(Ne)Pismenost - Strana 2
Strana 2 od 13 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 193
  1. #16

    11 Odgovor: (Ne)Pismenost

    ovo da mi je netko pricao, ne bih mu vjerovala, ali meni se desilo, pa mi je opet tesko da povjerujem. dakle, u onim mojim studentskim danima, davala sam casove engleskoga. i tako, krenem da dajem casove jednom klincu koji je tada isao u 8 mi razred. njegova mama mi ga je u pocetku nahvalila, kako on ide na casove jos od 4 razreda, bla, bla, samo mu treba mala pomoc. i ja sad u startu skontam da mali onda garant zna englrski bolje nego ja. i tako, krenemo mi polako sa casovima, pa vidim da mali pojma nema. ne znam bas gdje je problem, i ja mu jednom uvalim blic da mi procita tekst (na srpskom) i skontam da mali srice, tj. jedva cita, a pri tom ni ne zna sta je procitao. tu mi je vec sve bilo jasno, ali je bilo kasno da se ispravljaju krive drine, na kraju je imao 4 iz engleskog (naravno, naduvana ocjena, ucili smo napamet, jer samo je na kraju krajeva njegovima i bila ocjena bitna).
    ne kazem da svatko mora imati petice, ali da netko u 8 om razredu ne zna citati, e to mi bas nije jasno. a ne vjerujem da je taj klinac usamljen slucaj. i koga okriviti; roditelje, skolu, njega samog ili sve to zajedno.

  2. #17

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Sta se cudite ? Pogledajte samo nase politicare
    A o pevaljkama sa Pinka da ne pricam

  3. #18

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Sremac kaže:
    Sta se cudite ? Pogledajte samo nase politicare
    A o pevaljkama sa Pinka da ne pricam
    Eh, pa ti navede ono sto spada u "kriticnu masu" i o cemu ni ne vredi raspravljati.

    Da su nam mediji nepismeni, jesu i ja to dobro znam, jer sam i sama neko vreme radila na radiju i znam sta sam dobijala da citam u etar. Sreca, pa postoje pojedinci koji se zaista trude da pripreme vesti onako kako bi trebalo da zvuce/izgledaju. Medjutim, problem vise je neobrazovanost nasih novinara tj. svako danas radi u medijima. To dovodi do haosa u svakom pogledu.
    E sad, dobro je sto se u poslednjih godina pridaje sve veca paznja permanentnom obrazovanju novinara, a covek se uci dok je ziv, pa mozda i ima nade da se sve dovede na pristojan nivo.
    Ali dok je sveta, bice i gluposti

  4. #19

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    -Ja tu imam problema! Evo ovako je to bilo!
    Na putu iz skole do kuce (recimo da sam bio neki 6-ti razred), utuvim ja sebi u glavu da necu da naucim AZBUKU (ono redom) i par stvari iz pravopisa i AMIN. To i dan danas ima veliki uticaj na mene (mozak je vec isprogramiran), ali zaista te dve stvari - jok! Da sam glup ne bi' osvajao, onolika takmicenja (djak generacije u osnovnoj). To su uglavnom reci sa NE, dzaba pridevi-ovo, glagoli-ono.
    P.S.-Profesore, vrci pare!

  5. #20

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Tim pričama nikada kraja, a što je najgore one su surova realnost!
    Gogic Predrag DR. Gric

  6. #21

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ne bih se slozila da prednjacimo u nepismenosti,nego prosto najlakse nam je da vidimo primere nam iz okoline.Imam priliku da veoma cesto komuniciram preko interneta sa ljudima iz Juzne Amerike i to je nesto neverovatno...toliko neverovatno da im ja ispravljam sto pravopisne sto gramaticke greske,ja koja dana ucenja spanskog nemam,osim preko sapunica i nekih zgodnih knjizica.Kod Amera takodje ima katastrofalnih slucajeva.Za ostale ne znam,jer se sa gorepomenutim primerima licno srecem.Ne bih komentarisala

    Sto se tice pismenosti,jako mi je bitna,cak do nekih nenormalnih razmera.Jezim se na koriscenje rechce ne nepravilno,na mesanje jer i je l' i sl.,da ne smaram sad,trebalo bi otvoriti posebnu temu
    Od malena sam bila briljantna iz srpskog -gramatika i knjizevnost,isla na takmicenja itd.Jos uvek se svega sa tih casova secam,i koristim u ogromnim kolicinama.Drage mi ljude ne ispravljam,jer bi me bilo sramota...ali nepoznate,uvek i stalno.Sta cu,to je neka deformejsn valjda.
    Mada,nije to najgore,daleko bilo samo da smo mi zivi i zdravi

  7. #22

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Sonja kaže:
    Drage mi ljude ne ispravljam,jer bi me bilo sramota...ali nepoznate,uvek i stalno.
    E, draga Sonjice, ne zameri, al' baš zbog citirane rečenice reših da i ja tebe malko ispravim, pošto si mi, kako sama kažeš, nepoznata.
    Ne boj se - ne radi se ni o kakvoj pravopisnoj ili nedajbože gramatičkoj grešci! Radi se o izostavljanju razmaka iza znakova interpunkcije (naročito iza tačke i zareza) koje mi užasno bode oči!
    Razmisli i sama: čak i kad pišeš slobodnom rukom ti sigurno praviš razmak između zareza i sledeće reči, te stoga nema nikakvog smisla da ga izostavljaš prilikom unošenja teksta preko tastature! Osim što je ružan za oko, ovakav stil pisanja potpuno onemogućava formatiranje teksta čak i u najprostijim programima za obradu teksta, kao što je, recimo, Notepad.
    Stoga, poslušaj savet što će ti čiča dati : Kad god si u prilici, ukazuj na pravopisne i gramatičke greške ne samo nepoznatima, već prvenstveno ljudima koje znaš! Uopšte nema razloga da te zbog toga bude sramota! Ali, prethodno, ispravi ovaj sitan nedostatak u svom načinu pisanja.

    Pozdrav i, naravno, no hard feelings!
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  8. #23

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Nazalost,dragi Gogo,nemam tu naviku,i naravno da nije greska,inace bih se izbola ... veoma sam samokriticna,te prvo cistim uvek svoje dvoriste
    To sto si mi napomenuo,zahvaljujem,al' ja sam ti covek navika,te ovu sumnjam da cu ikad promeniti,sto zbog lenjosti,sto zbog toga sto mi ne smeta
    Nadam se da ti ne bode oci previse,bilo bi mi krivo,jer ja obozavam da citam tvoje postove

    Sto se saveta tice,ne mogu,zaista ne mogu dragim mi ljudima da ispravljam greske.Eto sta cem,kad sam osetljiva ... znam,koliko god to oni pokusali da sakriju,da bi ih povredilo/uvredilo/degradiralo...stoga,nista mi ne preostaje nego da se sibam po ledjima u njihovo ime

  9. #24

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Sonja kaže:
    Nadam se da ti ne bode oci previse,bilo bi mi krivo,jer ja obozavam da citam tvoje postove
    Dži, tenks, Sonjice! You've really made me blush! Od sad pa nadalje i ubuduće, zažmuriću na jedno oko dok budem čitao Tvoje postove.

    Citat Sonja kaže:
    Sto se saveta tice,ne mogu,zaista ne mogu dragim mi ljudima da ispravljam greske...stoga,nista mi ne preostaje nego da se sibam po ledjima u njihovo ime
    Okie-dokie!
    Ako ti nešto znači, i ja sam veoma osetljiv. Mnogi me čak zovu Emocijom Koja Hoda! Evo, recimo, toliko si me ganula svojim postom, da bih ti se rado pridružio u okajanju tuđih grehova iz oblasti gramatike i pravopisa. Ako nije suviše indiskretno, zamolio bih te da mi saopštiš tačnu adresu tvoje kelije (može i na PM), pa da se šibamo zajedno!
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  10. #25

    Odgovor: (Ne)Pismenost



    Ej Gogo,legendo,ulepsao si mi dan!Offtopic,naravno

    Da,da ne zaboravim da kazem da ono sto zna da me dovede do zelje za izvrsenjem samoubistva je sve cesce "trebati" u licnom obliku i sl.

  11. #26

    11 Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Sonja kaže:
    Imam priliku da veoma cesto komuniciram preko interneta sa ljudima iz Juzne Amerike i to je nesto neverovatno...toliko neverovatno da im ja ispravljam sto pravopisne sto gramaticke greske,ja koja dana ucenja spanskog nemam,osim preko sapunica i nekih zgodnih knjizica.Kod Amera takodje ima katastrofalnih slucajeva.Za ostale ne znam,jer se sa gorepomenutim primerima licno srecem.Ne bih komentarisala
    htjela bih da se nadovezem na ovaj primjer za strance i njihovu gramatiku. mozda za nesto takvo neki ljudi jednostavno nisu krivi. ja se dopisujem za deckom iz ghane vec 14 godina, a sa jednim deckom iz turske vec 12 godina. afrikancev engleski je katastrofalan, ali ga sve razumijem. onda malo proucim prilike u njegovoj zemlji, jezik, itd. e pa ljudi u skolama nisu ucili klasican british english, nego pidgin, a covijek nije imao mogucnosti da se skoluje napolju, ali mi nikada nije na pamet palo da ga drndam za njegove gramaticke greske - bilo mi je bitnije sta pise i o cemu pise, nego da ga u pola recenice prekinem o nekoj natuknici sa nepravilnim glagolom. a ovaj lik iz turske, stipendije, fancy skole, niti po pismima, niti uzivo ne bih nikad pomislila da mu je engleski drugi jezik. jednostavno, neki ljudi mozda nisu ni imali mogucnosti da savrseno nauce jezik. naravno, nitko se naucen nije rodio, ali mi je glupo da ljude podcjenjujem, meni je uvijek bitnije sta i o cemu ljudi pisu/pricaju, a nekad se svima potkrade neka greska, nekim vise, nekima manje, ali svakako ne gledam ljude kroz gramaticku prizmu.
    nattydread is coming to dinner

  12. #27

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Sonja kaže:
    Da,da ne zaboravim da kazem da ono sto zna da me dovede do zelje za izvrsenjem samoubistva je sve cesce "trebati" u licnom obliku i sl.
    Uhhh... jedna od mnogih

    Dakle, ono sto je tipicno, a ja gledam da iskorenim kod klinaca u skoli, je sledece:
    1. "Zadnji" put - imam obicaj da pitam: "... za razliku od prednjeg, je l'?"
    2. "S nikim" - a ja pitam "Ko ti je taj Niki?"
    3. "Nastavniceeee... on se tuuučeeee!" - na sta prokomentarisem "Neka se tuče, vazno da tebe ne dira"


    Postupak ponoviti nekoliko puta... vise nece praviti greske
    Gather ye rosebuds while ye may...

  13. #28

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat nattydread kaže:
    htjela bih da se nadovezem na ovaj primjer za strance i njihovu gramatiku. mozda za nesto takvo neki ljudi jednostavno nisu krivi. ja se dopisujem za deckom iz ghane vec 14 godina, a sa jednim deckom iz turske vec 12 godina.
    Mislim da je Sonja pre svega mislila na ljude kojima je engleski tj. spanski jezik maternji jezik. Za mene je sasvim razumljivo da neko pravi gramaticke greske na jeziku koji mu nije maternji, jer i sam sam takav. Koliko god pokusavao da pricam i pisem gramaticki ispravno ona direktiva sa srpskog me tako izludjuje al' nikako da je se resim.
    U sustini generalno gledano niti smo pismeniji niti nepismeniji od drugih. Jest da je nezamislivo da na sredstvim javnog informisanja imamo ljude koji neznaju da sklope tri padeza, al' to nam je postala svakodnevica. Svakako da treba, bar na tim javnim medijima, malo vise jezicke kulture.
    Nikada nisam gledao niti zazirao u necije grekse jer ih fakat i sam pravim. Posebno na forumima i to jos na nekim "neozbiljnijim" temama poslednje sto pazim je gramaticka ispravnost.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  14. #29

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Upravo tako swbo ,pisala sam o 'native speakers'-ima,iliti ljudima kojima je to maternji jezik.Tim gore.

  15. #30

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Za nas, rodjene u dijaspori, bas i nije tako lako, da pored npr. nemackog jezika perfektno govorimo i pisemo i tzv. "maternji" ... onda jos na poslu sve vise ocekuju znanje engleskog, koje je dovoljno dobro za medjunarodne prezentacije i poslovne pregovore ... i to nije kao ranije, gde je 300 reci bilo dovoljno ... tako je barem u vecim kompanijama ...

    Pored svakodnevnog okruzenja i posla onda "maternji" sve vise postaje "treci" jezik, kojim se sluzim ... da nije interneta, bilo bi jos gore ... tako je kod mnogih, ali nemam razumevanja za one koji odu u inostranstvo i posle desetak godina vec prelaze na "gastarbajterski" dijalekt i cudnu gramatiku ... da ne govorimo o mr. prestolonasledniku ...

Strana 2 od 13 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •