Ivo Andrić - Strana 5
Strana 5 od 7 PrvaPrva ... 34567 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 96

Tema: Ivo Andrić

  1. #61

    Odgovor: Ivo Andric

    Vrlo rano sam saznao da svaki minut života može biti težak koliko i život ceo.
    Prvo je postala emocija pa onda reč"

  2. #62

    Odgovor: Ivo Andric

    Dani se gase.
    U ovu jesen nicu zelje u meni
    K'o u najlude prolece.

    Ogromno nebo jesenjeg dana.
    Kasne ptice. San.
    San u snu. I snovi gube lice
    U vecnoj magli snova.

    Ogromno nebo i ponor mastanja,
    a nikog nema da mi ruku doda.

    Tudj mi je zemaljski put
    i ljudsko lice.

    Samo jos nocu, dok prolazim ulicama,
    pustim i mracnim,
    pricini mi se da me neko zove
    po imenu.

    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  3. #63

    Odgovor: Ivo Andric

    ...

    "Na mahove, usred aktivnog zivota, osetim odjednom kako sve odlazi, kako stvari napustaju svet i covek coveka. Tada se vracam svojoj samoci, pravom zavicaju moje svesti. A moja samoca, to nije tisina i nepomicnost, mrak i besvest; to je vapaj i kliktaj svih ljudskih sudbina i zivotnih zahteva, od postanka sveta do danas, to je vihorno kruzenje bezbrojnih sunaca, prema kojima je ovo sto nas greje samo igracka, to je brujanje miliona vasionskih zvona u kojima su planete klatna. I kroz tu vasionu bez kraja i imena, poboden je, od vrha do dna, kao stozer, mac od svetlosti - moja svest.

    ...

    Bolovi koji poticu od urodjene osetljivosti, od nesklada izmedju moga unutarnjeg zivota i svega oko mene, od nerazmrsive igre maste i stvarnosti, ti bolovi postaju s godinama redji i imaju sve manje vlasti nada mnom. Ali zato osecanje prolaznosti sve vise prozima celo moje bice, hara u meni kao zaraza. I to nije vise pitanje mojih rodjenih godina, ni opstanka stvorenog sveta oko mene. Ne. Rec je o vremenu uopste, o vremenu kao takvom. Sa strahom, sa osmejkom, sa zadovoljstvom gotovo gledam kako minute proticu. I u daljini nepojmljivi i bezimeni trenutak kad ce kanuti poslednja minuta i kad ce izvor vremena presusiti zauvek. I vidim jasno: u borbi koju svet vodi sa svojim sudjenim vremenom sto prolazi, ja sam, kao prebeg, stao na stranu vremena, dakle na stranu onoga sto umire i nestaje. I sad gledam svet kao neko ogromno telo od kojeg otice njegovo vreme kao krv, i sa svakom minutom koja iskuca, sa svakim krvnim zrncem, to veliko telo stari i slabi, neprimetno ali stalno. A u tom opstem potopu koji predstavljaju nas zivot, nase vreme i ovaj svet, ja plovim na santi koja se zove prolaznost.

    ...

    U dnevniku mojih pomracenja svako se od njih takmici za prvo mesto po snazi i trajanju."


    "Znakovi pored puta" - Ivo Andric
    Ćuti i prenesi dalje....

  4. #64

    Odgovor: Ivo Andric

    NJEGOVA PESMA

    Ni ja nisam živeo bez ljubavi.
    Imao sam mnoge dragane,
    Tek ja ih nisam birao,
    Nego kako je koju slučaj doneo.
    Kad ih se sada, jedne po jedne, redom sećam,
    I sam se čudim kakvih sve ima.
    Mnoge su mi dugo pisale i nadale se,
    Ali su se konačno sve poudale,
    Videći bezizglednost mog života.
    Samo jedna me je odmah ostavila,
    Jer je uvidela
    Da u ljubavi sve uzimam,
    A što manje dajem.

  5. #65

    Odgovor: Ivo Andric

    "I ja sam jedan od onih koji cijelog svog vijeka, od prvog pokreta u majčinoj utrobi do posmrtnog trzaja-traži izlaz"

    -Ivo Andric


    "Znaci koje ostavljamo iza sebe neće izbeci sudbinu svega sto je ljudsko: prolaznost i zaborav. Možda će ostati uopšte nezapaženi? Možda ih niko neće razumeti? Pa ipak, oni su potrebni, kao što je prirodno i potrebno da se mi ljudi jedan drugom saopštavamo i otkrivamo. Ako nas ti kratki i nejasni znaci i ne spasu od lutanja i iskušenja, oni nam mogu olakšati lutanja i iskušenja i pomoći nam bar time što će nas uveriti da ni u čemu sto nam se dešava nismo sami, ni prvi ni jedini."

    -Ivo Andric
    "neizrecivo je i bezimeno ono što mojoj duši stvara muku i slast i što je još i glad moje utrobe..."

  6. #66

    Odgovor: Ivo Andric

    Vrednost lepote je u beskrajnoj raznolikosti vidova pod kojima nam se javlja. U tome je i njena oplemenjujuca snaga i njena najveca draz.
    Poruku je izmenio Cecara, 15.04.2009 u 12:27 Razlog: boje & Caps Lock
    Oci,prilicno krupne i otvorene,zracile su uvijek mirnim i nepomucenim sjajem koji me privukao vec od prvog dana

  7. #67

    Odgovor: Ivo Andric

    Znam ja tu vrstu zena.One su tanke i visoke,dugo mlade i lepe,a umne,prakticne,uvek nasmejane,zvuce kao violina.Imaju sasvim jasne pojmove i odredjen poziv u zivotu.Srecne su u porodici,a kad to ,slucajno,nisu-ne zale se.Njihove sposobnosti su iznad prosjecnih,nihova osjecanja mogu da izdrze svaku probu.Njihova prirodna ljupkost stalno plamsa i,kad izgleda da ce buknuti u neki veliki,izuzetni plamen,ona se stisava po nekom unutarnjem pravilu;a kad se cini da bi mogla ugasnuti,nalazi u sebi nove snage i plamena.To su zene kraj kojih je svima dobro,nikom hladno,nikom prevruce,zene koje muskarci vole i traze,koje niko ne "obozava",ali niko i ne proklinje;za zivota svakom nesto znace,a potomstvo ih blagosilja.Ja tu vrstu zena poznajem na prvi pogled,po strukturi tela i po hodu,a narocito po njihovom stalnom androginskom osmejku koji sam po sebi predstavlja neunistivu dragocjenost.
    -
    Znakovi pored puta
    -
    Oci,prilicno krupne i otvorene,zracile su uvijek mirnim i nepomucenim sjajem koji me privukao vec od prvog dana

  8. #68

    Odgovor: Ivo Andric

    U ovoj letnjoj noći on je držao svoju ruku na njenoj. (To je bila krajnja granica njegove čedne smelosti.) Kroz taj dodir toplo bogatstvo ove noći ulazilo je u njega. U ovakvim trenucima potpuno mu je jasno koliko se blago krije u ovoj ženi, a u isto vreme oseća kako se gorčina i nezadovoljstvo njegova života pretvaraju u plodne snage, dovoljne da dvoje ljudi provedu i do najdaljeg cilja, samo ako ih ljubav poveže i podrži.

    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  9. #69

    Odgovor: Ivo Andrić

    " Gledan sa strane, njegov beo i i smeo izvijen luk je izgledao uvek izdvojen i sam, i iznenadjivao putnika kao neobicna misao, zalutala i uhvacena u krsu i divljini."

    Most na Zepi
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  10. #70

    Odgovor: Ivo Andrić

    Potonulo


    Neki glas, miris neki i jedna lijepa zvijezda ne mogu,
    nocas, da dignu iz moje dubine sve shto je bilo.
    Ovo mora da su mi popucali svi konci, lijepi
    konci, tanani, shto vezahu mene za moje Juche.
    Ne drzze konci. U dubini svojoj osjecam tegobu
    mrtvog Lane i zzalost zaborava.
    Od svih ruzznih noci, ovo mi dodje noc, kad
    zaboravih znachenje svega.
    Pa ipak mutno slutim, da sve to ima drage i tuzzne
    veze sa onim, shto je potonulo.

  11. #71

    Odgovor: Ivo Andrić

    "Što ne boli to nije život, što ne prolazi to nije sreća"
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

  12. #72

    Odgovor: Ivo Andrić

    Dok je chovek u svom drushtvu i u redovnim prilikama,ti podaci iz njegovog ''curriculum vitae'' znache i za njega samog vazzne delove i znachajne prekretnice njegovog zzivota.Ali chim ga sluchaj ili posao ili bolest izdvoje i usame,ti podaci pochinju odjednom da blede i gasnu,da se neverovatno brzo sushe i raspadaju, kao bezzivotna maska od hartije i laka,koju je chovek jednom upotrebio.A ispod njih pochne da se pomalja nash drugi,samo nama znani zzivot,to jest "zaistinska" istorija nasheg duha i nasheg tela,koja nije nigde zabelezzena,koju niko i ne naslucuje,koja ima vrlo malo veze sa nashim drushtvenim uspesima,ali koja je za nas i za nashe krajnje zlo i dobro jedina vazzna i jedina stvarna.


    Travnichka Hronika

  13. #73

    Odgovor: Ivo Andrić

    Predeo koji stvaraju tamno zeleno plodno polje ispod grada i gole padine brda oko njega, postalju brzo choveku blizak i prisan. Pa ipak, i oku i duhu treba vremena da se potpuno objasni i do kraja srodi sa njim. Pod sunchevom svetloshcu to polje, bogato vlagom i rodom, prijatno je oku kao blagodat zemlje i delo chovekovih ruku, a ljubichasto-rumene padine, u chijim se prevojima crvene krovovi zbijenih sela, imaju boju tkanja na zzenskim prechagama i zarudelih jabuka na dobrom septembarskom suncu. Sve izgleda jasno i dokuchivo.
    Ali chim sunce zadje za planinske lance na drugoj strani jezera, taj predeo menja lice, postaje odjednom nechitak i zagonetan, i potreban je nov napor da se njegov tihi govor uhvati i razume. I kad ga potpuno prekriju noc i tishina (a noc je ovde zaista noc i tishina prava tishina!), ja josh dugo, u razgovoru sa njima, trazzim objashnjenja o postanju i zzivotu svakog obradjenog parcheta zemlje i svakog kutka ljudskih naselja.
    Chudno je kako u ovom predelu tishine, po vechitom zakonu suprotnosti, zzive bujnim zzivotom zvuk i melodija. U chamcu, daleko na jezeru, neko mora posve tiho da peva nesto prigusheno i nerazumljivo. Do mene dopire slutnja melodije; vishe razmishljam o njoj nego shto je chujem a ipak je stalno u meni, i u san je ponesem, i posle budjenja je nalazim.
    Ovde melodije stare i nestaju, ali ne umiru; ne radjaju se, nego vaskrsavaju.


    Kraj Svetlog Ohridskog Jezera

  14. #74

    Odgovor: Ivo Andrić

    Priznacu bez oklijevanja: ne volim mnogo one ljude koji vole mnogo da pitaju, a onima koji su mi prijatelji kazujem cesto i nepitan sve sto zele da znaju o meni, mojim mislima, planovima i poslovima, kao i osjecanjima koja ih prate.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  15. #75

    Odgovor: Ivo Andrić

    "Teško je za dušu što osećaji koji su vezani uz dogadjaje našeg života, ne umiru zajedno sa njima, nego i kada nestane lica i krajeva, oni ostaju živi i sveži, istiniti i moćni kao u dan doživljaja. A kako su izgubili svaku realnu podlogu, bude bol i čežnju, tresu dušom kao nezaštićenim stablom, hrane se nemirom srca, kradu sadašnjost i truju budućnost."
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

Strana 5 od 7 PrvaPrva ... 34567 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ivo Andrić
    Autor Goga u forumu Književnici
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.03.2009, 20:26

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •