju i unose u jezero beli materijal iako su na kritičnim mestima izgrađena jezerca - taložnici.


    Na vrhovima vrleti se naziru kuće iz kojih je sigurno izuzetan vidik. A verovatno uz vidik i adrenalin, od pomisli da to nisu stene već slojevi pokretnog materijala, podiže cenu stanovanja na takvom mestu.


    U žustrom koračanju da se zgrejem, kroz zelenilo mi se ukazao prizor kao već vidjen na nekoj impresionističkoj slici: slikari iz hobija.


    Šetača - izletnika je, naravno, bilo za naše pojmove u sasvim pristojnom broju za ovakvo sveže vreme, u doba dana kad se kod nas na sto iznosi nedeljna supa sa dugačkim rezancima.




    Mnogobrojni fiksni stolovi i roštilji ipak nisu bili zaposednuti.


    Tu je i jedna od mnogobrojnih marina na jezeru.


    Mesto je svakako jedno od mnoštva lepih u Torontu za izlete i šetnje .

  2. #32

    Odgovor: Kanada

    Vegreville, Alberta...pocetak juna








    Vankuver



    Banff

    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  3. #33

    Odgovor: Kanada

    Sault Ste. Maria





    pecanje na ledu

    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  4. #34

    Odgovor: Kanada

    KANADSKA KUHINJA

    U Kanadi sam bio petnaestak puta ali nisam otkrio šta bi to bilo 'kanadska kuhinja'. Malo sam i čeprkao po netu i pronašao relativno mali broj jela koju su autohtona za Kanadu. Uglavnom su to jela koja su spremali ili još uvek spremaju starosedoci, domorodci. Među tim jelima su ona od mesa losa, poslasitce od bobica i javorov sirup. (Nekako mi se čini da javorov sirup više kupuju gosti da ponesu kao suvenir ili poklon nego što se u svakdnevnomj kuhinji koristi.)

    Nije ovaj post rezltat nekog dubljeg istraživanja nego samo impresija iz relativno kratkih boravaka. I to boravaka kod rodbine sa ovih naših prostora i povremene odlaske u restorane.

    Bio sam u destak ili više restorana sa kineskom, japanskom, tajlandskom, italijanskom itd. hranom. I u jednom sa američkom (misli se na USA).

    Ne idu tamo da ručavaju samo pripadnici tih nacija. U kineskoj il italijanskoj četvrti svakako da je manja konzuumenata iz ostalih nacija. A čini mi se da u skuplje restorane znatno više dolaze gosti svih nacija nego one nacije čija se jela tu spremaju.

    Ime: 0.jpg Pregleda: 348 Veličina: 180.6 KB

    Ime: 0 (1).jpg Pregleda: 377 Veličina: 179.7 KB

    Ime: 0 (3).jpg Pregleda: 391 Veličina: 154.3 KB

    Ime: 0 (4).jpg Pregleda: 395 Veličina: 234.8 KB

    Fast-food je ipak najzastupljeniji. Iako dominira fast-food poreklom iz SAD (razni burgeri, pržena i pohovana piletina, donatsi i sl), pa kineska hrana, potom pizze, suši...

    Ime: 0 (5).jpg Pregleda: 375 Veličina: 209.2 KB

    Ime: 0 (6).jpg Pregleda: 443 Veličina: 217.1 KB

    Ime: 0 (7).jpg Pregleda: 335 Veličina: 201.0 KB

    Fast-food u ovakvim mobilnim objektima koji se pojavljuju u vreme za ručak takodje je često sa ponudom nekih nacionalnih kuhinja. Na ove tri slike ima i onih sa vijetnamskom i tajlandskom, kineskom hranom jer su došli u univerzitetsku četvrt gde ima priličan broj studenata izmedju ostalog, poreklom i odatle.

    Ima više mesta gde se nabavljaju specifične namirnice za jela poreklom iz zemalja odakle su se doselili sadanji Kanadjani.

    Na narednim slikama se spremaju kiflice sa salom u kući doseljenika iz Vojvodine. A pribavljanje sala tamo je pravi crnoberzijanski poduhvat.

    Ime: 0 (8).jpg Pregleda: 461 Veličina: 109.3 KB

    Ime: 0 (9).jpg Pregleda: 438 Veličina: 115.2 KB

    Ime: 0 (10).jpg Pregleda: 424 Veličina: 149.4 KB

    Ime: 0 (11).jpg Pregleda: 723 Veličina: 163.3 KB

    Iz onoga što sam (svakako nedovoljno za pravi zaključak) video, nema neke 'kanadske kuhinje' koja bi bila široko prihvaćena kao što je to vojvodjanska kuhinja ovde, gde se niz jela sprema u kuhinjama svih vojvodanskim nacija.

    Za sada, kao pravo kanadsko jelo smatram lososa na grilu - barbecqueu.

    A evo jednog zanimljivog ulaska u pub. Da li je u škotskom stilu više nego u kanadskom - prosudite sami. (Kada kažem 'kanadskom' u ovom slučaju podrazumevam ono: velika zemlja, velika ponuda.)

    Ime: 0 (12).jpg Pregleda: 390 Veličina: 193.2 KB

    Ime: 0 (13).jpg Pregleda: 475 Veličina: 226.8 KB

    Ime: 0 (14).jpg Pregleda: 300 Veličina: 230.6 KB

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •