Šta je normalno kod vašeg psa?
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Šta je normalno kod vašeg psa?

    Da bi pravovremeno prepoznali kada je Vašem ljubimcu potrebna pomoć, neophodno je znati neke normalne vrednosti određenih telesnih parametara a pritom je korisno biti upoznat sa načinom njihovog merenja.

    Telesna temperatura: meri se rektalno. Vremenski period držanja toplomera zavisi od vrste toplomera koji imate. Normalna rektalna temperatura psa je 38-39 C. Ako Vaš pas ima ispod 37 ili iznad 39.5 C posetite veterinara odmah!

    Boja sluzokoža : najbolje je za proveru koristiti desni. Boja sluzokože je dobar indikator funkcionisanja cirkulacije i oksigenizacije tkiva. Normalna boja sluzokože je roza ili rzžičasta. Ako pas ima pigmentisane desni koristite unutrašnju stranu kapaka. Bleda, plavičasta ili žuta boja sluzokože je razlog za zabrinutost i zakažite pregled kod veterinara.

    Vreme punjenosti kapilara: za ovo isto možete koristiti desni. Dignite usnu psa i prstom snažno pritisnite sluzokožu desni na kratko i sačekajte da vidite za koje vreme će se vratiti normalna obojenost pritisnutog dela. Normalno vreme 1-2 sekunde. Ako je ovo vreme pomereno, zakažite pregled kod veterinara.

    Srčani otkucaj: najlakše je osetiti srčani udar na grudnom košu psa sa leve strane gde lakat dodiruje grudni koš. Pas bi trebao biti miran. Ovo možete uraditi i stetoskopom ako ga imate, mada ga zbog ovoga ne morate kupiti. Brojte srčane udare u trajanju od 15 sekundi pa množite taj broj sa 4. Ako budete čuli ragularnu aritmiju nemojte se uplašiti.

    Ako ne možete otkriti srčane udare, probajte da nađete puls. Najlakše je da puls potražite na unutrašnjoj strani zadnje noge na butnom delu, na femoralnij arteriji. Postavite vaša dva prsta sa unutrašnje strane butine što više možete i blago izvršite pritisak prema kosti.

    Kod pasa zavisno od veličine životinje postoji varijacija u broju srčanih udara u minuti. Tako kod štenadi i malih rasa pasa normalan broj pulsa iznosi od 120-160 u minuti. Kod pasa preko 15 kilograma telesne mase ovaj broj se kreće od 60 do 120. Što je veći pas, time je manji broj otkucaja srca po minuti.

    Ako puls Vašeg psa odudara od normalnog, kontaktirajte vašeg veterinara.


    Disanje: za pse je normalno da imaju od 10 do 30 udisaja po minuti. Što je veći pas, manji je broj udisaja. Način disanja je isto važan. Prilikom normalnog udisaja i izdisaja trebalo bi da se pomera samo grudni koš. Abdominalni tip disanja podrazumeva korišćenje i stomačnih mišića pri akciji udisaja i izdisaja.

    Ako niste sigurni da li Vaš pas diše, pod nos postavite malo parče vate ili ogledalce.

    preuzeto sa neta
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Šta je normalno kod vašeg psa?



    Ja ne znam da li je išta kod Majla Normalno... stalno je hiperaktivan, sluša kad on hoće, grize sve redom - to uvek može i hoće, ne voli kad treba da se zatvori u box i pravi se Englez... i odnedavno ima Crveni platneni kaiš oko vrata (kad mu kažem: "pederu jel voliš crvenu mašnicu?" odma dobijem po tamburi... Kako možeš to da kažeš? Vidi kako je sladak... )
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  3. #3

    Odgovor: Šta je normalno kod vašeg psa?

    Kod mog psa...
    ... ne znam da li bi ovu temu trebalo preformulisati, kao "sta nije normalno kod vaseg psa"...
    No, kod mog psa je normalno da, dok ga vodim - na povocu, propne na zadnje noge i tako hoda nekoliko metara; da redovno "napada" odpozadi mog macka; da kada vidi drugog psa na ulici arlauce ko nenormalan, da ga cela varos cuje; da vuce moj jastuk, da bi on spustio svoju glavu na njega; da pravi rusvaj u kuci, ako ostane sam;
    da jede i pojede sladoled sa sve stapicem; da kada zeva, proizvodi zvuk koji lici na groktanje; da spava na ledjima, sa sve cetiri uvis..........
    - Kada se moj pas ponasa, onako kako bi trebao da se ponasa svaki normalan pas - onda znam da je vreme da ga vodim kod veterinara, jer tada definitivno, nesto nije u redu s njim!
    neunistiva zlojebaba!

  4. #4

    Odgovor: Šta je normalno kod vašeg psa?

    Kod mog psa je normalno da krene u inspekciju kuhinje onog momenta kad čuje da su se vrata od lifta zatvorila.
    Tako je jednom pronašao 200 gr čokolade za kuvanje. Omlatio je i uredno ostavio umazan papir na belom tepihu. Glupson još nije naučio da sakrije dokaze.
    2 nedelje je kreteN srao napolitanke.
    Prošle nedelje je stuk'o veknu hleba i pastu za zube,
    danas 2 čokoladne bananice...i tako. KreteN.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  5. #5

    13 Odgovor: Šta je normalno kod vašeg psa?

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Kod mog psa je normalno da krene u inspekciju kuhinje onog momenta kad čuje da su se vrata od lifta zatvorila.
    Tako je jednom pronašao 200 gr čokolade za kuvanje. Omlatio je i uredno ostavio umazan papir na belom tepihu. Glupson još nije naučio da sakrije dokaze.
    2 nedelje je kreteN srao napolitanke.
    Prošle nedelje je stuk'o veknu hleba i pastu za zube,
    danas 2 čokoladne bananice...i tako. KreteN.
    možda nije želeo da ih krije.

  6. #6

    Odgovor: Šta je normalno kod vašeg psa?

    kod mog psa sve nenormalno je normalno
    recimo,normalno je da u neko doba ode do ulaznih vrata,lupa glavom o njih i natera kevu da ga pusti napolje.Malo mu je nase dvoriste (a ono je velicine fudbalskog stadiona,omanjeg) nego mora da obidje grad
    svakodnevno
    grad se vec navikao na njega
    isprva,nije bilo bas ugodno videti konja od osamdeset kila kako sam hoda glavnom ulicom a bale mu vise...a onda su se ljudi navikli
    jednom ga je gradonacelnik poslao kuci maricom,jednom je dosao sam u pratnji marice
    on sredinom ulice,marica za njim
    kreten dodje do vrata i lupa glavom o njih,keva otvori i vidi maricu
    Trazite nekog?
    Ne,pratili smo ga.Da vidimo gde zivi.

    Glupo pseto.Normalan ker bi produzio ulicom kad vidi da ga milicija prati,da zavara trag.
    On jok.
    Sta je jos normalno?
    Normalno je da moju majku niko ne sme da zagrli naglo,jer je spreman da ubije za nju.
    Normalno je da niko nepoznat ne sme da udje u kucu uvece.
    Normalno je da sedi u kuhinji dok se kuva rucak i nadzire radove
    Normalno je da pojede kilo i po granula i da je jos gladan.
    Ploviti se mora i bez broda ..

  7. #7

    Odgovor: Šta je normalno kod vašeg psa?

    normalno je da se uvek sakrije kad treba da popije batine pa se javi kad ga zaboravim

    i tako svaki mesec, već 15.godina

    mala govnara

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •